Například tyto:
Galandauer, Jan; František Ferdinand d'Este, Svoboda – Libertas, Praha 1993
Pelikán, J.; Havlíková, L.; Chrobák, T.; Rychlík, J.; Tejchman, M.; Vojtěchovský, O.; Dějiny Srbska, NLN, Praha 2004
Sked, Alan; Úpadek a pád habsburské říše, Panevropa, Praha 1995
Skřivan, Aleš; Císařská politika, Epocha, Praha 2022
Wikipedii používám také, to klidně přiznám. Ale jen jako doplňkový zdroj. Je na ní příliš mnoho nepřesností i vyložených nesmyslů.
Realita je nasledujici
Na vrcholu spiknutí stáli velitel srbské vojenské rozvědky Dragutin Dimitrijević, jeho pravá ruka, major Vojislav Tankosić, a špion Rade Malobabić.
Realita je taková, že Dmitrijevic nebyl strůjcem atentátu, byť o jeho přípravách věděl. Nesmíte brát doslova vše, co se píše na Wikipedii.
Pokud nas nekdo zatahl do valky, bylo to predevsim Srbsko, jehoz rozvedka zosnovala atentat na naslednika trunu. Neco takoveho si zadny stat na svete nenecha libit.
Pardon, ale to je čirá spekulace. Nikdy se neprokázalo, že by na sarajevském atentátu měla jakýkoliv podíl srbská rozvědka nebo srbská vláda. V historické literatuře se dokonce někdy objevuje zmínka, že Rakousko-Uhersko obdrželo od Srbska zpravodajské varování, že se v Sarajevu něco chystá, ale to bylo ignorováno. Jisté pouze je, že následníka trůnu zavraždili zemští příslušníci Bosny a Hercegoviny, rakousko-uherské korunní země. Radikalizace tamního obyvatelstva zase souvisela s nepříliš přívětivou správou provincie, spíše koloniálního typu.
Ovšem je pravda, že důvodné podezření na srbskou stopu nepochybně bylo a Rakousko-Uhersko, které ztrácelo kredit velmoci, bylo v nezáviděníhodném postavení. Reálně hrozilo, že pokud nebude reagovat tvrdě, tak ten kredit ztratí úplně.
Pane Švácha, zapomněl jste připomenout Rumburskou vzpouru.
Děkuji za Vaši připomínku, pane Benda. Vzdor Čechů odvedených do armády měl různé formy, a to jak na frontách, tak v zázemí i v zajetí. Kapacita článku pro přiblížení této problematiky bohužel nestačí. Zaměřuje se na nástin problematiky perzekuce civilních osob v zázemí (byť samozřejmě případ vojína Kudrny se poněkud vymyká) v době trvání vojensko-byrokratické diktatury prvních zhruba dvou letech války. Ale třeba někdy příště.
Známý dezinformátor Štĕpán Švácha je nevzdĕlanÿ a málo inteligentní ĉlovĕk toužící po publicitĕ, kterou mu toto problematické médium poskytuje. Stará vlast byla právním státem.
Děkuji za Váš názor. Mrzí mě, že narušuji Vaši představu Rakouska-Uherska jako jakéhosi ztraceného ráje, která se ostatně v současné publicistice těší jisté popularitě. Pozdní habsburská monarchie měla své kladné, ale i stinné stránky. Kdyby ty stinné neměla, nebyl by ostatně ani žádný důvod, aby se rozpadla. Mimochodem, to že "stará vlast" byla do vypuknutí prvního světové války právním státem a ani po jejím vypuknutí jím (mimo válečnou zónu) nikdy úplně být nepřestala je v článku zmíněno.
Díky za připomenutí. Jen bych ve světle procesu s Omladinou a dalších událostí nesouhlasil s tím "do té doby nesporně civilizovaného právního státu".
Děkuji za Vaši připomínku. Ano, v Rakousku (a v Uhersku snad ještě víc) se nesporně odehrávaly monstrprocesy na politickou objednávku. Ale pokud jde o základy právního státu, ty v habsburské říši zakořenily poměrně hluboko. I proto bylo vyznění monstrprocesů často poněkud jiné, než úřady zamýšlely a svůj propagandistický účel nesplnily. Je to myslím dobrý námět na nějaký příští článek.
Maďarsko není Uhersko! Uhersko bylo mnoho národní království. Po rozpadu království vzniklo i Maďarsko které před rokem 1918 neexistovalo tak jako Slovenslo. A proto Maďarsko nikdy nepřišlo o žádné území protože žádné nemělo.
Z historického hlediska máte jistě pravdu. Skutečně to není to samé. Ale Maďaři to vidí trochu jinak. Pro ně je Maďarsko prostě ořezané Uhersko. Oni na rozdíl od nás ani nemají pro obě entity odlišný výraz.
Spíš bych si kladl otázku jaké lepší řešení bylo na stole? Zachovat uhry s vedoucím národem nedosahujicim ani poloviny celkové populace ? Nebo vytycit hranice poněkud etnicky feroveji ? A stačilo by to Maďarů k odvrácení jejich pocitu ukrivdenosti, kdyby jim místo 29 % jejich historického území zůstalo třeba 35 % ? Nemyslím.
Správná připomínka. Hrabě Károlyi, první a poslední prezident maďarské republiky ustavené na podzim 1918, nastolil program demokratizace a národům, které předtím Maďaři vůbec neuznávali, nabízel autonomii. Pokládal však za naprosto přirozené, že menšině Maďarů zůstane v Uhrách privilegované postavení. Zatímco v roce 1914 by takový program "Nemaďaři" pravděpodobně uvítali s nadšením, po válce už pro ně nebyl přijatelný, přesněji řečeno je ani příliš nezajímal. Maďaři prostě žádnou přijatelnou alternativu nebyli schopni nabídnout.
Na otázku, zda by stačilo hranice vytyčit etnicky férověji, je poměrně jednoduchá odpověď. Nestačilo. Maďaři se přidali k Hitlerovi, protože si od toho naivně slibovali obnovu Velkých Uher. Hitler pochopitelně nic takového nezamýšlel, ale zprostředkoval Maďarům dílčí korekce hranic. Maďaři to jako žádné vítězství nechápali.
Článek obsahuje mnohá zavádějících tvrzení. Nástup panovníka Karla IV. (I.) v Maďarsku si dohodoví spojenci jistě nepřáli. Především jej však odmítal sám Horthy, který nemínil nikomu předávat svoji v podstatě absolutní moc.
"Protichůdnou směsici" přirozenoprávních a historických argumentů na troskách staré střední Evropy nekonstruovali zdaleka jen českoslovenští diplomaté, ale kdekdo. Precedent vytvořilo už 21. října 1918 prozatímní národní shromáždění státu Německé Rakousko, které si pro nově vyhlášený německý stát vyreklamovalo jak historické rakouské "dědičné země" včetně území, kde žili Italové a Slovinci, tak i Němci osídlená území Českého království a Moravského markrabství na základě přirozeného práva. V době, kdy ve střední Evropě vznikaly národní státy, ani jiná možnost než kombinovat oba principy nebyla.
S nápadem koridoru mezi Československem a Jugoslávií jako první přišel Kramář, nikoliv Masaryk.
Svou důležitost to rozhodně má, protože s vaším přístupem opravdu může vyžadovat svou vlastní státnost kdejaká horní dolní. Divíte se Maďarům, že Slováky v r.1918 neuznávali za národ? Já moc ne. Paradoxně Slováky neuznávál za národ ani jeden z hlavních architektů Československa E.Beneš. To samotné by mělo každého přimět k zamyšlení, proč Slovensko vlastně vzniklo.
A pak je tu ten opačný extrém, kdy tu máme lid se všemi atributy plnohodnotného svébytného národa s vlastním historickým územím, nespočetněkrát historicky dokládáný po 12 století, který Češi neuznávají za národ oficiálně a Slováci abych tak řekl emocionálně.
Toto především by mělo každého vést k zamyšlení, proč český stát vůbec vznikl a proč funguje tak jak funguje.
Jak jsem už uvedl, není důležité, zda je národ "historický" nebo "nehistorický." Národ samozřejmě může mít zdůvodnění vycházející z kontinuity s nějakým historickým státním celkem, ale není to rozhodně nutný atribut. Ostatně, český národ v 17. století nebyl rozhodně totéž co je český národ ve století 21. Pokud jde o Moravu či Slezsko, nebo kam míříte tím závěrem, tak ještě méně chápu smysl Vašich pokusů o zpochybňování Slováků. Připomněl bych Vám biblické: Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.
Mě by právě zajímalo kde pořád berete ty Slováky. Takové jméno není nikde doloženo. Maďaři před 19.stoletím nikde žádné Slováky nezmiňují. Nikdy neexistovala žádná diaspora, která by udržovala identitu takového lidu živou. Nikdy neexistoval politický nebo kulturní dissent v Horních Uhrách nebo v zahraničí, který by byť jen okrajově zmiňoval nějaké Slováky. Jediné co máte je neurčité slovanské etnikum(tedy ne konkrétní národ, pouze etnikum), které se svezlo(lépe řečeno bylo nasměrováno) na vlně nacionálně emancipačních hnutí 19.století.
To, čemu dnes říkáte Slováci jsou zcela evidentně jenom pozůstatky maďarizovaných Moravanů, Poláků a Rusínů, které Češi v 19. a 20. století využili k rozšíření svého vlivu.
Mě by zase zajímalo, proč pokládáte za tak podstatné, zda existuje nějaká starodávná zmínka o Slovácích v uherských pramenech. Nic takového není podmínkou autenticity národa, nebo aspoň žádná z běžných definic národa takové kritérium neuvádí.
První zmínka vyloženě o Slovácích je ve skutečnosti z roku 1381. Král Ludvík I. tenkrát stanovil, že Slováci mají mít paritu s Němci v městské radě v Žilině a na pozici rychtáře se mají zástupci obou etnik střídat. Ale pro odpověď na otázku, zda jsou Slováci "opravdovým" národem či ne, tohle není důležité.
Neexistuje ani žádná ostrá hranice mezi pojmy etnikum a národ (něco jiného je samozřejmě národ politický, tj. ve smyslu občanství). Pokud se domníváte, že jste kompetentní takovou přesnou hranici vytyčit, měl byste uvést přesné definice obou pojmů a jednoznačně specifikovat rozdíly mezi nimi. Jinak tato debata nemá smysl.
Ohľadne maďarizácie nemáte dosť infirmácií. Slovenčina bola natoľko potláčaná a ponižovaná, že sa stalo hanbou hovoriť na verejnosti po slovdnsky, dokonca aj v oravskej krčme. Deti v školách boli bité, ak hoci aj cez prestávku hovorili po slovensky. Všetko smerovalo k realizácii Kossúthovho výroku, že "žádný slovenský národ v Horných Uhrách není".
To já nechci a nebudu rozporovat. Maďarizace byla odporná. Z historie však neznáme příliš příkladů, kdy by se menšině podařilo asimilovat většinu. Je ovšem pravda, že Slováci byli ve srovnání s uherskými Rumuny, Srby a Němci v horším postavení. Neměli zastání v okolních státech. Češi sice se Slováky sympatizovali, ale před první světovou válkou neměli takovou sílu, aby jim mohli reálně pomoci. A především se upínali k představě historického státního práva, kde pro Slováky nebylo místo. To, že se Kramář, Masaryk a Švehla dokázali od obstarožního konceptu historického státního práva odpoutat, přineslo Slovákům i Čechům nové perspektivy.
Maďarské záznamy nikde nezmiňují žádný národ Slováků. V lepším případě mluví pouze obecně o slovanském etniku - S(c)lavi. V horším případě používají maďarský výraz "Tóti".
Způsob jakým vzniklo Slovensko by se jenom v Evropě dalo uměle vytvořit stovky národnostních států s úplně stejnou historickou kontinuitou(tedy žádnou).
Středověké a ranně novověké Uhry byly anacionální stát. Čili všichni šlechtici, duchovní a obyvatelé měst byli uherským politickým národem, bez ohledu na jazyk. Maďarsky umět nemuseli, protože na župních shromážděních a s centrálními úřady se komunikovalo latinsky. Na etnicitě poddaných nezáleželo. Slováci tudíž byli "etnikem," stejně tak jako Maďaři. To však s nástupem moderních nacionalismů skončilo.
Jsou národy "historické," které se odvolávají na kontinuitu s nějakým historickým státem (Češi, Maďaři, Poláci, Litevci, Rusové, Chorvati, Bulhaři), pak jsou tu národy "nehistorické," (Slováci, Slovinci, Makedonci, Ukrajinci, Albánci). Vůbec to však neznamená, že by "historické" národy byly nějak hodnotnější.
Jméno Slovensko se v doložené historii vyskytuje pouze jednou a sice jako staré pojmenování moravského regionu Slovácko ze 17.století. Komenský neznal žádné Slováky. Znal pouze Uhry z Horních Uher. V Pressburgu se nikdy nemluvilo jinak než Německy a Maďarsky. Celá ta jejich lidová kultura je nápadně beskydská.
Slováci jsou naprosto uměle vyrobený národ se základem v moravských regionech a nářečích.
Čeští obrozenečtí kujóni zkrátka našli způsob jak vytvořit podmínky, aby si z Maďarska mohli urvat kolonii pro Prahu, která se měla do budoucna stát integrální součástí "českých zemí". Takto vytvořili "národ Čechoslováků", což byla historicky, politicky, lingvisticky a etnograficky pitomost na kvadrát, jak to ve svém slavném článku výstižně napsali bratři Čapkové.
To neodpovídá skutečnosti. O Slovácích (jakožto uherských Slovanech) se v uherské prameny běžně zmiňují, a to už minimálně od pozdního středověku, kdy se řešily jisté spory německých a slovenských obyvatel měst na území horních Uher.
8
Sledujících
1
Sleduje
8
Sledujících
1
Sleduje
Zkuste mapu rok 1913. A nezapomínejte na to, že kdyby Němci neumožnili bolševikům udělat podzimní převrat v roce 1917, Rusko by bylo na straně vítězů první světové války a patřilo by mu kus Rumunska a téměř celé Bulharsko, celé Polsko, Finsko, patrně i Slovensko. To Bulharsko a Rumunsko slíbila za pomoc ve válce Rusku Británie.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Rumunsko vstoupilo do války na straně Dohody, čili na stejné straně jako Rusko, na podzim roku 1916. Kus Rumunska by tedy Rusku rozhodně nepatřil. Takový scénář by hypoteticky mohl nastat pouze v případě, že by Rumunsko vstoupilo do války na straně Centrálních mocností, které jej lákaly také.