A nedá mi ještě zareagovat na konec, kde je uvedeno:
"Jsem si jist, že se časem na jejich proklamaci zapomene, případně se někteří budou snažit svůj podpis odvolat. Ale toto jejich selhání z nich nikdo už nesejme, stejně jako tomu bylo u oné tisícovky intelektuálů před 100 lety v Německu."
Zde je vidět ono starozákonní oko za oko a zub za zub.
Dovolím si pohled novozákonní:
Chybovat je lidské, ale odpouštět je Božské.
Znovu si dovoluji apelovat na autora textu jako před lety, že dělá nám Židům medvědí službu. Autor textu mi tehdy napsal, že mám chápat jeho podporu státu Izrael a židovskému národu. Jako před lety nemám problém chápat jeho upřímnou snahu bojovat za náš židovský národ, jen jsem stále přesvědčen, že vyhrožováním lidem s jiným pohledem tím, že si svým konáním vypálili Kainovo znamení a to už z nich nikdo nesejme, je starozákonním myšlením o nezrušitelné odplatě, kde chybí novozákonní možnost odpuštění. Potom lze ovšem velice těžko vést dialog s druhou stranou, když jste je za jejich konání nezrušitelně navždy prokleli. Stavět se na roveň starozákonního Boha a odsoudit druhé k věčnému zatracení jejich duše mi připomíná Sysifa, co si hrál na Boha a autorova „sisyfovská práce“ znamená marnou snahu o naleznutí vzájemného porozumění a tolerance, kterou zjevně nehledá.
Před mnoha lety jsem si dovolil polemizovat s autorem nad jeho textem, kde odsuzoval Araby nebo muslimy za to, že nemají na rozdíl od nás Židů tolik nositelů Nobelových cen, pokud vůbec mají nějakého nositele Nobelovy ceny, čímž ukazoval méněcennost Arabů či muslimů vůči nám Židům. Omlouvám se už si přesně nepamatuji, zda mluvil o Arabech nebo muslimech. Dnes naopak odsuzuje nositele Nobelových cen a jejich počin srovnává s intelektuály, co stejně jako on označili jistou rasu za méněcennou. Pamatuji si jak autor v textu popisoval, jak byli kulturní Židé ve Španělsku nahrazeni nekulturními muslimskými imigranty. Opět jako před lety si dovolím vzpomenout na esej Karla Čapka Proč nejsem komunistou, kde ukazuje, že největší morální chybou člověka, je jeho schopnost brutální generalizace. Autor se snaží porovnáním s jistě ostudným prohlášením intelektuálů před 100 lety nám vsugerovat, že dnešní a tehdejší intelektuálové uvažují stejně a jen kvůli nám Židům to udělali a jiným si to nedovolí udělat. Samozřejmě pohnutky dnešních signatářů jsou zcela jiné než tehdejších. Tím samozřejmě neříkám, že se mají kulturně bojkotovat Izraelci, za to jak se chová jejich stát, kde aktuálně ve vládě sedí Smotrič sám sebe označující se za hrdého „fašistického homofoba“ a Ben Gvir odsouzený za podněcování k rasismu proti Arabům. Argumentací ve stylu proč to stejné se neděje Číně mi připomíná, jak jsem se díval na debatu o apartheidu co praktikuje stát Izrael a zástupce AI zde od oponentky si také vyslechl, jak si to dovolují řešit, když to neřeší u Číny, čímž jen ukázala, že jsou na stejné lodi.
Nic Vám nevkládám. S tím, co píšete, v podstatě souhlasím a myslím, že to není v rozporu s tím, co jsem napsal já. Jen zdůrazňuji, že bez Československa by Slováci k samostatnosti nedošli. A Československo by s největší pravděpodobností nevzniklo nebýt čechoslovakismu.... Je to prostě sled příčin a následků, který by nefungoval, kdyby byly některé děje vynechány....
Jsem přesvědčen, že v rámci politiky možného více udělat nešlo, ale to neznamená, že nelze upozornit na to, že určité, byť vynucené kroky, prostě morálku národa zlomili a někdo to rozhodl. Dopadlo to dobře nakonec, ale jde o cenu, kterou národ zaplatil. Nelze samozřejmě říci, že kdyby jsme se bránili, nedopadlo by to stejně, ale zatím co Poláci vzpomínají na hrdiny od Westerplatte, tak mi bědujeme nad zradou v Mnichově o nás bez nás. Tak nevím co více podpoří morálku národa. Samozřejmě máte pravdu Poláci na rozdíl od nás za hrdinství těžce zaplatili. A je to lepší nebo horší? Nevěřím tomu, že Beneš viděl několik tahů do předu. Zmobilizovat armádu a za několik dnů je poslat zbaběle domů mi nepřijde, že někdo něco věděl dopředu, co za pár dnů nastane. Píšete jak Beneš věděl, že Hitler válku prohraje. Jistě si to přál, ale kdyby nezaútočil na SSSR, kdo ví jak by vše nakonec dopadlo. Ale to jsou fabulace a neschopnost Beneše vidět do předu ukázala jeho důvěra ke Stalinovi, co mu slíbil neměnit hranice ČSR a pak mu vzal podkarpatskou Rus. Kdyby se to nestalo Benešovi stalo by se to někomu jinému. Prostě předci se málo rozmnožovali a nebyl nás dostatečný počet mít sílu něco změnit, tak nezbylo než vytvářet čechoslováky a mít za zády silné spojence.
Patřilo to k Vaší jiné reakci. Zmátl jste mě s tím otcem národa Palackým, kterým ta reakce také začínala.... Tak promiňte. Už jsem to napravil.
Dívejte jak říkal Sokratés vše je o dialogu. Jistě jak Váš pohled je relevantním, tak může být relevantním i pohled jiný. Jak říkal Karel Čapek absolutní pravda neexistuje a každý tak má svoji pravdu. Co se stalo se stalo a vrátit to nejde. Můžeme fabulovat co by kdyby, ale jistě Beneš dělal na co měl a prostě na víc sil neměl. Masaryk na jeho místě by asi nedopadl lépe. Buďme rádi, že to nakonec dobře dopadlo a dnes jsme jak se Slováky tak s Němci v pohodě a nevraždíme se mezi sebou jako slovanští bratři Ukrajinci s Rusy nebo Izrael s Araby. Zda k míru jsme museli dojít přes nacistickou a komunistickou diktaturu je možná k diskuzi, ale nic se na tom nezmění.
Slováci oslavují jiné milníky na cestě k vlastní státnosti, které jsou pro ně subjektivně důležitější. Konkrétně Slovenské národní povstání a vyhlášení slovenské ústavy v září 1992.
Nevím však o tom, že by nějaká významná slovenská autorita zpochybňovala význam Československa v cestě k úplné národní samostatnosti. Pokud vy ano, klidně sen dejte nějaký odkaz, rád se poučím...
Opět mi vkládáte něco, co jsem nenapsal. Kde píši, o zpochybnění významu na jejich cestě? Jen konstatuji, že jejich snem nebyl společný stát, ale samostatný stát. Pro nás na rozdíl od nich vznik ČSR nebyl brán jako cesta k samostatnosti, pro nás to už byla na rozdíl od nich samostatnost.
Konečně se řekne i druhý pohled, který neradi si přiznáme a vytěsňujeme ho 🙂 Otec národa Palacký varoval v rámci austroslavismu, že rozbití monarchie povede k tomu, že nás pohltí Němci nebo Rusy a tak nejprve nás obsadil Hitler, kdy nás Beneš zlomil odvoláním mobilizace a pak Stalin, kterému nás bez boje Beneš odevzdal :(
Sadat uzavřel mír s Beginem a dostal Nobelovu cenu míru 🙂 Samozřejmě je to úsměvné, když terorista Begin, který za etnickou čistku v Palestinských Lidicích byl Einsteinem označen za nacistu je mírotvůrce. Begin co vyhodil do povětří hotel King David, kde sídlila britská správa a zabil téměř stovku Britů. Begin co napadl Libanon a po jeho stažení tam jako reakce na vyvražďování šíitů, co izraelské vojáky vítali jako osvoboditele od sunitských Palestinců, vznikl Hizballáh, co tam do okupace izraelskými vojáky neexistoval 🙂 Je to zajímavé koho svět považuje za mírotvůrce 🙂 Ben Gurion byl proti Beginovi a jeho praktikám, ale vždy zvítězí právo silnějšího 🙂
Dohodové mocnosti potřebovaly po válce oslabit Německo a Rakousko-Uhersko. Rakousko-Uhersko "rozpustily" do soustavy nových států, vzniklo Království Srbů a Chorvatů, Polsko, Československo a možná ještě některé, nevím jen tuším, nejsem historik. Všechny tyto státy byly mnohonárodnostní a později se třeba i rozpadly.
Masaryk dohodovým mocnostem nabídl řešení. V tehdejší situaci byl čechoslovakismus dobrý nápad a splnil svůj účel.
Dnešní situace je jiná. Tehdy pomalu zanikající slovenský národ ožil a to až tak, že se osamostatnil. A to je jeden kladů vzniku Československa.
V článku chybí důraz na podstatný vliv dohodových mocností na tehdejší hledání nového uspořádání Evropy.
Chybou naší diplomacie a Beneše bylo, že neměla sílu zabránit Locarnské dohodě, že sice západní hranice Německa jsou garantovány, ale východní s námi a Polskem ne a je možná jejich revize, k čemuž se dospělo u Mnichovské dohody a pokud by Hitler se zastavil a nešel už dál, což samozřejmě nebylo reálné, tak kdo ví, zda by nám Sudety dnes říkali pane 🙂 Mnichovská dohoda byla později zrušena s odůvodněním, že ji Hitler porušil, tedy pokud by ji neporušil, mohla zůstat v platnosti :)
Zadělal mladému státu na budoucí potíže? Bez té "národovecké lži" by ten stát vůbec nevznikl. A lež je to, co tvrdíte, ačkoli tomu sám nevěříte. Pokud tomu opravdu věříte, může jít o omyl, ale ne o lež. Naopak když budete tvrdit, že jedna a jedna jsou dvě, ale sám tomu nebudete věřit, bude to z Vaší strany lež.
Chcete tedy tvrdit, že Masaryk (Kramář, Beneš, Švehla, Rašín, Štefánik, Šrobár...) idei československého národa nevěřili? Co Vás vede k takové domněnce?
Otec národa Palacký v rámci austroslavismu varoval, že rozbití monarchie povede k obsazení nás Němci nebo Rusy a co nastalo, nejprve nás obsadil Hitler a pak Stalin. 🙂 Inu naši předci nebyli dost plodní, aby nás bylo dostatečné množství 🙂
Slováci se žádné velké menšiny nezbavili. Ty výměny obyvatel mezi Slovenskem a Maďarskem po roce 1945 (odsun Maďarů nebyl povolen) nebyly až tak rozsáhlé.
Co je důležitější, Slovákům pomohl čechoslovakismus ochránit národní identitu a odvrátit takřka nezvratnou maďarizaci.
A proč tedy bratři Slováci stejně halasně neoslavují vznik ČSR a nevzpomínají na to jací jsou hrdí čechoslováci? 🙂
Češi nebyli v českých zemích jen o málo početnější než Nemci, autor opomiji postoje spolecnosti k rozdeleni v roce 1992 a také ma problem odlisit myslenku statni a narodni jednoty, obcovaci jazyk neni to same jako identita, po roce 1945 již nebyl důvod ospravedlnovat samotnou existenci cedkoslovenska v tehdejší podobě.
A proč tedy bratři Slováci společně s námi neoslavují vznik ČSR a nevzpomínají jací i oni jsou hrdí čechoslováci? :)
Revizionistické žvásty. Navíc založené na lžích. TGM o pozici doživotního prezidenta zrovna dvakrát nestál. Beneš řešil největší krize v novodobých českých dějinách. Takové, o kterých se dnešním politikům ani nezdá. Ne vždy se mu úplně dařilo, ale nakonec československou státnost uhájil. Nikdo by neobstál lépe než on.
Otec národa Palacký v rámci austroslavismu varoval, že rozbitím monarchie nás pohltí Němci nebo Rusy a nejprve nás obsadil Hitler a pak Stalin. Tak se Benešovi sice podařilo státnost uhájit, ale za cenu vlády nejprve nacistů a pak komunistů 🙂 Samozřejmě nelze fabulovat co by kdyby, ale Hitler musel ČR obsadit, protože nemohl mít u hranic 40 velmi dobře vyzbrojených divizí a při návštěvě našich opevnění věděl, že by to nebylo snadné vyhrát. Vrchní velitel německého generálního štábu byl připraven, pokud by Hitler zavelel k útoku na ČR ho pučem zlikvidovat. Beneš odvoláním mobilizace zcela zlomil celý národ odhodlaný bojovat a samozřejmě neříkám, že by nás nepřeválcovali a že by německá armády se nakonec Hitlerovi postavila, ale po obsazení ČR bez boje tak narostla Hitlerova moc, že už nebyla síla ho zastavit při útoku na Polsko. A o naprostém selhání Beneše v roce 1948, kdy nás pro změnu bez boje a jediného výstřelu Lidových milicí naservíroval Stalinovi, kterému po dlouhá léta nesmyslně důvěřoval, se nemá cenu ani bavit. Každopádně máte pravdu, je otázkou, zda by jiný obstál lépe, třeba Masaryk, pokud by ještě žil a byl při síle 🙂 Ale výsledek jeho obstání vedoucí k nacistické a posléze komunistické diktatuře u nás není nic nač by jsme měli být hrdí a jásat jak ten Beneš obstál 🙂 Pokud by totiž opravdu obstál, tak by se mu podařilo přesvědčit západ, že to není dobrý nápad nás předhodit nejprve Hitlerovi a posléze Stalinovi. 🙂 A to se mu tedy rozhodně nepodařilo, protože lhaním o čechoslovácích si pozici u západu nevylepšil a jen ukázal, že něco není v pořádku 🙂.
Jen připomínám, že bez Československa by Horní Uhry byly automaticky připojeny k Maďarsku
Slovensko patřilo od roku 1000 k Uherskému království, stejně jako Sudety k zemím koruny České. Když vyhlásili Němci v rámci práva národů na sebeurčení odtržení od ČR, bylo to potlačeno. Ovšem udělat to stejné Maďarům se Slovenskem nám jako vítězům nad nimi umožněno bylo 🙂
Ach jo, to je zase blábol... Doporučil bych autorovi k četbě Masarykovu Světovou revoluci a pak soubor jeho přednášek v USA. Měl by aspoň základní fakta. Čechoslovakismus samozřejmě BYL konstrukt, byl to konstrukt stvořený z mnoha důvodů a tím nejdůležitějším byl ten, že samotní Češi by nedokázali dát dohromady parlamentní většinu. Ale to je přeci FAKT, to není žádná Masarykova lež, tím se netajil. Nechť si autor laskavě uvědomí, v jaké době Československo vzniklo. Před první válkou byly v celé Evropě 3 republiky, po ní jich bylo 36... Ona těch konstruktů byla celá řada a je toho o tom napsáno tolik, že by se to nevešlo do Klementina... Kdyby si autor aspoň něco z toho přečetl, nikdy by tohle nevypotil. Kde je nějaká hrdost a úcta k národu a k těm, co umožnili jeho samostatnost? A že nám Masaryk zadělal na problémy? Všichni měli po válce a po rozpadu monarchie zaděláno na problémy. Celá Evropa po tom bratrovražedném běsnění hledala modus vivendi a nikomu se to moc nepovedlo. Je otázka, jestli se to vůbec mohlo podařit lépe. I tehdy měli mocní svou hlavu a hlavní snahou vítězů bylo zašlapat Německo do země. Jak to dopadlo, víme. Masaryk a Beneš z toho vyvedli národ se ctí. Narodil jsem se jako Čechoslovák, do smrti na to budu hrdý a budu hájit odkaz našich předků, kteří za nás budoucí nasazovali životy v boji. Tomu se říká vlastenectví, jenomže to autorovi nic neříká. A je mi smutno, když vidím a čtu, jak podobných rádobyhistoriků přibývá. Obviňování jim jde, ale byl bych zvědav, jak by sami obstáli v nejtemnějších hodinách dějin.
Otec národa Palacký ve svém austroslavismu prorocky varuje, že rozbitím monarchie dosáhneme toho, že nás obsadí Němci nebo Rusy a co nastalo, nejprve nás obsadil Hitler a pak Stalin. Omlouvám se že nejsem na rozdíl od Vás hrdým potomkem Čechoslováků, kteří na rozdíl od jiných národů třeba Poláků nebojovali proti Hitlerovi v roce 1938 a na rozdíl od Maďarů nebojovali proti Brežněvovi v roce 1968. Hitler se musel vypořádat s Čechoslováky, protože nemohl mít u hranic 40 kvalitně vyzbrojených odhodlaných divizí, které mu nebyli přátelsky nakloněny. Velitel generálního štábu německé armády byl připraven pučem svrhnout Hitlera, pokud by nutil německou armádu zaútočit na Československo, k čemuž nedošlo, když jsme odvolali mobilizaci a tím Beneš zlomil hrdost národa, chtějícího se bránit. Pamětníci vzpomínají jak to bylo devastující. Samozřejmě nelze fabulovat, zda by to cokoli změnilo, ale moc Hitlera v Německu obsazením ČR bez boje tak šla na horu, že už se nenašla síla mu zabránit v útoku na Polsko. Masarykovou největší chybou byla podpora Beneše, který nebyl schopen se postavit Hitlerovi a Stalinovi usnadnil svojí neschopností ovládnout zemi, aniž by Lidové milice museli vystřelit 🙂
Vzpamatuje se člověče. A co 2.světová válka? Němci po Židech začali likvidovat slovanskou rasu, potažmo tedy i nás.
Pogrom naší armády na jižní Moravě neukazuje, že jsme měli židovské sousedy ve větší oblibě než je měli Němci, jen udělali za nás špinavou práci a pak jsme odsunuli i je a etnicky si to tady vyčistili, aby neexistující národ čechoslováků mohl vzkvétat 🙂 Když přes naše území v dobytčácích po válce před pogromy z Polska prchali židé do Palestiny, tak jsme jim milostivě dovolili průjezd, ale běda kdyby nám tu chtěli vystoupit a nedej křesťanský Bože usídlit, to by nám tu etnickou čistotu zašpinili 🙂
Máte pravdu ve všem, až na ty mé předky...
Máte pravdu a jak píše Čapek v eseji Proč nejsem komunistou, nejhorší vlastností člověka je schopnost brutální generalizace, jíž jsem se dopustil, za což se Vám velice omlouvám. Je to vyvoláno mou neschopností v klidu přijímat realitu světa, kde historii píší vítězové a vládne právo silnějšího. Stále je na čem pracovat a snažit se nenechat se strhnout 🙂. Nicméně protože se neznáme tak nejde o nic osobního přímo vůči Vám, což mě samozřejmě neomlouvá :)
A do dnes se vám tam stane, řeknete-li, že jste z ČR, lidé se na vás velmi usmívají...
Škoda jen, že Vaši předci se na židy taky tak neusmívali a nenechali je v klidu v ČR a Evropě žít, pak by se nemuselo dneska řešit, kdy konečně na Blízkém východě nastane mír 🙂 O pogromu naší armády na jižní Moravě se taktně mlčí a o tom jak jsme umožnili židům po pogromech v Polsku po válce maximálně v dobytčácích průjezd ČR, ale běda kdyby chtěli vystoupit a usadit se🙂Němci za nás udělali špinavou práci a pak jsme odsunuli Němce a konečně jsme tu naši zemičku měli etnicky vyčištěnou a myšlenka čechoslovakismu o neexistujícím národě mohla vzkvétat nerušena ani početnou židovskou menšinou ani germánskou 🙂 Otec národa Palacký jako představitel austroslavismu moudře varoval nerozbíjet monarchii, že nás spolknou Němci nebo Rusy a co nastalo, nejprve nás obsadil Hitler a pak Stalin. A celé to národovectví skončilo tím, že se všichni bratříme v EU, protože především jsme všichni lidi a ne příslušníci národů či náboženství, co jsou jen k tomu, aby jsme na sebe měli klacek a tloukly se jím po hlavách a kdo ho má momentálně větší, ten vyhrává a je v právu 🙂. Násilí plodí jen násilí a ani po sto letech vítězných válek nedosáhl Izrael míru a moudří mužové hebrejců je varovali, že zřízením státu v Levantě k míru nepovede. 🙂 Ale co jim zbývalo, když naši předci v Evropě jim dělali taková zvěrstva a Amerika je od roku 1925 odmítala spolu s katolíky přijímat. Pouze protestantům otevřeli v USA náruč 🙂
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
Poláci se jistě hrdinský pustili do nevyrovnaného boje, ale poněkud zapomínáte, že to bylo v poněkud jiné mezinárodní situaci. Polsko mělo Británii a Francii na své straně.
Kdyby Československo nepřijalo Mnichovskou dohodu, bylo by to vzepření se všem relevantním velmocím. Československo by se tak dostalo do pozice agresora. To by nám do budoucna příliš nepomohlo, i kdyby Hitler válku nakonec prohrál. Možná bychom teď bědovali ani ne tak nad "Mnichovskou zradou", ale nad tím, jak jsme byli tenkrát bojechtiví a jakou katastrofu jsme si tím způsobili....
Beneš naopak viděl dopředu. Věděl, že žádná heroická zkratka k vítězství nepovede, že je to daleko složitější.
Co se týče Podkarpatské Rusi, to je politováníhodné, ale je třeba přihlédnout k tomu, že šlo o území, o které Češi ve skutečnosti nikdy moc nestáli. Proto nebylo těžké se jej vzdát.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Agresorem by jsme byli, pokud by jsme zaútočili, což by nenastalo. Spíše zřejmě máte na mysli, že by jsme byli považováni za ty, co způsobili válku. Rozumím nemohli jsme bojovat, tedy povolat celý národ do zbraně na základě mobilizace, když jsme dle Vás tedy se stavěli do pozice agresora, nemohlo vést než k jejich odvolání. Beneš neviděl dopředu jinak by to neudělal. Dělal to s tím, že doufal, když zmobilizuje armádu, že se mu podaří tím přesvědčit svět, aby dodržel svoje závazky. Beneš jednal se Stalinem, zda pošle letectvo na pomoc, když sovětská armáda nemohla dorazit. Kdyby viděl dopředu, tak by věděl jaké zděšení v SSSR zavládne, že by je měl Beneš zatáhnout do války s Hitlerem. Historikové jsou názoru, že Mnichovská dohoda je selháním naší diplomacie. Kdyby věděl Beneš dopředu co nastane, nedomlouval by se tajně s Hitlerem, že mu za určitých podmínek území odstoupí, což bylo pro Hitlera nedostatečné. Nešlo o žádnou promyšlenou šachovou partii, ale o hru kočky s myší, kdy si s ním Hitler a pak Stalin z pozice silnějšího dělali co oni chtěli. Byl jen tragickou postavou dějin, co neměla sílu vzdorovat silnějšímu. To co ho vyneslo na vrchol, jej pak z něj poslalo dolů. Beneš o ničem nerozhodoval, to jiní rozhodovali a on jen poslušně plnil vůli vítězů, tu západu jako jeden z mužů 28. října, tu Hitlera jako uprchlík do země co nás hodila přes palubu, tu osvoboditel vracející se na ruských tancích, tu prezident odevzdávající proti ústavně moc Gottwaldovi. Odvaha a povaha Beneše se ukázala, když zatkli Háchu řekl, že „to se nemělo stát“; ale sám pro něj nic neučinil. Hrdina.