Velmi dobrým řešením by byla výstavba městských a obecních bytů ve velkém měřítku.
Pokud se postaví ve městech kromě Prahy alespoň 50-100 tisíc bytů, které se budou pronajímat za náklady (cena výstavby a inflace / životnost + roční údržba). Tak se do těchto bytů bude snažit nastěhovat mnoho lidí, což v důsledku sníží poptávku po soukromém nájemním bydlení a zajisté se projeví v ceně i u soukromníků.
Pokud budou upřednostňování lidé po škole a rodiny, tak si menší města nebo obce zajistí, že se jim všichni neodstěhují do Prahy nebo Brna ve vidině většího platu, jelikož i za plat ve své lokalitě bydlení lehce nezaplatí (až časem zjistí, že to v Praze není o nic lepší).
Zároveň by to ovlivnilo i cenu nemovitostí, protože by po nich nebyla taková poptávka. Vzhledem k tomu, kolik bytů je koupeno jako investiční, by to znamenalo, že by jejich cena přestala růst a lidé, co je mají jen s vidinou zhodnocení peněž by tyto byty začaly prodávat a v tu chvíli by ceny opravdu mohly klesnou o oněch 30%, o kterém mluví ČNB jako o nadhodnocení.
Za mě je to jedná schůdná možnost, jak současnou krizi v bydlení vyřešit. Developeři více stavět nezačnou, protože proč by to dělali. Vydělali by méně za víc práce. A další hráči na trh nevstoupí, protože schválit u nás nějakou stavbu trvá 10 let.
A kdo bude psát, že to je chyba vlády, tak sice ano, ale je to chyba všech vlád co tu kdy byly. Ono totiž něco postavit trvá déle, než je jedno volební období a jak z toho nejsou hlasy, tak to nikoho nezajímá.
Jak by ji měla zastavit? To už v článku není.
Současná vysoká inflace není způsobena přehříváním ekonomiky ani zvýšenou poptávkou, jak tomu bylo posledních 10 let. Je způsobena nedostatkem energií, ztrátou efektivity, personálními problémy a velkými problémy v logistice. ČNB nic z toho nemůže efektivně změnit. Je potřeba rapidně zvýšit produktivitu a to nejlépe levnými energiemi. Toto řešení má v rukou pouze vláda.
Jen pro informaci. Ono to vypadá, že se u nás a nikde jinde ve světě nic nevyrábí a všechno se dováží s Číny. To je částečně pravda, ale ne úplně.
Čína do EU dováží 98 % vzácných kovů (nebo firmy v jejím vlastnictví třeba z Afriky). To je pro nás špatně i dobře. Objektivně si teď nevyčerpáme zásoby vlastních vzácných kovů a neznečišťujeme si životní prostředí. Problém je, že jsme velice závislí. Takže i kdybychom si měli všechno vyrábět sami, což by bylo velmi drahé, tak se Čína může rozhodnout, že nebudeme mít z čeho.
Asi by to chtělo celoevropskou strategii na podporu těžby, průmyslů a výroby. A tady nemluvím o hřebících, ale o čipech, bateriích atd.. Protože bude trvat mnoho let, než bude možno dosáhnout alespoň částečné samostatnosti a kdo ví, jestli tolik času máme. ČR na to sama opravdu nestačí.
Zdroj:
Já jsem rád, že se nás Evropský parlament zastal. A řekl jednu důležitou věc. Útok na občany unie je útok na celou unii. Hlavní cíl EU je a vždy byl mír v Evropě. Každá země EU by sama o sobě neměla proti Rusku, Číně nebo i USA moc šanci. Když budeme držet pospolu, tak si nás tolik netroufnou. Proto doufám, že mnoho lidem, kteří píšou, jak je EU špatná atd. dojde, že my jsme taky EU a je jen na nás, jak moc budeme v jejich strukturách aktivní a jak moc dokážeme prosadit své zájmy.
Díky EU máme možnost mít větší vliv, než nám díky naši velikosti a ekonomické výkonosti náleží. To že to naši politici neumí tolik využít, je věc druhá.
Je to smutné. Taky jsme dělal dobrovolníka na ministerstvu zdarma jen proto, že jsem chtěl pomáhat tady při té korona krizi a byl to teda bordel. Předpokládám, že tady u MeSES to bude úplně stejné. Oni se snaží pomoct i přes všechen ten zmatek a ještě je za to sprdnou. Pak jsou lidi naštvaní. Náš krizový manažer je fakt asi nejlepší v republice. Takové krize jen tak někdo dělat neumí.
Bez peněz se do politiky špatně dostává. Upřímný a dobrý člověk by se tam třeba i rád dostal, ale ono to prostě není tak snadné. Zaplatit si reklamy, zvýšit povědomí lidí a být vidět, prostě něco stojí. A buď člověk na to ty peníze má a bude je pak chtít dostat zpátky a nebo mu to někdo zaplatí a on pak musí ty peníze nějakým způsobem vrátit jim. Je to začarovaný kruh. Otázka - co s tím?
Celý tento svět velkých peněz zůstane většině lidí velkým tajemstvím. Dluhopisové fondy, smíšené fondy, akciové fondy, realitní fondy, garantované fondy, krátkodobé dluhopisy a různé další produkty kapitálového trhu, velká část lidí nikdy nevyužije. Popravdě velké množství lidí ani neví o jejich existenci. Kdyby někoho zajímalo více, tak existuje stránka "Finanční vzdělávání" a tam si můžete rozšířit obzory. Ale nikdy neinvestujte více, než můžete ztratit.
Rozhodně by mělo smysl ve školách pracovat na finanční gramotnosti Čechů už od malička. Snad se u nás někdy posune vzdělání od poznávačky kamenů k tomu, jak správně hospodařit s penězi.
Já jen doufám, že existuje v Česku nějaká organizace, která takovým projektům přiděluje peníze na výzkum. Paní Drábová je sympatický ženská a kapacita ve svém oboru a proto má její názor jistě váhu. Na druhou stranu by bylo hezké vidět více českých technologií ve světě. Ve chvíli, kdy se snažíme omezovat emise má jádro určitě smysl a radši bych viděl pár miliard ve výzkumu, než v nějaké veřejné zakázce, která stejně nevyjde a peníze se nějak tak utratí. Investice do výzkumu má smysl rád bych viděl od státu větší podporu našich vědců.
Bohužel politika po celém světě je takových lidí plná. Moc asi lidi svádí k osobnímu prospěchu, než-li k dobru všech. Co je ovšem opravdu zvláštní, že se u nás politici už neodstoupí ani ve chvíli, kdy je chytí přímo při činu. Doufám, že všichni kdo tu komentují a jsou nespokojení půjdou letos k volbám, jinak se nikam nepohneme. Hezký den všem!
Odešel z práce, kde ať udělal cokoliv, vždycky na něho byl někdo naštvaný. Já si myslím, že je dobře, že i přes tedy často né úplně dobře obhájená omezení pan Blatný dostal epidemii v česku alespoň částečně pod kontrolu. Taky že byl dost velký chlap na to, aby řekl premiéru Babišovi Ne. I když jsem s některými věcmi nesouhlasil, tak jsem rád, že to s námi myslel dobře. Přeju hodně štěstí a hlavu nahoru!
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Přijde mi, že článek není pravdivý. Počet půjček klesl ano, ale objem půjček ne. Za mě naopak díky ČNB nemáme letos dvoucifernou infalci. Statistice ČNB bych věřil víc, než článku bez jakýchkoliv zdrojů. A dokonce se počet nevýkonných úvěrů snížil tzn. že firmy i lidé dokáží své úvěry v drtivé většině splácet.
Odkaz
1 odpověď