Tak si nějak připomínám výrok Andreje Babiše, že u nás lze objednat trestní stíhání. Nedávno zesnulá, bývalá vrchní státní zástupkyně a ve dvou vládách ministryně spravedlnosti, paní Marie Benešová vytvořila pro pana prezidenta Zemana studii, ve které dospěla ke stejnému závěru. Konstatovala, že u nás trestní stíhání objednat lze.
Bohužel, možnost obhajoby muže v případě nařčení ze sexuálního deliktu je v našem právním řádu prakticky nulová.
Jsem už starší model a samozřejmě jsem absolvoval vojenskou základní službu. Tam byly velice populární takzvané Mazácké zákony. Byly dva, zákon č. 1 který stanoví: „Mazák má vždycky pravdu“. Ve výjimečném případě, kdy není možno použít tento zákon, platí zákon č. 2 který stanoví: „Mazák má vždycky pravdu“.
Podobné je to u sexuálních deliktů, pouze označení „Mazák“ se vymění za slovo „Žena“.
Trestní odpovědnost za trestný čin zaniká uplynutím promlčecí lhůty, která činí deset let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let.
Uplynutím promlčecí lhůty zaniká pravomoc státu vyslovit vinu pachatele a uložit mu trest. Promlčením zaniká samotná trestnost činu, nikoli pouze jeho stíhatelnost. K promlčení trestní odpovědnosti pachatele přihlíží orgány činné v trestním řízení z úřední povinnosti.
„Máme zde 39 jednotlivých trestných činů.“ Kolik jich je ale promlčených a nelze k nim přihlédnout? Třeba nám to někdo někdy pošeptá.
Státní zástupkyně Martina Adámková a Petr Novák, soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 si udělali reklamu. Je otázka, zda dobrou nebo špatnou.
Jedním z principů právního státu.je Presumpce neviny. Je to právní domněnka spočívající v tom, že je na obviněného v rámci trestního nebo přestupkového řízení nahlíženo jako na nevinného, pokud není pravomocně rozhodnuto o jeho vině. Pan Cimický NEBYL dosud pravomocně odsouzen, přesto jej veřejně špiní ve všech médiích. Na veřejné soudní jednání byly dokonce vydávány vstupenky! Je to HNUS a vizitka našeho soudnictví.
Nechci se k vině nebo nevině pana Cimického vyjadřovat, osobně jej neznám. Je ale podivné, když po desítkách let si najednou jakási hérečka vzpomene, že ji pan doktor kdysi sexuálně obtěžoval. Velice průhledně to připomíná snahu o zviditelnění, pan Cimický byl velice populární osobnost. Podle přísloví: I špatná reklama je dobrá reklama.
Domnělé oběti byly z jednání pana doktora šokovány, ale z finančního odškodnění morální újmu nemají.
Náš právní řád je založen na preventivním účelu trestního práva. Tedy v účelnosti trestu, který by měl následovat v určitém čase po spáchání trestného činu, jinak se stává bezúčelným․ V současné nauce se shodně uvádí, že s časem zaniká potřeba státu trestat. Snižuje se povědomí společnosti (veřejnosti) jak o činu samém, jeho důsledcích a celkové závažnosti, tak z hlediska individuální prevence, jelikož na pachatele nemá trest takový účinek, jaký by měl, kdyby přišel v krátké době po spáchání trestného činu. Další jsou i důvody procesního charakteru, kdy s plynutím času je stále obtížnější proces dokazování (slábne síla důkazů, nebo důkazy dokonce mizí), přičemž se jedná o proces dokazování jako celku. Uplynutím času ztěžuje se nejen důkaz obžalovací (usvědčující), ale i důkaz obhajovací (zprošťující), což je ve svém důsledku protiprávní (každý obviněný má právo na řádnou obhajobu).
Trestní odpovědnost za trestný čin zaniká uplynutím promlčecí lhůty, která podle závažnosti trestného činu činí:
a) třicet let, jde-li o trestný čin, za který trestní zákon dovoluje uložení výjimečného trestu;
b) patnáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let;
c) deset let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let;
d) pět let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně tři léta,
e) tři léta u ostatních trestných činů.
Uplynutím promlčecí lhůty zaniká pravomoc státu vyslovit vinu pachatele a uložit mu trest. Promlčením zaniká samotná trestnost činu, nikoli pouze jeho stíhatelnost.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ruský prezident Vladimír Putin před časem prohlásil, že NATO vede válku proti Rusku.
Charta OSN v kapitole VII. (akce při ohrožení míru, porušení míru a činech útočných) rozlišuje dva pojmy:
Obranná válka … to nelze ze strany USA a dalších členů NATO použít ...
Útočná - agresivní válka … Za agresivní akt se považuje kterýkoli následující čin, bez ohledu ke skutečnosti, byla-li vyhlášena válka: Z pohledu účasti USA a dalších zemí NATO se jedná zejména … b) bombardování ozbrojenými silami jednoho státu území druhého státu, použití jakýchkoli zbraní jednoho státu proti území druhého státu; Dá se předpokládat, že sofistikované zbraně, dodané Západem na Ukrajinu obsluhují ozbrojené síly těchto států, vyhledávání cílů (například pomocí družic), navádění prostředků, pravděpodobně i z území mimo Ukrajinu, tedy je možno použít i odstavec … d) útok ozbrojených sil jednoho státu na pozemní, námořní nebo letecké síly jiného státu … g) vyslání státem nebo jeho jménem ozbrojených skupin, band, nepravidelných ozbrojených sil nebo žoldnéřů, kteří používají sílu, proti jinému státu.
1 odpověď