Musím se pana premiéra zastat. Mluvil o PLATECH, tedy odměnách ve státních institucích. Ty může premiér ovlivňovat mírou vrchovatou, v nadsázce jedním podpisem pera. To je za osm let splnitelné.
Autor článku však někdy (nevím proč) hovoří i o MZDĚ. A to je ovšem něco zcela jiného než PLAT. To je odměna v soukromých společnostech (např. zahraničních). Tam může pan premiér příjem ovlivňovat minimálně.
Proto pan premiér zcela logicky hovořil o PLATU a ne MZDĚ.
A s tím Merkurem to bylo či nebylo pane Smolku?
Děkuji za upozornění, pane Máco, správně má být: NEBYLO to tak jak se uvádí.
Kontaktní čočky se původně (na konci 19. stol.) vyráběly broušením skla, později (v meziválečném období) broušením plexiskla (polymethylmethakrylátu). Hydrogely (např. poly(2-hydroxyethylmethakrylát)) mají daleko vhodnější vlastnosti, ale brousí se velice obtížně. Proto pan profesor, pro přípravu testovacích čoček, použil stavebnici Merkur, která však není, pochopitelně, vhodná pro provozní měřítko. Ověřil tak vhodnost gelu a nastoupil Dreifus.
Otázka 5
Otto Wichterle nevynalezl kontaktní čočky, ale zavedl jejich výrobu z jiného materiálu (hydrogelu).
Pane Máco, konečně někdo, kdo věci alespoň trošičku rozumí. Ale já vás nepotěším. Vše bylo úplně jinak. Ty slavné hydrogely syntetizoval v jeho, resp. v Lukešově, laboratoři žák pana profesora - Drahoslav Lím. A ani s tím Merkurem to bylo tak jak se často uvádí. Technologii lití čoček propracoval další jeho žák - Maxmilián Dreifus. Bohužel oba nadaní borci vzali brzo kramle. Takže, když se po letech ČSR soudila s USA o patenty na výrobu měkkých čoček, tihle hoši se sešli u mezinárodního soudu, (který se konal jak v Praze, tak v USA.) Za ČSR Wichterle a za USA (kromě firem také i) Lím s Dreifusem. Po letité tahanici vyhrál W. Oba jeho bývalí žáci se do konce svých životů s verdiktem soudu nesmířili. (Od nich byste, věru, neslyšel hezké věci o skromném panu profesorovi.)
Co k tomu dodat? K pomatené době asi patří pomatené otázky. Ale takhle pomatenou by nesesmolilo ani kazažské orákulum Džamila.
Tak jsem dohledal tato pravidla: "Při stanovování hlavního pramene největšího světového veletoku byla brána
v úvahu následující hydrografická a hydrologická kritéria (jsou uspořádána sestupně
podle důležitosti):
− délka stálého říčního toku;
− největší vzdálenost bodu na rozvodnici
od ústí;
− plocha povodí;
− množství protékané vody za jednotku
času – průtok;
− nadmořská výška pramene.
Doplňkovým kritériem je vyrovnanost
podélného profilu toku."
Výška pramene je zde uváděna jako jedno z kritérií.
Z jakých zdrojů čerpáte vy?
Právě o tomto je řeč. Máte to sesumírované správně. Tak tam dosaďte akorát číselné hodnoty pro oba toky v Mělníce. Stačí první čtyři, ty jsou rozhodující. Toť vše.
A na vaši otázku ohledně zdroje odpovídám: to si pamatuji ještě ze školy.
Dvě faktické připomínky:
1) V šeru dávných věků neexistovala žádná řeka s názvem Berounka. Té řece se říkalo (ještě celkem nedávno) Mže.
2) "A Labe by se vlévalo do Vltavy." Tak to tedy nikoli. Ne že pravidla stanovená nejsou, jsou (viz hledání pramene Amazonky českou expedicí), ale u nás se nikomu nechce šťourat v zažitém systému. Na Mělníku je situace jasná a jednoznačná. Labe přitéká od Prahy (splňuje všechny čtyři základní podmínky). Otázka tudíž je jak se jmenuje vodní tok přitékající od Brandýsa. S tím jsou ovšem spojené šlamastyky další, např. název města Vrchlabí.
Zdá se, že ve fyzice vědci konečně našli skutečný SVATÝ GRÁL ! Pohrdám lidmi, kteří dehonestují význam fyzikálních výzkumů, neboť jsem nucen je považovat vzdělanostně za omezené, neschopné chápat přínos těchto výzkumů ve prospěch budoucnosti - mohli jsme dodnes svítit petrolejkami, a jezdit na koních, k čemu pokrok !
S tím ať se moc vědci nechlubí - dosáhli toho bez kvóty 50 % žen. Spíše by se měli stydět. A navíc je to ke všemu ještě propagace matematiky. Co tomu řeknou revoluční studenti? Myslete, prosím, v širších souvislostech, kruciš.
"Se kterými politiky jste dosud byli v kontaktu?
Tadeáš: Prozatím jsme byli v kontaktu se senátorkou Miroslavou Němcovou (ODS), hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivem Vondrákem (ANO) a senátorem Tomášem Goláňem (ODS). Nedávno jsme se také setkali s předsedou ODS Petrem Fialou a primátorem města Plzně Martinem Baxou (ODS). ..."
Tohle stačí - mám dost!
Počínání studentů můžeme brát jako sledování filmu, který jsme už viděli. Víme, jak to dopadne, takže se můžeme věnovat ne ději, ale sledovat detaily. Třeba herecké výkony a pod.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
"Římské klimatické optimum znamenalo, že mlčely sopky, dvě stě let po smrti Caesara nebyla žádná větší erupce."
Caesar byl zavražděn roku 44 př. n. l. (15. března). Takže - dvě stě let od jeho smrti uplynulo 15. března 156 n. l. Erupce Vesuvu (Pompeje a spol.) začala 24. srpna 79 n. l. krátce po poledni.
Autorem uváděná věta (a tudíž i závěry z ní plynoucí) je dezinformace.
1 odpověď