Film Smrt stopařek patří mezi zdařilé počiny české filmové detektivky 70. let. Vedle nesporně kvalitního zpracování nahrál úspěchu tohoto snímku i fakt, že byl natočen jen nedlouho po děsivé události, podle níž byl napsán.
Normu, která by zmrazila životní minimum ukrajinským uprchlíkům, ještě musí projednat Senát. Zastropování minima pro uprchlíky prosadili ve Sněmovně do reformy sociálních dávek poslanci ODS a TOP 09.
Pracující studenti a důchodci jsou pro stát zlatý důl, přitom ale na úkor systému prodělávají. S prodlužující se délkou života a nástupem moderních technologií přitom dává práce nejmladších a nejstarších stále větší smysl.
Dnes se podíváme na jednu klasiku, která nás veselým způsobem provede světem, který je obvykle, pokud jde o zájem dětí o zvířata, mimo zorné pole. Podíváme se do světa hmyzu a další drobné havěti.
Stále častěji vídám argument, že souboj jasně vyhraněného dobra se zlem v pohádkách je aspekt komunistické propagandy. Jde ale o běžnou a nutnou vlastnost pohádek.
Jako nejzajímavější vyniká na pozadí výkonu dua Babiš–Fiala pasáž Pavlovy řeči týkající se právě nadcházející předvolební kampaně a prezidentova plánu, jak do tohoto citlivého období vstupovat.
Jak ustát společenské normy, akcentované výchovou i okolím, když je vnitřně nesdílíme? Rodiče se míjí s tím, co chtějí jejich potomci, děti s představou školy, všichni jsme frustrovaní stávajícími paradigmaty.
Představte si, že jste obžalováni. Žalobu na vás sepisuje prokurátor, který si bez zbytečného odkladu následně obléká talár soudce, aby nad vámi vynesl rozsudek, a následně si oblékne uniformu dozorce, aby vás potrestal.
Chci, ať někdo znovu natočí pohádku srovnatelnou se „Třemi oříšky pro Popelku“. Opravdu toho chci tolik? Vždyť se snad ve škole tvůrci učili, jak se to má dělat. Vzorů mají spoustu. Jak je možné, že zase nic?
Vánoční stromek nesmí chybět v téměř žádné rodině. A zpravidla si na něm dávají záležet. Měl by být souměrný, dobře rostlý a nejlépe stříbrný smrček či vznosná jedlička. Ne tak u nás.
Hned po štědrém dni nám Česká televize naservírovala druhou premiérovou pohádku. Čarovné jablko přineslo napínavý souboj dobra se zlem, ve kterém nechyběla akce, magie ani nečekané zvraty. Nese navíc důležité poselství o aktuální hrozbě dezinformací.
V prosinci roku 2024 Amerika, lépe řečeno několik států USA, žila tajemnými drony. Občas se objevovaly až dva metry velké létající stroje, jindy jen jiskřičky, které si lidé pletli s planetami či vysoko letícími letadly.
Lego na obrázku jsem dostal před lety, od té doby mi spíš vadí než dělá radost. Splňuje několik psychologických pastí, do kterých se dá o Vánocích spadnout. Přitom se jim můžeme snadno vyhnout.
Život Viktorie Židové byl možná ještě truchlivější než románové vylíčení tragédie nešťastné ženy v Babičce. Božena Němcová se krutým životním příběhem nebohé žebračky inspirovala jen velmi volně, ale některé věci měly obě „Viktorky“ společné.
Dnes si připomínáme výročí prvního vydání knihy Anny Sewellové, která v roce 1877 změnila to, jak se lidi dívají na zvířata a jejich týrání. Proč právě tato pohádka vzbudila takový povyk?