Po přečtení článku mě ta diskuse vůbec nepřekvapila:-) Opět jednoznačné rozdělení na "Babišovce" a "Fialovce". Bohužel dnes je doba, kdy tyto dva nesmiřitelné tábory fungují i ve vládě a sněmovně. Co řekne, nebo udělá jeden, je okamžitě tím druhým napadáno nebo po tom, co se po 4 letech "překlopí" váhy a strany zrušeno. I kdyby to bylo sebelepší a fungovalo to. Prostě jen z principu, aby náhodou nedejbože jeden musel uznat, že ten druhý něco udělal dobře.
Vezměme EET. Zrušeno "z principu". Přitom to nějaký ten efekt mělo a fungovalo to. I ti, kterých se týkalo už nebrblali a zvykli si. Teď "důchodová reforma". I když ne dokonalá, tak aspoň konečně něco málo směrem, aby se důchodový systém úplně nerozpadl. Teď pravděpodobně se koryta zas překlopí a už je avizováno, že "důchodová reforma" bude zrušena. A zas jen z principu. Jsou tam věci blbě. Ale stálo by za to to spíš dopilovat a dotáhnout, než to "na truc" za EET rušit. A zas budeme, kde jsme byli.
V dobách, kdy se tu po nějaké době střídaly "tradiční" strany ČSSD a ODS, tak se na lecčems dokázali s druhou stranou shodnout ať už byly momentálně v opozici nebo ve vládě. A některé věci se posouvaly.
Teď je to spíš jen boj o koryta, bez skutečného zájmu o "blaho všech" s krátkodobou vidinou pouze těch 4 let od voleb k volbám. Na obou stranách. A masa voličů je oběma stranami jen manipulována. Obě strany vědí, že stačí slíbit, že něco bude levnější nebo že něco někdo dostane "zadarmo", případně dostane přidáno. A hned má na své straně tu největší masu důchodců, dělníků...a to ví, že stačí ke zvolení. Víc nepotřebuje.
já se právě obávám že takový nemají. protože by pak to nedopadalo takto. znám člověka který má 4půjčky od bankovních společností jako (český spořitelna, raiffeisen, komerční, moneta) a nikde není uvedeno kolik a kdy si půjčil.
třeba mě rozsekalo pořad ČT na internetu 1/6 exekuce. pochopila jsem toho mladíka dluhy na (MHD, sociálka, zdravotní) ale co jsem nepochopila tu starou paní co tam vystupovala jako vysokoškolsky vzdělaná hovořila 3 světovými jazyky a v důchodu ještě překládala. a nebyla schopná tak vzdělaná si přečíst smlouvu.
taky by bylo dobrý definovat lichvu.
Můžete mít kolik chcete půjček. V tom nikdo nikomu nebrání. Pokud je řádně splácíte a prokážete, že máte na to, aby jste mohla splácet další, můžete jich mít třeba 20. V těch registrech je to samozřejmě všechno uvedeno. Ty registry nejsou ale veřejně přístupné - to by se asi nikomu nelíbilo, kdyby si kdokoli mohl někde zjistit kolik a kde máte půjčeno. O výpis z toho registru si můžete zažádat - ale jen o informace, které jsou v registrech vedeny o vás. Nahlížet do těch registrů jsou pak oprávněny pouze ty bankovní a jiné instituce, které půjčují. Aby tam mohly nahlédnout, tak musí mít při žádosti o půjčku souhlas toho žadatele. Pokud by jim ho nedal, půjčku neposkytnou.
Bohužel, do exekuce je poměrně snadné se dostat a to, že má někdo vysokoškolské vzdělání neznamená, že nemůže mít exekuci. I takových je dost. Do exekuce se nedostanete jenom tím, že si naberete bezhlavě nesmyslné půjčky na dárky k Vánocům a pak je nedokážete splácet. Dá se tam dostat i např. z podnikání. Kdy Vám někdo nezaplatí za odvedenou práci a vy pak nemáte na to zaplatit třeba vašim dodavatelům. V exekuci byl dokonce i bývalý president...kdosi po něm vymáhal exekučně omluvu.
Lichva je už dávno přesně definovaná Občanským zákoníkem.
Ano, psal jsem pouze o registrech bankovních a nebankovních, kterých je několik. V těch se shromažďují data, o tom kdo, kolik a u koho má půjčeno a také o tom, zda splácí či nesplácí. Pokud se v těchto registrech objeví informace o tom, že ten dotyčný má problémy se splácením (a tato informace tam zůstává 4 roky a až pak zmizí, pokud je vše v pořádku), tak je to většinou stopka a pokud dotyčný žádá o další půjčku, nedostane ji. Tedy alespoň ne u bankovní instituce. Nebankovky nemají ta kriteria tak přísná a pokud je tam třeba jen ojedinělý záznam, že se klijent třeba jen jednou opozdil se splátkou, tak mu půjčku dají. Ale s vysokým úrokem.
Registr exekucí je něco jiného. Ten samozřejmě také existuje. A je to asi to první, do čeho se jak banky, tak nebankovky dívají. Pokud je tam exekuce, je to totální stop a člověk nedostane půjčku nikde. Pokud někdo půjčí i s exekucí, tak jsou to jen lichvářské společnosti, poskytující krátkodobé hotovostní půjčky za naprosto astronomický úrok. Ale spíš si myslím, že ani ty nepůjčí. Exekuce je záruka, že se jim ty peníze nikdy nevrátí.
více peněz na útratu =inflační podnět , to je celosvětová realita ...ne jen česká
takto se chová ekonomika nabídka-poptávka ..
Máte pravdu. Ovšem český trh díky své "velikosti" a tím omezené konkurenci v některých odvětvích, je k tomuto daleko více náchylnější než velké trhy např. USA, Západní Evropy apod. Tam funguje výrazněji více samoregulace trhu, kdy i když lidi mají více na utrácení tak mají mnohem větší výběr, u koho ty peníze utratí. A samozřejmě u toho, kdo drží nejvýhodnější ceny. Tím se samozřejmě pak automaticky ve zvyšování cen brzdí ostatní. Je to dobře vidět i na dnešních cenách např. potravin, kdy ty samé potraviny jsou třeba v Německu stejně drahé nebo dokonce levnější, než u nás, ačkoli kupní síla je tam 4x vyšší...a tudíž by i ceny měly logicky být 4x vyšší, než u nás. Ale nejsou. Jelikož, pokud by se někdo "urval" a zvednul výrazně cenu, tak prostě skončí...Němec by prostě šel nakoupit jinam. U nás se těch 6 řetězců snadno i beze slov "domluví" a Čech nemá kam...
Jenomže to by musela být vůle se do něčeho takového pustit. Pokud by uvedené generovalo výpadek 16mld ve státním rozpočtu, tak zas na druhé straně by se to kompenzovalo vyšším výběrem na DPH, spotřebních daních, daních z příjmů právnických osob a i OSVČ. Jelikož lidé by samozřejmě ty peníze navíc pouštěli dál do oběhu. Ovšem je tu i riziko, že 3/4 těch peněz by skončily jako úspory v bankách. A z toho stát samozřejmě nemá do doby, kdy lidé ty úspory vyberou a utratí, nic. Takhle, když to vybere na daních a odvodech rovnou, tak jsou to jisté peníze, se kterými může počítat.
Dalším aspektem je opětovné roztočení inflace. Lidé budou najednou mít víc volných peněz a budou ochotní je utrácet. A to samozřejmě "motivuje" obchodníky opět ke zvyšování cen. Bohužel česká realita.
Proto si myslím, že to v dohledné době nikdo nebude schopen zrealizovat...
je vidět že jsem asi ve věku Vašich rodičů kdy byla jiná doba a když napíši že některé věci za komunistů byli lepší tak jsem hned proruský dezolát a podobně. Jinak máte naprostou pravdu dnes vidím že mladí chtějí mít vše hned jak píšete tak Vám napíši také můj příběh po revoluci jsem si postavil kamenný obchod vlastnima rukama a za dvacet let jsem šel do důchodu a obchod byl široko daleko vyhlášen,Předal jsem jej dceři která za deset let jej dovedla do krachu to je ten případ lidí kteří si žijou nad poměry
Jsem z generace tzv. Husákových dětí...ročník 74. Takže padesátník:-) Tzn. že v roce 89 mi bylo skoro 16 let. I přes to si ale dobu před 89 pamatuju a i to, jak se žilo. Je pravda, že život byl proti dnešku rozhodně klidnější - pokud člověk nebyl rebel, tak mu režim život nějak zásadně nekomplikoval. Je také pravdou, že výměnou za ty "nesvobody" se režim orientoval právě na to, aby ti, kdo nerebelovali, měli zajištěné základní jistoty. Člověk věděl, že bude mít kde bydlet, nemusel mít strach o práci, věděl, že se nají, a že bude mít důchod, ze kterého se dá slušně žít. Život byl bez zvratů. Běžné bylo to, že člověk nastoupil po střední do zaměstnání a tam to "doklepal" do důchodu. Běžné bylo, že televize vydržela 15 let, auto taky, pračka rovněž a třeba ledničku jsme měli do 90tých let tu, kterou dostali rodiče v roce 73 jako svatební dar. Barevnou televizi jsme měli až v 88 roce, telefon taky. Život byl takový "stejný" a v podstatě nalinkovaný. Dnes je všechno nesrovnatelně rychlejší. Televize, kterou si člověk koupí jako novinku za 3 roky nefunguje, protože se změní systém vysílání. Pračka pere 2 roky a pak ámen. 2 roky starý telefon už nestíhá. Člověk změní zaměstnání X krát za život. Na druhou stranu dnes jsou naprosto neomezené možnosti...v čemkoli. To ale vyžaduje neustále se učit, držet krok a přemýšlet do čeho a jak se pustit. Tehdy toto nešlo. Možnosti nebyly, nebo hodně omezené. Každá doba má tedy svoje +-. Tehdy klid a jistoty, výměnou za to, že člověk ten život tak nějak prožil jako miliony ostatních. Dnes možnosti, ale s rizikem, že člověk sám sebe může zničit.
S ,1 promile,do cely??To nestačila pokuta??Bůh ví,jak to opravdu bylo....
No, ono pokud někoho zranil či dokonce zabil - to tam psáno nebylo - a měl alkohol, tak se automaticky jedná o trestný čin. Je to pak samozřejmě na zhodnocení policie, která ho může zadržet až tuším na 48 hodin, jestli ho zadrží (třeba z důvodu, že by mohl někam utéct) nebo jestli to vyhodnotí tak, že ho nechá běhat na svobodě a on dochází na výslechy a pak k soudu....Asi tam tedy něco takového bylo, že policie shledala, že bude jistější ho zadržet.
Není to tak. Tenkrát žena doma s dítětem. Já dělal sám a žili jsme v pohodě. Jako dělník. Dneska při bydlení v nájmu nemožné pro většinu rodin.
Proto je taky tak bídná porodnost. Já to psal. Pokud dnes má člověk vlastní bydlení, se zaplacenou hypotékou, je to pohoda....Ale to z mladé generace, která by měla mít děti má asi tak 1% odhadem....
Ti, co museli řešit, aby bydleli, hypotéku nebo nájem, tam je to daleko horší. A pokud vypadne jeden příjem a ten, kdo zůstane s dítětem doma má jen rodičák, tak se to táhne velice, velice těžko....
"Tehdy", jak jsem také psal, byly mnohem nižší výdaje na bydlení. Co vím od svých rodičů, tak mateřská mámy bez problémů pokryla výdaje za pleny, sunar a vůbec potřeby dítěte (což dnes těžko) a ještě něco zbylo. No a plat táty pokryl bez problémů bydlení, jídlo a jiné běžné výdaje.
Takže v tomto máte určitě pravdu. Ale stejné ne li lepší by to bylo i dnes, pokud by výdaje na bydlení byly na úrovni, která byla před 89. A o tom to mé psaní bylo....
Důležitá je průměrná mzda a medián jak byly daleko od sebe, jestli to bylo jak dnes, kde víc jak 50% nedosáhne ani na 35 tisic
Tak to úplně nevím. Ale myslím si, že tehdy také minimálně kolem 50% lidí na ten průměr nedosáhlo. Určitě méně, než ten průměr měli třeba běžní dělníci v továrnách a na ten průměr dosáhli až třeba po 20 odpracovaných letech. Ve všech profesích byly tenkrát tabulkové platy, které se zvyšovaly o předem danou částku s věkem. Takže nejvíc brali lidé před důchodem. Takto to dneska funguje u profesí ve státní sféře, kdy učitel před důchodem bere o 15tis víc, než učitel nastupující za stejnou práci a při stejném úvazku. Stejně na tom byli třeba ty zdravotní sestry, běžní úředníci , kuchařky ve školních jídelnách atd.atd. Tyto profese tvořily většinu pracujících. Nástupní platy byly určitě tehdy pod tím průměrem a na průměr se člověk "propracoval" třeba po 10,15,20 odpracovaných letech. Těch havířů, slévačů apod. zas nebylo tolik, aby ten medián vytáhli. Dnes je to také tak - 50% je pod mediánem, třeba 35% na mediánu nebo lehce nad ním a 15% výrazně nad mediánem. Ale právě těch 15% lidí, kteří mají mzdu 70,80 až třeba 200tis (různí ředitelé, letoví dispečeři, IT specialisté apod.) táhne tu průměrnou mzdu i medián nahoru. Nahoru ho táhne i třeba Praha a nejbližší okolí, kde žije cca 20% obyvatel republiky (včetně mě). Ano, na stejných pozicích jsou tu mzdy třeba o 20% vyšší než ve zbytku republiky, ale také jsou tu podstatně vyšší náklady třeba na bydlení. Pokud by tomu tak nebylo, při současných nákladech by se tu nedalo žít a Praha by se vylidnila a nikdo by sem pracovat a žít nešel...
Měl jsem V8 4L. Když jezdil, tak i v porovnání s dnešními auty ohromné pohodlí. Na motor, když dal člověk za chodu ruku na jeho kryt, téměř necítil, že běží...absolutně bez vibrací (krásná vyváženost osmiválce, kterou čtyřvál nikdy nemůže dosáhnout). To samé se zvukem - na volnoběh neslyšitelný. Při jízdě, v interieru jen vzdálené zahučení při sešlápnutí plynu. A raketový odpich - 203kW na 1,8t těžké auto prostě fungovalo.
Jenomže on většinu času nejezdil:-( Poslední kapkou bylo to, že motor naskočil v pohodě. 2 minuty po rozjezdu ale vibrace a ztráta výkonu. Diagnostika ukázala jen, že se tváří, jako by přestala fungovat "půlka" motoru a jel na 4 válce. Nikdo ale nedokázal spolehlivě určit příčinu. Vyměnilo se kde co a nakonec to skončilo "pologenerálkou" motoru s výměnou všech těsnění, ventilů...atd. Jen materiál za cca 60tis. (před 12 lety). I po té opravě ale projev stejný.
Nevydržel jsem a za pár korun s obrovskou ztrátou prodal. Po půl roce volal nový majitel, že auto jezdí super. Příčina? Vysypaný katalyzátor na jednom výfuku a tím pádem ucpaný výfuk pro polovinu motoru (dva výfuky, každý zvlášť pro každou polovinu).
Spíše tedy vizitka neschopnosti našich "servismanů" a jak jsem na to auto nadával, tak jsem se mu pak v duchu omluvil. A vzpomínám na něj doteď....
Třeba to byl mikrospánek, já byla s malými dětmi kvůli nedostatku spánku tak unavená, že jsem raději neřídila, nebo jen v největší nouzi
Ano, psal jsem, že na 90%. Těch 10% může být i třeba mikrospánek. Je ale pravdou, že v drtivé většině bývá příčinou takovýchto nehod právě to otočení se na děti. Funguje to jako na kole - když se otočíte dozadu, pokud nejste velice zkušený jezdec a neuvědomíte si to, pootočíte řidítky a jste v příkopu nebo v protiosměru (podle toho na kterou stranu se otočíte). A v autě se otočíte přes pravé rameno - a volant bezděčně tudíž pootočíte doleva. Takže protisměr....
Děkuji za vysvětlení jsem rád že mně neříkáte blbec ,negramot,tak že v jádru je to na tom ten co půjčí zajímalo mně to, protože jsem nikdy žádnou půjčku nemněl a v okolí lidé vykrejvají půjčku půjčkou. mnělo by být jak já za mladých let když na to nemám tak si to odřeknu.
Tak ono je normální, že každý neví všechno. Já třeba zas nevím spoustu věcí z jiných oblastí.
Ono se ale dnes bez toho, aniž by si člověk někde půjčil žít moc nedá. Moji rodiče například po nástupu do zaměstnání požádali o byt. Bývali by asi nějakou dobu čekali - i tenkrát se čekalo, ale jak to tehdy bylo běžné, máma hned po svatbě otěhotněla a tak byt dostali přednostně. Byt byl města a žili jsme v něm někdy do roku 2005 za "městský nájem". Pak ho město nabídlo rodičům k odkupu za (tehdy i na dnešní dobu neuvěřitelných) 180tis za 3+1. Jelikož od "tržní ceny" odečetli to, co za cca 30 předchozích let rodiče zaplatili na nájemném. Samozřejmě toho využili. Auto (tehdy Škodu 100) dostali rodiče jako svatební dar od svých rodičů. Takže v klidu šetřili 15 let na nové.
Dnes kdyby si hned po škole člověk začal šetřit na byt, našetří na něj někdy před důchodem, jestli vůbec. Pokud půjde do nájmu, bude celý život v nájmu, protože nic neušetří a nikdo mu nikdy ten nájem od ničeho neodečte. Rodiče tehdy po 15 letech provozu "embéčka" měli najeto necelých 100tis. km. To se dnes běžně najede klidně za 4-5 let. Tudíž za těch 15 let se vystřídají 3 a víc aut (ať už nové nebo ojeté).
Dřív se tedy šetřilo a čekalo léta, než "na to bude". Dnes toto nejde, pokud chce člověk normálně fungovat. Tudíž se nejdřív půjčí a pořídí a pak splácí. Což je vlastně stejné, jako šetření, ale obráceně. S tím rozdílem, že pokud měsíc neušetříte nic, nic se nestane. Pokud měsíc nesplácíte, jste v problému.
Ano, bydlení je dnes v poměru k příjmům o dost dražší. Nicméně veškeré potraviny, dokonce i energie, spotřební zboží, pohonné hmoty apod. jsou i přes dnešní "drahotu" někdy i podstatně výrazně levnější než před 89. Ti, kteří mají dnes bydlení vlastní, se splacenou hypotékou jsou na tom tedy hodně výrazně lépe, než by byli před 89. Ti co nemají a platí nájem nebo hypotéku jsou na tom přinejhorším stejně. Bydlení sice tehdy bylo levnější a výdaje na něj tvořily nějakých 10% z průměrné mzdy. Zato ale ostatní náklady spolykaly velkou většinu toho zbytku. Dnes jsou náklady na bydlení cca okolo 35-40% z průměrné mzdy, ale o to se zas snížily ty nezbytné ostatní náklady. Takže určitá skupina lidí je na tom zhruba tak, jak by na tom byla před rokem 89. Ti, kteří jsou na tom hůře, těch je velmi málo. A z toho velmi mála je většina těch, kteří pro to, aby na tom byli lépe nic neudělali a nedělají, nadávají a čekají, že jim z toho někdo jiný pomůže. Ale většina lidí se má lépe.
Nemuzete srovnávat průměrnou mzdu teď a tehdy,kdyz na to lidi nedosahnou. Dnes je prumerna mzda 44,9tisic,ale meridian je 35tisic. Za komousu byl minimální rozdíl.
Máslo za 53 je teď kde? Kuře za 85? Teď jsem kupoval za víc než 100! Ano televize a pračka je za babku,kupují každý týden nejmíň 2 a už je nemá kde dávat 😀 Same lži.Lide kupují jen ve slevách, protože se snaží ušetřit za každou cenu. A to musím podotknout že srovnávat něco před 35 lety se současnosti,to snad ani nejde,protože to je katastrofa aby byla dnes hůř než za komousu.
Všechny ty statistiky se dělají tak aby účelové vyhovely,zřejmě na objednávku.
I za těch "komoušů" byly celkem podstatné rozdíly ve mzdách. Jen se to opticky jeví méně výrazné, jelikož ty platy tehdy byly číselně výrazně menší. Třeba v 89 zdravotní sestra nástup 2400. Učitel s 15 letou praxí 3060, horník (podle typu a lokality) až 7800, slévač až 5450. A to nepíšu o různých tajemnících, předsedech a dalších funkcionářích. Takže rozdíl v nástupních platech mezi třeba sestrou a horníkem 325%. Když ty mzdy přepočteme tím 14ti násobkem, o kolik se od 89 zvýšila ta průměrná mzda, dostaneme rozmezí 33600 (v roce 89 sestra) až 109200 (tehdy horník - dnes třeba nějaký IT specialista). Tudíž není úplně tak pravda, že "tehdy" měli všichni +- stejně. Je to podobné jako dnes, akorát ty profese se změnily.
Je vidět že mladá generace neví co je peněžní gramotnost dnes stát vymýšlí jak ty neplatiče oddlužit a podobně on si půjčí a říká si ono to nějak dopadne každý kdo si půjčí tak by mněl vědět že když nebude splácet tak okamžitě přijde sankce a kdyby byl registr půjček tak by nikdo nemohl mít třeba těch půjček pět
On ten "registr půjček" ale právě je. Právě z něj jsou ty údaje. Registrů existuje dokonce několik. V tom problém není. Většina poskytovatelů půjček do těch registrů nahlíží. Nehraje roli, kolik půjček tam dotyčný má, ale celková výše splátek vůči příjmu. A pokud dotyčnému ještě zbývá dost na další splátku, není problém půjčit. Problém je ale v tom, že mnozí poskytovatelé mají nízká kritéria a tak je i vyšší riziko nesplácení (převážně nebankovky s vysokým úrokem, který to riziko kryje). Druhý problém je v tom, že poskytovatel sice zhodnotí, kolik žadateli zbyde po splátkách všech úvěrů a jestli je to dostatečné. Ovšem už neovlivní, co s tím "zbytkem" ten konkrétní člověk reálně udělá. Když se pak někdo zachová tak, že mu přijde výplata a on musí zrovna nutně koupit nový model iPhone, pak mu logicky v tom měsíci nezbyde na splátku....a je problém.
Oni ani nemuseli používat nějaké donucovací prostředky apod. Ono už to, že se někdo stane účastníkem nehody (ať už jako vinník či oběť) je samo o sobě obrovská porce adrenalinu a stresu. To 1 promile v tom nehraje žádnou roli - to není tak moc, aby si člověk situaci neuvědomoval. Sám jsem to zažil (za střízliva), kdy to do mě napralo auto, které nedalo přednost. I když šlo jen o plechy, po chvíli jsem se "třepal" jak osika). A když se tenhle stres znásobí ještě tím, že vás od té nehody odvezou policajti a zavřou.... Chlapovi bylo 56 let. Tam už může být lecos za choroby, vysoký tlak, slabší srdce...a to je s touhle porcí stresu smrtelná kombinace. A to by si měli policisti uvědomit. Chápu, že pro ně to je běžná rutina a nějak jim to nepřijde. Ale pro "běžného" člověka, který není zkušeným recidivistou to rozhodně rutina není.
Nekdy jsou 2 minuty moc. Napr. kdyz se dite dusi. Ale i tak bych se nikdy za jizdy neotocila dozadu. Uz jsem tu v jednom komentari psala, jakou situaci jsem resila za jizdy.
Máte pravdu. Ovšem takové situace jsou naprosto vyjímečné a ojedinělé. I tak, i přes ten stres je nutné vždy v prvním případě myslet především na bezpečnost. I když se dítě dusí, tak mu nepomůže, když maminka vezme někoho v protisměru....V takových případech se dají zapnout varovné a plynule zastavit i kdyby u krajnice. Ale tak, aby do Vás zas někdo nevletěl zezadu, když bezmyšlenkovitě dupnete na brzdu. To je manévr nanejvýš na 30s. Rozhodně bych ale i v takové situaci neriskoval život svůj a i těch dětí. A při otočení dozadu či dupnutí na brzdy při vysoké rychlosti je to riziko enormní.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ano, migranty chápu. Kdyby se v jejich zemích dalo normálně žít a normálně fungovat, neměli by důvod migrovat.
Problémem nejsou ti migranti samotní. Problémem je to, z jakého prostředí, ve kterém vyrůstali přicházejí. Pokud jsou to třeba ti zmiňovaní Vietnamci, Filipínci, i třeba ti Ukrajinci, těm nedělá problém integrovat se do společnosti. Respektovat naše zákony a hodnoty. Taková ta "běžná" kriminalita je i mezi rodilými Evropany a u těchto skupin není o nic vyšší nebo nebezpečnější.
Ovšem problém je s migranty, kteří pocházejí zejména z islámské části světa a z "divoké" Afriky. Ať si říká kdo chce, co chce, islám je proti křesťanství výrazně militantnější náboženství, kde je hodnota člověka a jeho života úplně jiná, než u lidí z křesťanské části světa. Ano, jsou různé odnože a formy. Ne každý, kdo vyznává islám je automaticky vraždící bestie. Jssou ale i různé směry, které mají hlavní cíl co největší rozšíření víry a totální eliminaci "bezvěrců", kteří jako lidé nemají prakticky žádnou cenu. Ti lidé, kteří v takovém prostředí vyrůstali, nejsou schopni a ochotni změnit nebo upravit své zvyky, chování, hodnoty a myšlení. Nejsou ochotní přizpůsobit se. Naopak, jejich představa je, že se musí ostatní přizpůsobit jim. A tak logicky vznikají situace, kdy takový někoho podřeže, znásilní, odpálí bombu. Ta oběť a její život pro něj nemá žádnou cenu. Naopak, on je přesvědčený, že se tím stane oslavovaným mučedníkem. "Divoká Afrika"? To je to samé. Naprosto jiné zvyky, kultura, prostředí, vlastní kmenová pravidla. Neochota přizpůsobit se a změnit hodnoty.
Evropa by měla filtrovat