Tomáše Garrigue Masaryka, prvního československého prezidenta, vnímáme především jako státníka a jeden ze symbolů naší národní identity. Byl ale i člověkem z masa a kostí, který se nějak stravoval.
V březnu 1814 byla během jednoho dne dobyta císařská Paříž. Napoleon se beznadějné obrany proti silné přesile osobně neúčastnil, ale účast geniálního stratéga už by stejně nemohla nic změnit. Tím skončilo desetileté období tzv. prvního císařství.
Organizace Sokol, založená v roce 1862 Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem, byla nejen sportovním spolkem, ale také vlasteneckou institucí. Za první světové války se to projevilo naplno.
Ač by se na první pohled mohlo zdát, že první československý prezident byl spíš nudným akademikem, nic není vzdálenějšího pravdě. Překvapovat dovede i 175 let od svého narození.
Blízký východ je regionem, který je vším možným, jen ne oázou klidu a pokoje. Vzájemná nevraživost Izraele a jeho arabských sousedů často končí hlasováním v OSN. A tam má Izrael vždy české zastání.
Bulharský fašismus neměl výrazné domácí kořeny a byl spíše produktem vnějších vlivů. Programově hlásal boj s komunismem, ale nedařilo se v něm příliš antisemitismu. Nejvýznamnějším politickým hráčem meziválečného Bulharska se stal car Boris III.
Mladí personalisté vám totiž důrazně naznačí nebo dokonce přímo řeknou, že jste pro jejich firmu neperspektivní či převzdělaní. Tedy, pokud budete mít štěstí a na nějaký přijímací pohovor se vůbec dostanete. Většinou se vám ani neozvou.
Víkendová bezpečnostní konference v Mnichově potvrdila to, co již tušil skoro každý, kdo se zajímá o aktuální dění ve Spojených státech. USA s Evropou nadále nepočítají. Přežijeme to?
František Josef I. panoval neuvěřitelně dlouhých 68 let. Postupem času se stal živým symbolem a ztělesněním rakouské monarchie. Proto se také veřejně slavily nejen jeho srpnové narozeniny, ale především „kulatá“ výročí jeho nástupu na trůn.
Divíme se, že se společnost polarizuje? Společenskou debatu redukujeme na krátké chytlavé texty, ideálně zobrazené v líbivé grafice, s vhodnými emotikony nebo vysvětlené v několikasekundovém videu.
Boleslav I. je znám jako bratrovrah. Dodejme, že údajný, třebaže zřejmě pravděpodobný. Jeho přínos pro faktický vznik silného českého státu ale není dodnes doceněn. Boleslav udělal z lokálního knížectví skutečný stát.
Masarykova čtvrť byla vždy v rámci Brna pokládána za jednu z nejprestižnějších lokalit a místo luxusního bydlení. Výraznější obytná zástavba se zde objevila teprve na počátku 20. století.
O Vídni a jejích cestovatelských pozoruhodnostech už se mnohé napsalo. My se nyní podíváme do moderní čtvrti Aspern Seestadt a na některé zajímavosti ze zdejší elektrické dopravy.
Pětisvazkové dílo Aloise Jiráska popisuje život F. L. Věka, jehož předobrazem byl právě dobrušský rodák František Vladislav Hek. I když slovo „popisuje“ je možná trochu nadsazené. Život románové předlohy se velmi výrazně lišil od Jiráskovské postavy.
Nevím, kolik přispěvatelů v roce 2024 napsalo své články, kolik z nich bylo publikováno, ani kolik lidí si je přečetlo. Ale jedno je jisté. Že příští rok se s vámi budeme zase o své názory dělit