Zajímavé je, že levnější potraviny z dovozu likvidují domácí zemědělce. Proč má být teda dovážený kámen nutné dražší, než náš?
Protože tuna domácího kamene stojí asi 500 korun. Tuna vepřového je 43 tisíc. Když přidáte, že Vám to doprava zdraží o např. o 1000 korun, když budete vozit ze zahraničí, tak Vám kámen zdraží o 350%, ale vepřové o 2,5%.
A pokud dokážete to vepřové vyrobit v zahraničí o 20% levněji, tak se ty 2,5% ztratí, zatímco domácí zemědělci by při slevě 17,5% z ceny šli pod náklady.
(Ceny pouze orientační, ale snažil jsem se je hledat)
Jenomže vice nez polovina firemnich půjček je v eurech !! Politika ČNB je ta nejhorší reklamou na samostatnou korunu.
To je otázka, zda je to špatně.
Naopak spontánní využití eura v českých exportních firmách jim dovoluje využívat nejlepší z obou světů. Hlavně čerpají výhody z poklesu transakčních nákladů a vymazání kurzovního rizika. Což je hlavní argument, pro přijetí eura.
Pokud už tuto výhodu čerpáme i přes to, že jsme euro nepřijali, tak je to pro nás velmi výhodné, protože si k tomu udržujeme i vlastní monetární politiku.
Jen je důležité držet úrokové sazby výše, jinak bude kurz koruny klesat.
Přijde mi, že článek není pravdivý. Počet půjček klesl ano, ale objem půjček ne. Za mě naopak díky ČNB nemáme letos dvoucifernou infalci. Statistice ČNB bych věřil víc, než článku bez jakýchkoliv zdrojů. A dokonce se počet nevýkonných úvěrů snížil tzn. že firmy i lidé dokáží své úvěry v drtivé většině splácet.
Ale těch 300 tis je na celou délku rodičovské, né na rok. Jste na rodičovské rok? Dostanete 300 tis. Jste na rodičovské 4 roky? Dostanete 300 tis. - celkem.
Ano. Ale náklady obětované příležitosti, tedy to, kolik stát nedostane na daní je potřeba počítat za každý rok. Průmerná mzda v ČR byla Q1 2023 43 412kč.
Z této částky i s tím, co platí zaměstnavatel jde státu každý měsíc 29 948kč. Takže za rok 359 376kč. Takže za 1-3 roky mateřské je 300 tisíc, ale za to, co neodvedete na daních je dalších 359 376 až 1 078 128kč, podle délky mateřské.
V příkladu. Maminka co je rok na rodičovské stojí stát 659 376kč a to co je tam tři stojí 1 378 128kč. Snad Vám toto vysvětlení pomůže.
Ne, já tu pro vám podobné opravdu nejsem, Chvátale. To je přesně ten bolševismus v hlavách vám podobných. Vy jste rozhodl, že JÁ tu jsem pro druhé. A myslíte tím pro vás.
Klasika 😄
Úprava komentáře. Na daních platím násobně více, něž kolik na mě stát za ten rok vydá. Pracuji v IT v soukromém sektoru. Takže Vy na mě určitě nic neplatíte. Spíše to bude naopak. Ale mně to nevadí.
Může mi někdo vysvětlit, co je státu po tom, jak dlouho bude matka s dítětem doma? Rodičovský příspěvek by měl mít pevně stanovenou výši a jak rychle bude vyplacen má být jenom na rodičích.
Uvažování typu "díky dřívějšímu návratu matek na trh práce by ale stát inkasoval více jak na daních" není nic jiného, než polobolševismus, co občany státu nepovažuje za nic jiného, než tupé ekonomické jednotky, co na něj mají vydělávat. Ale stát je tu pro občany, nikoliv naopak.
No jo. Ale stát ty peníze musí někde vzít.
Stát jsou občani. Takže my tu jsme pro druhé. Stát si ty peníze nevykouzlí.
Takže pokud nechcete, aby stát neinkasoval více na daních, tak ani nebude mít peníze na to, někomu něco dál.
Rodič, co je na rodičovské stojí stát 300 tisíc + v průměru 300 tisíc na daních za každý rok, kdy nepracuje. Jmenuje se to náklady obětované příležitosti.
Odpověď na vaši otázku tedy zní, státu je do toho hodně, protože jeho náklad není 300 tisíc, ale 600-1200 tisíc korun, podle délky rodičovské.
Za mě je větší problém spíš ten, že to dvouleté dítě nemáte kam dát pořádně, i kdyby člověk pracovat chtěl. A dát za soukromé jesle 150 tisíc za rok se oproti rodičovské opravdu nevyplatí.
Za mě je tedy řešení nabídkou širokou státní péči o děti od 1-3, aby rodiče mohli v klidu pracovat i kdyby třeba na půl úvazku. Hodně lidí si tu rodičovskou zkrátí rádo samo. A ne tady vymýšlet krácení a absolutně nepromyslet důsledky.
Velmi dobrým řešením by byla výstavba městských a obecních bytů ve velkém měřítku.
Pokud se postaví ve městech kromě Prahy alespoň 50-100 tisíc bytů, které se budou pronajímat za náklady (cena výstavby a inflace / životnost + roční údržba). Tak se do těchto bytů bude snažit nastěhovat mnoho lidí, což v důsledku sníží poptávku po soukromém nájemním bydlení a zajisté se projeví v ceně i u soukromníků.
Pokud budou upřednostňování lidé po škole a rodiny, tak si menší města nebo obce zajistí, že se jim všichni neodstěhují do Prahy nebo Brna ve vidině většího platu, jelikož i za plat ve své lokalitě bydlení lehce nezaplatí (až časem zjistí, že to v Praze není o nic lepší).
Zároveň by to ovlivnilo i cenu nemovitostí, protože by po nich nebyla taková poptávka. Vzhledem k tomu, kolik bytů je koupeno jako investiční, by to znamenalo, že by jejich cena přestala růst a lidé, co je mají jen s vidinou zhodnocení peněž by tyto byty začaly prodávat a v tu chvíli by ceny opravdu mohly klesnou o oněch 30%, o kterém mluví ČNB jako o nadhodnocení.
Za mě je to jedná schůdná možnost, jak současnou krizi v bydlení vyřešit. Developeři více stavět nezačnou, protože proč by to dělali. Vydělali by méně za víc práce. A další hráči na trh nevstoupí, protože schválit u nás nějakou stavbu trvá 10 let.
A kdo bude psát, že to je chyba vlády, tak sice ano, ale je to chyba všech vlád co tu kdy byly. Ono totiž něco postavit trvá déle, než je jedno volební období a jak z toho nejsou hlasy, tak to nikoho nezajímá.
Abych upřesnil, proč nestavět v Praze. Poptávka po tom bydlet v Praze je extrémní. I když se postaví 100 tisíc bytů jen v Praze, tak se sem jen nastěhuje z celého Česka 100 tisíc rodin (těch bohatších a vzdělanějších). Ale s cenou to neudělá vůbec nic. Budou možná pomaleji růst ceny mimo Prahu, ale zároveň budou růst i pomaleji platy, protože pak i firmy půjdou do Prahy, kde bude velká koncentrace lidského kapitálů.
Řešením výhodným pro ČR je tuto poptávku v Praze neuspokojit, ale zlepšit nabídku bydlení v okolních městech. Přilákat šikovné lidi, co se nebojí stěhovat a udržet lidi po škole v jejich regionech, aby byl vývoj jednotlivých krajů a rovnoměrný. Společnost by tak byla více promíchaná a méně rozdělená.
Rubl je silnější a silněší 🙂 přitom ho nikdo nechce.
Není to trochu divný článek, zavádějící, vylhaný ............?
Není. Tady Vám to podložím čísly.
Cena měny je pouze jedním z faktorů. Primárním ukazatelem je kombinace kurzu a objemu ve kterém se měna obchoduje.
Průměr obchodů USD > RUB za poslední rok je 33673 obchodů denně.
Za posledních 50 dnů je průměr 772 denně
Za posledních 20 je to pouhých 464 denně.
To je 1,37% původního objemu. Takový objem je velmi snadné manipulovat intervencemi. Transakce nejsou nákup žehličky ale velké převody v bankách.
Např. v Moskvě všechny banky nakupují USD, ale za ten kurz vám ho žádná neprodá. Což je taky způsobeno nařízením že se smí prodávat jen ty bankovky, které banka dostala přímo od lidí, protože EU a USA zakázaly dovoz bankovek do Ruska.
Cena Rublu není důležitá, protože se ta měna prakticky nepoužívá v mezinárodním obchodu. To že sankce snížily objem směny na 1% je ukazatelem, že sankce mají velký vliv.
Zdroj:
Jak by ji měla zastavit? To už v článku není.
Současná vysoká inflace není způsobena přehříváním ekonomiky ani zvýšenou poptávkou, jak tomu bylo posledních 10 let. Je způsobena nedostatkem energií, ztrátou efektivity, personálními problémy a velkými problémy v logistice. ČNB nic z toho nemůže efektivně změnit. Je potřeba rapidně zvýšit produktivitu a to nejlépe levnými energiemi. Toto řešení má v rukou pouze vláda.
Co si od toho slibujete kromě výroby "umělých" lidí pro armády apod.?
Třeba vyléčení genetických poruch. Autoimunitní choroby, cukrovky, srpkovitá anémie, cystická fibróza. Třeba že Vám doktor řekne, že i když máte genetickou vadu, tak se nemusíte bát mít děti a nebo naopak.
Ze všeho nejdůležitější informace je stejně ta, že my se toho možná ani nedožijeme. Je to jako když se naučíte písmenka. Když si pak přečtete text ve španělštině, tak Vám to toho stejně moc neřekne. A až se naučíte španělsky, tak to pořád neznamená, že dokážete tu knížku přepsat, aby dosahovala kvalit autora.
jen uvažuji,jak je možné,že má tolik rusáků anglické občanství....náhoda?
Z anglického webu (hodil jsem tam auto překladač do ČJ)
Investorské vízum Tier 1, často nazývané „zlaté vízum“, nabízí pobyt těm, kteří ve Spojeném království investují 2 miliony liber nebo více, a umožňuje jejich rodinám, aby se k nim připojily.
Držitelé těchto víz pak mohou požádat o trvalý pobyt ve Spojeném království rychlostí podle toho, kolik investují.
Investice ve výši 2 miliony GBP umožňuje nabytí trvalého pobytu do pěti let, zkrácená na tři roky s 5 miliony GBP nebo dva roky, pokud je investováno 10 milionů GBP.
zdroj: Odkaz 1
Teď by se to mělo rušit.
1
Sledujících
2
Sleduje
1
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Zadna zbran jeste nikoho nezabila... Vzdy to byl clovek !
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Člověk tam byl taky