Je pravda, že u inovativních léčiv je zatím Čína na velkých západních firmách závislá, to ale byla i v jiných oborech. V současné době ale velké čínské firmy věnují výzkumu nových léčiv značnou pozornost a na čínském trhu je řada nových léčiv, které se ale většinou ani nesnaží zaregistrovat na největším trhu (USA). Přesto už jsou v USA FDA schváleny minimálně dva originální léky vyvinuté v Číně. Vzhledem k tomu, že je tam ročně schváleno 30-40 nových léků, je to jistě zlomek, ale...
Je to na hlavu. Kolegyně chodí obvykle nakupovat přímo z práce, to si budou tahat tašku s nesešlápnutými PET lahvemi sebou? Spíše omezí nákup nápojů v PET obalech.
Na schůzích v zaměstnání je obvykle pro každého přichystána lahvička s vodou a pokud ji nevypiju tam, beru si zbytek do kanceláře a po vypití ji házím v kuchyňce do tříděného odpadu. Nyní buď voda nebude, nebo snad bude asistentka hlídat, aby lahve nikdo neodnášel?
Je zajímavé, že se vždy nedoporučují léky, které zrovna chybí. A Endiaron chybí a bude chybět dál. Vyráběla ho firma Zentiva a poté, co ji prodala firma Sanofi si práva na Endiaron (a také také Paralen, Ibalgin, Celaskon a jiné volně prodejné léky) ponechala. A protože účinná látka v Endiaronu není běžně používaná, po jejím výpadku ji těžko jinde seženou. Snaží se nám vsugerovat, že náhradou je jejich lék Enditril, ten ale nemá antibakteriální aktivitu.
Jinak je samozřejmě pravda, že při mírném průjmu neznámého původu stačí živočišné uhlí nebo nějaká hlinka jako je Smecta, při větším problému pak léčiva působící před opioidní receptory jako je Imodium. Pokud je ale průjem bakteriálního původu a neustupuje, je dobré ty bakterie zničit i za cenu dočasného poškození mikrobiomu.
Jen drobné upřesnění – tým, který objevil uvedené léčivo v institutu DKFZ v Heidelbergu je vedený profesorem Klausem Kopkou, který je známým odborníkem v oboru. K němu na nastoupila na doktorské studium absolventka Přírodovědecké fakulty UK Martina Benešová, která syntetizovala řadu ligandů pro výzkum tohoto typu radioterapeutik. Podle všeho do kolektivu úspěšně zapadla, jinak by nebyla pověřována syntézou klíčových látek, jejichž označení podle iniciál autorky se objevuje v řadě prací a patentů. Mezi ně patří i sloučenina MB-17, později známá jako PSMA-617 a nyní ve formě komplexu s 177Lu pod generickým označením jako lutecium PSMA.
V Brně zřejmě objevili nějaké detaily toho procesu. To, co je uváděno v článku je obecně známé dávno. A co se týče léčby bakteriálních infekcí (hlavně těch působených rezistentními kmeny), tak je to záležitost stará 100 let. Poprvé použil bakteriofága k léčbě Francouz D’Herelle v roce 1919 k léčbě úplavice rozšířené v té době mezi vojáky. Tento pán poté se svým žákem Gruzíncem Georgem Eliavou založil v Tbilisi dodnes fungující Eliava Institut zabývající se fágovou léčbou a produkující na tomto principu založená léčiva. Ve své snaze byl Eliava podporován Stalinem, který v této metodě viděl účinný a zároveň levný prostředek k potlačení bakteriálních infekcí. Po objevení penicilinu a dalších léčiv obecně zájem o fágovou léčbu poklesl, ale v Gruzii, Rusku, ale i v Polsku a USA se fágová terapie užívá a je o ní řada prací.
Celý příběh je doslova fascinující a zájemci si ho budou moci přečíst v připravované knize Další příběhy spojené s objevy nových léčiv. A pokud se zajímáte o tuto problematiku, dovolím si doporučit i první díl (Odkaz ).
Když mi poprvé naskočila reklama Temu, také jsem byl přesvědčen, že tam nic nekoupím. Pak jsem sháněl do dílny brusný nástavec na vibrační nástroj Bosch, který jsem tady nemohl sehnat (nakonec jsem ho sehnal od firmy Makita za 290 Kč) a na Temu jsem ho našel. Objednal, do 5 dnů jsem ho měl v Zásilkovně (doprava zdarma). Balení 4 ks za 170 Kč. Nevím, jak dlouho vydrží, ale za tu cenu, nekup to. Od té doby jsem Temu využil třikrát, vždy k vlastní spokojenosti. Dříve jsem kupoval hodně na Mallu, od té doby, co ho mají Poláci je nespolehlivý a s drahou dopravou bez možnosti vyzvednutí.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tedy jestli mohlo někoho bavit vyhledat dům patřící nějakému Rusovi, zazvonit, počkat až někdo vyjde a zeptat se ho, komu platí nájem, tak asi není normální. A poslední rok jsem od Hynka nic jiného neviděl.
3 odpovědi