Za doby působení Thomase Klestila ve funkci prezidenta se vystřídali tři rakouští kancléři, z nichž nejméně první dva podle všeho také měli předky pocházející z českých zemí - Franz Vranitzky a Viktor Klima. A kdybychom zašli o kousek dál do historie, oba rodiče prezidenta Franze Jonase (ve funkci 1965 - 74) pocházeli z Vysočiny, stejně jako jeho současník ve funkci čs. prezidenta Ludvík Svoboda.
Paní / slečna autorka píše: "Až budete příště tlačit zahradní kolečko do většího svahu, tlačte ho před sebou." Pokouším se představit si, jak bych tlačil kolečko jinak než před sebou. Snad že bych se otočil zády ke směru pohybu. Připouštím, že do svahu by to opravdu nebylo pohodlné. Ale technicky vzato, kolečko by se pořád pohybovalo přede mnou, jen bych za ním couval. Pokud tím myslela. že máme kolečko tlačit a ne táhnout, mohla to tak napsat. Na takovou moudrost ovšem přijde každý, kdo už někdy v kolečku místo shrabaného listí vezl beton nebo maltu přímo od míchačky.
Obchodní řetězce si ty peníze vezmou jinde: Cena za kilogram obyčejného pečiva (s výjimkou chleba a tukových rohlíků), a to často i ta "akční", je skoro vždycky vyšší než kilogramová cena vepřového masa v akci. Jenže málokterý zákazník si přečte cenu baget nebo dalamánků za kilogram, když je kupuje na kusy.
Chudáci vegetariáni - doplácejí vlastně na nás "všežravce"..
Proxima Centauri ve vzdálenosti "přes 2000 AU"? To je bezpochyby pravda, ale stejně tak to bude pravda, pokud autor přidá dvě nuly. Světlo putuje na zemi ze Slunce přibližně 8 minut a 20 sekund, z Proximy Centauri přes 4 a čtvrt roku. Wikipedie uvádí vzdálenost Proximy Centauri jako přibližně 268000 AU. viz Odkaz
1) K otázce č. 1: Odpověděl jsem podle autorky špatně "lilek vejcoplodý". Nejsem odborník, a proto jsem si svou odpověď ověřil v odborné literatuře. Klíč ke květeně České republiky (vyd. Academia Praha 2002) žádný lilek hliznatý nezná, jako zeleninu ("baklažán") ale uvádí Solanum melongena L. - lilek vejcoplodý.
Jako "lilek hliznatý" by se snad dalo přeložit Solanum tuberosum L., ale tady se používá český název "lilek brambor".
2) Zdá se, že autorka test recyklovala, aniž si ověřila, zda jsou odpovědi na všechny otázky stále aktuální - poslední MS v ledním hokeji se u nás přece konalo letos v květnu.
K příjmení Šoustal, které autorka vzpomíná, mám jednu davnou vzpomínku: Kdysi dávno bývala ve vchodu do každé prodejny nebo provozovny služeb cedulka, na které bylo kromě provozní doby uvedeno i jméno odpovědného vedoucího. Na jedné takové bylo v našem městě vyvedeno (kapitálami) Josef Šoustal Na Letné - číslo domu si už fakt nepamatuji.
Když už udáváte v otázce vzdálenost mezi Prahou a Brnem na desítky metrů, bylo by snad dobré zmínit, odkud kam se měří. Je to vzdálenost středů obou měst (a co považujeme za střed)? Letišť (když už je v otázce zmíněno létání)? Nejbližších / nejvzdálenějších míst? Není problém najít taková místa v Praze a v Brně, která budou vyhovovat každé z nabízených možností.
Pro autorku kvízu: Nedovolujte AI, aby za vás psala články z oborů, o kterých vůbec nic nevíte. Výsledek je pak naprosto tristní. Pokud se vlastního kvízu týká, většina otázek je "tradičně" o něčem jiném, než co říká nadpis. A ty, které se skutečně týkají čs. známek, jsou (taky "tradičně") chybné, nebo aspoň diskutabilní; např.:
Otázka č. 3: Za symbol samostatnosti byla vždycky považovaná první emise čs. známek - Muchovy Hradčany. První známky s portrétem TGM (od Maxe Švabinského) vyšly až o půl druhého roku později u příležitosti prezidentových 70. narozenin. Spíš by šlo za symbol samostatnosti považovat další emisi z roku 1920 - Brunnerovu alegorii Osvobozené republiky.
Otázka č, 5: Včely na známkách z období 1. republiky? Mohl bych je, prosím, vidět? Stačí sem dát odkaz na katalogové číslo, najdu si je sám. Pokud vím, první známka s vyobrazením včely u nás vyšla u příležitosti mezinárodního včelařského kongresu v roce 1963 (kat. č. Pof. 1320). - Správná odpověď jsou samozřejmě krajiny, zvlášť série vydaná k 10. výročí republiky byla považovaná za mimořádně zdařilou, ovšem i ty následující jsou velmi vydařené.
Otázka č. 8: K uchovávání alba žádnou pinzetu nepotřebujete. Tu použijete teprve, až budete chtít manipulovat se známkami. Album, resp. zásobník, se má uchovávat v suché místnosti se stálou teplotou bez přímého slunečního světla v poloze nastojato, ne pod tlakem; čili stejně jako knihy.
Opět jeden z testů, které zjišťují něco jiného, než se píše v nadpisu - všech 10 otázek se týká značek prvků, ani jedna se neptá na název.
Pro případné šťouraly: test jsem udělal na 10/10, i když jsem znalost chemických značek vlastně od maturity (rok 1971, ještě na SVVŠ) nepotřeboval. Musím ovšem přiznat, že otec byl učitel chemie, takže trošku "postižený" jsem byl.
Dovolím si citovat z české verze Wikipedie: "Sudža ... je klíčovým tranzitním bodem pro zemní plyn proudící z Ruska do Evropy." Není třeba tady hledat jeden z cílů ukrajinské ofenzívy? Jejím obsazením tedy ztrácí Rusko kontrolu nad tímto pro ně důležitým exportem, a pokud se pokusí dobýt Sudžu zpět stejným způsobem, jako dosud dobývá města na Ukrajině, bude to právě samo Rusko, ne Ukrajina, kdo způsobí přerušení dodávek plynu do Evropy. (Ponechme teď stranou, že nejvíc by to odneslo Maďarsko a Slovensko.)
Pro autorku kvízu: Skutečně se domníváte, že 25662 > 225800?
(Ta čísla se v různých zdrojích liší, ale ne řádově. Tyto konkrétní hodnoty jsem opsal ze stránky Odkaz 1
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
"Donald Trump se oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států amerických." - Hned první věta článku není pravdivá. Je sice zřejmé, jak rozhodne Shromáždění volitelů, ale to dosud nehlasovalo. Pokud se nepřihodí nic nepředvídaného, prezidentem se D. Trump stane oficiálně 20. ledna příštího roku složením přísahy; do té doby trvá mandát J. Bidena. Má vůbec cenu číst zbytek článku, když autor evidentně netuší, "která bije"?
1 odpověď