Něco na tom bude. Mnozí mladí lidé děti prostě nechtějí a je to jejich volba. Nemá smysl jim říkat, že kdybychom my, rodiče, měli stejnou filozofii, tak by nebyli na světě. Prostě to tak je. Poměrně často si pořídí pejska nebo kočičku a chovají se k nim jako k dítěti. Je to taková náhrada. Nemá smysl je ani strašit, že bez jejich dětí vyhneme. Lidstvo určitě ne. Jsou na světě početné skupiny obyvatel, co s reprodukcí nemají problém. A tyto skupiny naše potomky, lenochy a sobce, bez problémů nahradí. Už to vlastně vidíme na západ od nás. Přijde to i k nám. Zcela jistě.
Kterou zemi máte na mysli, když píšete "na západ od nás?" I ve Francii, která vždy měla vysokou porodnost, je dnes úroveň plodnosti pouze 1,8 dítěte na 1 ženu. A v jiných zemích (Německo, Švýcarsko, Nizozemsko atd.) je to ještě méně.
Ten rozdíl je ještě v jedné věci - technické myšlení. Technik umí spočítat, zda opatření má smysl, ví také to, zda současnými technologiemi lze vůbec tato opatření řešit.
Zelení jsou většinou absolventy pseudohumanitních věd, počítat jim příliš nejde, technikou zpravidla pohrdají, přestože ji využívají. Za to jsou plní ideálů, převážně levicových.
Nechápou zákony trhu, chtějí, aby svět fungoval podle jejich představ, bez ohledu na to, že nejsou mnohdy realizovatelné, někdy dokonce vysoce škodlivé. A zpravidla vůbec nemají souvislost s ochranou životního prostředí, to bývá zhusta jen záminka.
Nicméně mi na Motoristech velice vadí dvě zásadní věci - kromě zrušení Green Dealu nemají jakýkoliv další smysluplný program. Asi absence odborníků. A to ještě horší je spojení s Klausem a z toho vyplývající vřelý vztah k rusku. Opravdu netuším, proč to tak mají, jinak by ta myšlenka nebyla špatná.
Myslím si, že řada technicky zaměřených vědců už spočítala, že spalování fosilních paliv ohrožuje ekosystém. Akorát je to nepohodlná pravda a proto to řada lidí zpochybňuje.
Motoristé především uspěli z důvodu, že KONEČNĚ někdo aktivně a smysluplně vystoupil proti Green Dealu jakožto náboženství pomatených ekoteroristů, kteří se rozhodli terorizovat Evropu nesmyslnými požadavky. Případný konec spalováků je nadnárodní komplikace, která by ovlivnila stovky miliónů evropských občanů.
Pevně doufám, že se MOTO dostanou i do sněmovny.
Green Deal není žádné náboženství ale snaha omezit naši touhu po stále příjemnějším a pohodlnějším životě a zabránit zhroucení ekosystému
Jenže řešením extrému nikdy nebyl extrém opačný. Greendeal či práva menšin není potřeba rušit, jen racionálně upravit. Je potřeba k tomu přistupovat s rozvahou, a ne z toho dělat ideologickou válku proti třídnímu nepříteli.
Jenže Green Deal není žádný extrém, dokonce se obávám, že pro zabránění zhroucení ekosystému nebude dostačující. Extrémem by bylo například zakázat individuální automobilismus, což jistě nikdo nepožadujer.
Průměrný věk prvorodiček byl v roce 1991 asi 22,5 roku. Dnes už překročil 31 let. Tedy o devět
let víc. Od roku 1991 to tedy znamená, že nam na časové ose chybí asi třetina generace. To už musí být někde vidět. Snížit tento posun znamená mít podmínky, které dovolí založení rodiny mladší generaci. Záruka v tom není, není to postačující podmínka, ale podmínka nutná.
Co vidím jako klíčovou podmínku je dostupnost bydlení. Trh to zjevně zajistit nedokázal, je to tudíž na státu, ostatně i protu tu je. Sice je to nesystémové, ale nezbyde, než se do toho pustit.
Průměrný věk PRVORODIČEK zatím nepřekročil 29 let, ale i tak je to dost.
Žádné peníze nedonutí českou ženu pořídit si dítě. Navíc mladé ženy nestudují VŠ proto, aby pak trávily roky v domácnosti, čekající na návrat manžela z práce.(kde ho najít?). Děti ubývají se vzrůstající životní úrovní všude (nejen) Evropě a neni bez zajímavosti, jak se to pokouší řešit i jinde ve světě.
Pokud vím, ve Francii to řeší úlevami na daních. Rodina s dětmi platí nižší daně než bezdětná dvojice se stejným příjmem.
Jen mě provokuje, že zrovna Fiala - jeden z arcilumpů, který tuhle vládu, která nadělala z lidí chudáky - pak příjde a mluví o tom "práce není tak důležitá, mějte rodiny" - ale on je hlavní důvod, že lidé zchudli tak, že nezakládají rodiny. Tak ať se laskavě on nevyjadřuje - až bude z vlády pryč, ono se to vyřeší - ale Fiala je těch problémů důvodem, takže nemůže být řešením.
To byl jiný Fiala.
Jsem demograf, pracuji na katedře demografie fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze a občas jsem požádán, abych komentoval některé demografické události v médiích.
Nevím, jaký názor na příčiny nízké porodnosti má můj jmenovec, premiér Petr Fiala.
Ale ten poměrně dlouhý citát v úvodu článku, který je mu (zřejmě omylem) připisován (Za hlavní překážku založení rodiny považují lidé problém získat samostatné bydlení ... zaslouží společenské ocenění a podporu, namísto občasné kritiky, že jsou s dětmi příliš dlouho doma a nepřispívají k rozvoji naší ekonomiky.) nepochází od pana premiéra. Je to moje odpověď na dotaz paní redaktorky Karoliny Brodníčkové v jejím článku na Seznamu. Odkaz na tento článek je zde uveden jako zdroj č. 3.
Ze někoho pořád bavi psat ten nesmysl s Husakovymi detmi. Ne nefungovalo to ani tehdy, natoz dnes.. Viz třeba nasi polsti sousede.. Tak schvalne, o kolik desetin se zvedla prumerna porodnost na zenu po zavedeni Husakovych stimulu? Vi to vubec autorka?
V 70. letech se porodnost zvýšila, ale nevydrželo to příliš dlouhoou dobu, takže celkový efekt propopulačních opatření nebyl takový, jak to na prvná pohled vypadalo a jak se často tvrdí. Často došlo pouze ke změně načasování porodů. Lidé, kteří plánovali další dítě či děti, je z (oprávněné) obavy, že zavedená opatření se časem omezí nebo zruší, měli dříve, o to méně dětí se narodilo v dalších letech.
Autorka tvrdí,že se rodí málo dětí, ale já denně potkávám spoustu mladých maminek s dětmi. Z mladých lidí v mém okolí je jen opravdové minimum těch, co žádné děti nemají. Už přibývá i těch,co mají tři děti.Ani s těmi školkami to není pravda, v naší obci dokonce mám nyní víc školek,než jsme měli za minulého režimu. V nefungujících hospodách v okolí jsou dnes školky. Proč se články v médiích tak liší od reality?
Statistika ale hovoří jasně. Počet narozených dětí v roce 2024 bude asi nižší než 85 tisíc, tedy nejnižší od roku 1785.
"A že rodiče, zejména ženy, které se plně věnují svým malým dětem, zaslouží společenské ocenění a podporu, namísto občasné kritiky, že jsou s dětmi příliš dlouho doma a nepřispívají k rozvoji naší ekonomiky,“ zdůraznil Fiala.
Nebyl to zrovna Fiala kdo zkrátil rodičovskou dovolenou? 😮
(To byl jiný Fiala)
Jsem demograf, pracuji na katedře demografie fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze a občas jsem požádán, abych komentoval některé demografické události v médiích.
Nevím, jaký názor na příčiny nízké porodnosti má můj jmenovec, premiér Petr Fiala.
Ale ten poměrně dlouhý citát v úvodu článku, který je mu (zřejmě omylem) připisován (Za hlavní překážku založení rodiny považují lidé problém získat samostatné bydlení ... zaslouží společenské ocenění a podporu, namísto občasné kritiky, že jsou s dětmi příliš dlouho doma a nepřispívají k rozvoji naší ekonomiky.) nepochází od pana premiéra. Je to moje odpověď na dotaz paní redaktorky Karoliny Brodníčkové v jejím článku na Seznamu. Odkaz na tento článek je zde uveden jako zdroj č. 3.
Prosím autorku o opravu.
S pozdravem
Tomáš Fiala
katedra demografie
fakulta informatiky a statistiky
VŠE Praha
fiala@vse.cz
Naprosto scestný článek. NEJVĚTŠÍ PORODNOST VŠECH DOB U NÁS byla v roce 1944. Tehdy byla nouze nejen o jídlo a ošacení, ale téměř o všechno. Většina rodin neměla samostatný byt ani náhodou. A mnohým šlo o život.
V celém světě je i nyní vidět, že porodnost je vysoká nikoli v zemích s dostatkem, ale právě tam, kde lidé dřou bídu.
Proč tvrdíte, že nejvyšší porodnost byla v roce 1944? Po válce byla vyšší.
Máte ale pravdu v tom, že za 2. světové války porodnost rostla. Na rozdíl od 1. světové války čeští muži (kromě těch, co bojovali například jako letci v Anglii či vojáci 1. čs. armádního sboru v SSSR) nešli do války. A navíc, mít dítě byla jedna z možností, jak se vyhnout tzv. totálnímu nasazení ve Velkoněmecké říši, o které asi nikdo nestál.
Postrádám variantu "Nedostaneš žádný důchod, ale nebudeš muset platit ani sociální..."
Sociálním pojištěním se platí důchod rodičů. A ty každý měl, jinak by tady nebyl. Samozřejmě nejde bezdětným říci: nebudete mít žádný důchod, korektní je: budete si muset na důchod platit trochu víc než ti, kteří vychovali děti (což také stojí nemalé peníze).
Dnešní trend mezi mladými lidmi je nejdříve si pořídit barák,pořádné auto a drahou dovolenou ,užít si a karieru a pak možná až to všechno budu mít, budeme přemýšlet o dítěti.Ale tyto věci prostě do 30 let věku bude mít poměrně malá část společnosti-A věk kdy je možné si pořídit děti je omezený.A nemůže to být tak,že děti si budou pořizovat jen úpěšní a zajištění manažeři(manažerky).Mít děti vždy přináší (a přinášel)fakt,že prostě je nutné se na čas a toto poměrně dlouhý se uskromnit a ledaco odložit a volit dočastně mezi karierou a rodinou.Skloubit si péči o děti a pracovní karieru jde jen o omezených profesi.Ony třeba všechny ty potenciální matky a otcové nejsou jen manažeři nebo top profese ale také dělníci,dělnice,prodavašky,zdravotní sestry a pod,Tak tomu bylo a bude vždy.Jestli pan Fiala řekl to co je uvedeno v článku tak je to po dlouhé době něco s čím mohu bez výhrad souhlasit.Stát by měl vytvářet podmínky ale především atmosferu ve společnost.i která by rodičovství dala na rovinu pracovní kariery a věřte že mnoho párů a hlavně žen by to mohlo i preferovat nad nějaký karierní postup.Ne všichni vidí smysl života v hromadění peněz či zářné pracovní karieře.Je ale potřeba vytvořit podmínky aby takoví lidé kteří se rozhodnou mít dítě prostě netřeli bídu s nouzí měli kde složit hlavu.Děti se i minulosti rodili i do daleko horších socialekonomických poměrů ale rodiny byly společensky uznávané opravdu jako základ státu.Je to smutné ale požadavky dnešní ekonomiky a pracovn stojí přímo proti zakládání rodin a nějakému udržitelnému populačnímu vývoji.Je to ale cesta do peke
Jsem demograf, pracuji na katedře demografie fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze a občas jsem požádán, abych komentoval některé demografické události v médiích.
Nevím, jaký názor na příčiny nízké porodnosti má můj jmenovec, premiér Petr Fiala.
Ale ten poměrně dlouhý citát v úvodu článku, který je mu (zřejmě omylem) připisován (Za hlavní překážku založení rodiny považují lidé problém získat samostatné bydlení ... zaslouží společenské ocenění a podporu, namísto občasné kritiky, že jsou s dětmi příliš dlouho doma a nepřispívají k rozvoji naší ekonomiky.) nepochází od pana premiéra. Je to moje odpověď na dotaz paní redaktorky Karoliny Brodníčkové v jejím článku na Seznamu. Odkaz na tento článek je zde uveden jako zdroj č. 3.
Děkuji Vám za ocenění mých názorů. Ten Váš diskusní příspěvek se mi velmi líbí.
Jsem demograf, pracuji na katedře demografie fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze a občas jsem požádán, abych komentoval některé demografické události v médiích.
Nevím, jaký názor na příčiny nízké porodnosti má můj jmenovec, premiér Petr Fiala.
Ale ten poměrně dlouhý citát v úvodu článku, který je mu (zřejmě omylem) připisován (Za hlavní překážku založení rodiny považují lidé problém získat samostatné bydlení ... zaslouží společenské ocenění a podporu, namísto občasné kritiky, že jsou s dětmi příliš dlouho doma a nepřispívají k rozvoji naší ekonomiky.) nepochází od pana premiéra. Je to moje odpověď na dotaz paní redaktorky Karoliny Brodníčkové v jejím článku na Seznamu. Odkaz na tento článek je zde uveden jako zdroj č. 3.
Prosím autorku o opravu.
S pozdravem
Tomáš Fiala
katedra demografie
fakulta informatiky a statistiky
VŠE Praha
fiala@vse.cz
Jsem demograf, pracuji na katedře demografie fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze a občas jsem požádán, abych komentoval některé demografické události v médiích.
Nevím, jaký názor na příčiny nízké porodnosti má můj jmenovec, premiér Petr Fiala.
Ale ten poměrně dlouhý citát v úvodu článku, který je mu (zřejmě omylem) připisován (Za hlavní překážku založení rodiny považují lidé problém získat samostatné bydlení ... zaslouží společenské ocenění a podporu, namísto občasné kritiky, že jsou s dětmi příliš dlouho doma a nepřispívají k rozvoji naší ekonomiky.) nepochází od pana premiéra. Je to moje odpověď na dotaz paní redaktorky Karoliny Brodníčkové v jejím článku na Seznamu, který je zde uveden jako zdroj č. 1.
Prosím autorku o opravu.
S pozdravem
Tomáš Fiala
katedra demografie
fakulta informatiky a statistiky
VŠE Praha
fiala@vse.cz
. Před třiceti lety pracovala skoro polovina lidí do dvaceti let věku. Nyní je to šest procent...a k tomu máme plno vysokoškoláků z humanitních oborů kteří jsou téměř nepoužítelní
Co máte proti humanitním oborům? Už ve starém Řecku měli kromě otroků též filosofy. Proto ta společnost ve své době docela dobře fungovala.
Věk dožití neporoste, statistiky jsou dělány za dobu, když ženy odcházely do důchodu dříve než v 60 letech a muži v 60 letech. Teď skokově narostla potřeba výkonu práce a tito muži a ženy budou odcházet tak sedření /jak kteří/, že o dožití současné generace si mohou nechat zdát. Další věc je, že sice zdravotnictví jde dopředu, ale na druhou stranu se stává nedostupnější pro kvanta lidí a v některých regionech se umírá na problémy, které v jiných regionech jsou dobře řešení díky dostupné zdravotní péči. Takže - věk dožití půjde dolů a minimálně ten věk žití /tedy kdy jen člověk neleží v posteli a neví, která bije/.
Výpočet věku dožití (přesněji řečeno naděje dožití) se počítá za každý rok na základě aktuálních dat. A zatím stále roste (s výjimkou pandemie Covidu). Ale po odeznění této pandemie se jeho hodnoty vrátily na předchozí trajektorii růstu.
Průměr 3 děti na ženu byl možná někdy v 19. století. Ženy jednotlivých ročníků narození po roce 1900 měly v průměru jen o málo více než 2 děti. Máte pravdu, že pro mladší ročníky tento počet klesá. (Úváděné údaje úhrnné plodnosti v jednotilvých letech jsou zavádějící, protože vycházejí pouze z údajů jednoho roku a předpokládají, že tak vysoká nebo tak nízká plodnost bude po celých 35 let reprodukčního období žen. Většinou dochází k vyrovnávání - střídají se období vysoké a nízké plodnosti, je nutno provádět přepočet na průměrný počet dětí žen podle jednotlivých ročníků narození.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jistě, castecny vliv na pocet děti to samozřejmě ma.. Jen vam u toho nesedi dalsi sledovana hodnota a to pocet deti na jednu matku v produktivnim veku.. Ta je uz kolem 1,5.. Takze ani tech vasich 120tis rodicek, uz nema 120tis deti, ale jen 90tis deti.. A tak to bude klesat stale dal.. Takze u i tech 90tis rodicek atd.. Tak jako vsude ve svete..
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
V roce 2024 ovšem byla porodnost tak nízká, že pokud se nezvýší, bylo by to jen 1,35 dítěte na 1 ženu za celé reprodukční období. A ten úbytek obyvatel by byl ještě rychlejší.
1 odpověď