A ty elektrárny nejsou v našem státě?? O to se nám všem zvýšily ceny. A na nějaké emise z vysoka.... A nemáte pravdu s tím, že KAŽDÝ může využít dotace. Jsou jen pro malou skupinu. Musí mít svůj barák dobře orientovaný, nesmí být třeba ve stínu vedlejších budov. Těch podmínek pro využití FVE jsou mraky. Co lidi v městské zástavbě?? Taky mohou v paneláku mít vlastní FVE?? Nerozhodují tam i jiní?? Třeba památkáři, ostatní nájemníci atd??
Každý se může rozhodnout, že si postaví dům takový, aby všechny tyto dotace využil a zařídil si lepší bydlení.
Také jsem bydlel dlouhá léta v bytě na sídlišti ve městě. A svodobně jsem se rozhodl, že už tak žít nechci a zainvestoval do nového domu.
Pokud vím, tak bytů je nedostatek, takže když ten svůj člověk opustí a postaví si RD, tak se určitě najde někdo, kdo ten byt rád využije.
Ale není to jen o RD. I bytové domy můžou tuto investici udělat a i ty mají nárok na dotaci. Zrovna včera jsem viděl video o bytovce, která si takto na střechu dala 26kWp FVE, která by jim měla pokrýt ohřev teplé vody i spotřebu elektřiny po většinu roku.
Víte, když se chce, tak to jde. Nebo jinými slovy, kdo chce, hledá jak. Kdo nechce, hledá proč😉
Takže ano, využít to může úplně každý člověk. Ne už tak každá nemovitost, to je pravda. Ale takovou, která nemůže, můžete přenechat někomu, kdo stejně o to nemá zájem.
Myslím, že je úplně jedno, jestli čekáte 2-3 hodiny nebo půl dne. Je to prosté zhovadilost
Ano a proto to nikdo nedělá.
Jediný člověk, od kterého jsem slyšel, že se mu něco takového stalo, byl někdo, kdo to měl čerstvě jako služebák a ještě nevěděl, jak s tím fungovat.
Vyrazil na lyžovačku do Alp s ne úplně nabitým autem a první nabíjení si naplánoval na oblíbeném nabíjecím HUBu někde u Mnichova. Za celou cestu se nepodíval, zda je tam volno a když přijel, tak tam asi 50 minut čekal, než se uvolnilo místo na nabíječce. Ani ho nenapadlo zkusit se podívat do mapy, jestli poblíž není další možnost nabíjení, protože druhé auto byl kamarád se spalovákem, který si chtěl dát hned oběd.
Ztratili díky čekání asi 30 minut.
Nikoho jiného, kdo by to takhle nezvládl neznám.
Ano, když jedete někam daleko s EV, tak musíte plánovat. Např. Tesla to z většiny obstará za vás, včetně kontroly obsazení vybrané nabíječky po cestě a přeplánování trasy na jinou, pokud je obsazená. Další značky se v tom také zlepšují, ale pořád je to něco navíc, co u spalováku řešit nemusíte.
Není to nic, co by se člověk během pár cest nenaučil. Ale je to objektivní nevýhoda EV.
Ani náhodou. Vaše využití fotovoltaiky a současné připojení na síť PROKAZATELNĚ přispívá k destabilizaci sítě. O této vadě Občasných OZE píší experti na energetiku stále dokola, ale vy jste zřejmě slepý a hluchý. 😕
Slepý a hluchý jste očividně vy. A nebo tomu jen nerozumíte a plácáte nesmysly🙄
Vůbec netušíte jak tu FVE používám a budete mě z něčeho obviňovat? To je opravdu inteligentní chování...
Síť destabilizují např. velké solární nebo větrné parky, které mají garantovanou výkupní cenu a tedy nejsou motivováni jakkoliv snižovat svůj výkon, když je v síti nízká poptávka. A na toto experti na energetiku, stejně jako já, velmi správně poukazují.
Toto je ale politické zadání, dokonce to politici nastavili tak, že pokud distributor nařídí takové elektrárně omezit výkon, náleží jí za to omezení kompenzace. A tak distributoři nechávají tyto elektrárny dodávat dokud opravdu nehrozí kolaps sítě.
Technicky není žádný problém tyto zdroje regulovat tak, aby stabilitu sítě nijak nezhoršovaly, ale to není chtěný stav. Politici chtějí, aby tyto zdroje svou levnou výrobou vytlačili z trhu fosilní elektrárny a proto je to nastavené tak, aby se neregulovali.
Naproti tomu my, co máme FVE na střeše, žádnou garantovanou výkupní cenu nemáme a v případě, že dodáváme elektřinu do sítě v době, kdy je jí přebytek (díky těm neregulovaným velkým OZE), tak platíme pokuty za dodej do sítě, abychom byli motivováni to nedělat.
Někteří z nás se dokonce snaží té síti pomáhat a v době, kdy je nedostatek energie, tak do sítě dodáváme (většinou z baterie), nebo když je jí přebytek, tak začneme odebírat, abychom pomohli tu síť stabilizovat. Pokud v tom nevidíte rozdíl, tak se asi nemáme o čem dál bavit.
Takže ne, moje FVE rozhodně k destabilizaci sítě nepřispívá!
Víte, mne spíše irituje, že 10% domácností může využívat dotace a zbytek jim to platí. To mne štve... To je celá EU. Všem vzít a jen některým dát... Skoro jako socialismus....
No ty emisní povolenky zatím přímo nikdo z nás neplatí, to přijde až v roce 2027. Zatím to platí především elektrárny a další průmysl, který spalováním fosilních paliv produkuje emise.
A určitě to není jen 10% domácností. Využít je mohou všichni. Jde o to, jestli jsou ochotni do toho dát své peníze.
jsou v tomto podporováni z peněz, které nejdou z české státní pokladny...
To jako my do toho nedáváme nic? A co náš "příspěvek" do kasy EU??
Ono se stejně zdá že celá EU na dotace zahyne...
Pokud se nepletu, tak pořád dostáváme z EU mnohem více peněz, než do ní přispíváme, takže členství je pro nás za posledních dvacet let extrémně výhodné.
Nevím, jak dlouho to tak ještě bude, každý rok se tento poměr pokud vím snižuje, ale jestli si správně pamatuji, tak ještě pořád dostáváme o 50% více než přispíváme.
Nedávno mi tu někdo dával odkaz na článek ze kterého vyplývalo, že ČR si peníze vybrané z emisních povolenek nechává. Nevím, jestli to tak opravdu je, ale pokud ano, tak by to znamenalo, že zatím jsou tyto dotace pouze z emisních povolenek států, které už na rozdíl od nás do EU přispívají více, než dostávají zpět.
Nepochopili jsme se. Deset procent domácností využije dotace protože má na to podmínky a těch devadesát procent domácností jim to zaplatí(ty dotace). O to mi šlo.
To nezní jako životaschopný koncept nemyslíte?
Zatím jsou ty dotace na snížení spotřeby rodinných domů (Zelená Úsporám) placené z rozvojových fondů EU, které dle mých informací jsou plněné penězi z emisních povolenek.
Takže primárně je to o tom, že lidé ochotní investovat své peníze do snížení spotřeby, jsou v tomto podporováni z peněz, které nejdou z české státní pokladny.
Naší vládě to pomáhá plnit cíle v počtu instalovanych obnovitelných zdrojů, ke kterým se už dávno zavázala a přitom ji to téměř nic nestojí.
A jelikož jsou to peníze z "pokut" za pálení fosilních paliv, tak mi to přijde jako docela dobrý účel, na který takové peníze použít.
Jste úplně mimo realitu.Zavolejte mi 777126983
Nejsem mimo realitu. Fyzika pořád funguje stejně.
Sám jsem to zažil, když jsme v kamenném baráku přecházeli v devadesátých letech z uhlí na plyn. Uhelný kotel do těch radiátorů nezřídka cpal teplotu 80°C+.
A když jsme přešli na plyn a nastavili jen 60°C (protože to byl kondenzační kotel a nad tuto teplotu už mu silně klesala účinnost), tak ten barák nedokázal vytopit na přijatelnou teplotu.
Řešením bylo téměř v celém domě zvětšit topná tělesa. V některých místnostech na dvojnásobek.
První sezónu, než došlo k navýšení velikosti radiátorů musel jet plynový kotel na 75-85°C topné vody, aby to vytopil a účet za plyn byl velmi motivační, abychom to do příští zimy vyřešili😉
Od navýšení velikosti radiátorů to 30 let funguje dobře, jiná změna nebyla potřeba.
Kdyby tam teď rodiče chtěli přejít z plynu na TČ a jít s teplotou pod 40°C, tak si budou muset nechat spočítat, jak velká topná tělesa budou potřebovat, aby dokázala při té teplotě pokrýt tepelnou ztrátu objektu. To je úplně standardní výpočet, když navrhujete topný systém. Žádná raketová věda.🤷♂️
Už jsem to zde prezentoval.Zátop - výhas a střední teplota radiátorů.Níc na tom není.Zajímavé to není,to je skutečnost.
Já mám celoplošné topení s nátokem do 24st. a propálím 2,2Mwh.Čili informace 1Mwh je lichá.
Nad 45st. mi nehlásí nikdo ze 700ks čerpadel.
Chcete printscreen z řídícího systému? Proč bych si vymýšlel?
Mám dům se ztrátou 3,9kW, TČ s výkonem 3,3kW, dům má pasivní standard a velká okna na jih, takže velkou část zimy mám podlahovku studenou, protože mi to tu vytopí slunce.
To je výhoda toho, když už při stavbě domu uvažujete nad orientací vzhledem ke světovým stranám a teplotním ziskům okny.
Často se mi v zimě stane, že venku mrzne a díky tomu, že je vymetená obloha a svítí slunce, tak se TČ pustí jen chvíli ráno, aby dohnalo noční ztráty a po zbytek dne už se nepustí, protože tu mám 26°C ze slunce🤷♂️ Pokojové teploty mám nastavené na 22-23°C, ale většinu roku tu máme víc, protože slunce.
Máte smělé sny. Snad se uskuteční. Ale já jsem se primárně ptal na to kdo to celé zaplatí:
A co ten zbytek?? Ten právě bude doplácet na majitele FVE, ale to je vám samozřejmě jedno. Já jsem EKO a ještě na tom vydělám............
Tohle je a bude stále větší problém. Jedna desetina národa bude mít preberendy, které zaplatí ostatní. Jako v socíku....
Chjo, to je jako kdyby někdo plakal, že musí chodit pěšky, zatímco jiný si koupil auto a vozí si zadek v pěkném autě🙄
Samozřejmě, že to zaplatíme my všichni. Celá společnost.
Investice do těchto technologií už dávno nejsou nijak extra vysoké, natož likvidační. Třeba u baterky s kapacitou vhodnou pro byt by se mohla investice vejít do 50-ti tisíc. A pokud se to rozšíří, bude i sekundární trh, kde to použité koupíte ještě mnohem levněji.
15 minut a dvě hodiny je docela rozdíl, ne? A pak ještě 30 minut čerpání elektriky a když je pomalá, tak klidně hodinu. Viděl jsem záběry z USA při dikůvzdání a tam čekají na nabíječku klidně půl dne. Super!!!!!
USA je na tom samozřejmě hůř, než my tady v Evropě. Tady už díky autům s dojezdem kolem 500km zvládneme víc než 90% cest bez dobíjení po cestě. V USA mají poněkud jiné vzdálenosti mezi městy, tam to ještě bez dobíjení po cestě často nejde.
Na druhou stranu zamyslel jste se nad tím co píšete? Vy byste čekal na nabíječku půl dne? Já teda rozhodně ne!
To bych raději našel nějakou pomalou o kousek jinde a nabil jen tak málo, abych dojel na jinou méně vytíženou rychlou nabíječku. Případně bych našel AC nabíječku a nabil za 2-3 hodiny na další úsek cesty. Pořád lepší, než čekat půl dne ve frontě na rychlou nabíječku.
Zkrátka je silně nepravděpodobné, že se něco takového opravdu stalo. To bude jako s tou známou fotkou se zamrzlými auty na dálnici, která je vydávána za katastrofu elektrických aut, kterým došly v koloně baterky. A přitom je to stará fotka z nějaké obří vánice z doby, kdy ještě žádná EV nejezdila a všechna ta zamrzlá auta jsou spalováky🙄
Ne, to si teda nevymýšlím. Ono, když máte 10% a další nabíječky jsou též obsazeny, tak prostě čekáte 2 hodiny, protoze dal nedojedete. Další výhoda elektroaut. Ale muzete si s sebou vozit v elektroaute elektrocentralu, kanystr s benzinem se vam tam jeste tez vejde.🤣🤣
Vzhledem k tomu, že tu je nabíječek tolik, že máme skoro nejvyšší poměr nabíječek na jedno auto v celé Evropě (máme málo aut), tak šance, že by byly obsazené i všechny nabíječky v okolí, je dost mizivá.
Já jsem tím čekáním na pumpě chtěl především ukázat, že se to může stát i u spalováku, ale jak u těch EV, tak u spalováků je to rarita. Bydlím tu 8 let a na té pumpě jsem takovou frontu viděl 4x a sám se stal její obětí poprvé.
Šance, že narazíte v ČR na plně obsazený nabíjecí HUB je podobně nízká, spíše ještě nižší.
Všichni provozovatelé tu brečí, že na těch nabíječkách nikdo nenabíjí. Zrovna nedávno jsem četl rozhovor s ředitelem PRE. Loni jim stouplo vytížení nabíječek z 2,4% na 2,9% 🙄
A to PRE je asi nejlepší nabíjecí síť co tu máme. Ostatní na tom nejspíš budou ještě hůř.
Na zateplení se chystáme, počítám tak 600-800tis bez dotace. Tuhá paliva stejně budou časem končit, mostecké už skončilo. Takže TČ nebo kondenzační kotel časem budeme muset pořídit. Na ohřev vody uvažuji soláry.
Ta FVE vám pokryje nejen ohřev vody, ale velkou část roku utáhne i vytápění skrz to TČ. V lednu a prosinci samozřejmě ne, ale zbytek roku už je to významný zdroj energie.
S vastní vyrobenou elektřinou si doma dělejte co chcete, ale NEVYKRÁDEJTE kvůli tomu OSTATNÍM OBČANŮM KAPSY! Současné vysoké ceny elektřiny jsou prokazatelným důsledkem prosazování FANTASMAGORIÍ, KTERÉ HLÁSÁTE! 🙁
Já nikomu kapsy nevykrádám!
Naopak se snažím, aby má elektrárna pomáhala síť stabilizovat, namísto destabilizace, jako to dělají solární baroni.
Současné vysoké ceny jsou především důsledkem zvýšeného tlaku na odchod od spalování fosilních paliv.
Prechod na novou technologii vždy stojí peníze.
Samé hloupé a DEMAGOGICKÉ žvásty! 😐 Kouříte marihuanu nebo obyčejné cigarety? Pak tu rakovinu nesvádějte na fosilní paliva. 😛
Jaká demagogie? Vy rád dýcháte jedovaté zplodiny z hoření? Já ne!
A jakéhokoliv kuřáka, který si bezohledně zapálí v přítomnosti nekuřáků z duše nenávidím a opovrhuju jím. Asi zapadám do škatulky "militantní nekuřák"🤷♂️
Chápu, že to takto nemá každý, ale já mám astma a tak mám k čemukoliv co produkuje kouř, řekněme poněkud vyhrocený vztah.
A pokud jste tak nevzdělaný, že nevíte že toxické látky z hoření jsou jednou z příčin vzniku rakoviny, tak doporučuji si o tom něco zjistit🙄
Během 700 ks montáží jsem nenarazil na otopný systém,který by nevyhovoval tč.Nízko a vysokoteplotní radiátory jsou chyméra,kterou rádi předhazují ti,co tomu nerozumí.
PS tč komín nemá. A co byste chtěl spočítat?
Zajímavé. Že by měli všichni tak moc předimenzované radiátory, že jejich plocha stačí i pokud snížíte teplotu topné vody o 25-30°C?
Nezlobte se, ale to mi nepřijde pravděpodobné.
A s tou efektivitou to samozřejmě byl eufemismus. Měl jsem tím na mysli to, že zatímco když to TČ jede s teplotou topné vody do 35°C, tak dokáže udělat COP kolem 3,5, ale když ho poženete na 45°C tak už budete rád za 2,5-3 a když půjdete s teplotou ještě výš, tak už z toho v zimě bude jen hodně drahý elektrokotel.
Mě TČ vytopí barák se spotřebou do 1 MWh ročně, ale to proto, že mi do podlahy nikdy nemusí ohřívat vodu na víc než 26°C a tedy jede s vysokým COP.
I nižších.
jinak tč topí nonstop,čili nic nebude trvat déle.Tč doplňuje jen okamžitou potřebu tepla čili tepelnou ztrátu.A jelikož odpadá "zátop výhas",tak pro Vás nepochopitelně může topit i do trubek 2,5" s nižší teplotou než původní.Takže závěr - majitel s tč platí stejně či méně.
Pokud tam měli radiátory spočítané na to, že dokáží pokrýt tepelnou ztrátu místnosti při topné vodě 60°C+ a najednou to předěláte na TČ a budete tam posílat 35-40°C, tak to ve většině baráků nebude na tepelnou pohodu stačit. Jinými slovy, tam budou mít zimu.
A pokud zvednou teplotu topné vody, tak zase sníží efektivitu TČ.
Takže mi přijde, že vaše tvrzení, že není potřeba dělat úpravy, dost odvážné.
Minimálně budou muset přidat plochu radiátorů, nebo vyměnit, za nízkoteplotní, aby to mělo smysl.
Tak pán píše 5 a když topí tak cca 10tis měsíčně za el. Což je normální výdaj dnes za barák, co by chtěl ?! Samozřejmě že topení dřevem vyjde levněji!!! A kecy že to je ne-eko?!!!!
To je porce energie, že by s tím vytopil celý panelák nebo malý zámek.
Ten článek je nejspíš na objednávku. Moc nevěřím, že by se někdo takhle dobrovolně veřejně ztrapňoval a ukazoval svou hloupost🤷♂️
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Odpad nemá bejt něčí byznys, toť muj nátor, chápu že žijeme v kapitalizmu, ale tohle je podobný jako s veřejnou dopravou, prostě je potřeba a proto se dotuje a tady furt brečej nějaký odpadní magnáti že jim něco uškodí, zatimco oni 30 let do ničeho neinvestovali a myslej si že jejich byznys bude dál stejně fungovat, zatimco na západě nic třídit ani nemusej a vytřídí to za ně právě ta odpadní firma na svojí lince, tady jsme se fakt zasekli před 20-30 lety kdy každej jednotlivec musí dělit odpad pomalu na jednotlivý molekuly a běda jak to uděláte špatně, už i fízlujou co kdo vyhodil, všechny popelnice zamčený, kontroluje se co v ní bylo a podobně.....a skládky v lesech začínaj zase vznikat protože lidi maj tý buzerace dost.
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Proč by neměl být odpad něčí byznys? 😯 Vy byste chtěl žít zavalen odpadem?
Totiž firmy existují za účelem zisku, takže pokud chcete, aby někdo ten odpad zpracoval a udělal to kvalitně, tak to pro něj musí být ziskové.
Nebo byste chtěl, abychom to raději jako společnost museli dotovat, než aby na tom mohl někdo vydělávat?
Třídění není buzerace! 🙄
Je to způsob jak zajistit, že ten odpad půjde recyklovat a bude to ekonomicky rentabilní a tedy to někdo bude ochoten dělat.
Určitě nechceme, aby ten odpad končil v moři nebo ve spalovnách, jen proto, že je příliš nákladné ho třídit a některý se i vhozením do směsného znehodnotí, takže už ani recyklovat nejde🙄