A jak je to s patenty? To si může třeba Paralen, nebo Ibalgin vyrobit každý? Teda každý, kdo si pořídí patřičnou výrobní linku, dodrží patřičné normy… nebo už je vážně takové vedro, že s toho lidem hrabe?
Ibalgin i paralen jsou generika. Originál je Brufen a Panadol. Každý kdo splní požadavky a dostane zelenou od patřičných orgánů může vyrábět léky. Ale získat povolení je asi 1000x těžší než u jakýchkoliv jiných artiklů.
SÚKL stáhl vakcíny pro kojence? Opravdu jen prevence pro uživatele? Nebo průšvih na čtvrtou? U vakcín na covid SÚKL jen kýval a kýval.
není to žádná senzace, kdo pracuje v nemocnici nebo lékárně tak, se nad tím ani nepozastaví. Stahování nebo pozastavení výdeje léčivých přípravků je standardní věc, která se děje xkrát do měsíce a to třeba i kvůli záležitostem, jako že se na krabičce rychle rozmazává datum expirace, z důvody chyby tisku... 🙂
Souhlasím, však je ve větších městech lékáren jak much a všechny se v pohodě uživí!
Léčí násobně více lidí, jelikož medicína postoupila a existuje násobně více léčiv. Dále většina lékáren které nyní vznikají jsou řetězcové - tedy nemusí všechny profitovat finančně, ale hlavně jako celek. Všímejte si také, že je sice více lékáren, ale v každé pracuje méně personálu. Lékárníci, kteří v těchto subjektech pracují jsou ti poslední kdo si na tom vydělá. Pokud byste se zeptal tak vám 99% lékárníků řekne, že by radši naplno využili svoje odborné znalosti a příjem dostávali za výkony-výdej, hodnocení medikace, screeningy... Doplňkový sortiment a styk s hotovostí by nejradši vypustili. Bohužel dnešní nastavení odměňování lékárenské péče nedovoluje takovou variantu a lékárna musí mít doplňkový sortiment aby se finančně udržela. Jak se začne mluvit o změně tak se bouří pojišťovny i lékaři a jelikož jsou mezi poslanci a na vedoucích postech pojišťoven atd. velice těžce se pak taková změna realizuje 🙂
Proč apka v telefonu ? Stačil by elektronicky systém, kde by lékař zaznamenal, co berete dlouhodobě, do něhož by měla přístup i lékárna. Tam by se také zaznamenalo, kdo a kolik balení vám vydal, aby se s tím nekšeftovalo a někdo to nezneužíval. A dokud lékař v systému medikaci nezmění, mohl by lékárník vydat léky i bez předpisu.
Pokud by si někdo chodil jen pro léky a ne na kontrolu k lékaři, lékař by pozastavil možnost výdeje, čímž by pacienta "donutil" přijít.
Existuje lékový záznam pacienta - tedy elektronická evidence kolik balení, čeho, kdy, kde pacient dostal. Jak je zmíněno v článku, lékař vidí 5 let zpět, lékárník 1 rok zpět.
Dobrý den!
Já beru lék na štítnou žlázu, na endykronologii mne vždy napíši opakovaný recept, když mi náhodou nevyjde napíše mi ho obvodacka.
Pet let mám vzácné autoimunnitni onemocnění jater, na které neexistuje léčba, pacientů s touto chorobou v Česku je 400. Beru na to lék Ursosan Forte aby se mi nemoc nezhorsovala. Tento lék mi obvodacka psát nemůže, jen na gastru.
Na gastro chodím na kontrolu každý půl roku (v únoru a srpnu) , to mi vždy paní doktorka napíše tři krabičky v jedné krabici je 100 tobolek, beru ho třikrát denně, kdykoli mi dojde tak ji volám, pošle mi e- recept. Léky si hlídám volám si pro ně vzdy s předstihem.
Jinak tuto službu bych uvítala, jen záleží jestli by tento lék mne objednali. Na tuto moji nemoc je jediný, žádná jiná léčba neexistuje až transplantace jater. Jedná krabička stojí 800 korun, mám ji zdarma. Samozřejmě že kdybych musela zaplatila bych si ji protože bez léků být nemohu.
Lék Ursosan Forte poměrně běžně skladem na lékárnách je. Používá se nejčastěji na rozpouštění žlučových kamenů, nebo terapii primární biliární cholangitidy, předpokládám, že v tomto by nebyl problém.
Kliničtí farmaceuti existují, i když ne tedy jako samostatný studijní obor, jsou to klasičtí farmaceuti s atestací. V zahraničí jsou kliničtí farmaceuti velmi rozšíření, u nás je tato specializace zatím spíše v plenkách a kliničtí farmaceuti pouze v nemocnicích ve větších městech. Byly i nějaké snahy (nebo spíš nesmělé nápady), aby každá ordinace lékaře měla i svého farmaceuta - lékař by stanovil diagnozu, farmaceut medikaci. Ale tohle by samozřejmě, přesně jak píšete, neprošlo přes ego lékařů.
Momentálně tuším v rámci nemocnice na Homolce a Ostravské FN vznikly ambulance klinického farmaceuta, kam mohou lékaři poslat přímo pacienta s problematickou medikací, osobně s farmaceutem konzultovat medikaci může tedy lékař i pacient, popřípadě si mohou nechat vypracovat kompletní lékový profil s doporučeními na změny dávkování, nasazení či vysazení léčiva atd. Co jsem slyšel tak si zatím i lékaři i pacienti službu chválí. Důležité je konečně výkon klinického farmaceuta povolily pojišťovny a to jak ambulantně a tak na odděleních nemocnic. Před tím klinfarm nemocnici generoval zisk pouze tím že svou činností snižoval dobu hospitalizace atd. V ČR je jakákoliv změna ve zdravotnictví problém a protlačit přes lékaře a pojišťovny je téměř nadlidské pokud tam pro jednu ze skupin nejsou nějaké benefity.
To se říká, že kvalitní péče by mohla být, kdyby si lidi připlatili,,, ale toto absolutní blbost. Na lékařskou fakultu se hlásí 1000 děcek oni vemou 50. Až bude doktorů stejně jak hospod, tak já si vyberu tu do které půjdu nebo na kterou mám, ale tady klasické tržní hospodářství fungovat prostě nemůže, je jich málo a tyhle výstřelky jsou parazitismus. Na blbé vyšetření se čeká půl roku tak jaká pak kvalita, když není na výběr.
Hlásí se klidně 3000 a vezmou i 400 a lékařských fakult je v ČR 8, tedy co se týče všeobecného lékařství. Ty počty co píšete sedí spíš na zubní lékařství.
V lékárnách je pěkný binec. Kromě uváděných leku/dulezitych/, není možné koupit obyčejné věci. U nás zavřeli lékárnu a zbyly jen BONU a Dr. MAX. Nabídnou vám jen alternativy. Konkurence žádná.
Říkají to i moji známí. Kdykoliv jedu mimo město, hned hledám normální lékárnu.
To je hodně smutne. Toto celé. Chudáci nemocni .
To tak dopadá, když každému voní levné ceny z reklamy a nezávislá lékárna se prostě finančně neudrží. Přesně tam míří většina ČR...
Kvůli svému příjmení budu sám proti sobě , ale : KECÁ !!!!!! TAMOXIFEN, což je lék, který má žena užívat po onkologické léčbě, každou chvíli není, a není za něj absolutně žádná náhrada !! Detralex totéž !! Tak ať si z úst nedělá wc, blbeček !! Ježíš, já mám vztek !!
Tamoxifen může být problém, pokud vypadnou všechny síly. Za detralex můžete dostat generický lék Devenal.
nechybí jen ATB,šla jsem si vyzvednout svůj lék KINITO,bylo mi řečeno,že je výpadek,ale snad koncem října bude??)už je to tři týdny,tak snad se výrobci polepšii,...
Na trhu jsou generické přípravky s obsahem itopridu (účinná látka v Kinito). Můžete se s lékárníkem domluvit na vydání takového léčivého přípravku, který má stejnou účinnost. Kinito momentálně na distribuci stále nevidím. U zmiňoveného ATB je problém, že chybí účinná látka a chybí tedy všechny léčivé přípravky s obsahem tohoto penicilinu.
Když účinné látky pro celý svět (!!) vyrábí 5-6 fabrik v Číně / Indii, tak pak je holt problém
Je to tak, výroba přesunuta v Asii. Nasyntetizuje se to tam, do lékové formy se zapracuje taky v cizině a nakonec si akorát každý výrobce u sebe zabalí do obalu.. Lidi se pak budou dohadovat, že apo-ibuprofen je lepší než brufen a nurofen, ale defakto všechno vyrabí stejná fabrika někde na východě
Taky kouřím a chci přestat a už pár měsíců přemýšlím, jak to udělám, lol. Já už jsem závislá, takže když jen tak zahodím krabičku, budu mít absťák.
El. cíga nechci, protože jsem byla svědkem situace, kdy jsme byli s přáteli na koncertě Kabátů v Edenu, což je venkovní prostor a tam kámošovi upadlo elektronický cígo a dav mu to zašlapal do té hlíny a už ho nenašel a já ještě nikdy nikoho neviděla v takovém absťáku. Normální cígo nechtěl, protože přece přestal kouřit, že jo… a někoho tak vzteklýho, naštvanýho, otrávenýho, abyste pohledali. Byl na přestlamu.
El. cíga sice neobsahují ten bordel, jako dehet, kyanovodík, nitrobenzen atd… ale závislost na nikotinu je tam obrovská. Je to přechod ze závislosti do závislosti.
Dobrý den, zastavte se do nějaké větší lékárny (zpravidla nemocniční). Farmaceuti tam poskytují službu "odvykání kouření. Úspěšnost je výrazně lepší než u pokusů bez asistence, ale i tak to samozřejmě chce hlavně vůli. Držím palce ať se Vám to podaří.
Já zase slyšel o nasazení virusu bakteriofágů.
Virus se specializuje pouze na jednu specifickou rodinu bakterií a ty pak dost účinně likviduje, bez toho že by jakkoliv jinak zasáhl jiný typ bakterií etc. (Což by byla dost výhoda oproti silnějším antibiotikům, které vám totálně zlikvidují třeba trávení).
Preliminární výsledky celkem slibné, ale je to stále ve výzkumné fázi a bylo to vyzkoušeno jen na pár lidech. A čert ví kolik by to stálo.
Z toho co psali to i vypadalo, že bakterie se proti tomu viru jen těžko brání, protože se vyvíjí stejně jako oni, a když už se jim to náhodou povede, je to na úkor jejich schopnosti bránit se antibiotikům, takže buď zabere virus, nebo se pak dají použít klasické metody léčení.
Tak jestli si úplně nevymýšleli tak jsme na správné cestě. Jen doufám, že se k jejímu konci dostaneme dřív než se stanou takové prkotiny jako rána na prstě zase smrtelně nebezpečné i pro nás.
Jak píšete, ve výzkumu bakteriofágů je obrovský potenciál. U klasických molekul nás limituje obrovská spousta faktorů, od ekonomických po biologicko-medicínské. Největším problémem vývoje nových ATB není neschopnost syntézy nových struktur nebo modifikací struktur již používaných, ale spíše vyčerpatelnost vhodných míst pro zásah antibiotikem, jichž má každá buňka jen limitované množství. Proto v použití bakteriofágů v terapii ATB resistentních infektů vkládám velkou naději, jelikož k zásahům dochází přímo na úrovni genomu a změny těchto biologických struktur pro bakterii nejsou tak snadné jako např. syntéza efluxních pump, či změna vazebného místa na podjednotce ribozomu. Virus je navíc schopen určité adaptace, což z něj do budoucna činí slibnou zbraň proti bakteriálním infekcím.
To je strašně takové články. Strašit lidi.
Tohle není o strašení. Lidé už bohužel vystrašení jsou. Jodové přípravky kupují ve velkém a bohužel se objevují i případy kdy chtějí osoby vypít desinfekční přípravky typu Jodisol s obsahem jodopovidonu a další bizarní, potenciálně zdraví ohrožující nápady. Toto varování je tedy podle mě adekvátní a je úkolem zdravotníků, ať už lékařů, lékárníků nebo dalších veřejnost informovat o rizicích a správném užití takovýchto přípravků.
Chápu, že název prodává, ale v tomto případě je poměrně zavádějící. Jak sama autorka uvádí, byl lék již schválen dříve ale jen pro vážnější případy.
Seriózní novinář by také upozornil na to, že je lék spolu s dalšími dvěma monoklonálními protilátkami schválen (erenumab, galkanezumab) a používán i u nás. Problémem je cena, takže pokud se nemýlím, nejsou placeny ze zdravotního pojištění. To ale zřejmě není ani v GB, to je další důležitá informace, která v článku chybí. Zatím je brzy na hodnocení přínosu těchto biologických léčiv, současné ceny
kolem 575 dolarů za měsíc ale naznačují jen omezené použití.
Pokud se chcete seznámit s pokroky v léčbě migrény, viz. Odkaz 1
Dobrý den,
Aimovig 140mg (Erenumab) a Emgality (Galkanezumab) již v ČR mají stanovenou úhradu a lze je tedy při splnění indikace a specializace lékaře/pracoviště předepsat na úhradu pojišťovny.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Danieli a můžete nám na férovku prozradit Vaše marže? Stejné, jako "z jihu" plus 450kc, které by jinak shrábla sestra, jestli si dobře pamatuji z textu? A taky vymývání mozků, vašich mozků, jak zaměňovat léky za generika a vnucovat léky firem, které jsou na pozitivním listu, protože vám firmy dají bonusy v řádu milionů? Slevy? 1+1? Ne, promiňte, tento lék nemáme, ale nabidnu Vám stejný....To, že "pánve" se již nenosí do ordinací, ale do lékáren? Jste jen nenažraný a chcete ještě víc...a to je Váš problém. Na Maledivy létají lékárníci, ne lékaři, a jestli Vy ne, tak jste moc nepochopil ty školení, jak zaměňovat 🤔 musíte se zlepšit a nezávidět kolegům z jiných lékáren 🤷
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tak nevím kde berete své informace, ale jediní kdo zatím bohatnou na lékárenství jsou možná provozovatelé velkých řetězců, manažeři a spol, tedy všichni kromě lékárníků, kteří tvoří těmto subjektům pěšáky a odvádí veškerou práci. Lékárníka letět na Maledivy za peníze farmaceutické firmy jsem ještě nezažil, ale školení lékařů ve Švýcarsku a Slovinsku v tomhle stylu ano. Potom daná firma zařídila aktualizaci v lékařském sofrware a šup "nezaměňovat" léky od slovinské společnosti.. Co na tom, že máte neurologické pacienty zavedené na medikaci už několik let..teď prostě bude změna 🙂 Hlavně na konci článku autor píše, že hovoří pouze o malé části pracovníků, kteří toto provozují, čili kdokoliv ostatní kolem sebe nemusí kopat.
1 odpověď