EDF mává velkými čísly, ale reálně v EU nestaví nic. Hinckley Point C není v EU a ve Francií se zatím maximálně mluví o stavbě bloků, které mají nahradit starší vyřazované, ale pořád se jen mluví a mluví, reálné se nic moc neděje. Přivedení KHNP na evropský trh by mohlo zvýšením konkurence věci trochu rozhýbat. Korejci samozřejmě také narazí na přebyrokratizované podmínky stavby jaderných zařízení v EU (a v ČR obzvláště), ale to je jejich riziko podnikání. O EDF víme, že to bez průtahů neumí, zatímco Korejci mohou příjemně překvapit (jakkoliv tomu moc velké šance nedávám). Mávání velkými počty bloků, které chce EDF stavět (ale nemá pro to nic v ruce) je líbivé, korejský přístup je ale daleko realističtější.
Český jaderný průmysl by se měl v prvé řadě orientovat na spolupráci s kteroukoliv společnosti, která staví jaderné elektrárny (včetně Rosatomu a CNP), protože to je jediný způsob jak se udržet na trhu a blouznění o tom jaké spojení s tou či onou společnosti co přinese přenechat novinářům (což naštěstí dělají).
Je roztomilé, jak autor píše cosi o blábolení nové znovuzvolení předsedkyně komise a přitom se dopouští téhož na mnohem elementárnější úrovni. Jemu samotnému vy velmi prospěla nějaká ta hodina politologie, neboť podle jeho vlastních měřítek žádná evropská vláda není demokratická, neboť je "nikým nevolená" stejně jako evropská komise. Proces, který se odehrává mezi europarlamentem a Evropskou komisí je v principu stejný jaký se odehrává mezi naším parlamentem a vládou. I u nás může být člen vlády nikým volený ale to mu najednou jako deficit demokracie nepřipadá.
Tak či onak má ale pravdu v tom, že přinejmenším znovuzvolení současné předsedkyně Evropské komise není (jemně řečeno) právě šťastné a tak budeme muset my všichni, kdo jsme strany EPP volit nechtěli, spolknout poněkud hořký výsledek a doufat, že ke korekcím některých až příliš ambiciózních politik EU přeci jen dojde a že naopak některé politiky (hlavně ty zahraničně politické a obranně-bezpečnostní) získají na větší váze a dojde i na jejich aspoň trochu radikálnější podobu. Vzory ze světa by tu byly.
Proti panu starostovi ani proti panu Bolkovi osobně nic nemám, nicméně co se v článku nepíše je to, jak celá věc vlastně vznikla.
Celé to začalo před mnoha lety průtrží mračen nad Zašovou, která spláchla velké množství bahna přes louky pod kopcem Pohoř do zahrad (a sklepů) přilehlých domů. Občané si stěžovali a starosta se rozhodl, že problém vyřeší tak, že provedou protipovodňová a protierozní opatření v trati Pohoř (Odkaz ). Jenže na to bylo potřeba (podle projektu) vykácet alej, která vedla podél cesty. Tomu se aktivně postavil pan Bolek a zde vznikla prapříčina všeho.
Nějakou dobu se vše řešilo v rovině článků v místním zpravodaji a lokálních webech až do půlky března 2021, kdy někdo naříznul 28 stromů z této aleje (Odkaz ) a stromy se pochopitelně musely vykácet..Kdo to udělal se AFAIK dodnes neví, pan Bolek z toho ale začal podezírat pana starostu. Zbytek historie je v článku.
Na tomto místě se sluší připomenout jméno pana Vladislava Chmelaře, který byl prvním ředitelem podniku TESLA SEZAM, a.s. nástupnické organizaci TESLA n.p., kterému se s týmem dalších lidí podařilo udržet v chodu jádro polovodičového průmyslu po revoluci v roce 1989 a domluvit spolupráci se společností MOTOROLA, která později celou fabriku prodala právě společnosti onsemi. Bohužel se tohoto okamžiku nedožil, neboť nás začátkem září loňského roku opustil, nicméně z této zprávy by měl jistě velkou radost.
Je zajímavé, že celý spor v podstatě vyvolal zjevně nekompetentní člen obranného výboru Růžička za přízvukování podobně nekompetentního bývalého ministra obrany Metnara. Co je ale ještě zajímavější je fakt, že mu to Černochová sežrala i s navijákem a divide et impere zafungovalo opozici naprosto skvěle.
Řehka má samozřejmě pravdu a Černochová by se měla zamyslet nad tím zda-li rozkazy vydané jejími předchůdci odpovídají kontextu doby (napovím: neodpovídají). Na druhou stranu je ale pravda také to, že 129 komunikačních kanálů jen pro armádu není zrovna efektivní (a uhlídatelný) počet. Redukce by tomu mohla prospět.
Řehkovo vyjádření v rozhlase ale není nic proti ničemu, jeho prací je mimo jiné vymyslet jak navýšit kapacity armády a to co řekl je logickým vyústěním takovýchto úvah, obzvláště v kontextu války na Ukrajině, jejíž studená (a stále více se ohřívající) podoba se rozšířila do zbytku Evropy. Vojáci pro obranu evropského území (a hodnot!) se zkrátka nedají dovézt z Filipín.
Na VŠ jsem si v rámci dílenských praktik vyzkoušel odlévání (sice z hliníku, ale jinak tam bylo všechno) a musim říct, ze to byla zajímavá a překvapivě pěkná práce. Jenže mě vždycky šly lépe ty počítače... 😁
Jedné věci ale úplně nerozumím: dovolím si tvrdit, že vodní hamr z Ostravice v Mlýnské dolině znám docela dobře (mj. jsem v Mlýnské dolině pracoval na brigádě jako mlynář), ale nikdy jsem si nevšiml, že by některé ze tří vodních kol, které hamr má mělo litinové lopatky, všechny tři byly AFAIK dřevěné. Každopádně se tam na ně někdy půjdu zase podívat. 🤔
A nakonec vzkaz do Třince: dobrá práce 👍
Raspberry Pi už dávno není počítač jen pro nadšence, tato zařízení si díky své ceně, výkonu a spoustě rozšiřujících komponent jako jsou například dotykové displeje, bezdrátové čtečky apod. našla cestu i do průmyslu, kde jsou součástí po výrobách rozmístěných terminálů zajišťující rozličné úkoly, automatizačních řešení od sběru dat po řízení robotů a v neposlední řadě i do samotných výrobků. Snad se firmě povede v dohledné době z peněz získaných na burze mohutně rozšířit výrobu, neboť AFAIK současná produkce přestává pokrývat poptávku.
Nemohu souhlasit v bodě, že je Babiš buď idiot nebo kremelský pomocník a že jako idiot nevypadá.
Během celé jeho politické kariéry a za covidu v krystalické podobě můžeme pozorovat, že je to svými mocenskými a obchodními zájmy zmítaný krátkozraký hlupák, kterému nechybí jen rozhled, ale i schopnost dohlédnout důsledky vlastních činů, což jsme opět mohli nedávno pozorovat v čisté formě v jeho zasahování do prezidentem organizované debaty kolem důchodové reformy. Jeho zájmy v EU pak vcelku spolehlivě vylučují, že by chtěl jít na ruku Kremlu.
Lidově řečeno pokud si mám vybrat zda-li je blbý, nebo navedený, tak mi jednoznačně vychází, že je (přinejmenším v politické rovině) zkrátka tak blbý, nebo přesněji řečeno omezený svým modem operandi, postaveném na dvou pilířích: průzkumech toho co chtějí "naši lidi" slyšet a zvládnutí PR směrem k těm, kteří ho chtějí poslouchat. Vše ostatní jsou z tohoto pohledu souhry okolností.
Pro všechny připomínače Guantánama a Abú Ghrajbu apod.: je rozdíl mezi tím mučení provozovat (a to se na zmíněných místech skutečně stalo, což je neoddiskutovatelný fakt) a schvalovat jej na úrovni politického vedení. Zatímco trýznitelé vězňů z Abú Ghrajbu skončili před soudem od kterého odešli s vysokými tresty (bohužel v Guantánamu už to tak veselé nebylo) a politické vedení USA se od těchto praktik jednoznačně distancovalo, tak v Rusku je to běžně schvalovaný postup ze strany politického a úředního aparátu.
Vím, že to je rozdíl, který je pod běžnou rozlišovací schopnost celé řady zdejších diskutujících, přesto cítím potřebu, aby to zde zaznělo. Podotýkám, že schvalovat něco takového nelze v žádném případě, ať už se to děje v režii Ruska, USA, Číny, Íránu, nebo třeba Filipín.
Připomíná to odpor obyvatel Rožnova proti stavbě továrny Tesla v roce 1947. Tehdy se argumentovalo narušením lázeňského prostředí města, ve kterém tou dobou byla rozvinuta pouze textilní výroba.
Nářky nepomohly, Tesla se postavila, což vedlo k obrovskému rozvoji města (z 3500 obyvatel na dnešních více než 16000, ale bývaly i doby kdy ve městě žilo přes 18000 obyvatel), lázně zanikly hned v 50. letech a textilní průmysl na přelomu tisíciletí. I přes konec podniku Tesla zde elektrotechnický průmysl zůstal a město se stalo jedním z průmyslových center regionu s nadregionálním významem.
Ale třeba je opravdu podmáčená louka a "klid" pro místní důležitější, než vyhlídky do budoucnosti pro celý region a já tomu prostě jen nerozumím.
Rakušanův postoj chápu a to do té míry, do jaké se Hašek chová v souladu se zákonem a případným (etickým) kodexem vázajícím se k jeho funkci. Vyhodit někoho pro jeho názory nemá s demokracií nic společného a bylo to běžné v totalitním Československu.
Dokud Rakušanem řízené ministerstvo nemá zákonný důvod Haška funkce zbavit je vše v pořádku, jakkoliv se to části veřejnosti (a Rakušanova elektorátu) nemusí líbit.
Lidé, kteří to Rakušanovi vyčítají si z demokracie dělají pouze příslovečný klacek, kterým chtějí bít své názorové oponenty, od kterých se však způsobem smýšlení v zásadě neliší. Demokracie jen když se to hodí je autoritářství schované za hezká slova.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Připomnělo mi to podobnou situaci před několika lety ze Zubří (to je taky na Valašsku), kde se lidé v místním referendu vyslovili proti stavbě chráněného bydlení pro mentálně postižené lidi. Argumentovalo se tehdy tím, že budou nebezpeční a že budou ohrožovat okolí. Nakonec vzniklo tohle bydlení mě doslova za domem (dívám se na něj z okna) a žádné problémy s jeho obyvateli nejsou. Ale Rožnov je přeci jen město, a na rozdíl od přerostlé vesnice Zubří pár mentálně postižených hravě zvládne 😉
Co ale vedlo místní v Horní Lidči k tak nepochopitelnému rozhodnutí, které je zcela evidentně proti jejich vlastnímu zájmu, to mi prostě hlava nebere. Tak hlavně, že pohřebáci nebudou blokovat místa na parkovišti před školou, kam rodiče mermomocí potřebují svá dítka vozit autem 🤦