Dva jazyky v Nizozemsku? Si děláte srandu (to je ironie)? 🤣 Moje teta umí jako rodilej mluvčí CZ, NL, EN, DE a dorozumí se i DK a ES. A ve Švédsku se dabují jen pohádky pro děti do 6ti let. Jinak tam vůbec nic nedabují. Dovedu si představit ten vřískot "čecháčků a dezolátů", kdyby např. od osmi večer vysílala Nova film v EN originále 🤪 A i já si umím trochu v NL "zachrochtat" 😜
Mate oba pravdu, Nizozemci mluci minimalne 2-3 jazyky. Pan Silhavy mluvi o tom, ze na uradech se bezne pouziva nemcina a anglictina plus samozdreme nizozemstina. Integrace cizincu je totalne jednoducha, mluvim te sve zkusenosti, v televizi je vse v originale s nizozemskyma titulkama. Zila jsem tam vice nez 10 let. Ted ziji ve Svycarsku, tak se vse dabuje, ale na uradech se mluvi 4 officialnimi jazyky plus anglictinou.
Střílím sportovně ve Švýcarsku, v ČR jsem si dělala zbroják v 2022. Porovnání mezi těmito zeměmi: 19. místo Švýcarsko, 64. místo ČR v legalne evidovaních zbraních na počet obyvatel. Švýcarsko nemá zbrojní průkaz, každý kdo má povolení C a národnost CH může koupit zbraň (a není z bývalého Balkánu), pokud si podá žádost WES (žádost o koupi zbraně). Pokud ji žádá poprvé, musí projít screeningen u policie - takže žádný trestní čin (stejné je to v ČR), pak jste pozvaní na polici, kde vám pokládají otázky. Jde o jejich ohodnocení domácí situace atd, žádná lěkařská prohlídka, teoretické testy, manupulace se zbraní či test střílení není nutný. V ČR - nejprve lěkařská prohlídka, teoretický test (který vyžaduje znalost zákona o zbraních a střelivu - není jednoduchý, musíte se učit cca. 400 otázek!), pak pokud projdete, tak jde se k manipulaci (kontrola probíhá za přítomnosti 2 policajtů a jednoho komisaře), pokud projdete, jde se na střelnici, kde záleží na kterou skupinu jste si podali žádost, musíte se strefit 2x, 3x nebo 4x do terče buď dlouhou nebo krátkou (v některých případech i oběma) zbraní. Zbraň sama od sebe není nebezpečná, stává se nebezpečnou v rukách idiotů. Tomu testy nezabrání. To co se stalo na Universitě je tragické. Ale jako důvod k tomu, aby se už již relativně ztížené podmínky k získání zbrojáku mely jeětě více stěžovat, jako dobrý důvod nevidím.
Carl Bildt má naprostou pravdu.
Ještě bych doplnil : V případě obsazení Ukrajiny russkem by válka na Ukrajině neskončila. Nastala by partyzánská válka! Za posledních osmdesát let jsme nesčetněkrát slyšeli o šesti miliónech nacisty povražděných Židech. O pěti miliónech russáky povražděných Ukrajincích ve dvacátých a třicátých letech ani slovo. Ukrajinci už, stejně jako Židé, nepůjdou nikdy bez boje na porážku! Oba národy nemusí vyhrát, ale budou bojovat do posledního dechu!!!
Vyborna knizka o vyvrazdenych Ukrajincich (a i baltickych zemich) je zde: Odkaz 1
Mě se zdá divné, že si důchodce v důchodovém věku může spořit na důchod a k tomu dostává státní příspěvky. Žiji v zahraničí, ale zde všechny státní příspěvky pouze platí do důchodového věku a pak už ne. Jasně - ČR důchody jsou organizované jinak než v zahraničí. Zde jsou příspěvky na důchod odváděny před daněmi a mají daňovou výhodu v době produktivního věku. Po tom co člověk jde do důchodu, na důchod už spořit nemůže, protože už důchod dostává. Z důchodu ovšem platí snížené daně, dále si platíme zdravotní pojištění. To v ČR taky není.
Kde na ty nesmysly novinky chodí? Král Vilém-Alexandr Nizozemský má nadále podporu většiny veřejnosti a byl zvolen nejoblíbenějším politikem v Nizozemsku...Doporučuji si zajet do Nizozemska na King´s day.
Protože Nizozemci rádi pijí a oslavují, tak využijí každý moment k oslavám i také Koningstag. To ještě neznamená, ze má Willem-Alexander popularitu veřejnosti.
Demokracie je vláda lidu, takže vy nechcete demokracii, dobré vědět.
Chci, co se tyče zákonu a projektů. Já mimochodem v přímé demokracii žiji, narozdíl od Čechů a ještě to zmiňuji. Demagogie toho, že jste psal že o všem si musíme rozhodovat sami. Demokracie je i to ze se rozhodnete nebrat dotace by jste si mohl barák napřít na duhovo. Pořad věřím, že dohodnutá pravidla a zákony se musí dodržovat. Vy ne?
Zkuste si vyjít s 10000 a uživit sebe i dítě. Školky ani jesle nejsou, dítě vám do 3let nikam nevezmou. A babička s dědou ještě pracují. Hmm si stěžuje že máte na důchod jen 20tis. ale oni nemají ani na jídlo.
Je jich málo a toto by měl stát podpořit. Konstrukce jeslí a školek je OK, povolení umístění k tzv. Oppasmoeder - paní či pán co si děti vezme k sobě domů za úplatu a bude je hlídat a starat se o ně. To funguje v NL taky moc dobře. V CH bohužel ne, tam zůstávají ženy doma, protože jesle jsou strašně drahé. Pozor: vše bez rodičáku a manžel platí 1. Pilíř na důchodové spoření ze svého platu i na matku! Stát neplatí kromě 200 CHF na dítě nic. Z průměrné mzdy je to 2.5%. Ta částka je stejná pro bohaté či chudé.
Jenomže si neuvědomujete že mladí lidé se k bohatství teprve šplhaji (někteří) nejde vyjít ze školy a hned být bohatý aby měl člověk na rodinu. Po škole člověk dostává minimální plat a postupem se připravuje pokud je dobrej k vyššímu platu. To by znamenalo mít rodinu ve 40letech a víc a to už pak moc nejde že?
To je zcela normální a tím by mladí měli počítat. Je to tak úplně všude jinde to funguje bez vycinkávání sociálních zásob. Každej se musí nastavit na výši platu a neočkávat, že stát bude pořád něco doplácet.
Ale jak říkám pak se nedivte že na vaše důchody nebude mít kdo dělat. Mě je to jedno já jsem na důchod zabezpečen a to mám do důchodu daleko.
Proto se musí změnit důchodová reforma tak, aby jste si šetřil na důchod sám ze svého platu na své jmenovité důchodové konto! To včetně zaměstnavatelského příspěvku. A ne ta pyramidová pitomost u nás, která nefunguje.
3-6 mesicu? Rika vam neco slovo kojeni a materske mleko?
A uprimne jde videt, ze tomto tematu nemate absolutne sajnu 😉
Říká. Vy jste kojil? Já ano do 9 měsíců. V práci jsme měli 1 hodinu buď na kojení nebo pumpování, je to do 1 roku dítěte. Rodičák v ČR je tahač peněz ze státu. Zrušila bych to úplně. V NL, CH mateřská 16 týdnů, když potom nenastoupíte do práce tak ji ztrácíte. Řidičák max 6 měsíců - je to NEPLACENÉ volno kdy vám taky ještě podrží práci. Za to že se rodina rozhodne mít děti, stát nemůže. Pokud je chci musím si na ně sama vydělat.
Většina lidí by se shodla že syté pastelové barvy se prostě na dům nehodí a když na tom budete trvat můžete si to nechat posvětit autorizovaným architektem, pokud s tím bude souhlasit. Šedá barva má svou historii a víc se blíží přírodním omítkám, naproti tomu pestré barvičky jsou novodobý východoevropský paskvil který na západě moc nefrčí.... tak či tak zateplený dům polystyrenem se silikonovými omítkami a okny s trojskly dle projektu zelené úsporám vypadá ultramoderně a je ultramoderní.
Souhlas, takové pestré barvy se mohou najít v Nemecku, ale dále už ne. Bílá byla vždy tradiční barva, za komunistů šedá, ale jen proto, že se stavělo z betonu - betom má šedou barvu. Mě se strašně líbí staré šedé fasády s křemíkem co se odrážejí ve slunci. Ty pestré barvy jsou strašné a když projířdím vesnici i za děště, musím si nasadit sluneční brýle.
Jablka a hrušky, stát je jen nástroj, který si platí občané, je to vlastně služba občanům, kterou si občané platí, asi jako si platím úklidovou četu a když ji platím, tak i říkám co mají dělat, jak to mají dělat a kontroluji zda to plní, to by měli dělat i občané směrem ke státu a když to stát nedělá, je potřeba vyměnit lidi, které si tam platíme tak, jak bychom vyměnili úklidovou četu, která nedělá co má.
Takže z daní se platí policie, my jim budeme říkat jestli mají zadržet zloděje nebo vraha?
Pokud v ČR nebude existovat přímá demokracie, senát je naše pojistka a ne lid, jak si myslíte.
26
Sledujících
0
Sleduje
26
Sledujících
0
Sleduje
Pokud někdo pracuje na jakémkoli úřadu (uklízečky nepočítám), pak má maturitu. To znamená, že se musí dorozumět alespoň dvěma cizími jazyky. Takže Váš příspěvek nedává moc smysl.
Za další, očividně si pletete pojmy "úřední jazyk" a "úředník který mluví cizým jazykem".
6 odpovědí
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
dobry den, na ceskych uradech jsem regulerne i se svym manzelem, ktery je nizozemec. Doted s nami nikdo jinym jazykem nez cestinou nemluvil.
1 odpověď