Tento článek nebo hodně podobný na úplně stejné téma tu už byl před časem. Tehdy jsem tu psala a napíšu to zas. Krym není na suchu. Voda přestala na Krym téct už před lety, někdy v době po referendu o připojení k RF. Už tehdy Ukrajina zastavila hlavní zdroj vody pro Krym: kanál, kterým byla voda přiváděná z Dněpru. Tehdy bylo skutečně ouvej. Lidi si např. ráno chtěli vyčistit zuby, otočili kohoutkem a voda nikde....(osobní svědectví obyvatel). Od té doby tudy tedy voda netekla a neteče, takže zničení Kachovky (na Dněpru) na to vliv nemělo. RF to tehdy vyřešila vybudováním obrovského potrubí, které přivádělo vodu z Donu a vrtáním stovek studní. Vody je tam teď dostatek. Ne sice přímo pro napouštění bazénů, ale pro běžnou spotřebu ano.
V roce 2017 jsem tam byla osobně, pohybovala jsem se v terénu, spala ve stanu. Vím, o čem mluvím.
Cituji z článku: "Nebyla tam dobře udělaná projektová dokumentace a nebyly dobře udělané průzkumy...! To si z nás dělají blázny nebo jsou opravdu takoví amatéři? Prakticky celý život denně jezdím v těch místech tramvají po mostěpřes Svratku a poslední dobou jsem se zájmem sledovala budování toho "mostečku" tvořeného třemi betonovými bloky s otvory pro řeku uprostřed a náspy z obou stran. Kroutila jsem hlavou, toto "dílo" zužuje koryto řeky právě jen do těch třech otvorů! Pamatuji víc povodní, 1-2 byly tak metr nad ty dnešní betonové díry. Propána, říkala jsem si. První větší voda jim to vezme! A taky že jo, sice "stoletá" (takovou už jednu pamatuji a to mi do stovky ještě chybí 40 let), ale vypucovala to poctivě🙂. A světe div se, postavili to tam zas! Nevěřila jsem vlastním očím, když jsem tam ten mostek zase viděla. Nejspíš prostě rozkaz zněl: mostek bude a hotovo. Kolikrát ho voda vezme, tolikrát ho postavíme! 🙂🙂🙂
Jinak na tu náplavku se těším, určitě to je lepší než to kamenné koryto, které ze Svratky dělalo kanál.
Já už dostala strach, že se stalo s panem Nohavicou něco vážného.... A on to zatím pan redaktor jen pomlouvá, pomlouvá a pomlouvá... Už jsem dlouho nečetla nic tak tendenčního. Jakým právem si pan Míča osobuje právo nazývat lidi s opačnými názory na spodinu společnosti? To už u nás skončila demokracie, že ti, kteří mají jiný názor, než ten oficiálně předkládaný jako jediný správný, jsou zesměšňováni, ostouzeni a pomlouvání? Kam jsme to dospěli? Kdo tu rozděluje lidi? Vypadá to, že to jsou právě lidé jako pan Míča, jedině oni ví, jak to všechno je (jako by měli patent na rozum). Přesně podle známého hesla Kdo není s námi, je proti nám. Ale to už tu přece bylo, ne? Proč mám pocit, že se to opakuje v opačném gardu?
Na vykácení celého Středomoří podílely všechny tamní vyspělé civilizace tisíce let (civilizace byla obvykle tak mocná, jak mohutné loďstvo měla). Ale nesvádějme to jen na ně. Například Angličané vykáceli půlku Indie, aby měli dřevo na pražce pro budování tamních železnic (šlo hlavně o dopravu bavlny, čaje apod., co si budeme povídat, šlo o obchod, aby se sypaly penízky). A tak je to stále a pořád. Okamžitý zisk má přednost před vším aneb po nás potopa, hlavně když vydělám.
Kácí se lesy, pralesy (třeba Bali) zakládají se plantáže palem, které mají několikaletou životnost, pak tam zůstane poušť, protože tam nic jiného v té vyčerpané vrstvičce půdy nevyroste). Případně na vykácené plochy vyženou kozy, které jsou jejiným bohatstvím a obživou domorodců (Afrika, Asie apod. - konec konců i ta Sicílie, jak je vidět na fotce.). Kozy (a ovce) se sice spokojí s málem, ale sežerou porost až do kořínků a ten se už neobnoví. A erozi je brána otevřená. Vítr odnese zbytek úrodné půdy a zbude poušť....
Moudří lidé říkávali: "Sázet, sázet, sázet (stromy)."
Snímky jsou to krásné, všechna čest, ale zas ten překlad....! Ach jo... hned u snímku č. 6 nejde o skok jednotlivců ale klasickou disciplínu zvanou od nepaměti PARKUR!!!!! Páni redaktoři, toto je mezinárodně používaný termín, ten se nepřekládá. Už by to chtělo v těch překladech trochu profesionality.
Dál jsem to zatím nedokoukala, jdu pokračovat...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Kousek od Brna u Jihlavky (řeka Jihlava) potvrzuji masivně křídlatku japonskou, netýkavku žláznatou, štětinec laločnatý, dál od vody i ten pajasan. Asi by se našly i další, o akátu ani nemluvím, ten ale krásně kvete, voní široko daleko, dává kvalitní med a rychle rostoucí tvrdé dřevo na topení, tak toho bych ho vzala na milost...:)
1 odpověď