To by nemelo cenu. Jak pisu, velka cast zarodku se proste "zalozi" spatne, spatne se to spoji, a priroda zaridi, ze dojde k potratu. Je to tak caste, ze by se nic moc nezjistilo, resp. asi zjistilo, a to to, ze chyba v genu. Ja na genetice kvuli dvema zamlklym byla a nezjistilo se nic. Nekdy to tak proste je.
No a k tem vyjimkam - to uz pak ale slabne argument, ze pravo na zivot ma nenarozeny plod stejny, a ze je to vzdy zabiti zivota. Protoze ten plod je nevinny i v pripadech, kdy okolnosti jeho vzniku byly spatne. Vite, jak to myslim, potrat v pripade znasilneni je pochopitelny a "omluvitelny", nicmene pokud pojedeme narativ o ochrane pocateho zivota, tak je to tedy "zlocin" i v tech extremnich pripadech. A v tom ja prave vidim problem :-(
Ve vašem případě se na příčinu nepřišlo, ale pokud by šlo o umělý potrat, nejspíš by se na to přišlo. A o to mi jde.
Pokud jde o ty extrémní situace, tak já, jak jsem psal výše, sice schvaluji potrat jen v případě reálného ohrožení života matky, nicméně na ty výjimky bych přistoupil, aby byli aspoň někteří nenarození chráněni zákonem.
K prvnimu - ne, to se skutecne nezjistuje u kazdeho potratu. Potrat v prvnim trimestru, hlavne v pocatku, je velmi casty, vlastne se uvadi snad az polovina tehotenstvi, mozna i vic, ze tak konci. Zjistuji se az opakovane potraty, obvykle tedy druhy, ci treti v rade. A casto se ani na nic neprijde.
Ad druhy bod, asi by me to mrzelo, zatim tezko si predstavit. Ale daleko vic by me mrzelo, kdyby nekdo trapil mou dceru tim, ze ji nuti do neceho tak psychicky a fyzicky narocneho, a i nebezpecneho, pritom ona sama by nechtela. Mym cilem je, aby se dcera do takoveho dilematu nikdy nedostala, snad se podari. Ale clovek mini, zivot meni. Kazdopadne jednou bude dospela a ja si nedelam narok diktovat ji zivot. Natoz aby ji ho diktoval nekdo cizi, kdo v jejich "botach" nikdy nepujde.
Já netvrdím, že se zjišťuje, ale myslím si, že by se to mělo zjišťovat. Přece jenom jde o lidské životy.
K druhému bodu: Pokud žena počala dobrovolně, tak se svobodně rozhodla tím, že souhlasila s pohlavním stykem. Pokud byla znásilněna, tak je to samozřejmě něco zcela jiného, ale i tak si myslím, že není správné kvůli tomu zabít nenarozeného člověka. Přinejhorším může v případě znásilnění platit ze zákazu potratů výjimka.
Jenze to je presne ono, pro vas je to "neprijemne". Pro zeny je to trauma. At uz vlaceni po vysetrenich v pripade ztraty chteneho ditete, tak nuceni do tehotenstvi a porodu.
Tak pro me je dobry duvod neprivadet dite do spolecnosti, ktera takto prisne omezuje moje prava. Protoze co kdyz budu mit dceru, nekdo ji znasilni a ona bude nucena donosit dite. Ne, fakt ne, ja do takove spolecnosti dite privest odmitam a je to pro me padny duvod deti nemit. Ale je to teorie, neb takova spolecnost tu neni a ja deti mam.
Nicmene, jak tedy zabranite tomu, aby se z toho nestala zvule statu, abychom nedopadli jako Polsko? Protoze oni taky maji potraty v nekterych pripadech povoleny. A jak to dopadlo. Zbytecnou smrti matek.
Já to řeknu ještě jinak. Potrat, ať už spontánní nebo umělý, znamená smrt. Proto by měla žena, která jej prodělá, podstoupit vyšetření, která objasní příčinu potratu, aby nedošlo k dalšímu.
A ohledně toho, proč nechcete mít děti: Představte si, že porodíte a vychováte dceru a těšíte se na vnoučata. Ale když vaše dcera otěhotní, prohlásí, že dítě nechce, a nechá vaše nenarozené vnouče zabít. To vám nevadí?
Představte si situaci, kdy vám znásilní ženu a ona otěhotní. Vy budete žít s tím, že možná není vaše, žena bude každý den těhotenství, kojení, přebalování mít před očima tu hrůzu. Opravdu zůstanete mravokárce, dáte mu stejnou péči a lásku, jako by bylo vaše, nebo se z vás stane pokrytec?
Pravděpodobně bychom dali dítě k adopci. Pokud ho nebude milovat vlastní matka, bude ho milovat adoptivní.
A jeste posledni vec, co me napadla. Ja mam za sebou dva zamlkle potraty chteneho ditete. Pokud by me jeste nekdo vysetroval a podeziral, ze mozna jsem to zpusobila nejak sama, tak se slozim uz uplne. Nasledne mam za sebou dve uspesna tehotenstvi. A uprimne si nedovedu predstavit, ze by me nekdo proti me vuli tim projit. Pokud by u nas nebyly legalni potraty, dite bych nemela asi vubec. Nez riskovat, ze me donuti donosit tezce postizene dite, ktere budu muset porodit, ono bude chvili trpet a pak zemre. Strasna predstava, neriskovala bych 🤷🏻♀️
Chápu, že vyšetřování může být nepříjemné, ale umožňuje to vymahatelnost zákazu potratů, čímž se zachraňují životy. Pokud vám zemře dítě, taky by pro vás bylo nepříjemné, kdyby se vás ptali, jestli někomu můžou transplantovat jeho orgány. A přesto se to děje, protože se tím zachraňují životy.
Znásilněné desetileté holčičce bych potrat spíš umožnil, protože v tomto věku je těhotenství značně rizikové.
V případě ohrožení života matky má být potrat legální. Pokud ho lékaři neprovedli, je to jejich chyba.
Určitě jsou dobré důvody, proč nemít děti, ale bát se si nějaké pořídit v obavě, že bude postižené, za něj nepovažuji (pokud sama nějakou genetickou chorobou netrpíte). Kdyby nic jiného, tak můžeme zakázat potraty pouze zdravých plodů.
Ja ani tak nezpochybnuji motivaci, jako vidim dusledky.
A jak to chcete v praxi provest, ze nebudou vysetrovany i spontanni potraty? Protoze jakmile potraty zakazete, tak zacnou bujet v ilegalite. A ohrozi to zivoty zoufalych zen, prevazne chudych, protoze bohate si to lepe "zaridi" jinak, vycestuji..jak zabranite potratove turistice? A jak resit incest, znasilneni, tehotne "deti"?
Vase teorie je hezka, praxe za ni ovsem dosti pokulhava. Staci se podivat do Polska a do nekterych statu USA.
Nenarozeni nemohou mit stejna prava jako narozeni, to uplne nelze. Protoze nejsou schopni zivota bez materskeho organizmu.
Neberte to spatne, asi kazdy by si pral, aby vsechny deti byly chtene, stastne, ale nezijeme v duhovem svete jednorozcu, bohuzel. Takze za me radeji rany potrat, nez trpici narozene dite, jak jsem psala. A nerika se mi to lehce, to vubec.
Spontánní potraty vyšetřevány budou, ale jak píšu, bude platit presumpce neviny, tj, pokud se neprokáže, že byl potrat uměle vyvolán, vyšetřování se uzavře s tím, že se žádný trestný čin nestal.
Nelegální potraty nepochybně budou probíhat, bude jich ale mnohem méně, než kdyby byly legální, stejně jako v případě loupeží, korupce a dalších zločinů. Žádný zákon není stoprocentně vymahatelný.
Potratové turistice naše zákony samy od sebe nezabrání. Tady vidím problém na straně zemí, kde jsou potraty legální. To, že se ostatní chovají špatně, neznamená, že my musíme taky.
Co na tom, že nenaroyení nejsou chopni samostatného života. Nechápu, proč by kvůli tomu nemohli mít právo na život. Chápu, že jiná práva mít nemusí, protože je ani nejsou schopni uplatnit. Ale to nejdůležitější lidské právo, právo na život, by mít měli, protože jim to umožní později uplatnit všechna ostatní práva.
To bylo dítě počato nechtěně, neznamená, že musí po narození trpět. Nemůžeme to dopředu vědět. I proto mi nepřipadá správné nechtěné děti zabíjet.
A máte pravdu, nežijeme v ideálním světě. Věřím ale, že svět bude lepší, pokud pro to něco uděláme. A jedna z věcí, kterou můžeme začít, je právní ochrana nenarozených. Není to ale jediný nezbytný krok. Jako příklad toho, co je třeba dále udělat, bych uvedl, že by se v biologii a sexuální výchově mělo učit, že z hlediska přírodních věd život začíná početím. Dále by si každý měl přečíst tuto Odkaz nebo podobnou brožuru (nesouhlasím úplně se vším, co se tam píše, ale hodně jsem se z ní přiučil).
Lepsi potrat v ranem stadiu, nez dalsi nechtene, odlozene nebo tyrane dite na svete. Problem s fanatickymi odpurci potratu je ten, ze je dite zajima jen do te doby, dokud je v deloze. Pak uz je jim ukradene, dokonce i znasilnene tehotne deti. Ty uz je nezajimaji, najednou. Je to jen o nadvlade a ovladani zivotu jinych lidi, zadnou empatii k lidskemu plodu za tim nehledejme. Potraty vzdy byly a budou, navic s prisnymi zakony se pak svezou i "nevinni" - spontanni potraty, tezke vady plodu, ohrozeni zivota matky. Tihle vsichni pak jsou na tom biti.
Až budou mít nenarození lidé stejné právo na život jako narození, tak se budeme zajímat o obě skupiny stejně. Nemám rád, když někdo zpochybňuje motivace svých oponentů tak, jako vy.
I já bych si přál, aby všechny děti byly chtěné. Zabíjení těch nechtěných ale není správné, stejně jako není správné řešit bezdomovectví zabíjením bezdomovců. Pokud jde o spontání potraty, tam má platit presumpce neviny. A v případě reálného ohrožení života matky má potrat zůstat legální.
Ano, potraty vždy byly a zřejmě i budou. To ale není důvod, aby byly legální. Krádeže taky byly a budou.
Na vlastni zadost, z vlastniho rozhodnuti by mela zena mit pravo ukoncit tehotenstvi do 12. tydne, byt filmy October baby a Nemy vykrik jsou strasne a zakladaji se na pravde.
Ja jsem zadne ukonceni tehotenstvi neresila, nebot na to nemam povahu, nedokazala bych se smirit s tim, ze plod skoncil rozctvrceny. Nicmene pokud se potraty na vlastni zadost matky do 12. tydne zakazi, tak tyto zeny zacnou vyhledavat andelickarky ci se pokusi docilit zabiti nenarozeneho plodu na vlastni pest, coz bude mit drasticke nasledky pro dite, pokud prezije.
Pokud dite prezije pokus o potrat, je velka pravdepodobnost, ze jeho DNA, RNA bude zdeformovana. Nechtene deti, deti, ktere zazivaly ve svem prenatalnim obdobi stres, maji poruchy uceni, chovani, osobnosti, v dospelosti onkologicky onemocneni a vse se navic prenasi na dalsi generace. Jeden profesor nam na VS na toto tema rekl, ze nechtene tehotenstvi trva cely zivot a bohuzel musim konstatovat, ze ma pravdu.
Mela jsem spoluzacku na SS, ktere jeji matka dost casto davala najevo, ze je jeji omyl, ze zije diky potratovym komisim a ze se ji chtela zbavit sama udery do bricha. Spoluzacka onemocnela v obdobi dospivani mentalni anorexii a 2x si chtela vzit zivot bilancni sebevrazdou, nasli ji, takze se lecila posleze na detske psychiatrii. V dospelosti, kratce po svych 40. narozeninach onemocnela agresivnim nadorem na mozku, coz podle me poukazuje na prenatalni vyvoj plny stresu.
Problém nechtěných dětí nemůžeme řešit tak, že je budeme zabíjet. Nemoc taky neléčíme tím, že zabijeme pacienta.
Pokud jde o nelegální potraty, tak jsem v této diskuzi již zmiňoval, že uzákoněním potratů v USA se mateřská úmrtnost nesnížila.
To, co jste napsala o nechtěných dětech, mi připadá dost přitažené za vlasy. Zvlášť ta zmínka o deformaci DNA nezdařeným potratem mi připadá jako nesmysl. Můžete mě odkázat na nějaký zdroj, který to potvrzuje?
Během těhotenství či porodu můžete zemřít i přes nejlepší lékařskou péči, i v ČR zemře každoročně několik žen v souvislosti s porodem. O trvalých následcích, ať už fyzických, či psychických, kterých by kvůli případnému zrušení práva na potrat přibylo, ani nemluvě. Je uplně jedno, zda někdo souhlasí či nesouhlasí s pohlavním stykem. otěhotnět můžete i ve chvíli, kdy používáte antikoncepci a máte jednoho stálého partnera. Jediné, co patří na smetiště dějin, jsou podobné předpotopní názory, jako ten váš.
Ano, žena může zemřít, je to ale málo pravděpodobné, zatímco potratem zabíjíte VŽDY.
A ano, otěhotnět můžete i přes antikoncepci. S tím ale máte počítat, pokud máte pohlavní styk.
Ja jenom nechapu, proc vy vsichni prolife aktivisti tak radi papouskujete prazdne poucky a otrepana klise. Ano, zivot zacina pocetim, nicmene je oplodnene vajicko, delici se zygota nebo par cm velky zarodek plnohodnotnym clovekem, aby kvuli jeho existenci musel byt omezen zivot jine lidske bytosti, ktera mysli, citi, vnima bolest? Odpoved zni ne, tudiz potraty jsou do urcite faze tehotenstvi moralne v poradku.
Těhotenstvím ženu nezabijete, pokud je zdravá a má adekvátní lékařskou péči, zatímco potratem vždy zabíjíte.
Těhotenství je dočasné, zatímco smrt je trvalá.
A pokud žena nebyla znásilněna, rozhodla se už tím, že souhlasila s pohlavním stykem.
Toto jsou hlavní důvody, proč tak zvané právo na potrat patří na smetiště dějin.
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Ja tomu rozumim, jenze by to s sebou nutne prineslo vlnu podezirani, vysetrovani a dle meho by se to svezlo nekam, kam nechceme. Vim, ze uz jsem s tim otravna, ale nekam, kam se dostalo Polsko. Se svym napadem registru tehotnych a podobne, nebo USA a napadem se smirovanim aplikaci sledujicich cyklus zen.
K tomu druhemu odstavci, jak by se ale tedy resilo, ze nejaka zena jednoduse dite nechce? Myslim v praxi. Hrozil by ji postih za potrat? Anebo pripadnemu lekari, nebo tomu, kdo by jej provedl? Dejme tomu, ze by nikoho nesehnala a potrat neprobehl, ona by tedy byla nucena tehotenstvim a porodem projit proti sve vuli? A jak bychom se vyporadali s pripady, kdy znasilneni nebylo prokazano, ale presto probehlo? Takova zena by holt mela smulu. Dejme tomu treba znasilneni v manzelstvi, to se prokazuje tezko... :-/
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Je třeba, aby žena po spontánním potratu pochopila, že ji osobně nikdo nepodezírá, ale že jde o dejme tomu bezpečnostní opatření, které má zamezit nelegálním umělým potratům. Je to podobný princip jako bezpečnostní prohlídka před nástupem do letadla. Vás osobně nikdo nepodezírá, že chcete letadlo unést, je to prostě nutné bezpečnostní opatření. A na registru těhotných jako takovém nevidím nic špatného, pokud by byl používán jen pro ochranu nenarozených. Existenci nejmladších lidí je třeba brát v úvahu od okamžiku, kdy zjistíme jejich existenci, právě proto, abychom je mohli účinně chránit.
Pokud jde o to, koho za potrat potrestat, domnívám se, že by měli být potrestání všichni pachatelé a spolupachatelé, tak jako u jiných trestných činů.
Pokud připustíme výjimku pro případy znásilnění, mělo by být rozhodujícím kritériem to, jestli bylo včas oznámeno.
1 odpověď