Většina příspěvků v diskuzi se točí okolo toho, že to co je v článku jsou nesmysly a že se vlastně nic neděje a všechno je v pořádku. Myslím si, že tento názor vychází z toho, že se celá krize zjednodušila na emise CO2. Když snížilme emise tak se najednou vše napraví. Zaprvé jsou emise něco, co člověk jako jednotlivec ovlivní jen minimálně a za druhé to není zdaleka jediný činitel ovlivňující klimatickou změnu. Minimálně stejně důležitý jako nárůst CO2 je i úbytek biologické rozmanitosti. A nemluvím teď o populárních velkých savcích, ale o mikroorganismech v půdě. V článku se píše připravte se na sucha a na povodně, a neuvádí nejjednodušší a nejefektivnější nástroj pro zadržení vody v krajině a to zdravou živou půdu. Půdní strukturu a tedy i prostor pro zasakování vody vytváří mikroorganismy a houby. Jejich podporou skrze bezorebné technologie, celoroční pokryv půdy s co nejdelším působením živých kořenů rostlin ať už hlavní plodiny, nebo pestre meziplodinove směsi, lze poměrně rychle (v řádu jednotek let) vytvořit půdu odolnou proti erozi se schopností vstřebat i přívalové deště a vodu poté uvolňovat v období sucha. Orbou a dalším zpracováním půdy se ještě nikomu nepodařilo vytvořit půdní agregáty, ač se o to někteří rok co rok bezúspěšně snaží. V čr je vlastníkem půdy každý třetí člověk a každý z nich může mít přímý vliv na hospodaření na svém majetku.
Jsem rád, že se konečně někdo zmínil v souvislosti se zadržováním vody v půdě o přínosu bezorebného hospodaření spojeného s pěstováním meziplodin a ponechávání rostlinných zbytků na poli. Myslím, že o přínosu těchto praktik by se měla šířit větší osvěta. Orba, ač je to tradiční způsob zpracování půdy, působí destruktivně jak na půdní strukturu, tak na půdní organismy a právě i na zmiňované houby.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Zemědělci ceny surovin neovlivní, pokud produkty neprodávají přímo koncovému spotřebiteli. Chováme masný skot a výkupní cenu na jatkách já nijak neovlivním. Prostě mi řeknou kolik mi zaplatí a já jim to buď prodám, nebo se snažím najít jatka kde zaplatí lépe. Stejně to je i s dalšími komoditami. Výkupní ceny v zemědělství určuje vykupující a ti se snaží nakoupit co nejlevněji a s co největším ziskem prodat. Takže pohádky o tom jak zemědělci zdražují jsou nesmysl.