Nejvíce vtipný je pro mě fakt, že se tu všichni brání, že smažák rozhodně není národní jídlo - inu, možná není, ale většina turistů když přijede do ČR, tak chce ochutat právě náš český smažák, protože je to pro ně něco neobvyklého a v zahraničí je smažené jídlo velice oblíbené jako ostatně i u nás. Na internetu jsou o tom desítky a desítky videí - akorát ho nezapíjí kolou ale tím naším starým českým pivem 😄 Takže si můžeme říkat co chceme - myslím si že každá strana má pravdu, přeci jen je sakra rozdíl mezi polotovarovým smažákem, domácím smažákem a třeba několikahodinovou svíčkovou - ale jídlo, kterým jsme prosnuli... Je smažák. Takže i když pro nás to národní jídlo není, pro svět to naše národní jídlo je 😄
Myslím si že jsou rozhodně práce, kde je mateřská dovolená relevantní zkušenost. Pokud se například hlásíte na pozici chůvy či učitelky v mateřince, zkušenost s vlastními dětmi mnohdy opravdu dělá rozdíl tisíc a jedna.
Z druhé strany rozumím, že to samé se dá hůře říct o vrcholové manažerce či právníkovi.
... Což bych řekla za normálních okolností. Mnohem horší mi přijde tón, kterým se autor/ka článku vyjadřuje. Zní mi to spíše jako zahořklá zpověď než něco, kde je čekaná odezva či dokonce přínosná hodnota.
Proč tolik slov. Každý ví, že doby se mění, ale základní pravidla chování platí stále. O tom byla debata.
Základní pravidlo chování ve středověku bylo, že se po jídle plival do společné mísy aby se očistila ústa od zbytků jídla. Naštěstí z tohohle "základního pravidla" sešlo, nemyslíte?
Ano, je důležité umět pozdravit a poděkovat. Ale kdy vás naposledy pozdravil dospělý ve městě? Taky už to bude nějaká doba, nemyslíte? Tak jednoduché to je.
Nemůžeme od dětí očekávat to, co sami dospělí nedodržují. A to je základ celého problému. Protože děti se učí jen a pouze příkladem.
Já Vám klidně řeknu proč,jsme moc stáří.Zatimco moji rodiče byli babička a dědeček do 45 let, mému manželovi bude příští rok už 70 let.Vubec to nezvládame.
Vidíte, to jste ještě "šťastná" babička. Moje maminka má 53 let, na vnoučata se velice těší - do důchodu má však dalších 13 let, které musí odpracovat. V době kdy vnoučata budou tedy rozhodně nebude moci hlídat, I když by si to přála - přesně jak výstižné popsal článek.
Za to může stát? 😳 🤣 😜 Mladí prostě chtějí cestovat, užívat si, nevázat se a až jim všechno dojde, mnohdy je už pozdě (obzvlášť u žen).
Nebo díky dnešní finanční situaci nemají na děti peníze 🙂 děti by jsme chtěli, ale copak to jde když pracujeme od pěti od rána do čtyř do odpoledne za minimální mzdu, že které se mají problém uživit dva dospělí, nedej bože ještě s dítětem? Být vámi hledám vinu trochu jinde než u mladých 😉
(a navíc bych chtěla podotknout že zcela logicky to je problém více u žen - ty totiž obvykle logicky narozdíl od mužů nemají možnost z toho vycouvat, až je hra na rodinu přestane bavit a vrátit se k tomu vašemu "cestování" 😉 )
Já vidím váš problém spíš v tom že vy jste naštvaná na muže 🤣🤣🤣
Oh, bezpochyby ano. Ne na všechny. Znám spoustu mužů, kteří mají můj obdiv a smekám před jejich vychováním, před jejich funkcí v rodině i mimo ni, před jejich talentem a schopnostmi. Ale je tu druhý pól, a o tom upřímně už moc neslyšíme. Ten, který mě štve, jak jste sám řekl. Ten, kdy jednou otec přebalí své děti, a najednou je hrdina. Když to denně dělá matka, je to její práce. Když otec zůstane doma s dětmi tak je "hlídá" ale matka je příšerná, když si dovolila je na celé jedno odpoledne "opustit" aby šla nakoupit. Nemám tyto dvojité standardy ráda.
Přesto si stojím za tím že ráda vždy každému dám první šanci ukázat mi, na kterou stranu spektra spadá, jaké chování mi daný jedinec ukáže - a podle toho mám možnost upravit i já své chování k takovému člověku. Stejnou laťkou bych měřila i ženě, když by na to došlo - ve svém okolí však znám mnohem méně matek, které by opustily své rodiny nebo domácnosti nijak nepřispívaly, než u kolika mužů to vidím denně. Proto nepovažuji za důležité jejich stranu natolik rozvádět. I k nim chovám jistou zášť.
Já BYLA samoživitelka a dokonce bez rodičů, kteří zemřeli dříve, než se dcera narodila, ale tak nevychované dítě, jako jsou dnešní děti (a vím o čem mluvím pracovala jsem v obchodě a viděla jsem dost rodin s dětmi), jsem opravdu neměla!
Smekám před vámi, že máte pocit že jste výchovu jako samoživitelka zvládla. Mám pro matky samoživitelky hluboký respekt protože vím, jak náročný život pro ně je. Přesto musím zcela suše konstatovat, že pojem "dnešní děti" je velice široké pojetí. Možná znáte děti ze svého města. Možná okresu. Ale co děti v kraji? V jiném kraji, na druhé straně republiky? Další děti, v jiné republice? Na jiném kontinentu?
Věřte mi, neznáte "dnešní děti". Pracuji s dětmi dnes a denně. Znám děti ze svého okolí. A mohu s jistotou říci, že se tu dělá z komára velbloud. Přeci jen, známe to už ze starověkkého Řecka :
"Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům,…"
Historie je moudrá především tím, že se opakuje. Ať už si stěžujeme na cizí děti na svitku nebo na internetové diskuzi 🙂
Co to je za blbost. To, že jsme litali venku a samy si organizovaly hry je jen dobře. A vůbec není pravda, že tím se o nás rodiče nestarali. Byla jasně daná pravidla a nebo trest. Nejhorší trest byl.. Zítra nesmíš ve..
Začala bych jednoduše - zaprvé nemůžeme na sto procent srovnávat, jelikož nevíme, zda máme stejné zázemí. Vyrostla jste na vesnici nebo ve městě? Relevantní je zde i otázka, jaký jste ročník, protože předpokládám že jinak vychovávali rodiče v osmdesátých, jinak devadesátých letech a úplně jinak v roce dva tisíce a po. Docela k věci je navíc i to, jaký ročník byli vaši rodiče - děti války, poválečná generace, generace z vrcholného komunismu? I to mohlo změnit mnoho faktorů výchovy, kterou jste si sama prošla.
Mohu s jistotou říct, jak to bylo u nás - pokud vy máte jiný zážitek, vřele vám k němu gratuluji. Nám už nezakazovali ven, ale zakazovali nám počítač. Realita však byla taková že se mi to za celý život stalo jen jednou a jinak rodiče netušili, co venku provádíme (a že zpětně vím, že by to bylo na pár facek). Za svou zkušeností si stojím - I moje maminka zpětně sama přiznala že doba byla jiná a neumí si představit dnes vychovávat dítě, protože je třeba mnohem více pozornosti a nadhledu, než tomu bylo dříve. Dnes člověk zvedne mobil a zavolá si dítě domů - to za nás nefungovalo. Ano, byly třeba hranice - ale jak mohli rodiče sledovat kdo a jak je dodržuje, když jsme se víceméně viděli na snídani, na večeři a před spaním? Na to už se hledá odpověď trochu hůř 🙂
Cha cha cha, velmi těžké přemýšlení
Nádobí naháže do myčky, pleny dnes nic, prádlo do automatky, potom sušičky - opravdu dřina....
A co uvařím - objednávku pizza, McDonald's, KFC a různé další jedy..
Paní Velanová má naprostou pravdu
Ale jsou jen velmi občasné výjimky zodpovědných matek
Tak ráda vás opět vidím, pane Světlík. Vidím, že vaše nenávist k ženám se příliš nezlepšila.
Zajímalo by mě, kde žijete - asi nějaké velké město. U nás mají ženské pračky, ano - ale pak prádlo věšají a suší na sluníčku. Do myčky a z myčky nádobí samo nenaskáče a obávám se že roční dítě jej tam taky nenasklá a pokud ano, musím gratulovat, je to génius 🙂
Divil by jste se, jaké oblibě se látkové pleny těší i dnes. Moje neteř nic jiného mít ani nemůže, je alergická na složky v běžných plenkách - a takových dětí je víc a víc. Ale rozumím že tyhle trendy chápat nemůžete, je to přeci jen už nějaká doba, co jste nějaké dítě musel přebalovat 🙂
Objednávky jsou kategorie sama o sobě. Například k nám dovoz ani nejezdí - jídlo si neobjednáte ani kdyby jste se pos...., takže nejen matky, ale i dospělí si vaří všichni sami. Navíc nevím v jakém světě žijete ale objednávka pro dva dospělé u takové společnosti vyjde lehce na 700 - s dětmi? Možná i jednou tolik. Těžko si umím představit rodinu, která si to finančně dovolí každý den, třikrát denně 😉 Nakonec stejně musí někdo udělat ty další jídla a klidně se vsadím, že to většinou bude žena.
Navíc i kdyby, co příště? Budete důchodcům vyčítat, že si nosí obědy z jídelen? To je vlastně taky taková fastfood objednávka, akorát místo přesmaženého oleje je hlavní hvězdou UHO 😄
Podle vašeho standardu znám hlavně ty "výjimky" zodpovědných matek. Možná by to chtělo změnit okolí, když v něm máte jen to špatné 😉 Z vašich názorů si myslím, že se nevyskytujete mezi normálními lidmi. Nebo se nechtějí oni vyskytovat kolem vás 🙂
Začnu od konce. Vím, že většina matek je dobrých. Bydlím v městské části a chodím nakupovat a na procházky. Na náměstí u fontánky( kde koluje stále ta stejná- závadná voda), si sednu a pozoruji. Děti lítají bez dozoru u vody, matky v ruce telefon a vůbec je nesledují a přitom o 10 m dál je silnice. A to není jednou za měsíc. Potkávám je tam ob den- ano, jsou na procházce, přitom zde máme i krásný park a několik dětských hřišť. Záleží na manželech - partnerech, jak si to zařídí. Znám mnoho těch , kteří rádi a ochotně ženám pomáhají a na druhé straně lenochy a ožralce. Jsem už prababička a možná mám štěstí, že si moje vnučky vybrali dobré partnery, kteří jim maximálně pomáhají v domácnosti a věnují se dětem.
Píšete, že v podobné situaci žila Vaše maminka a babička. To už ale víte z vyprávění. Já žila svoji dobu i tu" Vaši", takže mohu srovnávat.A nikoho neodsuzují. Říká se, že každý je strůjcem svého štěstí. Přeji Vám jen to dobré.
Naprosto rozumím, že vám tato zkušenost dává nějaký pohled. Já mám zase ten další - pracuji v mateřské školce a s dětmi a jejich rodiči se potkávám každý jeden den a věřte mi že moc dobře vím, jak moc se rodiče dítěti věnují, kolik práce udělali či ne, umím si představit jak asi funguje jejich domácnost. A co si neumím domyslet, to mi prozradí samy děti 🙂
Takových maminek, jako popisujete, znám málo. V celé školce vím tak o třech případech, což mi na čtyřicet dětí nepřijde jako špatné skóre. A i tehdy děti přijdou čisté a najezené a spokojené.
Denně řeším horší problémy než to, zda je matka na telefonu - řeším matky, kterým je jedno, zda mají jejich děti vši, řeším matky které dva měsíce nezaplatily dítěti jídlo, řeším matky, které své děti týden nemyly a posílají jej do školky v špinavém a s prominutím odporném oblečení.
Mám matku, které své dítě bije a je alkoholička, ale protože ji zatím nenachytali, nemůže s tím OSPOD nic dělat.
Každý den potkávám dost dětí a matek na to, abych mohla posoudit - a můžu vám s čistým svědomím říct, že mě mobilové matky netrápí. Protože i když jsou na mobilu, jejich děti chodí čisté, nakrmené, spokojené. Vypráví mi o výletech a aktivitách co dělali a o tom, jak se s rodiči bavili - i když maminka dělala selfies a otec pořád telefonoval, to dítě si to pamatuje méně než my.
Trápí mě mnohem více matky, které by jimi snad ani být neměly - ale co jsem si všimla, o tom se tu píše mnohem hůř, protože to nevzbudí takový "poprask".
Já o sebe nemám strach. Jsem v dobrém a šťastném vztahu. Ale každý to štěstí nemá. A ty děti obzvlášť ne.
Nikdo se na ty debilní matky nezaměřuje, bije to do očí
A myslím, že chlapi jsou v tomto směru mnohém rozumnější
Stačily mi třídní schůzky ve školách
Ani raději nevzpomínám, co z těch střelených matek vylezalo.....
Rozumnější budou asi proto, že je s dětmi vidíte jednou za uherský rok, nemyslíte? 🙂
Přiznám se pane Světlík, že by mě docela zajímalo, kdy a na kolika třídních schůzkách jste byl, protože pokud počítám správně, je vám něco kolem šedesáti let (sám jste v jiném komentáři uvedl roky, kdy jste byl na vojně). I kdyby jste měl děti později, může jim být kolem patnácti až dvaceti - to znamená, že se bavíme o výchově úplně jiné generace, než o které pojednává tento článek. Vy jste chodil na třídní schůzky generaci mileniálů nebo Gen Z - teď už probíhá výchova generace alfa (děti narozené po roce 2010). Hádáte se tedy proti generaci, která má teď malé děti (tedy generace vašich potencionálních dětí až dokonce vnoučat). Ne s generací vašich vrstevníků, to už jsou teď prarodiče 🙂
Už jen tím jste krásně dokázal že vaše připomínka není relevantní.
Pokud jste i tak však na schůzkách o vašich dětech viděl "střelené matky", znamená to pouze to, že se toho zas tak moc za ty roky nezměnilo a nadáváte tu všichni jen proto, aby jste měli na co 🙂
(a prosím nesnažte se mi namluvit že chodíte na třídní schůzky vašich vnoučat)
Cítím od Vás trochu ironie. Já jsem už babička a prababička. Každá doba má své pro a proti. Po porodu mého prvního syna jsem šla do práce, když mu bylo 10 měsíců. Potom hlídala babička do 5 ti let, než šel do školky. A to jsem chodila do práce na směny, v noci, o nedělích a svátcích. Za 6 let u druhého syna jsem musela být 3 roky na placené mat.dovolené a 1 rok zadarmo, než ho vzali do školky. A nemyslete si, že jsme měli lehký život a hodně peněz. Také jsem někdy na ten Sunar neměla. Zboží bylo sice levnější než teď, ale také výplaty byly malé. Manžel vydělával 1.500 kč. Doma po práci pomáhal( chodil jen na 1 směnu). Na přilepšenou jsme chovali prase,slepice, kačeny, králíky, k tomu zahrada na pěstování zeleniny a ovoce. Neměla jsem automatickou pračku, plíny jsem vyvařovala v prádelně v kotli,máchala i v zimě ve škopku na dvoře. A ještě práci kolem domu. Ženy neměly všechny vymoženosti, co jsou teď,které ženám usnadňují život, ani konvici na kafe, ani ten blbý mobil. A že dnešní maminky tyto " vymoženosti mají , mají i čas se stýkat na kafíčku a cigaretě každý den. My jsme tu možnost pro víc práce neměly . Na dovolené se do zahraničí jezdit nesmělo, jen do Polska, Maďarska, NDR, ale stejně většina rodin na ně neměla peníze. Ráda na tu dobu vzpomínám, lidé k sobě měli blíž.
Naprosto rozumím tomu, co říkáte, v podobné situaci žila přeci jen moje maminka i babička. Přesto musím poznamenat jednu věc - manžel přišel domů a po práci pomáhal. Bohužel je teď takový blbý trend, že to se od otců neočekává, vše má ženská zastat sama... A to mi přijde trochu smutné.
Navíc mi přijde směšné soudit ženu, když si vyjde jednou za měsíc ven na kafe a sedí v kavárně na mobilu s cigaretou v ruce, protože toho má už s prominutím plné zuby, když je na všechno sama, a ihned z toho soudit celé její mateřství. Doma na ni pravděpodobně čeká neumyté nádobí a celou dobu v kavárně přemýšlí nad tím, co udělá další den dětem k jídlu 🙂
Samozřejmě nemůžeme ani jednu dobu shrnout za všechny. Vy jste bla extrém, I dnes můžeme potkat mobilovy extrém.... Ale byla by škoda kvůli extrému odsoudit celé generace "normálních" matek, nemyslíte?
no přesně .. všude to bylo stejné 😄 a zrovná já se divím, že jsem to přežily neb jsme měli za barákama vlakové koleje... 😄 a obden jsme chodili domů nedistinguovaně zablácený jako prasata 😄
U nás samé rybníky, chodili jsme chytat půlce.... Dodnes se divím, že se nikdo z nás neutopil. Klobouk dolů maminkám, které to pak musely prát 😄
Ve svém okolí pozoruj, že naprostá většina lidi co schvaluje bití děti, stoji jednak za dvě věci. A take argumentují, že je doma také bili. Když ty dvě informace dám dohromady, tak z toho vychází, že fyzické tresty v jejich případě neměli pozitivní výchovný efekt.
Myslím že odpovědi na váš komentář jsou živý příklad toho, že jste tnul do živého 🙂
Dnešní děti nejsou o nic horší nebo lepší než byly ty předtím a nebo ty co ještě přijdou. Jsou to děti své doby ..Jen je většina z vas zestárlá, zkostnatělá, zapšklá a věčně nasraná☝️😀
"dříve někteří civěli na televizi, ale aspoň venku se svým dětem trochu věnovali" ne nevěnovali 😄
Litali sme venku samy a vymejšleli jsme královský hovadiny 😂🤣
Jsem tak ráda že to tu někde vidím 😄 my trávili celý den venku a rodičům mohlo být úplně fuk, jestli se něco stane. Kdyby jsme se utopil nebo nás něco zajelo, dozví se o tom večer, když nepřijedeme na večeři. O vysvědčení nás vzali na zmrzlinu nebo jsme dostali pár facek, doma většinou dvě věty:
,, Co ve škole? " ,, Chováš se slušně?" a jinak si nás nevšímali, jsou to děcka, postarají se o sebe sami 😄
Největší sranda je potom to, že přesně tihle rodiče mají s prominutím koule pak poučovat dnešní výchovu když se sami víceméně žádné nezúčastnili 😄 Ne všichni, samozřejmě, ale nedávno jsme se na tohle téma bavili a byl to docela dominantní styl "výchovy" u nás ve třídě, pokud tomu tak vůbec můžeme říkat. Snadno se hodnotí cizí děti když skoro nevíte jak ty vaše vypadaly v jejich věku 😂
Tak to ale ve většině rodin funguje. Žena je 3-4 roky s dětmi doma, takže většina výchovy spočívá na ní. Tím nechci říci, že otec se nepodílí vůbec, ale méně.
Tak to bylo možná před těmi dvaceti lety na které s láskou vzpomínáte, ano. Většina matek co znám je doma rok, maximálně dva pokud manžel vydělává více, víc si nemůžou dovolit protože by neměli ani na Sunar, taková je prostě doba. Od dvou let je to fair play - a to že se otec neumí zapojit ani pak?
Tam bude asi chyba ve výchově 😉
Protoze ta hlavni je na ženě, coz je přirozené. Ona si vybírá otce ditete a on je oba zivi, ona vychovava. Tak to určila priroda u vetsiny savcu.
Je vidět že hodiny biologie máte mnoho let za sebou, jinak by jste tohle ani nevyslovila. Jsme jediný druh který se rozhodl vymyslet slovo "živitel". Většina savců zvládá nejen se postarat o dítě a samičku materiálně, ale aktivně figurovat v jejich životě. Bohužel se zdá, že tam jsme my lidi ještě nedospěli 😉
Sama děti nemám ale upřímně jsem překvapená tím, kolik nenávisti tady vidím. A nejvíc mě pobavilo autorovo vyjádření : "Nejvíce nevychovaných dětí vidím s matkami, s otci to tak časté není."
Jen aby jsme si to dali hezky na rovinu. Dost možná to bude tím, že většina otců dnešní doby v první řadě s dětmi není.
Většina matek co znám byla na rodičáku rok, protože by jinak při dnešních cenách nevyžili, pokud mají ještě nějaké půjčky popřípadě hypotéku, aby vůbec měli kde žít, protože byty nejsou dostupné. Pak museli dítě od necelého roku nechávat osm hodin denně v jeslích, zatímco samy naplno pracují. Pak dojdou domů a musí se o dítě starat dalších deset až dvanáct hodin, protože mají doma "živitele rodiny" který nemá povinnost pomáhat s domácností nebo vychovávat, jak jsem se tady v komentářích dozvěděla🙂
Nedivím se potom, že jsou matky vyhořelé a neřeší to, jestli se dítě v obchodě opře o vitrínu. Z druhé strany, zopakuji - jsem venku často a s chováním, které autor popisuje, jsem se moc nesetkala. Ano, občas člověk narazí na vřeštící dítě - ale děti plakaly před sedmdesáti lety stejně jako dnes, akorát kvůli tomu nikdo nepsal články na internet.
Být vámi, na okamžik se přestanu zaměřovat na výchovu a zaměřím se na to, co je za ní - vyčerpaná matka, která se cítí jako samoživitelka, protože minulá generace vychovala muže, kteří by uspěli před šedesáti lety - "živitele rodiny" v době, kdy musí být živiteli, pečovateli o domácnost i rodiči oba, jinak to prostě v dnešní době nejde. A systém, který k tomu vede - že bez dvou průměrných platů se obejít nedá a na děti pak není čas
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Celý život jsme používali vodu z kohoutku. Od letošních povodní celá obec kupuje balenou, protože přestože byla obcí voda prohlášena za nezávadnou, kdo se jí napije brzy pozná střevní potíže. Bohužel, dokud se tohle nezmění, u balené zůstaneme - bez ohledu na to, jaký to má dopad, a jak nepříjemný nám je.