Vávra byl vždy militantní odpůrce dotací komukoliv, teď asi změní názor :-D
A proto mě jeho názor na tohle opravdu zajímá 😉
Je opravdu zásadový kapitalista, nebo mu dotace ze státních peněz nebude smrdět, když půjde na jeho projekt (nechci říkat, že do jeho kapsy, to by bylo nefér)? Ale tuším, že to bude něco ve stylu chytré horákyně: "my to máme financované z více zdrojů a tenhle je jen jeden nevýznamný" 😄
Podstatně palčivější otázka je, jak vrátit na Malostranské náměstí život. Když odstranili to parkoviště, tak se bohužel ukázalo, že právě ono bylo jediným zdrojem jakéhosi autentického života toho místa, což je velmi smutné zjištění. Jestli tam bude socha nebo ne, je nakonec úplně jedno, když se to stejně dělá jenom pro turisty. Pak ani nevadí, že to bude kopie a že bude stát jinde než původně.
Nejsem místní a na Malostranském náměstí jsem byl asi tak čtyřikrát v životě, ale poměrně dobře tuším o čem píšete.
Je fascinující sledovat, kolik funkčně negramotných lidí do této diskuze přispívá, když reaguji na něco, co jste vůbec nenapsal, nebo to, co jste napsal dezinterpretují jakýmkoliv způsobem, který se jim zrovna hodí. A pak chtějte vést diskuzi!
Přiznávám, že spíše než tam vracet sochu Radeckého je mi bližší recesistický projekt Cimrmanovy sochy, nejlépe ve variantě "brod". Nicméně, po zvážení (zdaleka ne) všech pro a proti mi asi ani maršál(k)ova socha nepřipadá jako špatné řešení.
Jestli to ale místu vrátí nějaký život nebo ne je otázkou. Nejvíce života nakonec na toto poněkud zvláštní místo vrátil (pokud se dobře pamatuji) kiosek s vyřezávanými zvířátky (nebo co to bylo) (viz kterýsi díl Gebrian+-, nebo Kluků z Prahy).
Současně to vypovídá o vašem charakteru - snažíte se ospravedlnit fakt, že starosta někoho fyzicky napadl. Jak jsem napsal dříve - takovéto argumenty jsou irelevantní a vypovídají o charakteru starosty a jeho obhájců.
Neblábolte. Nikdy jsem neobhajoval ani jednu ze stran sporu, to je pouze vaše dezinterpretace. Mimochodem pana Bolka znám osobně a o problému jsem se s ním bavil, naopak pana starostu osobně vůbec neznám.
Jakákoliv ekonomická spolupráce s válečným štváčem jsou krvavé peníze na další války... Pokud chceme riskovat, že si sami zaplatíme válku vůči ČR, tak můžeme spolupracovat i s Rosatomem... Asi tak... 😉
Rozumím vám a v podstatě s vámi souhlasím, ale válka nepotrvá věčně a těch firem, které dělají jaderné technologie není tak moc aby tady byl velký prostor pro nějakou ideologii jakkoliv je to ze současné perspektivy smysluplné. Po dobu trvání války na Ukrajině stejně na nějakou spolupráci s Rosatomem nedojde, nicméně apriori vylučovat nějakou spolupráci je... nemoudré.
EDF mává velkými čísly, ale reálně v EU nestaví nic. Hinckley Point C není v EU a ve Francií se zatím maximálně mluví o stavbě bloků, které mají nahradit starší vyřazované, ale pořád se jen mluví a mluví, reálné se nic moc neděje. Přivedení KHNP na evropský trh by mohlo zvýšením konkurence věci trochu rozhýbat. Korejci samozřejmě také narazí na přebyrokratizované podmínky stavby jaderných zařízení v EU (a v ČR obzvláště), ale to je jejich riziko podnikání. O EDF víme, že to bez průtahů neumí, zatímco Korejci mohou příjemně překvapit (jakkoliv tomu moc velké šance nedávám). Mávání velkými počty bloků, které chce EDF stavět (ale nemá pro to nic v ruce) je líbivé, korejský přístup je ale daleko realističtější.
Český jaderný průmysl by se měl v prvé řadě orientovat na spolupráci s kteroukoliv společnosti, která staví jaderné elektrárny (včetně Rosatomu a CNP), protože to je jediný způsob jak se udržet na trhu a blouznění o tom jaké spojení s tou či onou společnosti co přinese přenechat novinářům (což naštěstí dělají).
A co procesy v rámci EU ? Nebudeš-li poslušný, nic od nás nedostaneš. Nevím, ale nikdy jsem neslyšel o tom, že by stát zastavil penězovod nějaké obci, kterou vede zpupný starosta. O tom, že EU zastaví penězovody někomu (kdo nesdílí ty správné hodnoty, které jsme my stanovili) slyšíme každý měsíc.
Jinak koho do EU volíme ? Europoslance. Europoslanci by měli být ti jediní, kdo určí držitele všech funkcí v EU.
Stát nakonec ale přeci jen není obec a EU není stát (a spousta lidí se intenzivně snaží aby ani nikdy nebyla), nýbrž společenství států vázaných řadou mezinárodních smluv. Porušení podmínek smlouvy může být důvodem k sankcím uvaleným na některou ze smluvních stran (odstřihnutí od peněz).
Dokud bude EU primárně ekonomickým projektem bez hlubšího politického přesahu (tj. například tolik proklínanou federací), tak je poněkud hloupé si stěžovat na to, že se nechová jako politický subjekt, nýbrž že jde o jakési simulakrum politického subjektu, který není ani kočka, ani pes. Ale federalizace je pro řadu lidí pořád ještě sprosté slovo a je nápadné, že jde nezřídka o tytéž lidí, kteří EU kritizují za nedostatek demokratičnosti. Ale to je stará písnička o tom, že takoví by chtěli výhody (dotace, volný pohyb kapitálu, zboží, pracovníků, ...), ale povinnosti (podrobení se společnému rozhodování, dodržování smluvených standardů, ...) už jim nevoní.
A co se týče těch obcí, to co popisujete se sice neděje nicméně děje se (i u nás), že například obce, které nemají zvolené politické vedení nemohou dělat některé právní úkony. Moc se to neví a často se to zaměňuje, ale demokracie není totéž co vláda práva (nebo v případě EU vláda smluv).
Je roztomilé, jak autor píše cosi o blábolení nové znovuzvolení předsedkyně komise a přitom se dopouští téhož na mnohem elementárnější úrovni. Jemu samotnému vy velmi prospěla nějaká ta hodina politologie, neboť podle jeho vlastních měřítek žádná evropská vláda není demokratická, neboť je "nikým nevolená" stejně jako evropská komise. Proces, který se odehrává mezi europarlamentem a Evropskou komisí je v principu stejný jaký se odehrává mezi naším parlamentem a vládou. I u nás může být člen vlády nikým volený ale to mu najednou jako deficit demokracie nepřipadá.
Tak či onak má ale pravdu v tom, že přinejmenším znovuzvolení současné předsedkyně Evropské komise není (jemně řečeno) právě šťastné a tak budeme muset my všichni, kdo jsme strany EPP volit nechtěli, spolknout poněkud hořký výsledek a doufat, že ke korekcím některých až příliš ambiciózních politik EU přeci jen dojde a že naopak některé politiky (hlavně ty zahraničně politické a obranně-bezpečnostní) získají na větší váze a dojde i na jejich aspoň trochu radikálnější podobu. Vzory ze světa by tu byly.
Díky za doplnění. Přesto to s pěstí vůči občanovi starosta přehnal. Ať mu selhaly nervy z maření budování protipovodňových zábran, nebo z vyfocení bez roušky.
Já ale ani nic jiného neříkám. Taková reakce je od politika (až na vyjímky, kdy byl fyzicky napaden a bránil se, což ale není tento případ) nepřijatelná a pan starosta byl po právu potrestán.
1. Starosta vykonava verejnou funkci, nataceni v miste sveho pracoviste tedy musi strpet. Pokud nataceni odmita, porusuje zakon.
Ja bych pro takoveho cloveka pozadoval vezeni, omluva mi neprijde jako adekvatni trest...
Ono je to s tím natáčením na zastupitelstvu složitější. Zastupitelstvo obce je sice ze zákona veřejné, nicméně zastupitelstvo si může úpravou jednacího řádu určit zda a za jakých okolností z něj mohou být pořizovány audiovizuální záznamy. Některé obce jdou například směrem, že jsou zastupitelstva nejen vysílána v místní televizi/online, ale jejich záznamy jsou pak k dohledání např. na YouTube, stále menšící se většina to ale neřeší (a AFAIK, přinejmenším v té době to jednací řád zastupitelstva Zašové neřešil).
Tam kde to obec neřeší je pak v souladu se zákonem třeba mít svolení natáčených osob a to pan Bolek prokazatelně neměl přinejmenším od pana starosty.
To ale pochopitelně pana starostu neomlouvá, protože celou věc mohl vyřešit nenásilným způsobem (např. přivoláním hlídky smluvní MP, nebo PČR).
Proti panu starostovi ani proti panu Bolkovi osobně nic nemám, nicméně co se v článku nepíše je to, jak celá věc vlastně vznikla.
Celé to začalo před mnoha lety průtrží mračen nad Zašovou, která spláchla velké množství bahna přes louky pod kopcem Pohoř do zahrad (a sklepů) přilehlých domů. Občané si stěžovali a starosta se rozhodl, že problém vyřeší tak, že provedou protipovodňová a protierozní opatření v trati Pohoř (Odkaz ). Jenže na to bylo potřeba (podle projektu) vykácet alej, která vedla podél cesty. Tomu se aktivně postavil pan Bolek a zde vznikla prapříčina všeho.
Nějakou dobu se vše řešilo v rovině článků v místním zpravodaji a lokálních webech až do půlky března 2021, kdy někdo naříznul 28 stromů z této aleje (Odkaz ) a stromy se pochopitelně musely vykácet..Kdo to udělal se AFAIK dodnes neví, pan Bolek z toho ale začal podezírat pana starostu. Zbytek historie je v článku.
pamatuji příběh FEI v Brně, museli se odstěhovat za město.
To se nedivím, ta poměrně malá hala v technologickém parku IMHO nemohla provozně pojmout nic víc než poloprovoz (vevnitř jsem ale nikdy nebyl, je to můj odhad), takže přesun do Slatiny dává smysl.
Nicméně pořád se bavíme o hale postavené v ploše vs. několikapatrové budovy jako M1, M8 a V12, kde užitná plocha je +- (půdorys - komunikace) * počet podlaží. Umístění podlahové plochy v areálu nevidím zase jako tak velký problém. Vytváří to sice logistické... výzvy, ale s těmi má onsemi bohaté zkušenosti ze stávajících budov.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Připomnělo mi to podobnou situaci před několika lety ze Zubří (to je taky na Valašsku), kde se lidé v místním referendu vyslovili proti stavbě chráněného bydlení pro mentálně postižené lidi. Argumentovalo se tehdy tím, že budou nebezpeční a že budou ohrožovat okolí. Nakonec vzniklo tohle bydlení mě doslova za domem (dívám se na něj z okna) a žádné problémy s jeho obyvateli nejsou. Ale Rožnov je přeci jen město, a na rozdíl od přerostlé vesnice Zubří pár mentálně postižených hravě zvládne 😉
Co ale vedlo místní v Horní Lidči k tak nepochopitelnému rozhodnutí, které je zcela evidentně proti jejich vlastnímu zájmu, to mi prostě hlava nebere. Tak hlavně, že pohřebáci nebudou blokovat místa na parkovišti před školou, kam rodiče mermomocí potřebují svá dítka vozit autem 🤦