Spíš si to vysvětlili hodně expresivně. Jako je asi normální že člověk co má poslední ponožky si je prostě "vezme" nebo že si u někoho doma otevře konzervu co měl v špajzu a po dvou dnech bojů se konečně nají. Ve válce je to normální. Ale to neznamená že budou rabovat cennosti a okrádat spolubojovníky...
Přeloženo do češtiny. Pane premiére, zvyšte deficit státního rozpočtu na bilion ročně, at se inflace pořádně roztočí. Jediná cesta jak snížit daně chudým je totiž zvednout daně bohatým, zavést majetkové daně atd. Je tam obrovský prostor, ale nikdo o něm ze strachu nechce mluvit, většiny z nás se totiž dotkne mnohem více než zdražení benzínu na 60,70 korun. (což je mimochodem v poměru k průměrné mzdě úplně stejná cena jako před 10 roky.)
Achjo. Tvrdit že růst cen bytů bude pokračovat kvůli zdražení stavebních materiálů může jenom ekonomický analfabet. Ta korelace je tam nepřímá a velkou dynamikou. Za posledních 7,8 let stouply ceny bytu o 100% i více a ceny stavebních materiálů spíše o jednotky procent. Takže se dá říct že ta obecná inflace ted dohání investiční bubliny, ale ty už nemají kam růst, minimálně ne když tu máme 2TR na 4,5 s výhledem k 5%.
Není to ten pán co říkal před časem že inflace nepřekročí 4% a že nemovitosti jsou super jistá investice..? Ono ted nedojde k poklesu cen nemovitosti, dojde k stagnaci kdy bude cena stagnovat ale reálně (vzhledem k inflaci) klesat, to potrvá tak rok dva. Pak právě v místech kde jsou ceny nad 100.000,- za metr a není to zrovna vila na Praze 6 s výhledem na pražský hrad dojde k prasknutí bubliny (Brno, širší centrum a okolí Prahy a.p.) nejhůře na tom budou pozemky a starší domy v okolí velkých měst kde byl nástup (zdražování) v posledních letech v stovkách procent. Ono totiž kvůli cenám energii, eko zákazům kotlů, energetickým štítkům a všemu tomu okolo bude najednou samostatně stojící neekologický dům akorát tak koule na noze.
Inflace je v učebnicích dobře popsaná, boj proti ní také. Zkrátka příliš mnoho levných peněz ztrácí na hodnotě a to tím rychleji čím zápornější reálné (!!) sazby jsou. O tom se třeba autor zcela záměrně nezmiňuje. Pokud máme při nulové inflaci sazby 0% plní peníze alespoň funkci uchovatele hodnoty. Při 2% inflaci musí být sazby 2% a při 10,12 co nás čeká mají správně být sazby 10,12 aby peníze plnili tuto svoji základní funkci. Problém tedy není nastavení sazeb, problém je soucit s dlužníky. Představa že se sazby zvednou na svojí neutrální úroveň tedy momentálně něco kolem 10% je kvůli ekonomice dluhu, prosazovanou v poslední době téměř nemyslitelné. V tom je ten hlavní problém, ne v nastavení sazeb. Ovšem tím že peníze pro občany přestanou plnit funkci uchovatele hodnoty nás dříve či později čeká brutální inflační spirála. V historii by to určitě nebylo poprvé, ani naposled. (stačí se podívat na současný vývoj v turecku)
K 2% cíli, když se tento rok rozleje ona "energetická" inflace do celé ekonomiky... to jooo... (ono tam nějaké mínus udělá imputované nájemné, ale ne moc, spíš celý nemovitostní trh zamrzne) Ale chápu že to musí říct, protože říct "jsme v pr* a budeme rádi když neskočíme jako Turecko" prostě nemůže.
A ted si milé děti řekneme jak to bude. Stačí do splátkové kalkulačky natukat hypo 7 mil při 2% a při 6-7% (což bude už velice brzy) V tom druhém případě je jen úrok 2x větší než platit v tom bytě nájem. Nikdo při smyslech si takovou hypotéku nevezme a pravděpodobně mu jí ani nedají. První fáze bude "stagnace" nikdo nebude chtít jít s cenou dolu a nikdo nebude chtít (moct) si nemovitost koupit. Po této fázi dojde na "průůůser" což bude okamžik kdy i pologramotnému investorovi dojde že cena bytu reálně spíše klesá, výnos z něj je menší než úroky na spořícím učtu a ještě je okolo toho spousta problémů. ("Dyk More, tady nikdy žádný dveře nebyly, to je diskriminace") A v té fázi udělá bublinka bum..🙂 Hodně do celého promluví také nucené i strategické defaulty a také samozřejmě ceny energii které některé nemovitosti (velké domy) značně znehodnotí.
Nebudu ted rozebírat, proč to co říká je v základě blbost, jenom tak připomenu ze při minulém rozhovoru říkal ze inflace nepřekročí 4% a ceny nemovitosti porad poletí vzhůru.A také že poslední výrazné vzedmutí inflace v 80 letech skončilo tím že FED nastavil sazby na dnes nepředstavitelných 20% aby nedošlo k destabilizaci dolaru a zastavení spirálové inflace.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
V podstatě není co vytknout, vcelku přesný popis situace. Velkou bolestí je absence majetkových daní, tak nesmyslné rozdávání společných peněz bohatým. Přenesení daňové povinnosti na budoucí vlastníky nemovitosti se zdá jako zcela logický krok, při zdanění kolem 1-2%, (které je ve vyspělých zemích běžné) defakto není potřeba aby se člověk nad 30 let "zabýval" placením daně ze svého majetku pod hrozbou jeho ztráty..
5 odpovědí