Tzv. "Kolektivní imunita" bohužel neplatí pro koronavirus - Covid.
Podmínkou je získání individuální imunity, tedy že se již nenakazíte.
Ale po očkování proti Covidu se naprosto běžně opět nakazíte, tedy žádnou imunitu očkováním nezískáte, a to ani po první, třetí, páté, desáté, dávce. Prostě nikdy.
Tedy základní podmínka není splněna a proto nikdy nelze v daném případě získat kolektivní imunitu.
Tedy opět, v případě Covidu je hovoření o kolektivní imunitě blábol.
Dost dobrá sranda. Tedy neočkovaní nebudou moci nikam, ale do práce budou muset. Vláda si spočítala, že z chovaných lidí je většina důchodců nebo ekonomický neaktivní, tedy kdyby neočkovaní přestali chodit do práce, ekonomika státu by se okamžitě položila. Vláda ovšem nedocenila, že ekonomicky aktivní lidé nebudou utrácet, výrazně se sníží tržby, tedy spoustě malých firem a živnostníkům bude hrozit krach, což se už dnes začíná projevovat. A na nějakou podporu nebo kompenzace stát už díky Babišovi nemá. A na to doplatí potom i očkovaní, protože pokud nebudou tržby, bude se propouštět. Což je Babišovým záměrem co nejvíce při svém odchodu zruinovat ekonomiku.
1/6
Moc se mi "líbí", jak inteligencí neobdaření Češi kopou do provozovatelů hospod a restaurací, stěžují si na drahá jídla, neochotu, okrádání atd. Chodím do různých restaurací denně a rád pozoruji dění. Nesetkal jsem se ještě s neochotou, ale vidím, jak někteří hosté se chovají k obsluze. Už při vstupu ani nepozdraví, chovají se povýšeně, k obsluze se chovají jako k té nejpodřadnější osobě. Obzvláště takové "paničky", tipuji většinou úřednice, se hlavně k mladším servírkám chovají, jako by ty slečny byly to nejhorší. Obzvláště když je servírka je hezká a chová se mile. Nejhorší paničky jsou vůbec ty, co jsou v doprovodu. Tam je to běs. Ale oni i muži se dokáží chovat jako Schweine. Potom se nelze divit, že obsluha na to reaguje podobně. A takový "host" dokáže servírce zkazit celý den, takže potom nemá ani náladu být dál milá. I když propouštím, že některá obsluha může být skutečně hrozná, ale to není většinou chováním, ale spíše to, že to neumí. Já s tím nikdy neměl problém, na takovou "nepříjemnou" servírku stačí úsměv a milé slovo a okamžitě roztaje a obsluha je úplně jiná. Ale to už jen povaze Čechů, chodí neustále naštvaní, bez úsměvu, bez radosti, se závistí a tu svoji zlobu přenáší na ostatní. Potom se nelze čemu divit. Češi se neumí ani chovat v restauracích. Neumí stopovat, neumí si ani objednávat a ani nevědí co je co. A všimli jste, že největší špindíry v restauraci jsou právě ty "paničky". Stačí se po nich podívat na toalety, to Vám řekne každá servírka, která to po nich musí uklidit. A věřte, že ony velmi přesně vědí, která "panička" to byla.
2/6
O okrádání hostů v dnešní době pochybuji. Z velké části to jsou buď pohádky nebo naprosté lži. Viděl jsem mnohokrát, že host reklamoval účet, ale když mu byly vysvětleny veškeré položky, musel uznat, že mýlil. Připouštím, že se může stát, že obsluha něco připočítá. Ale obvykle je to omylem, ne úmyslem, navíc ve většině případů z toho obsluha vůbec nic nemá, protože to jde přes kasu, zisk z toho může mít zaměstnavatel, ale ten zase nemá ani možnost jak to zjistit. K chybám a omylům obvykle dochází, když se rozúčtovávají hosté a od jednoho stolu platí každý zvlášť. A potom když je plno a hosté se překřikují, přesedávají si, objednávají pro někoho jiného a pod. Silně pochybuju, že by obsluha vědomě a úmyslně někoho okradla. A přiznejte si, kolikrát se Vám stalo, že jste něco nezaplatili, protože obsluha to zapomněla připsat. Kolikrát jste se sami přiznali? Takže vlastně došlo k okradení obsluhy. A ta to potom zaplatila ze svého při inventuře. Buď bude chybět při inventuře zboží, nebo v kase peníze. A těch tam dnes při většinových platbách kartou moc není. A z platby kartou obsluha nemá šanci nic si pro sebe vzít. Samozřejmě připouštím, že se vše dá nějak obejít, ale je to pracné, většinou se na to brzy přijde, a zisk z toho je neúměrný námaze. Pro obsluhu jsou daleko příjemnější "dýška", ale aby ho dostala, musí být obsluha příjemná. A věřte tomu, že Češi jsou při dávání dýšek snad ti největší skrblíci na světě.
3/6
Obvykle ve světě se dává cca 10% z celkové útraty, ale Češi ve většině zaokrouhlují na desetikoruny nahoru. Hrozně často jsem viděl, že částku končící 9, zaokrouhlí nahoru na desetikorunu, takže dýško dělá, představte si, celou jednu korunu. Co si o tom má myslet obsluha? Je to urážka? nebo obsluhovala tak špatně? nebo je to skutečně zoufalec host, který už více nemá.
Vůbec se mi nejvíce "líbí", jak finančně negramotní Češi kritizují cenu pití a srovnají to se supermarkety. Zajímavé je, že takto nesrovnávají cenu náhradních dílů např. na auto, s cenou opravy v servisu. Finančně negramotní Češi tvrdí, jak je to v restauracích drahé, když třeba lahvovou Plzeň si v supermarketech koupí asi za 22,- a v restauraci za točenou Plzeň platí asi 50,- . Fajn. Vtip je v tom, že dnes sudová Plzeň se do hospod dodává v rozmezí 2700-3000,- za sud, t.j. 50 litrů, t.j. 100 piv Tedy jedno pivo v nákupní ceně je za 27-30,- Kč. To většina Čechů ani netuší. Přitom je vždy potřeba po naražení odtočit 1-3 piva do kanálu na pročištění trubek. A k ceně je potřeba - připočítat také cenu tlačného plynu (dnes už skoro nikdo nepoužívá vzdušný kompresor na tlačení piva), což je směs dusíku s oxidem (kysličníkem) uhličitým. Dusík (ve vzduchu co dýcháme je ho okolo 78%) je inertní (netečný) a slouží k hnaní piva ze sudu, kysličník pivu dodává "říz". Dále je potřeba připočítat náklady na chlazeni-elektřinu, náklady na sanitaci (čištění "trubek"), náklady na oplach sklenic (voda+přípravek).
4/6
A dále také náklady na obsluhu, ( mzda a odvody státu), náklady na provoz restaurace ( osvětlení, topení, úklid, vodu, údržbu, nájmy, opravy atd.), a další náklady na odvody státu. Samozřejmě to vše v přepočtu na jedno pivo, takže ta Plzeň se nakonec vyšplhá k ceně 38-43,- . A ten hloupý hospodský ho prodává jen za 50,- Kč, takže na pivu vydělá skoro neuvěřitelných 8-11,- Kč. Takže na sudu to je 800,- až 1100,- Kč. To je "zloděj", že?
Ale to musí vytočit ten sud za den. A potom z tohoto odvede státu za sebe zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu, takže ta částka ze sudu se smrskne na 600,- až 900,- Kč. A takto to je skoro u veškerého točeného pití. A závisí jen na hospodskému, kolik toho vytočí. Vlastně dnes už ne, dnes diriguje stát, kdo do hospody bude chodit. To už hospodský neovlivní. Ale pro finančně negramotné Čechy je hospodský zloděj. Vždy jsem tvrdil, že aby hospodský se v Česku uživil, musí stát jedno točené pivo asi trojnásobek lahvového v supermarketu, tak, jak je to všude ve světě. Tedy ta jedna točená Plzeň by v současných cenách měla být asi za 60,- až 70,- Kč. A kdo z Vás, přátelé, na to má? jak pravil jeden slavný výčepák, resp. vrchní.
5/6
A vůbec nejlepší jsou hlášky o vysokých cenách jídel, a srovnávají to s cenami guláše za 60,- nebo smaženém sýru za 70,- nebo řízku za 75,-. Opět finančně negramotní Češi vůbec neví, o čem mluví. Jen hovězí maso je dnes za cenu od 130/kg, eidam od 120/kg, vepřové od 100/kg. Počítám v průměru.
Tedy třeba u řízku jsou náklady na běžnou porci (150gr) asi 15,- . K tomu náklady na strouhanku, vejce, olej na smažení, elektřinu nebo plyn. A také náklady na umytí nádobí. V průměru se dá říci že jsme asi u 7-9,- Kč na porci. A k tomu náklady na kuchaře a obsluhu. Kuchař dnes pod 30 tis. čistého nejde, servírka pod 20 tis. K tomu odvody a jste u dvou lidí na 70 tis./ měsíčně.
K tomu náklady na provoz restaurace (elektřina, topení, plyn, vodné a stočné, OSA, internet, úklid, přání ubrusů, toal. potřeby na WC, opravy, nákupy za rozbité nebo zničené, státní poplatky a odvody, atd) což lze v průměru odhadnout na 40-80 tis měsíčně u průměrné restaurace. A protože restaurace ke obvykle se 4 lidmi tedy lze v průměru počítat s měsíční náklady mezi 180-220 tis. A to nepočítám nájem. Tedy jsme denně s náklady mezi 6-7,5 tis. denně. Při počtu 100 řízku dělají náklady mezi 60-75 Kč na porci. Spolu s cenou za řízek je celková cena mezi 82- 99 Kč na řízek. A to hospodský ještě nevydělal ani korunu. Když by chtěl alespoň na přežití 30%, je prodejní cena mezi 107 - 128,- Kč. A to bez přílohy. A hospodský vydělal 25 - 29 Kč na řízku.
6/6
Tedy na 100 řízcích 2,5 až 2,9 tis. Z toho odvede státu na odvodech za sebe skoro 40%, tedy mu zbyde 1-1,75 tis. Teda pokud prodá všech 100 porcí. Při otvírací době 10-22, t.j 12 hod si takto vydělá od 80 - 145 Kč na hodinu. Samozřejmě je nutné připočítat i podíl z příloh a z pití, ale to více jak o 30% se nezvedne. Tedy musíme mezi 105 - 189 Kč na hod. Nic moc. A to platí pro malou restauraci s majitelem a 4 zaměstnanci. A to z není ještě případný nájem. A také když prodá všechna jídla. Když mu ale stát omezí počet hostů tím, že jim zakáže chodit do restaurace, hospodský s tím nic neudělá
Jen prodá menší počet jídel ale náklady mu zůstávají stejné, takže nemá šanci to utáhnout.
Tak by mne zajímalo, zejména od těch negramotných Čechů, kritizující hospodské, kde vidí to, jak jsou hospodští nenasytní.
Pokud stát zasahuje a omezuje bez náhrady a odškodnění část podnikatelských aktivit, je to špatné. Netýká se to jen hospodských, ale všech, kam stát určité skupině lidí zakazuje přístup. To že nakonec na tom prodělají všichni, je více než jasné, ale Češi si to vůbec neuvědomují. Jejich hlavní vlastností je pouze závist, nepřejícnost, udavačství a zloba. Říkají si, mě je jedno, že se budu mít hůř, hlavně ať zkrachuje soused. Takto jsou Češi vnímáni v celém světě. Proto je možná dobře, že Covid v Česku je takový, jaký je. Češi se neumí radovat ze života a neumí si ho užít, tak proč by ho vůbec měli žít? Co vy na to?
Jak v hotelu. Na bydlení nic moc. Studené, sterilní a neosobní. Ve sprše bez zástěny? Dost dobré pro mladší, tam je na co se dívat pro obě pohlaví, ale vydrží to i po padesátce? A toaleta v koupelně? V hotelu se dá vydržet, ale doma??? Některé detaily jsou inspirující ale jako celek k bydlení. Ne, děkuji.
A co jste čekali jiného? Lidé jsou, na rozdíl od "zelených" normální, a zachovají se naprosto přirozeně. V zimě se bude chtít každý zahřát. Sice bude trochu nepatrně zhoršené ovzduší, což bude jen na krátkou dobu, ale na druhou stranu to má dvě obrovské výhody. Tou první je, že se spálí veškerý bordel, který by skončil na skládkách na desítky až stovky let, uklidí se lesy, louky, pastviny, příkopy atd. a zmizí poškozené a suché stromy a křoviny. Tou druhou je, že si lidé uvědomí, že "zelení" a jejich příznivci jsou zlo a jdou proti lidem.
A to je ta chyba. Očkování-vakcína Vám naopak protilátky získané přirozenou imunitou právě "zabije". Ale o tom se nemluví, protože zásadní úkol je - očkovat. EU hromadně objednala pro celou Evropu vakcíny a ty je potřeba vyočkovat mezi lidi,protože u těchto vakcín je expirace povolena pouze dočasně do 32.12.2021,resp.do 31.1.2022. A to by byl politický problém, zaplatit miliardy za objednané vakcíny a ty potom bez účelu zlikvidovat. Proto ten hon na neočkované i když zdravý rozum říká, že zdraví a po prodělání by nebylo třeba očkovat. Navíc jsou zde již dlouho léky na nákazu, u nichž je podmínka nasadit lék do 10 dnů od prvních příznaků, případně do čtyř dnů od posledního kontaktu s nakaženým. tedy při příznacích onemocnění navštívit co nejdříve svého obvodního lékaře, ten Vám předepíše PCR test, a pokud se skutečně prokáže onemocnění, požádat okamžitě svého lékaře o předepsání léku - monoklonální protilátku. Je naprosto běžně v každé větší nemocnici, její distribuci do nemocnic zajišťuje Fakultní Thomayerova nemocnice.
Protilátky se aplikují intravenózně (infuzně) tedy pro laiky "kapačkou". To trvá asi jednu hodinu a poté hodinu na pozorování. Potom odchod domů. Vše hradí zdravotní pojišťovny.
Léčba monoklonálními protilátkami je určena hlavně pro všechny starší 65 let, ale i mladší, pokud mají rizikové onemocnění a hrozí u nich těžký průběh covidu. Jde třeba o onkologické pacienty,cukrovkáře,osoby s obezitou nebo třeba pacienty s oslabenou imunitou či po transplantaci orgánů. Je to preventivní podání, ale už u nemocného, na rozdíl od očkování, které se dávají zdravému.
Mohou dát pokutu,ale pokud ji nezaplatí dobrovolně,(a to by byli bláhoví),jde to do správního řízení.Správní orgán musí prokázat zákonnost této pokuty.A zde je jádro pudla.
MZ změnou mimořádného opatření ze dne 27.9.2021,č.j. MZDR 14601/2021-25/MIN/KAN zavedlo povinnost kontroly plnění podmínek v bodu I/16 (bezinfekčnosti) také v restauracích.
Z toho plyne,že poskytovatel služeb je POVINEN bezinfekčnost kontrolovat a v případě,že zákazník není schopen ji prokázat,pak opatření provozovateli ZAKAZUJE zákazníka vpustit nebo mu poskytnout službu.
Zákazníkovi se ukládá POVINNOST bezinfekčnost prokázat a,není-li toho schopen,zakazuje se mu do provozovny vstoupit nebo služby využít.
PŘESTUPKU podle § 92n odst.1 písm. b) zákona č. 258/2000 Sb.,se fyzická osoba, podnikající fyzic. osoba nebo práv. osoba dopustí tím,že NESPLNÍ POVINNOST uloženou mimoř. opatřením.
Za PŘESTUPEK tak lze považovat výhradně NESPLNĚNÍ POVINNOSTI, nikoli pak nesplnění zákazu.Nejvyšší správní soud vyjádřil v rozsudku 6 Ao 22/2021,že při aplikaci právní normy není možné volně zaměňovat pojmy používané zákonem.Vzhledem k tomu,že PORUŠENÍ ZÁKAZU v tomto případě v zákoně za přestupek označeno není,NELZE ZA PORUŠENÍ ZÁKAZU KOHOKOLIV SANKCIONOVAT,neboť se NEJEDNÁ o přestupek.
PORUŠENÍ ZÁKAZU provozovatelem umožnit zákazníkovi vstup nebo zákazu poskytnout mu službu NENÍ PŘESTUPKEM.
ZA PŘESTUPEK lze považovat pouze tu část, která se týká NESPLNĚNÍ POVINNOSTÍ.Pro provozovatele POVINNOST KONTROLOVAT splnění podmínek bezinfekčnosti (není stanovena forma kontroly),pro zákazníka NESPLNĚNÍ PODMÍNEK BEZINFEKČNOSTI.
Rada Evropy (CoE) dne 27. ledna 2021 rozhodla v resoluci č.2361 (2021) o ZÁKAZU USTANOVENÍ POVINNOSTI OČKOVÁNÍ členským státům, včetně ČR.
Členské státy EU jsou povinny:
7.3.1 zajistit, aby občané byli informováni o tom, že OČKOVÁNÍ NENÍ POVINNÉ a že na nikoho není politicky, společensky ani jinak vyvíjen nátlak, aby se nechal očkovat, pokud si to sami nepřejí;
7.3.2 zajistit, aby NIKDO NEBYL DISKRIMINOVÁN za to, že nebyl očkován kvůli možným zdravotním rizikům nebo nechtěl být očkován;️
7.1.5 zavést nezávislé programy ODŠKODNĚNÍ ZA OČKOVÁNÍ s cílem zajistit odškodnění za nepřiměřené škody a škody způsobené očkováním
Kubek, a co řeknete na toto ???
Jako " prezident" ČLK jste o tom jednoznačně informováni !!!
Rada Evropy (CoE) dne 27. ledna 2021 rozhodla v resoluci č.2361 (2021) o ZÁKAZU USTANOVENÍ POVINNOSTI OČKOVÁNÍ členským státům, včetně ČR.
Členské státy EU jsou povinny:
7.3.1 zajistit, aby občané byli informováni o tom, že OČKOVÁNÍ NENÍ POVINNÉ a že na nikoho není politicky, společensky ani jinak vyvíjen nátlak, aby se nechal očkovat, pokud si to sami nepřejí;
7.3.2 zajistit, aby NIKDO NEBYL DISKRIMINOVÁN za to, že nebyl očkován kvůli možným zdravotním rizikům nebo nechtěl být očkován;️
7.1.5 zavést nezávislé programy ODŠKODNĚNÍ ZA OČKOVÁNÍ s cílem zajistit odškodnění za nepřiměřené škody a škody způsobené očkováním;
Mohl by mi to někdo prosím vysvětlit???
Máme přes 60% naočkovaných proti Covidu. Odhadem je navíc asi 10% lidí, kteří Covid prodělali a mají protilátky. A přitom se neustále tvrdí, že situace je stejná jako před rokem.
Loni touto dobou naočkovaný skoro nikdo nebyl, Covid mělo proděláno asi 5% lidí. Jak to, že dnes je situace stejná jako loni?
Co se vlastně děje? Očkování nefunguje? Nebo protilátky jsou neúčinné? Nebo někdo neustále mlží a lže?
Mohl by mi to někdo prosím vysvětlit???
Máme přes 60% naočkovaných proti Covidu. Odhadem je navíc asi 10% lidí, kteří Covid prodělali a mají protilátky. A přitom se neustále tvrdí, že situace je stejná jako před rokem.
Loni touto dobou naočkovaný skoro nikdo nebyl, Covid mělo proděláno asi 5% lidí. Jak to, že dnes je situace stejná jako loni?
Co se vlastně děje? Očkování nefunguje? Nebo protilátky jsou neúčinné? Nebo někdo neustále mlží a lže?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nádherné. Tohle má vtip a nápad. To co předvádí vláda v kampani je pouze hnus, který odrazuje od očkování. I když možná, kdo ví, vláda možná už ví, že očkování je na nic, a v pudu sebezáchovy národa udělala takovou brutální kampaň, aby lidi ještě více odradila od očkování, aby ti neočkovaní alespoň přežili, když očkovaní jsou odsouzeni ke konci. To ovšem vláda může říci na přímo. Kdo ví?