plus teda jestli jsou OSVČ, tak nejspíše ani neplatí plné odvody. Legrační je v tomto kontextu pak ta zmínka o dobročinnosti.
OSVČ se zaměstnanci velmi pravděpodobně používá reálné náklady, protože práce zaměstnanců je velmi drahá a paušální výdaje u živnostníků se zaměstnanci obecně dobře nevychází. Tzn. pro příjmy 95 k čistého má odvody zatraceně vysoké.
Uveďmě to na pravou míru. To je částka, kterou aktuálně daní.
Ovšem zejména pan manžel jistě vše nepřiznával a od toho se odvíjí ty nahromaděné majetky.
Paní je účetní, tak v tom umí chodit.
Když má někdo 150 tis při 3 dětech a ročně rozfofruje 350 tis za dovolené, dalších 135 tis za kroužky a tábory a zbytek bůhví za co, tak těžko bude mít na to, aby za pár let měl chatu a 2. dům a další 3 mega v akciích.
Tam jsou zcela jasně nepřiznané příjmy.
A těch 1.000 za drogerii pro 5 lidí? Sorry, ale v době, kdy pár rolí toaleťáku stojí přes stovku, tomu může věřit jen absolutní tydý.
Vylhaný článek na prolhaném seznamu.
Vzhledem k věku mohou oba pracovat a hromadit majetky klidně 20 let (on i přes 30 let), něco dostali/ zdědili od rodiny a cena nemovitostí mohla být v době zakoupení taky o hodně nižší než teď uváděná tržní. Mě ty částky přijdou realistické i v případě, že by všechny příjmy danili.
Klasická česká hypermarketová SUV rodina. Manžel je šikovný když má vlastní firmu. Jsou-li i platy zaměstnanců na slušné úrovni a platí-li řádně daně, vše je OK. Rodina tohoto typu je ale příliš závislá na muži, v případě jeho např. náhlého úmrtí
Já si nemyslím. S platem 42 k/ měsíc. s bydlením ve vlastním a možností pronajmout další nemovitost a mít z ní nějaké nájemné, s tím se dá vyžít velmi pohodlně i jako 1 dospělý se 3 dětmi. A taky pokud má člověk majetek vždy se dá něco prodat. Asi by nežili úplně na stejné úrovni jako teď, ale i taky by se mohli mít velmi dobře.
Tak do toho započítejte i zhodnocení, které ty nemovitosti a jiné investice, které vlastní, za tu dobu udělaly a už to tak moc nebude 🙂
Souhlas + vzhledem k věku mohou vydělávat už třeba 20 let a z toho mohli prvních 15 šetřit a posledních 5 jezdit po dovolených. Výdaje v článku určitě nejsou všechny, ale je otázka, jestli to vůbec tenhle formát umožňuje.
Jen pro porovnání - na Moravě plat účetní cca 30.000,- hrubého CZK na plný úvazek. Známá by teda nemusela být tak chamtivá a zvolnit na 25 hrubého, že ano. Jako účetní v Praze by měla známá úplně jiný plat za stejnou práci. Řemeslníci jsou dnes placení zlatem. Tak ten článek , co se týká příjmu může odpovídat, ale výdaje za 5 lidí mi nějak nesedí.
Taky si myslím, že výdaje tam nejsou úplně všechny, ale to ani ten formát článku neumožňuje vyčíslit všechno přesně. Třeba jen u každé nemovitosti se doporučuje 1% z ceny každý rok odkládat na opravy (započítat do výše nájemného), aby ji člověk dokázal dlouhodobě udržet v aktuální kondici. U uváděných majetků je to 160 k/ rok. A takové běžné výdaje jako kadeřnice, koníčky dospěláků a rovnátka u dětí tohohle věku můžou taky pěkně naskákat. Auto, počítače, internet, mobily mohou být placené z práce nebo taky nemusí.
No... Hodně záleží na poptávce po té které profesi. Cca 3 roky jsem sháněla zedníka na opravu zdi kolem zahrady. Nakonec jsem sehnala, ale o cenu jsem fakt nesmlouvala, protože jsem potřebovala mít opravenou zeď. Řekla bych, že hodinovou mzdu měl srovnatelnou s průměrným doktorem...
Shánět někoho na opravu zdi zahrady druhý rok, tak to snad zkusím opravit sama s návodem z youbube 😄.
A co takhle napsat něco o opravdu normální rodině.?
Příjem ženy lehce nad minimálkou dejme tomu 20 k. Muž, pracující na směny, nebude mít víc než 30 k.
Za nájem ve 3+1 zaplatí 15 k.
Pokud mají 2 děti, žijí z ruky do huby, nic neušetří, nikam si nezajedou.
Takhle žije v "bohatém" Česku 90% rodin.
Má někdo něco proti?
Ano má. Téměř 80% lidí v ČR bydlí ve vlastním a cca 20% lidí v ČR má hypotéku tzn. asi těžko 90% rodin platí nájem a žije od výplaty k výplatě. Zdaleka nejobvyklejší situace je, že lidé bydlí ve vlastním a mají to i splacené.
A co jim poradil tak špatného? Vždyť v podstatě nic neřekl, konkrétně jen to, že by mohli zvýšit peníze na spořáku, což vzhledem k tomu, že pán je živnostník a platí lidí, tak není od věci. Ale 300 tisíc je dost, náklady se v případě problému dají výrazně omezit.
Náklady na 5 zaměstnanců budou víc jak 300 k za měsíc (1 člověk čistého 35 k stojí firmu cca 60 k). Peníze týkající se cash flow podnikání nejspíš ve článku vůbec započítané nebudou. Pokud má zaměstnance, ta bude pravděpodobně danit podle skutečných nákladů a příjem pro článek se vezme zhruba jako poslední daňové přiznání (zisk - daň z příjmů - sociální - zdravotní)/12. Nebo nějaký podobný odhad.
...a já jsem od rodičů dostala do začátku byt, který jsme prodali a koupili domek....
Ono je to pak všechno jedodušší, když má někdo takhle usnadněný start...
Ze statistik dlouhodobě vychází ze 2/3 vlastníků bydlení v ČR na ně dostalo výrazný příspěvek od rodiny. Ve vlastním u nás bydlí přes 70% lidí (některé statistiky uvádějí i 80%). Z toho vyplívá, že by popisovaná situace neměla být úplnou zvláštností.
Obecně je lepší dříve budovat, investované peníze vydělávají a důležitý je hlavně čas jak dlouho jsou investovány, kdyby to udělal naopak, tak je v mnohém horší finanční situaci. Tohle je samozřejmě jen pohled z hlediska financí.
Podle mě to, kdy si člověk pořídí děti, záleží hlavně na tom, kdy najde toho správného partnera a kolik tomu je. Pokud je jeho životní partnerkou spolužačka ze střední, tak není moc chytré čekat do 40 než spolu něco vybudují. Popravdě znám víc párů, které spolu byly dlouho, budovaly kariéry, neměly děti a když jim bylo kolem 35-40, tak se rozešly. On si našel ženu o dost mladší, děti má a ona je jen hodná a dobře zajištěná single teta pro děti všech kamarádů...
Rada je že těm packalum co si říkají zlaté Česke ručicky, dát vždy peníze až po vykonané práci! Předem ani korunu!
To mi připomnělo, jak můj strýc řemeslník dělal sousedovi koupelnu. Dostal nějakou menší zálohu na materiál a když došlo na placení větší části ceny po dokončení prací, tak mu soused řekl, že mu místo peněz dá obraz, který sám namaloval. To, že je malíř, si o sobě myslel jen on sám. Strýc si po několika týdenním dohadování obraz vzal a s tím, že pro toho dobráka už nikdo, koho zná, nic dělat nebude. Obraz má vystavený v dílně, jako připomínku, že nemá nic dělat bez peněz předem. Pokaždé, když obraz vidím, tak dostanu záchvat smíchu, je opravdu příšerný.
Pokud si člověk neobjednává práci u nějaké větší firmy, ale u řemeslníka, který pracuje sám nebo s pár zaměstnanci, tak není úplně obvyklé podepisovat vůbec nějaké smlouvy. Co znám pár řemeslníků, tak většinou pracují na doporučení mezi známými, práce mají nad hlavu a jako cenové nabídky posílají mailem excelové tabulky. Pokud se někomu nezdá cena nevadí, ve frontě je plno dalších, kteří potřebují rychle odvedenou kvalitní práci a je jim celkem jedno cena.
Nejlepší je podívat se na na práci kterou řemesník již udělal promluvit s lidmi kterým práci odvedl a to v jakém čase v jaké kvalitě a za jakou cenu popřípadě zda nebyl nějaký problém.
Máte pravdu, když nad tím přemýšlím, tak všichni řemeslníci, co u nás něco dělali, byli doporučení od známých, kteří s nimi měli zkušenosti, chovali se slušně a práci odvedli dobrou.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pan Martínek má pravdu, ano, je to bizarní situace. Ale hlavně v tom, že zatímco v tradičních demokratických zemích je poměr mezi nájemním a vlastnickým bydlením zhruba opačný. A tato vyjímka je u nás zásluhou dvou exponentů z ČSSD, pánů Křečka a Taraby, kteří v ČR díky jejich trvání na regulaci nájemného prakticky zlikvidovali trh s nájemným bydlením. V době, kdy regulované nájemné ani přibližně nedokázalo pokrývat náklady na údržbu dlouhé roky zanedbaného bytového fondu, natož aby přinášelo majitelům bytů alespoň minimální zisk, bylo jedinou možností pro zájemce o vlastní byt pořídit si bydlení vlastní. A tak se i obce zbavovaly svého bytového fondu, protože na jeho údržbu a ani obnovu prostě neměly peníze. A tuto situaci i dokresluje vyjádření tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky, který prohlásil, že nevidí jediný důvod k tomu, aby se navyšovalo nájemné ve starší zástavbě, protože prý není žádná záruka, že majitelé starších domů ty peníze investují do renovací a vylepšování bydlení. Podobně se vyjádřil i jeho náměstek, když prohlásil, že podle informací ministerstva financí je zhruba 83% vlastníků v červených číslech, tak co se jim nelíbí a pokud jim nájemné opravdu nestačí na údržbu jejich domů, mají si k tomu přibrat ještě nějaké jiné podnikání. A tak jsme výrazně pomohli sociálně slabým bankám, spekulantům s pozemky a zablokovali mobilitu pracovních sil. Protože pokud vám někdo nabídne lepší práci na jiném místě republiky, musíte napřed prodat svůj byt s hypotékou a koupit v tom místě jiný. Jiná možnost není. V hledání třetích cest jsme prostě přeborníci.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Hned v druhé větě "...v tradičních demokratických zemích je poměr mezi nájemním a vlastnickým bydlením zhruba opačný" úplná blbost. Když už se chcete ohánět statistikami, tak si je aspoň nastudujte. V Evropě je jedna jediná země, co má podíl vlastnického bydlení méně než 50% a to je Švýcarsko. Pak mají hodně lidí v nájmu ještě Rakousko a Německo, ty to mají lehce nad 50% lidí ve vlastním, ale i ty taky tvoří v rámci EU spíš výjimku.