Nikdo nic nekontroluje! A jak by mohli kontrolovat, jestli přítel s nimi reálně bydlí a vede společnou domácnost nebo ne? Jak by se to dalo zkontrolovat??? I kdyby ho nachytali u ní, tak řekne, že přijel na návštěvu nebo si přijel pro děti. Toto nelze zkontrolovat, proto se s tím také tak švindluje!
Kamarádka "samoživitelka", žije normálně v pěkném rodinném domě s otcem svých dětí, ale papírově jsou od sebe a on má hlášené bydliště v Brně u rodičů. Přijde si každý měsíc jako samoživitelka na dávkách na 14 tis.Kč a vůbec na tom není špatně. Jezdí si v Audině, bydlí v rodinném domku, utrácí.... Nekupte to, když stát rozdává.
Státní bankrot se opět přiblížil... Vláda si opět půjčila i na důchody. Nejen to značí, že je na tom Česká republika špatně, uvedla ekonomka Jana Matesová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle ní jde Česko ve šlépějích Řecka a už za pár let nebude mít na důchody a zdravotní péči.....
V USA mají takové právní a legislativní úpravy, že indicie, které vy popisujete, by soudu plně postačili k tomu aby dané osoby odsoudili za zneužívání státní podpory.
My nejsme v Americe, ale v Evropě a tedy je zde odlišný přístup ke všemu. Ovšem když se chce tak vždy všechno jde.
Ale posloupnost je dána:
veřejná potřeba zastavit zneužívání státní podpory -> občané -> veřejný tlak občanů -> strany/politici volení jako zákonodárci -> změna legislativy -> vytvoření potřebné vyšetřovací skupiny v rámci orgánu činném v trestním řízení -> prokuratura -> soudy -> rozsudky -> zlepšení veřejné potřeby zastavit zneužívání státní podpory -> je více peněz na potřebné výdaje nebo se ušetří a sníží státní dluh
Zjevně něco z tohoto soukolí nefunguje plně jak by mělo či mohlo. Co typujete vy ?
F 35 je útočný stroj né stíhací.Alespoň takový dojem dělají oslavné články z jeho používáni ,např.Izraelem.
F-35 je víceúčelový stroj, tedy jak útočný (taktické mise) tak stíhací (fighter for Dogfight).
Izrael ho převážně využívá pro úderné mise, na vzdušné souboje (vybojování vzrušné nadvlády) má k dospozici F-15 a F-16
The Lockheed Martin F-35 Lightning II is an American family of single-seat, single-engine, supersonic stealth strike fighters. A multirole combat aircraft designed for both air superiority and strike missions, it also has electronic warfare and intelligence, surveillance, and reconnaissance capabilities.
(Translate google: Lockheed Martin F-35 Lightning II je americká rodina jednomístných, jednomotorových, nadzvukových stealth stíhaček. Víceúčelové bojové letadlo určené jak pro vzdušnou převahu, tak pro úderné mise, má také schopnosti elektronického boje a zpravodajství, sledování a průzkumu.)
Lockheed Martin F-35 Lightning II je americký bojový letoun, který vznikl jako výsledek programu Joint Strike Fighter (tj. společný útočný stíhač), vyhlášeného ministerstvem obrany USA, za účelem vytvoření jednotné víceúčelové stíhačky, která by byla zařazena do výzbroje USAF, USN, USMC a spojenců NATO. Díky tomu je možné stroje vyrábět ve velkých sériích, což podstatně snížilo jejich cenu. Jeho výrobcem je Lockheed Martin. Jde o třídu jednosedadlových, jednomotorových víceúčelových stíhacích letounů páté generace ve vývoji, určených k provádění pozemních útoků, průzkumu a vzdušných obranných misí s technologií Stealth.
Většina "samoživitelek" jsou samoživitelky jen na oko. Ve skutečnosti mají přítele a jen cucají státní peníze a příspěvky. Holt dnes se vyplatí být samoživitelka než se vdávat. 🙂
Se podívám na jejich profil a tam mají fotky s přítelem. Ale před státem je každá druhá samoživitelka. 🙂
Ano, znám ze svého okolí takové "páry" s dětmi. Bohužel se jim to vyplatí tak to tak mají.
Ale zase na to platí co jsem napsal:
"prací politiků je stanovovat možnosti čím stát může pomoct svým občanům a také stanovovat mantinely aby je nebylo možné zneužívat. A pak je zde státní/krajský/obecní aparát, který by měl řešit jak pomoct a jak ověřovat. A oboje dělají lidé, kteří sami jsou různí a mají svoje různé motivace a schopnosti/neschopnosti."
A politiky volíme my. Všichni. Ale aby oni měli motivaci něco skutečně dělat k tomu skutečně nestačí jen jednou za pár let vhodit lístek.
Hlupáci jásají, ale rekapitulace je někde úúúúplně jinde .. Po třech letech je hmatatelný výsledek jasný ..
Tak co, Hubnere, jsi spokojen ?? 🙁
Tož ta ruská třídenná speciálná akcia dopadla fešno, že ?
Vše v rychtike.
Je toho spósty ogare v čem Rusko vede, vyniká a ochromuje svět a zvláště pak Západ.
Prostě Rusko vstoupilo do etapy kdy konečně bude všemi ctěno a obdivováno a ekonomicky se z něj stane tigr ... Sibiřský tigr.
I Zimbabwe je před námi, tak alespoň, že nejsme poslední....
Zimbabwe
Perlička:
Zimbabwské státní dráhy v roce 2005 zavedli opět provoz deseti parních lokomotiv na uhlí, protože v zemi je příliš drahá ropa.
Čert ví jak to dělají, že mají silnější vojenské letectvo.
Nebo čert ví proč my to děláme s armádou tak špatně, že máme slabší letectvo než Zimbabwe
🙂
"Jsem na sociálních dávkách a je mi dobře. Peníze přijdou každý měsíc bez starosti", říkají naše "samoživitelky"...
Je procento lidí co mají rádi modrou, je procento lidí co má rádo zelenou, je procento lidí co má rádo černou, je procento lidí co má rádo všechny barvy, je procento lidí co nemá rádo žádnou barvu.
Je procento lidí co jsou rádi na sociálních dávkách, je procento lidí co neumí nebýt na sociálních dávkách, je procento lidí co nikdy nebylo na sociálních dávkách, je procento lidí co si nedovede představit jak by žilo na sociálních dávkách, je procento lidí co jednou bude na sociálních dávkách aniž by chtělo.
Myslím, že pokud neznáme veškeré potřebné informace a statistiky pak nemůžeme generalizovat. každý má svoje preference a svoje možnosti a prací politiků je stanovovat možnosti čím stát může pomoct svým občanům a také stanovovat mantinely aby je nebylo možné zneužívat. A pak je zde státní/krajský/obecní aparát, který by měl řešit jak pomoct a jak ověřovat. A oboje dělají lidé, kteří sami jsou různí a mají svoje různé motivace a schopnosti/neschopnosti.
No hezký názor, v podstatě vemi výstižný. Samozřejmně jsem nemyslel, že komplet letectvo je zbytečné, to v žádném případě. Ale bohužel je to hodně drahé, nákup strojů je jedna věc a vše okolo nich věc druhá. Nyní se učí naši piloti od Švédů, vůbec netuším kde se budou piloti přecvičovat na F-35 a jestli to je cenově dořešené. Jinak my už ve velkém investujeme do protivzdušné obrany, izraelsý systém je velmi efektivní a má velký smysl. Škody, že jsme kdysi Gripeny nekoupili, sice je to už zastaralý letoun, ale stále se dá modernizovat, máme dobré piloty a vše okolo. Každá složka armády má smysl: lehký, hloubkový, bezpilotní průzkum, BVP, tanky, dělostřelectvo,... má vždy v určité části své uplatnění a nic bych z toho nerušil. Dnes je ale nejdůležitější obrana oblohy, letiště jsou vždy zničena jako první, já vidím prvořadý úkol obranu vzdušného prostoru. Máme velkou výhodu, že nejsme na úplném kraji eurozóny a v případě konfliktu by nás velmi rychle ostatní dozásobili potřebným materiálem. Jde tedy i o vzájemnou spolupráci všech eu zemí a sjednocení arzenálu, aby dovezenou techniku bylo možné ihned nasadit našimi specialisty. No je toho hodně, díky za Váš názor, něco si z toho určitě vemu
Já Vás chápu, máte počítám na mysli aby jsme za své peníze dostali to nejlepší a nepřišli na buben. Je to legitimní postoj. Je vždy nutno nad každým nákupem přemýšlet tak aby byl smysluplný, užitečný a ne zbytečně drahý.
Podívejte se na to z druhé stránky. K čemu má sloužit vojenská technika. Je vždy určena k boji a to buď útočnému nebo obrannému. My jsme stát, který nemá ambice na někoho útočit, je tedy nasnadě si říci, že nám stačí obranné zbraně. To je ovšem chyba. I obrana vždy počítá s útokem, respektive protiútokem. I naše obrana z roku 1938 počítala s útočnými operacemi a výpady na území okolních států, které by nás napadly. Bez útočných prostředků, kdy můžete učinit výpad a zničit síly nepřítele tam kde se koncentrují k útoku (vzpomeňte že i středověké hrady a novověké fortifikace měli výpadové branky), je to však nemožné a pak jste odkázán pouze nechat do sebe slepě "bušit" než vás "ubuší" k smrti.
Výcvik prvních pilotů F-35 bude probíhat nejprve na této základně Ebbing v Arkansasu v USA. Bude prováděn již na letounech vyrobených pro AČR. Cílem tohoto výcviku bude vycvičit dostatek instruktorů a pilotů, kteří budou stát v čele letek F-35 v ČR a rozběhnou celý systém. Poté se výcvik kompletně přesune do ČR.
To zda je škoda, že se Gripeny před 15 lety nekoupili ? Tehdy se zvažovalo i pořízení F-16. Tyto dva stroje většinou vždy bojují o stejný trh a v porovnání s F-16 měl a má své JAS 39 výhody, nicméně i měl a má své nevýhody. Porovnávat JAS 39 a F-35 však nemá vůbec smysl, jde o jiné třídy letounů a ČR má aspirovat na to nejlepší z mnoha důvodů. Život nad peníze
Všichni vědí kdo bere a kdo dává ùplatky a nic se s tím neděje. A není to náhodou trestný? V malých částkách asi ano.
Ano trestné to je. Korupce je bohužel odvěký problém, který u nás v širokém spektru populace zakořenil v době socialismu, kdy bez "všimného" se nikdo ničeho nedobral. Zvláště na východě to trvá dále a patří to k jakémusi jejich přirozenému bontonu.
Nicméně každá armáda světa by se měla snažit aby byla maximálně dobře vybavena tím nejlepším, protože krom dobře vycvičených vojáků (ideálně jako bylo 300 sparťanů u Thermopyl) a velení, které se vyzná ve strategii (ideálně jako byl Jan Žižka) je lepší výzbroj to co dokáže zajistit vítězství, respektive odvrátit porážku.
Já se budu s každým rád bavit o druhém, rád se cokoliv dozvím a případně opravím a utříbím svoje myšlenky.
O prvém se bavit, ale nemíním, považuji to za problém, který by neměl být, ale bohužel její existenci nijak neovlivním činem (krom toho, že tak sám nečiním a nepodporuji takové jednání) ani filozofickým postojem. Odbouráním něčeho takového je bohužel v našich zemích věcí několika generací než se vytratí z lidských myslí nutnost dávat někomu "všimné" aby uspěl či brát "všimné" a necítit se provinile.
No, to je diskutabilní. F-22 se nejen neprodává, ale už ani nevyrábí a jakýkoliv upgrade je extrémně finančně náročný. F-22 sice má lepší letové výkony než F-35, ale zase v avionice a senzorovém vybavení značně zaostává za F-35. Hlavně provozní náklady F-22 jsou astronomické.
Ano výroba F-22 byla již ukončena, US Air Force postupně vyřazují nejstarší kusy a v současnosti má k dispozici cca 145 kusů (vyrobeno 192 včetně testovacích). Hold USA přehodnotilo jejich další využití. Nicméně ani po ukončení výroby pro USAF neumožnilo výrobu pro jiné zájemce (Izrael, Británii) v zájmu zachování výhody a ochrany technologie.
Ano F-22 má "extrémní" (pro USA ne, pro ČR ano) finanční náročnost na údržbu a provoz. Nelze u takového stroje čekat nic jiného. Za málo peněz málo muziky.
Ano F-22 v současnosti zaostává v avionice a senzorovém vybavení za F-35, ale jen proto, že více se rozvíjí technologie na F-35 než že by zastarala ta na F-22 nebo se na ni neprováděli technologické upgrady. Probíhají. F-22 je vybaven radarem AN / APG-77 zatímco F-35 radarem AN / APG-81, který vychází z radaru F-22 koncipovaný pro boj vzduch-vzduch plus pokročilé režimy pro boj vzduch-země a komunikaci s pozemními jednotkami což je dáno tím, že F-22 je stroj pro vzdušný souboj, kdežto F-35 byl koncipován právě jako univerzální stroj s předností pro boj vzduch-země a podporu a kooperaci pozemních jednotek. Stejné je to i s dalším podstatným vybavením.
Podstatou ale zůstává, že F-22 je stále nejlepším stíhačem vzdušné převahy na světě.
No vida ,tady je odpověď proč F35. Co to je 2mld provizička , no to amíci pracují ve větším formátu!
To je pouze odpověď na Vaše "Američané podplácejí, kupme raději Gripeny".
F-35 se pořizuje aby se zajistila co nejkvalitnější obrana státu a také abychom dostáli svému slibu, že v NATO jsme připraveni být rovným partnerem. Se sudlicemi, cepy a taženými povozy bychom tak kvalitní obranu ani spolupráci rozhodně neposkytli což jistě pochopíte i vy. Hold nedostanete zdarma od státu za rok několik koblih. Já je rád oželím když budu vědět že se sem Rus už nedostane aby nás zotročoval.
Ale koho volit? Babiš tu rozhazovačnou politikou dluhy a inflaci začal a Fiala v tom pokračuje! Koho volit? Kdo se bude chovat rozpočtově zodpovědně a začne šetřit, aby zastavil inflaci a přestal zadlužovat budoucí generace? Kdo???
Bohužel vy máte názor, že je třeba zachovávat rozpočtovou zodpovědnost a nerozhazovat. Jiný volič má názor, že z jeho úhlu pohledu je pro něj prospěšnější aby naopak šlo více peněz tak aby mu to pomohlo zlehčit život, třeba důchod, třeba péči o děti nebo prostě jen aby se měl na gauči dobře a měl levné pivo. To tu bylo celých 30 let tato fragmentovanost občanů v jejich názorech a proto tu celou dobu není stabilní politické prostředí, vlády se střídají zleva doprava do různých koalic nebo se tolerují aby si naporcovali chutné části státu a volič k tomu přispívá protože tu již neexistuje zapojení občanů do veřejného života vyjma jednou za pár let jít hodit lístek do urny a "děj se vůle boží oni to ti politici nějak udělají aby bylo dobře teď i do budoucna, jsou za to placeni". Do doby než se občané skrze svoje aktivní členství ve stranách a hnutích či spolcích budou mnohem intenzivněji věnovat okamžité reakci nevole k činům politiků bude situace stejná. Bohužel očekávám, že to začne nastávat až u mých dětí, které myslí už mnohem více západněji než se ve společnosti ještě nyní nahlíží z pohledu nostalgie z dob kdy všechno bylo levné, sociálně zajištěné a pro mnohé z dnešního pohledu růžové a dnes sedají na lep politikům (všech současných stran ve sněmovně bez rozdílu) jako statisíce naletěli při kupónové privatizaci líbivým myšlenkám protože tomu věřit chtěli ("dejte svoje kupony ke mě, zhodnotím vám to desetinásobě, všici budete milionáři, věřte mi zvolte mě ").
Asi neumíte číst, zkuste to ještě jednou. Letectvo je drahý přežitek, jsou i jiné možnosti obrany, účinnější, efektivnější a levnější. A my máme své systémy protivzdušné obrany velmi kvalitní a ve světě uznávané. Já bych šel spíše tímto směrem. Ale je to jen můj názor. Napište si svůj názor a podělte se.
Jste na omylu, letectvo nebude nikdy přežitek a jedinou účinnou, nejefektivnější a nejlevnější možností obrany je kombinace všech druhů vojsk. Jako o přežitku se do roku 2022 mluvilo i o dělostřelectvu ... a voila, je to stále jeden z pilířů jak obranného tak útočného boje. Naprosto stejné je to s letectvem. Na ničení pozemních cílů (raketometů, radarů, velitelství, komunikačních uzlů, lodí, skladů) jak podél front tak v týlu nepřítele je to stále nejefektivnější platforma vypouštění bomb a raket, které na cíl dopraví mnohem více ničivé síly než raketomet, dělo, balistická raketa či drony. Kdyby platil Váš názor, pak by se do letectvy na celé planetě tak moc neinvestovalo jako se investuje. Ano letectvo a zvláště pak vojenské je z podstaty drahé. A rozhodně neplatí, že letectvo má alternativu v "levnějších" jiných možnostech obrany. Tím myslíte protileteckou a protiraketovou obranu. Ta ale není levnější. Polsko dá nyní za dvě baterie Patriot 4,75 miliardy dolarů. Chtějí mít celkem 10 baterii, Němci mají 9 baterii a nakupují dalších 8. My bychom na pokrytí republiky potřebovali minimálně 4. To by znamenalo 20 miliard dolarů. Každý raketa do něj stojí cca 5 milionu dolarů. A to je pouze horní vrstva protiraketové obrany ze tří. Čtyři baterie Spydery (pouze 1/4 potřebné 2 vrstvy obrany) stály 137 milionů dolarů, jedna střela (pořízeno 48) nás vyšla na 2,4 milionu dolarů. Rus na nás pošle stovky raket, dronů, letadel ... levnější a účinnější než je sestřelovat (a vždy něco projde) je doletět k němu a zničit mu odpalovací platformy a letiště.
Dříve se vybudovaly elektrárny, mosty, metro, dálnice, přehrady proti povodním a státní dluhy nebyly. Dneska nedokážou nic, jen rozdávat dotace podnikatelům a dávky švindlujícím "samoživitelkám" a oddlužovat švindlíře a tisknout inflační peníze!!!
"Dneska nedokážou nic, jen rozdávat dotace"
Tím určitě myslíte politickou reprezentaci, kterou volíte i vy. Vystřídali se u moci již všechny strany zleva, zprava, ze středu, zhora i zdola. A každý volil buď strany u moci nebo strany co je mají jako opozice hlídat a veřejně poukazovat na jejich chyby. A kdo nevolí tak tím volí také ty co projdou do sněmovny/senátu/krajů/obcí, jen to zjevně neví či je mu to fuk.
Mimochodem, máte vždy možnost to sám zlepšit. Zapojit se do politického dění. Je demokracie a máte k tomu všechna práva. Jen musíte být dost dobrý abyste lidi přesvědčil, že je dobře povedete a zajistíte aby se jen nerozdávali dotace a dávky. Jestli pouze lamentujete nad stavem jehož jste součástí pak je to zbytečné. Takto změny nedosáhnete.
Švédům se vůbec nedivím. Ačkoliv Gripeny a vše okolo nich funguje, všichni jsou s nimi spokojení, nedali jsme jim žádnou šanci a vrhli se bezhlavě na F-35, které dostaneme bůhvíkdy a za nehorázné peníze. Proč by teď měli být Švédi vstřícní?
Nikdo se bezhlavě na F-35 nevrhnul. Armáda České republiky, která má na starosti obranu země, definovala potřeby armády, a to jsou prostředky, které zajistí splnění cílů (Gripen oproti F-35 mnohem hůře) a přežití posádky (Gripen oproti F-35 mnohem mnohem hůře). Vlastní nadzvukové letouny si ČR pořizuje již od roku 2001, pronájem Gripenů byl provizoriem nehodným našeho státu (není moc vyspělých států co si zajišťují obranu pronajatými letadly). SAABu se bohatě vyplácelo Gripeny pouze ČR pronajímat a to při ceně 1,4 miliardy korun za 1 letoun na 10 let, přitom letoun udržujeme v provozuschopném stavu a platíme i postupnou modernizaci. Letoun 5. generace F-35 je to nejlepší co AČR může dostat, F-22 nikomu USA neprodávají a na letoun 6. generace si AČR může myslet až někdy mezi lety 2050-2060 kdy budou možná ve výrobě (nyní se testují pouze demonstrátory, nejdříve za 10 let se začnou zalítávat první prototypy = 2035, tedy nejdříve v 2040 začne sériová výroba, a je ve hvězdách zda k takovému letadlu bude mít ČR přístup nebo si 10 let počká a nutno počítat, že nejde o rohlík tedy neplatí "dnes objednám, zítra vyzvednu" a 10 potrvá dodávka, tedy rok 2050 je optimistický termín na první letouny 6. generace AČR).
Švédi nejsou vstřícní. Háčkovali se už za Zemana kdy "vyhráli" tendr na dodávku 24 Gripenů. Bylo zrušeno pro podezření z korupce, oprávněně (viz odkaz). Nyní jim končí kšeft, protože Gripen již nedostačuje současným potřebám. Proto je nikdo nekupuje.
Protože lobby amerických zbrojovek zasahuje do nejvyšších politických míst v těchto zemích. A také se americké zbrojovky na budoucí stav důkladně připravily a nasadily svoje kolaboranty - viz náš Pávek.
SAAB nesahá do politických míst, zvláště ne v roce 2001 za Miloše Zemana kdy "vyhrála" tendr, že ?
"Na údajné úplatky v souvislosti s očekávaným prodejem stíhaček Jas-39 Gripen české armádě před více než deseti lety byly připraveny skoro dvě miliardy korun. Vyplývá to ze svědeckých výpovědí při vyšetřování případu kontroverzního rakouského lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kterými se zabývá nadcházející pondělní vydání magazínu profil, napsala v sobotu agentura APA. Česko se nakonec rozhodlo nadzvukové stroje pronajmout. Rakouský lobbista už je delší dobu podezříván z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen. Mark Cliff, poradce Mensdorff-Pouillyho britského partnera Timothyho Landona, prý o uplácení vypovídal před britským protikorupčním úřadem SFO. Při jednom z jednání během roku 2001 údajně s účastníky schůzky Mensdorff-Pouilly hovořil o "pravděpodobné částce", pokud Maďarsko, Česko a Rakousko gripeny koupí. Pro pět maďarských "třetích stran" mělo být na úplatcích vyčleněno 180 milionů šilinků (325 milionů korun), pro 20 českých 1,05 miliardy šilinků (takřka 1,9 miliardy korun) a pro čtyři rakouské 250 milionů šilinků (451 milionů korun). Spolu s Českem se na pronájmu letounů dohodlo i Maďarsko."
No hlavně naše země nemá prostředky na jakoukoli vzdušnou obranu pomocí letounů proti komukoli, těch pár letounů nemá na žádný možný budoucí konflikt vliv. Dnes se vede útok úplně jinak než kdysi, takže letectvo už nemůže plnit obranu vzdušného prostoru. Ale za to raketový deštník by měl nějaký smysl než předražená nemoderní letecká technika s drahým provozem.
Stát co nenajde prostředky na vlastní obranu se může rovnou sám zrušit. On už mu někdo kdo ho pozře už tu obranu zajistí, že.
Ale zjevně jste velký stratég, odborník a plánovač. Rozumíte zdá se ze všech nejlépe k čemu dneska je či není letectvo a jak si zajistit obranu. Ještě že Vás máme 🙂
A nebo úplatky? Je známo že americké firmy s nimi, hlavně v Evropě počitají.
Nevím jak počítají úplatky americké firmy, ale u SAAB se to ví 100%.
"Na údajné úplatky v souvislosti s očekávaným prodejem stíhaček Jas-39 Gripen české armádě před více než deseti lety byly připraveny skoro dvě miliardy korun. Vyplývá to ze svědeckých výpovědí při vyšetřování případu kontroverzního rakouského lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kterými se zabývá nadcházející pondělní vydání magazínu profil, napsala v sobotu agentura APA. Česko se nakonec rozhodlo nadzvukové stroje pronajmout. Rakouský lobbista už je delší dobu podezříván z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen. Mark Cliff, poradce Mensdorff-Pouillyho britského partnera Timothyho Landona, prý o uplácení vypovídal před britským protikorupčním úřadem SFO. Při jednom z jednání během roku 2001 údajně s účastníky schůzky Mensdorff-Pouilly hovořil o "pravděpodobné částce", pokud Maďarsko, Česko a Rakousko gripeny koupí. Pro pět maďarských "třetích stran" mělo být na úplatcích vyčleněno 180 milionů šilinků (325 milionů korun), pro 20 českých 1,05 miliardy šilinků (takřka 1,9 miliardy korun) a pro čtyři rakouské 250 milionů šilinků (451 milionů korun). Spolu s Českem se na pronájmu letounů dohodlo i Maďarsko."
Jsem rád že jsme se rozhodli pro nákup F-35, jsou to nejlepší stíhačky na světě...
Nejsou. Ale F-22 Raptor USA neprodává, má je pouze americké letectvo. To nejlepší si totiž vždy každý nechává pro sebe.
Ale je dobře že my se můžeme vyzbrojit druhým nejlepším letadlem na světě.
Mimochodem v síle bojového letectva jsme v současnosti na "pěkném" 78 místě na světě.
Letouny 6 generace, které by z letounů 5 generace udělali šrot jsou nyní ve fázi počátečního vývoje kdy se teprve vytváří a testují demonstrátory. Minimálně dalších 10 let (2035) bude trvat než bude vyroben prototyp pro první let. Dalších 10 (2045) let bude trvat testování a ověřování. Pak může začít masivnější výroba, ale bude minimálně dalších 10 let trvat než ji země, které budou letoun 6 generace produkovat uvolní i pro další země, tedy i pro ČR. Tedy AČR bude moct objednat letoun 6. generace někdy v období 2050-55). Ale jelikož moderní bojová letadla nejsou rohlíky nebude to formou "dnes objednám, zítra vyzvednu" a jejich dodávka v závislosti na pořadí v jakém se do fronty přihlásíme (ČR tradičně vždy a u všeho pozdě) bude mít letadla na svých letištích někdy kolem roku 2060-2065.
Do té doby budeme mít letadla 4. generace Gripen ?
Pokud jde o protiraketové systémy pak Polsko (k nynějším dvěma) nyní nakupuje dvě baterie Patriot za 4,75 miliardy dolarů (tedy cca 113 miliard korun).
Německo (4,5x větší rozlohou než ČR) zajišťuje v současnosti 9 baterii Patriot (kromě jiných) a dalších 8 baterii si objednalo.
To by znamenalo pro zajištění stejné úrovně ochrany ČR nákup 4 baterii patriot. Tedy výdaj pro AČR cca 10 miliard dolarů (240 miliard korun).
Ovšem protivzdušná obrana neřeší problém. Vždy jí něco projde (nikdy není 100%) a dokud nepřítel střílí ze svých základen (mobilních, stacionárních) tak ničí a zabíjí. Proto právě existuje letectvo a speciálně k tomu slouží letouny F-35, které proniknou dost blízko k nepříteli aby mu tyto odpalovací zařízení zničili.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
"Hrozí světu třetí světová? Podle některých začala na Ukrajině"
Ta přeci začala již v roce 1950 válkou na korejském poloostrově ...
... nebo začala v roce 1961 berlínskou krizí ...
... nebo začala v roce 1962 karibskou krizí ...
... nebo začala v roce 1964 válkou ve Vietnamu ...
... nebo začala v roce 1979 válkou v Afghánistánu ...
Hmm, třetí světová nezačala ani v jednom z těchto okamžiků i když se vedli války kde zápolil Západ se Sovětským svazem. Probíhala mezi nimi pouze studená válka, neboť jaderné zbraně přinesli jednu velkou změnu oproti dobám jako byla WWI a WWII, či třicetiletá válka nebo napoleonské války. A to garance vzájemného zničení. A to nechtěl ani Západ ani Sovětský svaz. A nechce to ani Západ ani Rusko ani Čína dnes.
Tedy zase budou pokračovat pouze přetahovací a vysilovací války kdy se každá strana snaží ovládnout nějaký třetí prostor pro svou věc či svou myšlenku či svou dominanci. A mohou být úspěšní jako (USA) v případě berlínské a karibské krize nebo neúspěšní jako (USA a Sovětský svaz) v případě Vietnamu a Afghánistánu nebo to skončí dlouhodobou plichtou jako v případě Severní a Jižní Koreje.
Jediné co je jasné je, že začala DRUHÁ STUDENÁ VÁLKA.