Nespletl si pan redaktor 15L z 1.5L ??? Jisté % vody v palivu dává smysl jako katalyzátor spalování a je prospěšné. E85 snese do 5% . Ale 15% vody se vstřikuje ( zvlášť 15% - tolik žádné aditivum nedá) do motoru stíhačky ve chvíli, kdy vám někdo střílí do zadnice! Tam je jedno jestli motor zdechne. Protože má naději úniku 🤣. Pan redaktor s pachatelem né 😉
V Čechách jsme pokrokovější. U nás přetřídíme odpad už v kontejnerech na sídlištích 😉 Někteří ekologičtí spoluobčané vykazují při třízení neuvěřitelnou přesnost při dodržování časů a pravidelnosti. Takovou, kterou by při běžné pracovní činnosti nesvedli. A nezdrahaji se pracovat i 7 dní v týdnu! Obdobně
to fungovalo i za socializmu. Lukrativní část vytřídili samotní popeláři v akci Z a zbytek hraběnky a hrabata. Díky Sběrným surovinám to byl legální příjem a ještě se v tom pořádali i veřejné soutěže. Jiný kraj jiný mrav 😉.
Budete se divit, ale toto pojetí šermu je v Evropě známo minimálně od 14. stol.
Jedná se o práci ve vazbě, kde různí šermířští mistři mají různé způsoby jak s tím pracovat.
A například v šermu mistra Lichtenauera je princip "lepivých čepelí" velmi dobře znám a používán.
Říká se mu winden. A je doveden tak daleko, že není jen o "kontrole" soupeřovi zbraně, ale naopak je snaha o současnou kontrolu soupeřovi zbraně a vlastní útok.
Taktéž je tam tzv. fühlen - cit na čepeli, kde skrz vazbu a tlak do soupeřovi čepele vnímám protivníka a podle toho indes reaguji.
Historický šerm nejsou jen divadelní představení na hradech a zámcích, či filmové klišé.
V současné době máme opravdu velmi mnoho informací o podobě středověkého šermu, který byl velmi technický a sofistikovaný.
bohužel je stále málo znám a není tak z popularizován jako asijský šerm.
Výborně. Potěšil by kontakt na nějaký šermířský klub nebo spolek, kde se takový šerm provozuje. Sám jsem toho před nějakým časem nechal, protože nebylo s kým cvičit.
Pro dovednost samotnou je jedno jakou zbraní se cvičí.
Ano to je cíl. Pokud ovládám soupeřovu čepel, resp celého soupeře. Mohu ho při tom i zranit. Ale to obvykle není nutné. Pokut to dovedu, stačí mu zbraň sebrat a rázem musím šermovat obouruč. Pokud už mám dvě zbraně tak mohu mít vlastně i tři😄
lehká ukázka z mého oblíbeného:
Děkuji za podnět.
Budete se asi velmi divit, ale středověký šerm dlouhým mečem zná i podobné techniky "ovládnutí" soupeře.
Tedy něco jako Chi sao (lepivé ruce) z Wing chun.
Ale také zná proti techniky a jak na to reagovat.
A v evropském šermu bohužel neexistují techniky, kterým soupeř nedokáže odolat.
Na každou techniku je proti technika.
Ano šermu je se nohama, ale v konceptu evropského šermu je to něco poněkud jiného.
jde hlavně o práci s mensurou (vzdáleností mezi šermíři).
Tedy pokud mi soupeř umožní přijít na tak krátkou vzdálenost, že jsem schopen na něj dosáhnout svým mečem bez pohybu nohou, tak správně provedený sek je tak rychlý, že na něj soupeř nedokáže reagovat. Čas k provedení seku je více méně roven soupeřově reakční době.
Ohledně odkazované ukázky šermu.
Nedokážu posoudit jak moc to je či není známý šerm neb se ve videu nešermuje.
jsou tam jen prováděny pohyby se zbraní bez protivníka, což mimochodem máme i v evropském šermu 😄, a z toho se nedá usuzovat jak by vypadal šerm s protivníkem.
Ano přesně tak to není.
Doporučuji začít vámi zmiňovaným Chisao, nebo obdobným cvičením které používá taichi.
Po nějakém čase, až cvičenec zjistí co to vlastně dělá, víše uvedená teorie dostane jiný rozměr.
"Tedy pokud mi soupeř umožní přijít na tak krátkou vzdálenost, že jsem schopen na něj dosáhnout svým mečem bez pohybu nohou, tak správně provedený sek je tak rychlý, že na něj soupeř nedokáže reagovat."
toto se například změní na to, že pokud mi neumožní soupeř přijít na tak blízkou vzdálenost, aby jsme své zbraně měli trvale v kontaktu (obrázek Grassi) má jedinou možnost jak se tomu vyhnout - UTÉCT. Ve chvíli kdy se dostanu se soupeřem do trvalého kontaktu zbraní - ano stane se to nepřetržitým proudem technik, které se přelévají do chvíle, kdy některý ze soupeřů udělá hloupost. Obvykle se pokusí bodnout nebo seknout za cenu opuštění soupeřovi čepele.
Princip "lepivých" čepelí je v tom, že buď soupeři nedovolím moji čepel opustit, nebo při ztrátě tlaku vím mnohem rychleji než je "rekční doba soupeře" co se chystá udělat.
V tu chvíli má "útočník" jen dvě možnosti. Když svůj pohyb dokoná prohrál, nebo si to rozmyslí a bude dál bude "kontrolovat" mojí čepel a neprohrál.
V takovémto pojetí "šerm" v evropě většinou není znám.
Stejně tak jak to funguje v Chisao. (Včetně spousty zažitých nesmyslných hloupostí).
Zbraň se pak stane jen prodloužením ruky. Pokud techniku ovládnu poslouží stejně "prachovka" místo meče, tak jak je to vidět s troškou nadsázky v čínských filmech.
Nevím jestli jsem to napsal dost srozumitelně, ale popsat nevyzkoušené je poměrně složité.
S "meči" urumi bychom se asi pozabíjeli během několika sekund sami 😄
Typický uživatel této zbraně, indický zemědělec, který s ním pracoval v pozici obtočený kolem pasu na poli, tak aby ho mohl kdykoliv použít v případě přepadení bandity. ,
Wiki říká: S urumi se zachází jako s cepem, ale vyžaduje menší sílu, protože čepel kombinovaná s odstředivou silou je dostatečná k tomu, aby způsobila zranění. Stejně jako u jiných „měkkých“ zbraní se i uživatelé urumi učí sledovat a ovládat hybnost čepele s každým švihem, takže techniky zahrnují rotace a hbité manévry. Díky těmto rotacím s dlouhým dosahem je zbraň obzvláště vhodná pro boj proti více protivníkům. Když se urumi nepoužívá, nosí se stočený kolem pasu jako opasek, s rukojetí na straně nositele jako konvenční meč.
Na obrázku šerm Grassi to není zřetelně vidět.
Není to vidět vidět ani u toho jezdce na koni
Ale lze šermovat i jinak než je to vidět ve sportovním nebo historickém šermu.
Dovednost je v tom, že pomocí čepel lze "ovládnout" soupeře, tedy 2 současně. A poučka šermuje se nohama, také není je tak. Když nejsem tam, kde si protivník myslí, že budu, nemůže mě tam zasáhnout. To mimo jiné znamená, pokud vhodně pracuji s dvěma protivníky, ty ostatní už nemají téměř žádný prostor, kudy by se zapojili do boje.
Zde ukázka šermu tak jak ho obvykle neznáme.
Když se podíváte pozorně, zjistíte, že pokud "ovládnete" soupeře není schopen uniknout.
Nikdo nemusí do druhého bezhlavě řezat nebo bodat.
K připomínce níže kontrolovaně ... u toho se "nepřemýšlí" není potřeba, to jde zevnitř. Kdo u toho potřebuje přemýšlet, prohrál. Pokud si musím nejprve uvědomit co soupeř udělal, promyslet si co udělám já, a pak vyslat pokyn končetinám..... než tohle vše udělám, jsem dávno propíchnutý tou druhou zbraní.
Osobně si myslím, že Musaši je ta výjimka potvrzující pravidlo. V jeho době bylo zcela běžné nosit dva meče, krátký a dlouhý (wakizashi a katanu) a stejně tak bylo běžné šermovat pouze s jedním a Musaši byl prvním kdo založil školu šermu dvěma meči.
pravděpodněji byl jen první kdo upustil od tradičního pojetí. Dvě zbraně proti dvouručnímu úchopu dávají výhodu toho, že mohu souběžně odklonit a udeřit.
Rovněž si dovolím nesouhlasit. "dělat" každou rukou vědomě něco jiného je ve světě bojových umění zcela běžná záležitost. Dosažení této dovednosti se cvičí od samého začátku. Bez ohledu na to, že souběžně s tím se začíná cvičit i vědomé ovládání pozic nohou. A k tomu jako bonus vědomé umístnění "těžiště" . Pro pochopení - lze v jeden okamžik odklonit úder, udeřit , kopnou a ještě pevně stát na jedné noze.
Ano dvě zbraně na jednoho protivníka jsou výhodou jen do určité délky. Na protivníka s dlouhou nebo ohebnou zbraní téměř nezbytnost. Ani boj proti přesile nebyl nic neobvyklého. A v takových případech je dovednost ovládaní dvou zbraní otázka života nebo smrti. Jak lze vidět použitelné i pro jízdu. I jezdce na koni lze napadnout ze tří stran.
Vy jste.............slušně napsat nelze, kdybych napsala neslušně, tak mi to vymažou. Můj tchán po druhé dávce plicní embolie, skončil dusící se na JIP, má v lékařské zprávě napsáno, že příčinou je druhá dávka vakcíny. Pokud nikoho takového neznáte, buďte upřímně rád, není nic smutnějšího v životě než ztratit někoho z rodiny. Jak se vůbec můžete lidem posmívat za to, že jim někdo zemřel? To jste hyena nebo co?
Stačí fotka té zprávy. Jmena snadno začerníte. Do té doby je to jedna paní povídala.
Vašeho tchána nikdo nezná. CO o něm víme? silný kuřák? asmatik? nadváha? cukrovka?
Statný padesátník co denně uběhne v lese 10 km?
Jsou tam konkrétní lidi s dotazy, co mají dělat, kam se obrátit, že lékaři si s nimi už nevědí rady atd. Klidně se jim smějte, jednou můžete být mezi nimi.
je potřeba rozlišit, kdo to má skutečně něco po vakcinaci a kdo to má jen v hlavě, že to je po vakcinaci a psychologa nebo psychiatra už byl zralý předtím. Takových lidí je ve skutečnosti mnohem víc, než si je naše společnost ochotna připustit.
Vy už jste se totálně zbláznili! Běžte se podívat na FB do skupin o očkování, kolik lidí má problémy, dávají i kolikrát fotky vředů, neskutečných modřin atd. A to jsou většinou lidé, kteří šli naprosto dobrovolně, tak proč by měli mít v hlavě vedlejší účinky? Tahle masírka je peklo! Ale pravda vyjde najevo velmi brzy.
ano, samozřejmě vše co je FB je zaručená pravda a né díla vtipálků a antivaxerské propagandy :D
Tak nevím, co si o tom myslet. Při prvním i druhém očkování jsem určitý čas užívala aspirin, nic mi nebylo, vše prošlo bez problémů. A tak jsem se po 3. dávce na to vykašlala. Ten samý večer po očkování třetí dávkou jsem měla tlak 190/90. Od té doby sice tlak klesl "jen" na 150 až 160/90, hlava bolí pořád a to už mám více jak dva týdny po očkování. S tlakem, ani bolestí hlavy jsem předtím problém neměla. Na 4.dávku už nepůjdu v žádném případě.
to že někdo ve frontě v očkovacím centru, kde je milion lidí chytil někdo virózu nebo chřipku není nic neobvyklého.
32
Sledujících
0
Sleduje
32
Sledujících
0
Sleduje
A co tam budou dělat, když nic neumí?
5 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Poběží 3 muži v řadě za sebou s puškou, bodákem a 3 náboji jak v druhý světový. Jak říkal v neděli Miloš Zeman - kanonfutter.