Docela by mě zajímalo kdo a proč má zájem prezentovat celý článek tak, aby si drtivá většina lidí myslela, že se jedná o dluh státu? Protože když pročítám diskuzi, tak všichni "děkují" vládě, ale že z celkového dluhu 5 bilionů připadá na státní instituce cca 17% a ostatní jsou zahraniční dluhy soukromého sektoru, se kterými stát a vláda nemá nic společného, to už jaksi nikdo ze zdejších ekonomů nekomentuje 😉
Zdroj: S-reality
Filtr: byty, prodej, Středočeský kraj, min. 50 m2, stav velmi dobrý a po rekonstrukci, podmínkou vlak nebo MHD v místě.
Výsledek: 247 nabídek, začínají na 2,2 mil., cca polovina je do 4 mil.
Odkaz zde: Odkaz
A to jsme jen ve Středočeském kraji a u bytů, do kterých je možné se ihned bez investic nastěhovat. Navíc by asi bylo vhodné zmínit, že Středočeský kraj je co se týká nemovitostí po Praze a Brnu třetí nejdražší lokalitou v ČR. Takže to je ta všudypřítomná bytová krize? A tímto se moc omlouvám všem, kteří přece mají NÁROK bydlet za rozumné peníze v sedmdesátimetrové novostavbě v Praze 😄
Máte co jste chtěli, buráci. Ne developeři, ne ti co kupují byty na investici, ne ti kdo si údajně drží prázdné byty. To VY ženete ceny bytů v Praze stále výš. Ceny nemovitostí stejně jako všeho jiného tvoří především poměr poptávky a nabídky. Burani z celé republiky se hrnou do Prahy po statisících v touze vydělávat nejvíc v republice a pak si stěžují jak je tady drahé bydlení. Chcete vydělávat "pražské" peníze? Fajn. Každé ráno se dokodrcejte na okraj Prahy, sockou mastěte do officu olízat kotníky svému šéfovi a ve čtyři odpoledne si sbalte čemodany a mazejte zase sockou zpátky do svých venkovských brlohů. Až to tak začnete dělat, vyřeší se tím několik palčivých problémů najednou - Praha nebude přelidněná, bude se tu lépe dýchat a byty tady budou stát jako všude jinde ve větších městech po celé republice. A vy pak nebudete muset nadávat a stěžovat si jak je nedostupné bydlení. A hlavně - z Prahy kvůli vám nebudou muset utíkat ti, kteří se tu narodili a vyrostli. Hlavně že si tady pak čtu nářky buranů ve stylu "tak si kolem té Prahy postavte plot s ostnatým drátem, nikdo o vás nestojí". A druhý den jedete do Prahy žebrat o práci.
Nečekám, že v tomto příspěvku budu mít nějakou podporu, skutečných Pražanů je totiž v porovnání s celou republikou velmi málo. A že se za "Pražáka" považuje každá náplava, která si v Praze před rokem koupila nebo dokonce jen pronajala byt a každý víkend uhání domů kamsi na venkov, na tom nic nemění.
No, Řepku vůbec nemusím, protože je ti blb non plus ultra, ale v tomhle má pravdu. Mám kolem sebe pár lidí, kteří také mají "nevyřízené účty s alkoholem" a dobře vím, že je potřeba k nim být sice spravedlivý, nekompromisní a tvrdý. Je to v jejich vlastním zájmu a nějaké hlazení a litování jim v žádném případě nepomůže. Alkoholismus je nemoc a lze ho porazit a zvládnout jenom tvrdou disciplínou, přičemž tvrdý musí člověk být především sám k sobě.
Podle výsledků posledního sčítání obyvatel v roce 2021 byli v ČR cca 4,5 mil. bytů a 2,3 mil. rodinných domů. To vše na necelých 10,5 mil obyvatel včetně dětí. Odečtěte si od deseti a půl milionu obyvatel děti a máme na jednu nemovitost cca 1,5 dospělého člověka. To vám připadá málo? Mluvit o tom, že od roku 2021 počet bytů i rodinných domů ještě výrazně stoupl, ani nemá cenu. Z dlouhodobého hlediska se počet obyvatel v ČR v podstatě nemění, zatímco počet možností bydlení neustále stoupá. Problém tedy evidentně není v nedostatku bytů, ale v našich nárocích. A to do toho vůbec nebudu montovat takové "drobnosti", jako třeba že naše populace stárne, což prakticky znamená, že stále větší část populace má své bydlení již historicky vyřešeno a mladých, kteří si pořizují své první bydlení, stále ubývá. Ať si říká kdo chce co chce, dvě a dvě byly a vždycky budou čtyři. To jsou prostá čísla, která nejde nijak okecat.
Přenosová síť a prvky SVR jsou u nás v zoufalém stavu. Že tady do těchto věcí nebylo léta inestovano je problém provozovatele, tedy hlavně ČEPS. Nutnost těchto investic je jasná, jako že zítra vyjde slunce i bez jediné FVE. Tato nutnost je dána třeba charakterem výroby vs. spotřeby, které mají svůj vývoj, a prostoduchým lidem je velmi snadné takovýmto článkem natlouct do hlavy, že za vše můžou FVE.
Všimněte si, že jediné konkrétní číslo, které je v článku uvedeno, je v souvislosti s novým sedmdesátimetrovým bytem v Praze. A to je celý problém. Celá republika si takový článek přečte a drtivá většina lidí si z toho vyvodí, že nelze koupit byt pod 11 milionů. Až přestane být prezentován jako etalon bydlení nový byt v Praze, začneme možná přemýšlet v reálných mezích. Kdo přistoupí na tuhle mediální masáž a bude vše stavět tak, že jako pětadvacetiletý single má nárok na bydlení v sedmdesátimetrové novostavbě v Praze, je odsouzen k tomu být celý život nespokojený nebo dokonce nešťastný. A jen tak mimochodem - každá věc na světě má právě takovou cenu, kterou za ni někdo zaplatí. Kdo mě stačí sledovat, tak si rychle uvědomí, že žádný developer na světě ještě nevydělal na tom, že by stavěl byty, které si od něj nikdo nekoupí ani nepronajme. Kdo chce svým zájmem podporovat prodej sedmdesátimetrových nových bytů v Praze za 11 milionů, ať se pak nediví, že za dva roky se budou nabízet za 15.
Byty se staví možná pomalu, ale rozhodně pořád rychleji, než kolik se jich bourá a hlavně rychleji, než v ČR přibývá obyvatel. Vzhledem k tomu, že počet obyvatel se v ČR už cca 40-50 let v podstatě nemění, zatímco počet bytů neustále roste, tak mi z toho vychází jediné možné vysvětlení - máme stále větší nároky. Zatímco před 40 lety bylo naprosto běžné, že v jednom bytě žili lidé dvou generací, nebylo zdaleka výjimkou ani tři, dnes je považován loosera ten, kdo ve třiceti letech nemá svůj vlastní byt nebo dům. To je situace, která vytváří vysoký převis poptávky a celkem logicky žene ceny nemovitostí nahoru. Bydlení v bytovém domě mimo město je dnes považováno za póvl a protože města nejsou nafukovací, stojí byty ve městech to co stojí. Za tuhle situaci nemůže nikdo druhý, můžeme si za ní sami, my všichni a cestou ven z této situace není to, že si budeme NĚKDE NĚKOMU stěžovat, ale že se nad sebou zamyslíme. Jako společnost dojíždíme na svou vlastní rozežranost, ať si říká kdo chce co chce.
Lihošovi je to jedno, dokonce bych řekl, že mu tento výrok soudu možná i vyhovuje. On potřebuje být v neustálém rozporu se svým okolím, pokud možno s celou společností, to mu prostě dělá dobře. Jeho svět je zloba, škodolibost, pomstychtivost. Nejsem žádný psycholog, ale řekl bych že ti co ho volili, si svou volbou jen kompenzovali nějaký svůj vnitřní nevyřčený a nepřiznaný problém.
1) O příspěvku na bydlení má většina lidí značně zkreslené představy. Zde jsou detailní podmínky, ze kterých je patrné, že zneužití této dávky není tak úplně jednoduché: Odkaz
2) Tyto články mají z pochopitelných bulvárních důvodů evokovat dojem, že lidé se z ekonomických důvodů musí stěhovat z města do dřevěných nezateplených chatrčí bez zavedené vody a se suchým záchodem, viz pojem "chata", v článku z celkem pochopitlených důvodů nijak dál nerozváděný. Realita je ovšem taková, že drtivá většina těchto "chat" má parametry plnohodnotného rodinného domu, přičemž ti co sem utekli z města kvalitou takového bydlením rozhodně nijak netrpí.
Existence příspěvku na bydlení je naprosto v pořádku, protože skutečně existují lidé, kteří ho z objektivních důvodů potřebují. Samozřejmě jsou mezi námi i tací, kteří tohoto příspěvku různými způsoby zneužívají. To ovšem rozhodně není většina, kvůli které by bylo tento příspěvek úplně zrušit. Spíš by se měly důkladněji kontrolovat podmínky pro vyplácení. Drtivá většina zde uváděných případů jsou vymyšlené a těch pár pravdivých rozhodně není etalonem, kvůli kterému by se toto mělo plošně měnit. Stejně tak počet případů, kdy se "lidé z Prahy stěhují na chaty v okolí", není něco kvůli čemu by se mělo řešit celospolečenské uspořádání ČR. I když je to pro bulvár atraktivní téma, buďme v klidu, neděje se vůbec nic mimořádného.
Tak zrovna cenu panelů bych nebral jako určující pro cenu celé FVE. Špičku na trhu, což jsou dnes hlavně AIKO, pořídíte ta cca 3-3,5 tisíce. Pro dnes typickou FVE je to cca 20-22 panelů a i kdyby tyto panely zlevnily na polovinu, je to sleva cca 30 tis. Což je z celkové ceny FVE takřka marginální část. A to se bavíme o panelech, které jsou aktuálně IN. Pokud vezmeme nějaké topconové nebo dokonce percové panely, budeme se bavit o úspoře v řádech nižších jednotek tisíc na celé FVE. Prostor pro možnou slevu bych hledal u střídačů, baterií a následně třeba konstrukcí a instalačního materiálu. Hodně lidí mi asi řekne, že by se dalo ušetřit na práci, což je ale velký omyl. Kvalitní práce skutečného odborníka je pro spolehlivost a kvalitu FVE zcela určující a takovou práci je prostě potřeba zaplatit. Kdo bude šetřit na práci, bude s vysokou pravděpodobností zklamaný i když použije kvalitní komponenty.
Mít německé platy není problém třeba hned zítra. Ovšem skrze daňové zatížení nám pak stejně nezůstane víc než dnes. Mimochodem malý postřeh pro ty, co nás neustále chtějí srovnávat s Německem - zkuste si porovnat celkové daňové zatížení u nás a v Německu 😉 Myslím, že kdybychom tady měli stejné jako v Německu, tak se tady demonstruje sedm dní v týdnu.
9
Sledujících
1
Sleduje
9
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Dezoláti se tu rozčilují, když se tady píše o "políbení vrahova prstenu", ale všichni se jaksi "zapomínají" zamyslet nad tím co asi Fico v Kremlu musel slíbit. Že se v současné situaci za dodávky čehokoliv z Ruska nebude ani zdaleka jednat jen o peníze, to je každému jasné. Ovšem že se nám podrobnostmi takové dohody nepochlubí ani samotný Fico, to je nám také celkem jasné.
1 odpověď