Pořád se řeší lepší baterie, ale jaksi se nemluví o tom, jak tu energii přenést do baterie v podobném čase, jako trvá běžné tankování paliva...Pokud zkrátíte čas na nabíjení, musíte buď zvednout napětí, nebo proud, a je absolutně jedno o jakou jde baterii, ten objem energie tam musíte dostat...Pokud bude na dálnici na jedné pumpě tankovat cca 200 aut za hodinu jako dnes, pohybujeme se v tisících až desetitisících ampér odběru, takže v megawattech. Tento příkon již není jen tak možné někam přivést. Leda, že bychom u každé takové stanice postavili malý jaderný bloček...Kdo něco málo ví o elektřině, třeba že P = U x I, ví že je to celé nesmysl. Zeleným to ale ještě nikdo neřekl, oni studují jiné, humanitní obory...Hezký večer. T.Kunz
Okoun potřebuje pomoc, stejně jako jiné, dříve běžné druhy, a to také jinak. Mám na mysli zamezení debilního vysazování sumců do vod kam nepatří, hlavně, aby se namachrovaní borci mohli fotit a vytahovat s trofejemi, a nikdo už nedomyslel, že tahle verbež nemá nepřítele a žere naprosto vše...A tak budeme teď zachraňovat třeba karasa, lína, cejna, kteří jsou pro sumce první snadnou kořistí...Klasický příklad je nádrž Kyjická u Chomutova, kde před deseti lety byl každý nához okoun nebo cejn, a po vysazení stovek (!) sumců, kteří se již sami množí, tam již není skoro nic, jen se tam každý rok dá násada kaprů, aby ti blbci měli co sežrat. Bohužel je takových vod kolem spousta, diletantů ve vedení organizací také a fotografů trofejí, co jezdí s kolečkem hi-tech vercajku k vodě také. Nikdo to nezmění, z rybařiny je byznys. Ten púvodní smysl se vytrácí. Je mi z toho po čtyřiceti letech rybaření smutno a často přemýšlím, že toho nechám...Tomáš Kunz.
No tak vida, páni ekologové objevili Ameriku! Jsem rybář a toto vím spoustu let. Netýká se to ale pouze karase, ale také například lína,cejna nebo okouna. Ten důvod je ale z velké části jinde. Z rybaření se stala komerční záležitost s obrovským obratem v prodeji různých navoněných kravin, s obrovskou reklamou na trofejní úlovky. Pod vlivem této komerce potom spousta rybářských organizací vysazuje do revírů ve velkém sumce. Tento nemá predátora a tak se mu daří v podstatě všude a to i v malých rybnících. Žere naprosto vše, první jsou na řadě právě karasi a líni, ale nepohrdne téměř žádným druhém. Mám spoustu konkrétních případů okolo, kde byli sumci vysazeni a dnes je tam pouze sumčí populace a každoroční násada kapra, která jim slouží jako krmení. Ve v.n.Kyjice zmizela díky vysazení stovek sumců obrovská populace okouna za několik let. Toto je,díky hloupým lidem, ten důvod. Hezký den.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Vadí mi na tom všem spíše jiná věc. Díky této již letité propagaci lovu trofejních sumců, došlo k obrovské komercionalizaci jejich lovu. V jejich lovu se shlédli mnozí lidé, kteří by jinak rybařinu nikdy nedělali, často movití a dychtiví po adrenalinu. A tak vzkvétá i velmi bezhlavé nasazování této ryby bez predátora, často ve velkém počtu i tam, kde nemá vůbec co dělat. A tak máme dnes, díky těmto namachrovaným sebevědomým fotografům a instagramovým chlubilům, spoustu vod, ve kterých není nic, než tyto obludy a každoroční násada kapra, aby měli co žrát. K vlastnímu vyzkoušení doporučuji v.n. Kyjice u Chomutova, dříve plná okounů, candátů, štik, cejnů a nyní, po patnácti letech od vysazení stovek(!!!) sumců, téměř mrtvá voda. Republiková akce na záchranu karase je také z velké části důsledkem práce těchto propagátorů. On totiž karas a lín jsou první, kteří přítomnost sumce odskáčou. Opět mám konkrétní případ, propadlina Tráva v Dolním Jiřetíně. Naprosto stejný scénář....Ale povolené lodě pro pár vyvolených...A toto je věc, kterou dost dávám za vinu panu Vágnerovi. Rád a s chutí bych mu to jednou řekl osobně na nějaké besedě. Tomáš Kunz, Litvínov.
3 odpovědi