Jenomže to by musela být vůle se do něčeho takového pustit. Pokud by uvedené generovalo výpadek 16mld ve státním rozpočtu, tak zas na druhé straně by se to kompenzovalo vyšším výběrem na DPH, spotřebních daních, daních z příjmů právnických osob a i OSVČ. Jelikož lidé by samozřejmě ty peníze navíc pouštěli dál do oběhu. Ovšem je tu i riziko, že 3/4 těch peněz by skončily jako úspory v bankách. A z toho stát samozřejmě nemá do doby, kdy lidé ty úspory vyberou a utratí, nic. Takhle, když to vybere na daních a odvodech rovnou, tak jsou to jisté peníze, se kterými může počítat.
Dalším aspektem je opětovné roztočení inflace. Lidé budou najednou mít víc volných peněz a budou ochotní je utrácet. A to samozřejmě "motivuje" obchodníky opět ke zvyšování cen. Bohužel česká realita.
Proto si myslím, že to v dohledné době nikdo nebude schopen zrealizovat...
Měl jsem V8 4L. Když jezdil, tak i v porovnání s dnešními auty ohromné pohodlí. Na motor, když dal člověk za chodu ruku na jeho kryt, téměř necítil, že běží...absolutně bez vibrací (krásná vyváženost osmiválce, kterou čtyřvál nikdy nemůže dosáhnout). To samé se zvukem - na volnoběh neslyšitelný. Při jízdě, v interieru jen vzdálené zahučení při sešlápnutí plynu. A raketový odpich - 203kW na 1,8t těžké auto prostě fungovalo.
Jenomže on většinu času nejezdil:-( Poslední kapkou bylo to, že motor naskočil v pohodě. 2 minuty po rozjezdu ale vibrace a ztráta výkonu. Diagnostika ukázala jen, že se tváří, jako by přestala fungovat "půlka" motoru a jel na 4 válce. Nikdo ale nedokázal spolehlivě určit příčinu. Vyměnilo se kde co a nakonec to skončilo "pologenerálkou" motoru s výměnou všech těsnění, ventilů...atd. Jen materiál za cca 60tis. (před 12 lety). I po té opravě ale projev stejný.
Nevydržel jsem a za pár korun s obrovskou ztrátou prodal. Po půl roce volal nový majitel, že auto jezdí super. Příčina? Vysypaný katalyzátor na jednom výfuku a tím pádem ucpaný výfuk pro polovinu motoru (dva výfuky, každý zvlášť pro každou polovinu).
Spíše tedy vizitka neschopnosti našich "servismanů" a jak jsem na to auto nadával, tak jsem se mu pak v duchu omluvil. A vzpomínám na něj doteď....
Ano, bydlení je dnes v poměru k příjmům o dost dražší. Nicméně veškeré potraviny, dokonce i energie, spotřební zboží, pohonné hmoty apod. jsou i přes dnešní "drahotu" někdy i podstatně výrazně levnější než před 89. Ti, kteří mají dnes bydlení vlastní, se splacenou hypotékou jsou na tom tedy hodně výrazně lépe, než by byli před 89. Ti co nemají a platí nájem nebo hypotéku jsou na tom přinejhorším stejně. Bydlení sice tehdy bylo levnější a výdaje na něj tvořily nějakých 10% z průměrné mzdy. Zato ale ostatní náklady spolykaly velkou většinu toho zbytku. Dnes jsou náklady na bydlení cca okolo 35-40% z průměrné mzdy, ale o to se zas snížily ty nezbytné ostatní náklady. Takže určitá skupina lidí je na tom zhruba tak, jak by na tom byla před rokem 89. Ti, kteří jsou na tom hůře, těch je velmi málo. A z toho velmi mála je většina těch, kteří pro to, aby na tom byli lépe nic neudělali a nedělají, nadávají a čekají, že jim z toho někdo jiný pomůže. Ale většina lidí se má lépe.
Oni ani nemuseli používat nějaké donucovací prostředky apod. Ono už to, že se někdo stane účastníkem nehody (ať už jako vinník či oběť) je samo o sobě obrovská porce adrenalinu a stresu. To 1 promile v tom nehraje žádnou roli - to není tak moc, aby si člověk situaci neuvědomoval. Sám jsem to zažil (za střízliva), kdy to do mě napralo auto, které nedalo přednost. I když šlo jen o plechy, po chvíli jsem se "třepal" jak osika). A když se tenhle stres znásobí ještě tím, že vás od té nehody odvezou policajti a zavřou.... Chlapovi bylo 56 let. Tam už může být lecos za choroby, vysoký tlak, slabší srdce...a to je s touhle porcí stresu smrtelná kombinace. A to by si měli policisti uvědomit. Chápu, že pro ně to je běžná rutina a nějak jim to nepřijde. Ale pro "běžného" člověka, který není zkušeným recidivistou to rozhodně rutina není.
Tenhle způsob podvodů tady jede už několik let. Fascinuje mě, že na to neustále skáčí další a další lidé. Myslím, že na toto mohou skočit pouze ti, kteří se prostě nezajímají o to, co se děje, mimo jejich oblíbené seriály....
Vždyť ten mechanismus podvodu, i ty texty zpráv byly popsány všude možně snad už tisíckrát a jde tedy o hodně starý trik.
Už jen ta věc, že by po mě někdo požadoval, abych se přihlásil do svého bankovnictví pro "přijetí platby". To samo o sobě je už nesmysl. Přeci když mi posílá třeba zaměstnavatel výplatu na účet, také se pro její "přijetí" nemusím nikam přihlašovat. Ty peníze tam prostě přijdou, pokud je tam někdo pošle samy od sebe:-)
Bohužel. Je mi to moc líto. Zároveň je toto ale ne ojedinělá bolest žen řidiček s malými dětmi vzadu. Nemám jinak vůbec nic proti ženám za volantem. Myslím si ale, že na 90% byla příčina stejná jako v mnoha jiných případech. Děti začnou vřískat nebo se pošťuchovat a maminka má tendenci instinktivně otočit se na ně dozadu. Bohužel fungují mateřské instinkty. Muž tohle neudělá. Děti se dají zkontrolovat i ve zpětném zrcátku a pokud se děje něco akutního, co vyžaduje "osobní zásah", i ty děti vydrží ty 2 minuty, než se najde bezpečné místo k bezpečnému zastavení. Tohle by si měly uvědomit všechny maminky a hlavně to mít v hlavě v ten daný okamžik. Při rychlosti 100km/h to auto ujede za vteřinu 36m a stačí opravdu malý pohyb volantem a v mžiku je v protisměru. I kdyby byla "počůraná" nebo "pozvracená sedačka", i kdyby se děti vzadu "seřezaly jak koně" za ty dvě minuty, i kdyby je píchla vosa....nikdy to nebude horší než ty případné následky otočení, kterým se stejně v tu chvíli nic nevyřeší.
Řídím už nějakých 30 let. Za tu dobu jsem měl jedinou nehodu, kdy mi přímo do boku vletěl z vedlejší řidič na křižovatce ve městě, kde byly vypnuté semafory. Takže šlo jen o plechy. Jinak nic.
A to nejsem žádný "svatoušek", který by striktně všude dodržoval rychlosti nebo jezdil ještě pro jistotu o 10-20km pomaleji, než je povoleno. Je to ale tím, že nevěřím ostatním a předvídám. Pokud jsem na hlavní a blížím se ke křižovatce, kam vidím, že z vedlejší někdo přijíždí, sundám nohu z plynu a nespustím z něj oči a hodnotím, jestli na mě kouká nebo ne, jestli to vypadá, že skutečně zastaví nebo ne atd. X krát se mi toto už vyplatilo, kdy i když vypadalo auto na vedlejší, že brzdí, registroval jsem, že řidič kouká na druhou stranu...a vjel tam. Protože byl člověk připravený a stačil dobrzdit nebo se vyhnout...samozřejmě, že jsem pak dotyčného problikal a vytroubil. Ale nikomu se nic nestalo.
Potíž je v tom, že většina řidičů jsou řidiči "uživatelé", kteří tak nějak automaticky předpokládají, že když jsou na hlavní, všichni dají přednost. A prostě jedou. Jezdím denně po Praze a běžně se stává, že třeba člověk projede těsně na zelenou, ale přes křižovatku se to sune pomalu, a tak, než ji opustíte, skočí zelená z druhé strany. Z toho směru přijíždí auto, kterému tam skočí zelená, tudíž nemusí zastavit nebo zpomalit. I když ten řidič vidí, že poslední, kdo projel na zelenou z jiného směru tam má ještě zadek, troubí, bliká, ale nebrzdí. Protože on má přeci zelenou. Nijak nechápe, že ten druhý to asi nepřeletí. Pak se vyhýbá na poslední chvíli nebo to zabrzdí vám 20cm od auta...
Jsem ročník 1974. V roce 89 mi bylo tedy 15 let a dobře si tedy pamatuju dobu před tímto rokem z pohledu žáka základní školy.
Hned v prvních třídách základky se ve škole střídali "náboráři", kteří lákali děti na různé sporty - hokej, fotbal, házenou, atd.atd. Na začátku každého školního roku jsme také dostávali seznam na A4 různých sportovních kroužků, na které mohli rodiče děti přihlásit. Před domem jsme měli také= ten v článku zmiňovaný "plácek", kde se každý den po škole scházelo 20-30 vrstevníků a hrál se fotbal, nohejbal a spoustu jiných věcí....založených převážně na sportu. Největší výhodou bylo však, že veškeré ty sportovní kroužky a oddíly byly buď úplně zdarma nebo s minimálním příspěvkem třeba 50Kčs na pololetí. Takže jsem během základky vystřídal stolní tenis, házenou, basket, judo a fotbal...u kterého jsem zůstal až do konce střední školy někdy v roce 1993. Pak už přišla vysoká a na fotbal nezbýval čas.
Dnes máme potíž u 12 leté dcery nalézt vůbec nějaký sportovní kroužek. Když už se něco najde, pohybuje se úhrada na pololetí od cca 3000 do "neomezena". Jsme rádi, že se alespoň trochu hýbe. Nicméně pro spoustu rodičů je to podstatný výdaj, který nedokáží zaplatit. Ta úhrada je totiž jen za to, že tam dítě může vůbec chodit. Přidává se k tomu pak ještě pořízení vybavení, které se podle druhu sportu pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců.
Tenkrát "kdysi" se toto vůbec neřešilo. Většinu potřebného vybavení dostalo dítě v klubu. A teprve, když bylo v tom sportu dobré a chtělo třeba pokračovat a věnovat se tomu, pořizovali rodiče vlastní vybavení.
No...ono se to vyplácelo. Jak technikům STK, kteří si "přilepšili" k platu mnohdy několika násobek, tak lidem, kteří sice zaplatili něco navíc, ale měli jistotu, že auto "projde". Teď už to nebude tak lehké, jelikož technici se začnou bát.
Většina lidí osobně nezná žádného konkrétního technika. Ale tyhle "procházečky" umí dobře většina servisů a většina bazarů. Což jsou "velcí zákazníci". Je takovým veřejným tajemstvím, že každý, kdo má starší auto má nějaký svůj servis a svého servisáka. Pokud potřebuje STK, tak za ním zajede, auto mu tam nechá a odpoledne či druhý den ho má zpátky se známkou. Nezaplatí 2500, ale 4000. Ale má jistotu, že projde. Ten servisák má totiž známého majitele STK, ke kterému jezdí třeba 10 let a "otočí" mu tam třeba 20 aut za měsíc. STK jsou taky biznys, takže nechtějí přijít o takového zákazníka tím, že by mu 20% aut neprocházelo. Jelikož ten servisák, pokud by se tohle dělo, tak by to zas nechtěl vysvětlovat každému pátému a udělal by si ten kontakt prostě jinde....tam, kde by byli ochotnější. Z těch 4 tis. servisák zaplatí ofiko cenu za STK, 1000 strčí do kapsy majiteli STK, ten to pak dá technikovi, který dostane nařízeno, aby "to prošlo" a 500 si nechá pro sebe za to, že tam s tím autem dojede. (Pozn.: ceny a taxy jsou pouze orientační a mohou se v jednotlivých krajích lišit:-)). Měsíčně má pak ten majitel 50000 za realizované prohlídky, technik 20000 "bokem" a servisák 10000 bez práce. A samozřejmě STK může mít třeba 10 takových "klientů". A to už se vyplatí. Jestli se to takhle zpřísní, tak to do toho zaběhlého biznysu hodí pořádné vidle.
Pobavily mě tady některé ty komentáře, označující článek za "blábol"🙂 Ale proč? Nepouští se do nějakých politických spekulací. Jen srovnává ekonomickou realitu na základě reálných čísel.
Průměrný plat v Rusku a u nás je číslo, které se dá najít kdekoli. Cena másla u nás a v Rusku také není nic, co by se nedalo ověřit i jinde.
A když tedy naprosto jednoduchým výpočtem dospějete k tomu, kolik by máslo stálo u nás, abychom si ho za náš plat mohli koupit stejně jako si může koupit Rus za ruský plat, tak máte naprosto jednoznačný a těžko zpochybnitelný výsledek.
A o ničem jiném prakticky článek není🙂
Ale je to asi jako když důchodci vzpomínají na to, jak byl před 89 litr benzínu za 8Kč....neskutečně levný proti dnešku. Zapomínají ovšem na fakt, že tehdy byl průměrný plat okolo 3500Kč, takže si mohl člověk koupit cca 438 l benzínu. Kdežto dnes je cca 43000Kč a benzín za cca 35Kč. Takže za dnešní průměrný plat si člověk koupí cca 1229 l benzínu. Byl tedy tehdy benzín opravdu tak levný????🙂
Určitě si mnoho lidí řekne "kdo ten průměr ale má???"...právě pro tyhle porovnání je ten průměr průměr. I tehdy byly profese, kde člověk bral třeba 2300Kč a profese, kde brali (třeba horníci) i 7500Kč. Ale průměrný plat byl prostě těch 3500.
Ten článek vůbec není špatně napsaný. Popisuje totiž realitu. Je totiž hodně velká masa lidí, kteří ekonomiku státu a její realitu nesledují a pardon...ani nejsou někdy schopní sledovat. Orientují se podle toho, co si občas přečtou na internetu v "senzačních zprávách", popř. v Blesku, nebo řeknou "chlapi v hospodě" či "ženský v práci". A samozřejmě, pokud "mají málo" (a to většinou mají), tak se, jak je v článku popsáno, "chytají stébla". A zmiňovaní politici toho dokáží mistrně využít. Např. Babiš někde prohlásí "Vzpomeňte si, jak jsme dali důchodcům před Vánoci 5000, jak jsme zrušili superhrubou mzdu a vy najednou měli víc, až budeme u kormidla...tyhle časy se vrátí. Zrušíme důchodovou reformu, snížíme věk odchodu do důchodu, zrušíme green deal, aby jste si mohli dál kupovat 20 let staré ojetiny". Ono to zní dobře. A tahle část voličů (která tvoří cca 40% ze všech) ho půjde volit, protože "říkal že...". A pan Babiš bude spokojený...to je tím cílem. Jelikož dobře ví, že tihle voliči se spokojí pouze s tím, že to řekl. Nebudou už přemýšlet nad tím, jak to udělá. Prostě....to řekl. To, že těch 5000 byly peníze, které stát reálně neměl a tudíž si je půjčil, to že zrušení s.h. mzdy generovalo jen další zvýšení státního dluhu, to že ta "reforma" je křeč za 5 min. 12, která po letech "nic nedělání" zajistí alespoň, že v budoucnu vůbec nějaké důchody budou, to že abychom zrušili green deal, museli bychom vystoupit z EU, což by byla další rána pro státní finance, které stát nemá...to si tahle skupina není schopná uvědomit. Jde jen o zvolení. A pak už se z toho nějak "vylžem".
Největším problémem je samotné nastavení systému exekucí, kde často jdou dva paragrafy zákona proti sobě. Problémem je hlavně právě ten institut obestavení účtu a také to, že je na volbě exekutora jaké prostředky exekuce a kdy využije. A klidně jich může využívat i více současně. Pak nastávají paradoxy. Zaměstnanec: většinou to první, co exekutor udělá, obestaví účet v bance. Od tohoto okamžiku, pokud tam není víc, než částka, která je vymáhána dotyčný prostě nic nevybere, ani z účtu nic neodejde. Ano, jednou může vlastník požádat o výběr 2 násobku životního minima...to je ale jednorázové. Se zbytkem už pak až do odblokování účtu nemůže nakládat. Zároveň ale exekutor většinou nařídí srážky ze mzdy. A zaměstnavatel je povinnen srazit vše nad nezabavitelné minimum, ze kterého by se měl dlužník alespoň najíst. Nezabavitelná částka je daná zákonem a exekutor na ni "nesmí sáhnout". Jenomže ten zbytek výplaty odejde na ten zablokovaný účet. A rázem dlužníkovi zbyde jedna veliká 0. Vše je ale dle zákona v pořádku!! Tudíž se nelze divit, že dlužníci si nechají výplaty či dávky posílat na účty, vedené na známé nebo děti. Nebo si nechají mzdu vyplácet v hotovosti. Je to existenční nutnost. Jinak, i když existuje zákonné nezabavitelné minimum by dlužník zůstal ze dne na den absolutně bez jakýchkoli prostředků a jakékoli možnosti se k nim dostat. I dlužníci, ať už dluh vznikl jakkoli mají třeba děti, které za dluh nemohou. Přes to, pokud se dlužník k žádným prostředkům nedostane, má to samozřejmě fatální dopad i na ně a mna celé rodiny. Trochu princip "kolektivní viny"!
Po delší době hodně zajímavý článek. Sám patřím ke generaci "X". Děti mám v generaci "Z", takže si myslím, že mohu hodnotit. Správně to napsal někdo tady. Vzhledem ke svým "zkušenostem" generace "Z" ještě nevidí, ani nemůže vidět svět v souvislostech. Sociálními sítěmi, médii apod. je jim vnucován nějaký světonázor. Na jednu stranu jsou tlačeni do individuality a plutí "proti proudu", na druhou stranu se mají tendenci přirozeně porovnávat a hodnotit mezi sebou. A tam vzniká paradox, že když se rozhodnou jít proti proudu svých vrstevníků, jsou vyčleněni a jsou "out". Prostě, když jsem hrdým příslušníkem "Z", musím mít stejný světonázor. I když si třeba začínám uvědomovat souvislosti, jakmile bych ale začal hlásat něco jiného, jsem automaticky vrstevníky ocejchován "za X ko nebo dokonce "boomera". Pak dochází k tomu, že příslušníci "Z" hlásají udržitelnost, snižování emisí, náboženskou toleranci apod. Aniž by si uvědomovali (možná si někteří uvědomují, ale nemohou to říkat nahlas), že tyto věci, v té podobě, jak jsou zde realizovány, mají a budou mít opačný efekt pro náš region a kulturu, než jaká je vysněná idea. Pokud se Evropa stane "zelenou" za cenu snížení či ukončení výroby něčeho...s radostí to převezmou Čína, Indie a i USA. Ty "emise" se prostě vypustí jinde. Ale průmyslová a technologicky vyspělá Evropa klesne ekonomicky na úroveň dnešní Afriky. Dtto náboženská tolerance...tak dlouho budeme "tolerovat", až bude z Evropy jeden velký Chalifát, jelikož ostatní náboženství toleranční tendence rozhodně nemají. Je třeba to vidět globálně. V kontextu nejen Evropy.
Mám to obráceně🙂 Ať už je to cesta na dovolenou nebo třeba jen na prodloužený víkend, cesta tam mi vždycky uběhne rychleji....
Už tu cestu beru jako součást dovolené. A co člověka baví a co si užívá, tak se zdá, že uběhne rychle. Stejně tedy jako celá dovolená🙂
A cesta zpět? To je už po všem, člověku se nechce a domů se (většinou) netěší...a to se to pak "táhne".
Nějak nedokážu pochopit, k čemu tento styl dovolené je proboha???? Docela mě děsí, že pojedu někam na 14 dní a za celých těch 14 dní ve své podstatě neuvidím vůbec nic z života (tedy toho skutečného) země, ve které pobývám. Neuvidím nic z běžného civilního života místních. Ano, možná si zaplatím nějaký fakultativní organizovaný výlet na pyramidy, do Luxoru nebo čtyřkolku v poušti. Ale všechno je to kýčovitě organizované pro turisty...nalevo vidíte, napravo vidíte....z okna autobusu. Pak vylezu z autobusu a zas organizovaně v nekonečném davu dalších takových "turistů" projdu prohlídkovou trasu a zas do autobusu a hotelu.
Pokud si výlet nezaplatím, strávím 14 dní v areálu hotelu. Tedy úplně odtržený od okolí. Budu se akorát každý den opékat na stejné pláži a jíst a pít. Můžu si to samozřejmě zpestřit stupidními animačními programy a neustálým otravováním prodejců čehokoli, kterým jde jen o to mě co nejvíc odrbat, jinak jsem jim absolutně jedno a i ten úsměv mají v popisu práce.
Většina lidí jezdí na tyhle dovolené jen proto, že je to levné a je to daleko a letí se tam letadlem:-) Aby pak mohli říkat "byl jsem v Egyptě". Ale byl????? Na území Egypta ano, ale v Egyptě nikoli.
Já byl např. na Kubě. I když jsou tam také turistické "resorty", půjčili jsme si tam auto a projeli celou Kubu. Což v Egyptě nejde...resp. bylo by to pro neznalého Čecha obrovské riziko. Stavěli jsme ve vesničkách ve vnitrozemí, jedli banány a grepy ze stromů a koupali se na těch pravých Karibských plážích. To jsou pak zážitky skutečně "na celý život".
Takových je opravdu spousta. Osobně to moc nechápu. Sám jsem se osamostatnil v 19 letech, kdy jsem nastoupil na vysokou, na koleje. Po škole už jsem se domů nevrátil (tedy na bydlení). Tak nějak mi to po tom bydlení na kolejích přišlo nereálné. I když určitě to je v mnoha ohledech velice pohodlný život, kdy vše v podstatě funguje tak, jako když byl člověk dítě. Přijde domů z práce, má na stole večeři od maminky, má vypráno, vyžehleno, poskládáno ve skříni. Po výplatě pošle rodičům 2000, jako "příspěvek na bydlení" a občas zaplatí nákup. Z mého pohledu je to ale vykoupeno velkou mírou nesvobody. Pokud tedy rodiče nebydlí ve dvougenerační vile se dvěma vchody...Nedovedu si představit takové soužití v bytě. Ať si říká kdo chce, co chce, maminky většinou nerozlišují, jestli je synkovi 12 nebo 32 a stále mu věnují "stejnou péči". Tudíž kontrola příchodů, odchodů, koho že to má u sebe v pokoji atd.atd....Přesto mám kolem sebe takové, kteří jsou ochotni tuto svobodu vyměnit za to pohodlí, aniž by k tomu měli vážnější důvod. Na druhou stranu, přijde věk, kdy i tito muži by chtěli partnerku a rodinu. Potíž je ale v tom, že čím jsou starší, tím více porovnávají jakoukoli potenciální partnerku s maminkou a její péčí, její kuchyní apod. A v podstatě hledají její kopii, což se málokdy podaří....
Na začátek - v tom rozdělování generací se tedy pisatel moc nevyzná🙂 Před generací "Z" nebyli "boomeři", ale tzv. mileniálové. Tudíž generace, která se narodila cca mezi lety 1983 až 1995. Před nimi ještě generace "X" (cca 1972-1983) - generace tzv. Husákových dětí. A až před touto generací generace tzv. "boomerů". Pro úplnost - po generaci "Z" je ještě generace "alfa". Generace Z jsou tedy děti s rodiči, příslušnými ke generacím X a Mileniálů. Nikoli tedy "boomerů", kteří jsou převážně prarodiči příslušníků generace "Z".
Každá z těchto generací je v něčem oproti ostatním specifická. Generace Z je první generací, která kompletně vyrůstala již v digitální době a s digitálními technologiemi. Proto je s jejich používáním tak úzce spjatá, že bez těchto technologií si život ani nedovede představit. Mileniálové a "X" jsou generace, které zažily v poměrně mladém věku ten nástup technologií. Ale ještě ne v tak mladém, aby nedokázali v případě potřeby bez těchto technologií fungovat a zároveň nebyli tak staří, aby se nenaučili tyto technologie používat a využívat. Narozdíl od boomerů, které zastihl rozvoj digitalizace v již produktivním věku a už se obtížně adaptovali.
Pracovat "na dálku" z domova nebo pláže byl rozhodně sen i předchozích generací. Jenomže do poměrně nedávné doby, než nastoupil využitelně rychlý internet a odpovídající výkonné prostředky, to prostě technicky nebylo možné. A tedy tyto předchozí generace nebyly zvyklé na nic jiného, než "klasiku". A dnes už obtížněji mění svoje myšlení. Kdežto generace Z s technologiemi vyrostla a proč je tedy nevyužít?
Oboje má své pro a proti. Z bydlení pořízeného na hypotéku nikdo nikoho "nevyhodí" - toto platí ale pouze za předpokladu, že člověk bez problémů hypotéku po celý čas splácí. Může se stát cokoli a vzpomeňme si na případy, kdy sazby hypoték vyletěly během půl roku ze 2 někam k 6%. A najednou ti, kterým končila fixace měli platit měsíčně o tisíce víc. Pokud měli splátku hypotéky "na krev", měli velký problém. Banka sice nikoho ze dne na den nevyhodí, ale spoustě lidem nezbylo, než bydlení prodat a z prodeje doplatit hypotéku. A jít do nájmu, či do podstatně menšího. Problémem může třeba být i to, že se naskytne příležitost na "práci snů", ale na druhé straně republiky. Pokud bydlím na hypotéku, nejde nějak rychle třeba prodat, vyřídit novou hypotéku a koupit něco jiného. A na to, aby někdo nějaký čas financoval dvě nemovitosti zas mnoho lidí nemá. Ta hypotéka je pak takovou "koulí na noze". I když samozřejmě řešení jsou. V tomhle případě je mnohem pružnější nájem. Prostě dám výpověď a pronajmu něco jiného tam kde potřebuju. Je pravda, že v Čechách je u nájemního bydlení ještě jeden velký problém. A to, že majitelé bývají všelijací a natrefit na slušného majitele je umění. Bohužel si to ale dělá určitá skupina nájemníků sama, když se k bydlení v nájmu chová s podvědomím, že to přeci není jejich...
Čistě ekonomicky vychází zrovna nyní opravdu výhodněji to bydlení nájemní. Hypotéka byla výhodnější, když byly 2% sazby.
Stejně jako nikdo v roce např. 2005 netušil, co se bude dít v dalších 20ti letech, tak nedokáže dnes nikdo říct, co se všechno stane do roku 2045.
27.10., tedy den před svátkem, kdy mají obchody zavřeno, jsem byl nakoupit v Globusu. Naprosto běžný, menší nákup. V obchodě byla hlava na hlavě, všichni košík s "kopečkem", jako by měl nastat konec světa a ne jednodenní přestávka v otvírací době (už jsem si ale zvykl na typické nelogické chování většiny lidí). Pobavilo mě ale následně při placení, co z těch lidí stojí naprosto šílenou frontu ke kasám s pokladními. Všechny věkové skupiny bez vyjímky. Podle mého odhadu to muselo být na nejméně 20-30 minut čekání, vzhledem k obří velikosti nákupů. Já si zvykl používat ten jejich systém "scan and go", kdy člověk rovnou skenerem pípá zboží, které dává do košíku. Nic složitého - jen se namíří na čárový kód na zboží nebo na regálu a zmáčkne tlačítko. Nikde se nemusí nic hledat, vyndavat z košíku atd. Před k tomu určenými pokladnami pak akorát člověk pípne kód že ukončil nákup, přijede k pokladně, zaplatí a jede ven. Operace na 3 minuty. Bez čekání, vyndavání z košíku, opětovného nandavání atd. Stejný systém má leckde už i Tesco a zavádí ho i některé další řetězce. Jinak běžné automatické pokladny využívám běžně. Je pravda, že u položek jako pečivo, ovoce, zelenina je to trochu neohrabané. Zvlášť, když si člověk nandá třeba nějaké housky a pořádně se nepodívá, nebo to zapomene, co že je to přesně za druh, když těch druhů tam mají třeba 5:-) Klasické pokladny používám, jen když je u nich volno. Ty slevy? Všude možně Vám po zaplacení vyjede nějaký kupón - že získáváte nějaké body, slevu ze slevy...Nezajímá. Většinou je to tak omezené a složité, že to nic nepřinese.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Po přečtení článku mě ta diskuse vůbec nepřekvapila:-) Opět jednoznačné rozdělení na "Babišovce" a "Fialovce". Bohužel dnes je doba, kdy tyto dva nesmiřitelné tábory fungují i ve vládě a sněmovně. Co řekne, nebo udělá jeden, je okamžitě tím druhým napadáno nebo po tom, co se po 4 letech "překlopí" váhy a strany zrušeno. I kdyby to bylo sebelepší a fungovalo to. Prostě jen z principu, aby náhodou nedejbože jeden musel uznat, že ten druhý něco udělal dobře.
Vezměme EET. Zrušeno "z principu". Přitom to nějaký ten efekt mělo a fungovalo to. I ti, kterých se týkalo už nebrblali a zvykli si. Teď "důchodová reforma". I když ne dokonalá, tak aspoň konečně něco málo směrem, aby se důchodový systém úplně nerozpadl. Teď pravděpodobně se koryta zas překlopí a už je avizováno, že "důchodová reforma" bude zrušena. A zas jen z principu. Jsou tam věci blbě. Ale stálo by za to to spíš dopilovat a dotáhnout, než to "na truc" za EET rušit. A zas budeme, kde jsme byli.
V dobách, kdy se tu po nějaké době střídaly "tradiční" strany ČSSD a ODS, tak se na lecčems dokázali s druhou stranou shodnout ať už byly momentálně v opozici nebo ve vládě. A některé věci se posouvaly.
Teď je to spíš jen boj o koryta, bez skutečného zájmu o "blaho všech" s krátkodobou vidinou pouze těch 4 let od voleb k volbám. Na obou stranách. A masa voličů je oběma stranami jen manipulována. Obě strany vědí, že stačí slíbit, že něco bude levnější nebo že něco někdo dostane "zadarmo", případně dostane přidáno. A hned má na své straně tu největší masu důchodců, dělníků...a to ví, že stačí ke zvolení. Víc nepotřebuje.