Československá národnost byl zcela účelový konstrukt z důvodu toho , aby nebylo statisticky občanů německé národnosti , kteří svým počtem národnost slovenskou převyšovali , v nově vzniklém Československu více než samotných Slováků . Nic víc nic míň .
A proč tedy velkopodnikatelé typu Ringhoffera, či Lanny neorganizovali německý národní život, ale je to ponecháno na advokátech ( Ludwig Czech) a učitelích tělocviku ( Konrád Henlein) ???
Jen připomínám, že bez Československa by Horní Uhry byly automaticky připojeny k Maďarsku
Proč automaticky? Vždyť Maďaři přišli i o Burgenland/Hradsko?
Mimochodem ještě tu nebyl článek jak ' švestková válka ' v 18. století způsobila právě vzestup německého nepřátelství vůči rakouské říši a ' první zákeřný plán Adolfa právě z násilně připojeného území a k totálnímu zničení Rakouska '...
Nemám odpověď na všechny otázky. Ale čistě pro zábavu si zaspekuluju - protože Češi jsou národ hobitů, který chtějí klídeček, zahradničit, kutit, a péct bábovky.
Myslim taky, že shánět účinkující do pořadu, kde podnikatelé prezentují svoje odvážné/naivní business nápady, je o něco snadnější v 70ti milionovém Spojeném království, než mezi 10 milióny obyvatelů země, kde kapitalismus byl 40 let symbolem všeho zla na světě.
Proč tedy ty kriminálky a dokumenty z druhé světové?
Pokud by Češi byli tak kutilský národ, pak by byly oblíbené různé renovační show.
Pokud jsem tam chodila tak to působilo jako písek. Má asi jiné složení,prtože na stavby se dovážel
Ono se pravidelně objevuje ve zprávách, že prach ze Sahary zúrodňuje deštný prales v Jižní Americe, či rozsáhlé oblasti Atlantiku. Tedy v tom prachu budou všechny komponenty pro správný růst rostlin....
Tedy až na tu vodu....
Pořad začínal v září 2012; absolventem VŠE v magisterském programu se stal až 2013, tedy předtím byl bakalářem a vodním slalomářem (ano, nyní je inženýrem, na druhé straně v odvětví vodního slalomu o něm slyšet není).
Pointa toho příspěvku byla, že Jim Al-Khalili měl před vystupováním v televizi skvělou kariéru jaderného vědce ZA sebou....
I přístupy těch pořadů jsou zcela odlišné v jednom dramaturgie vybere a moderátor přečte otázku; v druhém moderátor sám vymyslí dotazy vlastní.
Tady úplně nesouhlasim, nemyslim si, že neviditelná ruka trhu dokáže uspokojit potřeby úplně všech. Hodnota díla pro mě neni určená pouze mírou jejího dosahu a popularity. Kdybychom se řídili jen tímhle principem, tak by v televizi a v rádiu neběželo nic jinýho než sport, porno, a realityshows. Veřejnoprávní média vyplňují tyhle slepý místa tvorbou pořadů pro menšinové publikum. Jo, platim to i já ze svejch peněz, ale to i zdravotnictví, infrastrukturu, sociální péči... a já tenhle princip akceptuju. Nakonec i tenhle blbej podcast o sexu může mít pro nějaký mladý holky hodnotu, a samy by si ho za peníze na Herohero třeba nekoupily.
Tak proč v ČT běží stále dokola druhá světová válka, zahraniční kriminálky, vaření/pečení na tisíc a jeden způsob?
Na BBC se stále vysílá Dragons´ Den ("V dračím doupěti"); u nás Den D nějak vyšuměl do ztracena....
Proč by rádio nemohlo mít podcasty? A témata, která nejsou nudná? BBC jede všechno možné, včetně podcastů. A z témat by zdejším konzervám asi upadly uši. Od čeho jiného je veřejnoprávní médium než od toho, aby nové pohledy a různé problematiky přinášelo? Komerční stanice dělají jen pro většinu z logiky věci, veřejnoprávní jsou od toho, aby nepohodlná témata otevírala a věnovala se jim.
Když tedy srovnáme BBC a ČT.
Například "Rozhovor s výjimečným vědcem" v BBC dělá pod značkou The Life Scientific sám výjimečný vědec Jim Al-Khalili; v ČT pod značkou "Hyde Park Civilizace" vodní slalomář, novinář-bakalář Daniel Stach;
Už vidíte ten rozdíl v kvalitě a možnostech obou veřejnoprávních médií?
Asi špatně chápete psaný text, já nikde netvrdím že to Černý nedělal, ale o zákonů a už vůbec nemluvím o Němcích. Tady se celou dobu bavím o Moravanech a jejich počešťování.
A v čem se tedy to počešťování projevovalo?
Ve školství existovaly paralelně reálky a například Baťova škola práce;
naopak ve Slezsku ve projevovala moravská hysterie, příklad Vladimír Vašek - poštmistr z moravského Místku -neznal poměry ve Slezsku a nepokrytě napadal tzv. Těšínský zázrak, tedy poklidné žití evangelického, katolického a židovského obyvatelstva ve Slezsku. ( Naštěstí si po vzniku republiky našel jiné téma a začal oslavovat připojení Valtic k Moravě a ČSR.)
Aha, takže najednou ticho po pěšině. Žádná prvorepubliková strana neměla v programu centralizaci a sloučení země České a země Moravskoslezské do jediného celku. Tento požadavek se objevuje až s příchodem komunistické strany, centrálního plánování a vznikem krajů v 50. a 60. letech
To snad nemyslíte vážně co píšete. To že se někdo sám navrhoval nic na tom nemění. Takže jen pro vaší informaci, jak jsme si sami vlolili prezidenta. Zemský prezident byl zvolen prezidentem republiky na návrh ministra vnitra. Už chápete. A jinak školství na Moravě bylo silně čechizováno, ať to bylo na univerzitách, nebo základních školách.
Po celou dobu první republiky to byl jeden člověk, JUDr. Jan Černý a tento úředník sloužil už za R-U.
Jen pro přehlednost - prezidentem celé republiky byl T. G. Masaryk z Hodonína, takže Moravan vybíral Moravana.
Školství to asi myslíte vážně, tak jak potom vysvětlíte paralelní světy gymnázií ( i zřizovaných arcibiskupstvím, nebo Maticí polskou, Maticí slovenskou), reálek ( českých i německých), učilišť ( zřizovaných družstvy i kapitány průmyslu), vysokých škol ( českých i německých)?
Existovala, ale jak. Samospráva byla ve své podstatě na úrovní 0 a zemského prezidenta nám vybírali v Praze. A to nemluvím o školství, kde začali děti předělávat na Čechy.
No ano, v podstatě máte pravdu. Předseda vlády JUDr. Jan Černý vybral v Praze ministra vnitra - občas to byl také JUDr. Jan Černý, který vybral zemského prezidenta JUDr Jana Černého.
( _Prakticky po celou dobu trvání první a druhé republiky (v letech 1920–1939) byl také zemským prezidentem země Moravskoslezské (před rokem 1928 země Moravské)._ )
Že zcela zjevně neznáte toto jméno, z Vás opravdu nedělá správného moravského patriota.
Poznámku o školství v době vzniku Masarykovy univerzity v Brně a stovek Masarykových jubilejních škol snad ani nemyslíte vážně, ne?
A to samé sliboval i Moravanům, no a jak do dopadlo.
Vždyť země Moravskoslezská skutečně existovala a jejím prezidentem byl JUDr. Jan Černý ( a ten byl současně i vícenásobným předsedou vlády).
Tedy co chtít více?
Ona ta republikánská revoluce na Moravě vypadala tak, že JUDr. Jan Černý akorát přestal používat zkratku c. a k...
Že byla čeština vyučována v Rakousku, zejména v oblastech, kde bylo Čechů hodně je celkem logické. I dnes je tam dokonce české gymnázium. Proč by ale třeba v Chebu byli za RU úředníci se znalostí češtiny?
Protože "impérium"; navíc na tomto příkladě nyní ukazujete, že jazyková politika byla pod patronací "impéria" a ČSR přišla k hostině z poloviny rozjedené...
Nikde netvrdím, že byli Němci utlačováni. Měli konkrétně práva, jaká ani dnes v Evropě některé národnostní menšiny nemají. Jenom prostě tvrdím, že po převzetí moci v Sudetech čsl.armádou byli pomalu státní úředníci nahrazeni občany se znalostí obou jazyků.
A já Vám tvrdím, že tato výměna úředníků se odehrávala už v 19. století; protože byla dobrá pro "impérium" a jazykové zákony přicházejí už v době R-U.
Dokonce i první katedra bohemistiky byla zaveden už v době Marie Terezie - _Počátky výuky češtiny v srdci monarchie se datují k 7. říjnu 1775, kdy tehdejší c. k. studijní dvorní komise jmenovala Moravana Josefa Valentina Zlobického prvním "učitelem českého jazyka na univerzitě ve Vídni". Stalo se tak téměř 20 let před zavedením češtiny na Karlově univerzitě v Praze (v roce 1793). A dokonce prý i Marie Terezie byla kdysi toho názoru, že čeština je jakýmsi esperantem, kterým se dorozumívají slovanské národy. Na vojenské akademii ve Vídeňském Novém Městě byla čeština zavedena jako povinný předmět v roce 1851._
Panebože, v oblastech, kde se mluvilo pouze německy tak dvojjazyčnost nebyla požadována. Rozhlas vysílal i německy a vyhlášky byly dvojazyčné....koneckonců stejně jako za protektorátu.
Nechápete ironii...
Ostatně to vy tvrdíte, jak byli Němci utlačováni v nově vzniklém státu, kterému nerozuměli a který je jazykově utlačoval....
A že pohraniční oblasti republiky byly daleko od center obchodu (a průmyslu), a tedy se vytvořilo něco, co v USA nyní popisují jako "white trash"/"trailer trash", za to také může první republika, ne?
Píšu o Němcích ve vyšším věku, ale stále ještě před penzí žijících v Sudetech dál od jazykových hranic. Ti za RU češtinu vůbec nepotřebovali.
Ti lidé, o kterých píšete, ti češtinu ovládali stejně jako Henlein.
Takže nemůžete jmenovat?
Ale jistě se najde alespoň jeden Němec v Sudetech, který se skrýval před vysíláním Československého rozhlasu, před místními vyhláškami psanými pro něj nesrozumitelném jazyce - ostatně Sudety byly vlastně proslulé, že se tam objevují "předčítači" podobně jako ve viktoriánském Londýně, kteří četli z Dickensových románů
(Tedy reálně existovaly jazykové zákony ještě z dob RU, který naopak nutil úředníky ke dvojjazyčnosti Gautschova jazyková nařízení; Stremayrova jazyková nařízení a pod., nikoli lid k jednomu úřednímu jazyku.)
Píšu někde o Staroněmcích? Ne, myslím tím obecně sudetské Němce. Píšu někde o nutnosti vysokoškolského titulu? Nepíšu.
Píšete o postarších Němcích
_Měl na to sice nějaký čas jazyk se doučit, nicméně naučte postaršího Němce česky. Takže logický požadavek na znalost obou jazyků u Němců toho neschopných vyvolal první pocity národnostního útlaku._
Což neodpovídá právě Ludwigu Czechovi, mimochodem pražský velkoprůmyslník Ringhoffer IV. taky neprožíval utlačování..
Nebo myslíte postarší Němce a pouze v Sudetech? No pak vyřazujete ze společnosti československé Němce v jazykových ostrovech například Brno, Jihlava a podobně. Nebo tito Němci nebyli utlačování (Ludwig Czech byl dokonce ministrem vlády)? Takže vláda jakýmsi záhadným způsobem utlačovala Němce v pohraničí, ale Němce z jazykových ostrovů nechala být? (Mimochodem další Němec - Wenzel Jaksch - také sociální demokrat - před "kamarádem a osvoboditelem Hitlerem" utíká do Londýna).
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Njn, typická česká nepřejícnost a snaha zastřihnout vyčnívající.
30 bodů od poroty ještě letošní ročník neviděl, takže do této soutěže pan Hes patří.