Máte tam pár nepřesností. ,,céčka" nebyla původně určena k zavěšování záclon, ale na výrobu závěsů. Borovice nebyly běžně k sehnání, většina rodin se musela spokojit se smrčkem. A v neposlední řadě jste smíchal různá období éry budování socialismu. Nicméně nikdo si tenkrát nebral půjčku na pořízení dárku pro náročného potomka. Děti byly zvyklé, že pod stromkem našly třeba svetr nebo čepici a jednu nebo dvě hračky. Ale rodiny ten čas trávily spolu. Rozbalováním dárků, rozkrajováním jablíček, nebo pouštěním lodiček z ořechových skořápek. A pak všichni společně sledovali štědrovečerní pohádku, u které nejdřív usínaly matky.😄 Dnes je k sehnání cokoli, nač si člověk vzpomene. Jen už ta rodinná pohoda ne. Každý čumí do svého mobilu a nějaké vánoční tradice jsou mu u zadele.
Nakrájenou cibuli jsem v minulosti vždy pár vteřin a na plný výkon ,,protáhla" mikrovlnkou. Hlavně proto, že pak tak nenadýmala. V chladnu a zakrytý folií vydržel i déle než pět dnů. Děti byly naučené, že si mohou kdykoli nabrat , ale pouze lžící, kterou jsem v salátu pro ten účel nechávala. Nikdy nezkysnul a nikdy se z něj nikdo nepovelkostranil. 😉
Podle vánočních trhů nemůžete soudit, že jsou Češi hloupí a bohatí. Hodně lidí šetří celý rok, aby si mohli v létě zaletět na dovolenou, nebo aby si mohli třeba na těch vánočních trzích dopřát, neřešit ceny a zapomenout, že po Novém roce zase budou muset obrátit každou korunu. Štěstí má mnoho podob. A jestli je to pro někoho jednou za rok langoš za 170.... proč ne?
Jde hlavně o to, kolik % nám za socíku po zaplacení nájmu a energií ze mzdy zůstalo. Pokud vezmu tehdejší průměrnou mzdu tak nám zůstaly zhruba dvě třetiny - jak kde. Dnes je to často méně než polovina. Také jak kde. A teď počítejte, zda je máslo za 70 kč levné, či nikoli. Je ale pravdou, že tenkrát nebylo tolik zbytných lákadel, takže jsme neutráceli za nepotřebné zboží. 😉 Ale máslo I. a plnotučné mléko nebyly pro nikoho luxusem.
Jestli dobře chápu, tak ideální poměr je 2 až 3 pracující na jednoho důchodce. Takže by dnes každý pár měl mít průměrně aspoň 4 děti. Za nějakých třicet let by měl mít každý pár z těch dnes narozených také aspoň 4 děti, aby se zachovala udržitelnost důchodového systému. V podstatě jde o geometrickou řadu. Ano, vím že jsou tam různé proměnné, ale i tak se sem za sto let už prostě všichni nevejdeme!!!
Psa mám, ale protože bydlím v posledním domě před polem, tak mi povinnost sbírat bobky odpadá. Pes je naučený, že ráno vystřelí z baráku a běží se vyvenčit tam. A to máme před domem slušný kus trávníku. Ten ovšem velmi rádi využívají jiní psi z blízkého okolí . Nějakou ,,rozinku" bych neřešila, ale často jsou to hromady, že by se nevešly ani pod kulicha! Jednou jsem se namíchla, tu hromadu nabrala na lopatu a vyklopila majiteli dotyčného ,,pachatele" ke dveřím. No... tu hádku vám nepřeji zažít, ale je fakt, že od té doby už ten pes pod naše okna nekálí. Má spoustu jiných možností a nehlídaných trávníků.
Otázka je, jak chápat pojem ,,vyvlastnění" Já jej chápu tak, že mi stát bez náhrady sebere pozemek kvůli ,,vyšším zájmům". Na druhou stranu chápu, že někteří majitelé lukrativních pozemků jejich cenu šroubují do nekonečna. Jestli mají osobní důvod, nebo jde jen o ,,truc" nehodlám zkoumat. Ale předpokládám, že aktuálně ,,vyvlastnění" důležitého pozemku znamená, že jeho majitel za něj dostane cenu v místě obvyklou. Nebo se mýlím??
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ta bolest ze ztráty dítěte nikdy nepřebolí. Možná během let částečně otupí. Ale do konce života bude vaší součástí.