Nepřipadá mi, že si učitelé neví rady, co k tomu říci. Spíš chápu, proč se to míjí účinkem. Děti chtějí telefon, sociální sítě, energeťák, hambáč. Pro ně jsou to nezbytné potřeby, za které se ty peníze prostě dát musí.
A ono i když se dívám na vlastní příjmy a výdaje - 60 % nájem, 10 % pojistky, 20 % jídlo. Když měsíc nežiju, ušetřím 2-3 tisíce. Když nebudu žít několik let, můžu na dovolenou. To není gramotností či negramotností. Prostě není kde šetřit.
Když se to takhle řekne studentům, tak ještě učitele obviní z toho, že je traumatizuje pravdou. Fujky. Hra může být fajn, jen si prostě nemyslím, že to bude mít trvalejší efekt. Je to podobné jako přednáška o škodlivosti těch telefonů a sociálních sítí, o první pomoci nebo o hledání práce. Studentům odpadne pár hodin, odsedí si to, odkývou, ale za týden je to pryč.
Opravdu tady někdo kritizuje ostatní za to, jak hospodaří s penězi, když je sám ochotný dát 60 % příjmů za nájem a v lepších měsících ušetří 3000 korun?
Už by bylo na čase, konečně zrušit, nebo alespoň výrazně zredukovat příspěvky na bydlení. Každý má bydlet tak, na co má. Lidé nejsou motivováni hledat si levnější bydlení. Nad případným zvýšením nájmu jenom mávnou rukou, protože stát to doplatí. Takže nájmy rostou, bují obchod s chudobou a platíme to všichni.
Cena nemovitostí bují jako rakovina a nikdo nemá odvahu do toho říznout. Jen se kolem toho hodně nakecá, bankéři a realiťáci si mnou ruce, ale stejně se tajně modlí, aby to celé neprasklo během jejich krátké doby.
Jak konkrétně byste do toho chtěla říznout? Jestli máte nějaké řešení na drahé nemovitosti, nejeden člověk bude rád, když se podělíte.
„Poskytovatel půjček by neměl chtít jenom doklady a výpisy z bankovnictví, měl by prověřit i třeba výdaje v souvislosti s bydlením. A právě zaměření na výdajovou stránku často chybí. Hlavně by se správně neměli spoléhat na to, co člověk předkládá, měli by si to i ověřit,“ popisuje Davidová.
No ty kráso. Takže když poskytovateli půjček donesu nějaká zfalšovaná čísla, on mi poskytne půjčku, tak je to jeho chyba, že si je neověřil? To je neuvěřitelné. Vždyť to je jasný pokus o úvěrový podvod. Odkaz
Strašně mě děsí tenhle trend, kdy lidé nejsou schopni přiznat svoje pochybení a hážou vinu na všechny okolo. Paní musela dopředu moc dobře vědět, že se splácením bude mít problémy a přesto si šla půjčit. Ale místo toho, aby přiznala chybu, že to podělala, tak si bude stěžovat na poskytovatele, že jí ty peníze půjčil.
Co bude příště? Až nabourám v autě, budu si stěžovat na autobazar, kde jsem je koupil, že si dostatečně neprověřili mé řidičské schopnosti? Když zdemoluju pronajatý byt, budu si stěžovat na pronajímatele, že si dostatečně neprověřil, jestli jsem slušný občan?
Opět článek napsaný jen za účelem naštvat lidi. Nejde o popis atmosféry trhu ani o jakékoliv hodnocení. Jde jen o sdělení co vše se zdražilo.
Proč naštvat lidi? Článek jenom informuje o cenách na trzích. Buď to za tu cenu budu chtít koupit, tak si to koupím. A když ne, tak ne. Opravdu nechápu, proč by mě měl článek naštvat.
Asi jenom v ČR je možné, že tady máme cca 8 let nezaměstnanost oscilující kolem 4 % a přesto nám mzdy rostou tak pomalu. Ono kdyby se lidi naučili v práci ozvat, říct si o přidání, změnit práci při nespokojenosti, naučit se něco nového, tak už tady dost možná ty německé mzdy máme. Jenomže tady drtivá většina lidí čeká, že ono se to samo nějak zařídí. A tak většina lidí nadává na práci, na peníze, na šéfy a čeká, že jim někdo něco přidá jen tak. No, jak se říká, každý svého štěstí strůjce.
Krásná práce a přitom ten příjem není nic nedosažitelného.
Přesně tak. Nejdřív jsem si říkal, že je to opravdu vysoká částka. Pak mi došlo, že sice máme se ženou o něco menší příjmy, ale zase jsme o cca 15 let mladší a jsme oba zaměstnanci, na živnost by ten příjem byl taky jiný. Velkou výhodou mají ve svém bydlení bez hypotéky. My dáme za hypo cca 50k měsíčně a to je už dost znát. To je v podstatě to jejich půlroční cestování.
Pozoruhodné je zejména to, kde se stále bere tak ohromná poptávka po bytech, která samozřejmě zvedá tržní cenu do astronomických výšin. Poptávka je umožněna hypotéčními úvěry, kdyby jich nebylo, ceny by byly čtvrtinové. Každý ať si to přebere sám. Je to opravdu obludný systém, kde člověk je jen křeček v kole, kde bude muset šlapat a šlapat a šlapat nejméně třicet let, a následně dostane důchod blížící se nule.
Tak trošku jste si odpověděl sám. Mnoho lidí tak nějak počítá, že důchod bude hodně malý a platit z toho nájem zkrátka nepůjde. Proto se tolik lidí snaží během produktivního života získat vlastní bydlení, přestože to může být finančně hodně náročné. Kdyby měl člověk jistotu, že mu důchod ten nájem v pohodě pokryje, věřím, že by se tolik lidí do vlastního nehrnulo.
Alternativou je, bydlet v nájmu a na důchod investovat do jiných instrumentů. Ale tomu hodně lidí nerozumí nebo se boji, že o peníze přijdou. S vlastní nemovitostí má člověk alespoň jistotu střechy nad hlavou, i kdyby její tržní hodnota byla na nule.
Jestli by mi u partnerky něco opravdu vadilo, tak by to bylo utrácení za zbytečnosti, které udělají jenom chvilkovou radost. A pak doma jenom překáží, nebo se dokonce vyhodí. Stejně tak by mi vadilo nakupování hromady jídla, které se nestihne sníst a vyhazuje se. Jednak kvůli penězům, ale hlavně z principu.
Jestliže paní takový problém má, ví o něm, ale nemá dostatečnou vůli s tím přestat, tak se nabízí celkem jednoduché řešení. Ať finance spravuje manžel. Paní ať disponuje pouze penězi k pokrytí nezbytných výdajů. Ostatní výdaje pak bude muset konzultovat s manželem a dohodnou se společně, jestli pořízení dané věci smysl dává, nebo ne.
Tuhle vymyšlenou historku jsem slyšel už víckrát.
Bohužel se to zřejmě stává. Já když donesl na policii nalezenou peněženku a říkal jsem, že jsem si nebyl jistý, jestli to nedoručit přímo majiteli, tak mi řekli, že je to lepší přes policii, že majitel by mě mohl obvinit, že mu tam něco chybí a mohl bych z toho mít problémy.
Měl odvahu, chlapík, ji zvednout, před lety jsem našel platební kartu a co mě nenapadlo, šel jsem na policajty ji odevzdat, no tříhodinové peklo, kdy jsem střídavě podepisoval nějaké papíry a stále dokola vyvracel, že by u toho byl PIN a že bych snad nějaké peníze někde vybral, zakončil četník upozorněním, že u každého bankomatu jsou kamery, že by mě stejně lapili... No znechucení maximální. Proto, když jsem relativně nedávno viděl ležet pouzdro na doklady?/peněženku na chodníku, tak jsem přítelkyni, která jej chtěla zvednout, strhl ruku, ať ji nechá ležet a vyžere si to někdo jinej...
Nevím, co to znamená “před léty”. Já našel peněženku asi 2 roky zpátky. Když jsem ji donesl na policii, tak po mně nikdo nic nechtěl, ani se legitimovat, ani nic podepsat. Jenom mi řekli, ať to tam hodím do schránky na nálezy. Tak snad se za ty roky přístup k nálezcům změnil.
Obávám se, že správně je varianta dvě, neboli utře. Stejné je to přece s důchodovým spořením. Celý život si spoříte na důchod se slibem státní podpory, ale pokud umřete, šmik vše co jste dostal je tahem tužky pryč.
Tak ono i když si koupíte třeba chalupu na stáří a pak umřete, tak si jí moc neužijete. To je celkem logické a nijak to nesouvisí se státními důchody.
Jinak soukromé důchodové spoření se samozřejmě stane součástí dědického řízení, rodina o nic nepřijde.
Máte rodinu, děti budou jistě rády když jim místo bytu nebo domku odkážete nájemní smlouvu.
Proč by jim měl odkázat nájemní smlouvu? Pokud má skutečně nájem výrazně nižší než hypotéku, tak z peněz, co ušetří, vybuduje hezké investiční portfolio, které ho jednak zajistí na stáří a jednak může odkázat dětem.
Navýšit alimenty a zažádat o přídavek na dítě. 46 000,- na 5 děcek je fakt málo.
Promiňte, ale rady typu “měli by si zažádat o příspěvek na …” mě dokážou nadzvednout ze židle. Stát by měl pomáhat lidem, kteří pomoc opravdu potřebují. A ne, že se rozhodnu nasekat si 5 dětí a pak budu chtít po státu (ostatních občanech), aby mi je živil. Ano, každý může udělat chybu. Ale tady? Týpek má 2 děti s nějakou ženskou, která se o ně nechce starat, a proto se rozhodne mít s ní třetí? Zvlášť když je na tom finančně očividně špatně a musí řešit insolvenci. Dostal se do té situace sám, tak si musí i sám pomoct. Najít si druhou práci a pořádně se otáčet.
Já bych ty politiky odměňoval asi následovně:
Zajímavý nápad, velice výhodný pro politiky, ne tak výhodný pro občany. Stačilo by zrušit důchody a sociální dávky, platy v státním sektoru dát na zákonné minimum, daně vystřelit na 90 % a politik by si za jedno volební období vydělal dostatek peněz na zbytek života.
Takže turista uklouzl na skále a rovnou za ním čirou náhodou letěl dron, který ho při tom natáčel z bezprostřední blízkostí? Nebo za ním jel hlavou napřed kamarád s kamerou, aby natočil jak oba spadnou do propasti? NE, je to jasně naaranžované video z kategorie "čím větší pitomost, tím větší sledovanost".
A komentář moderátora jste neposlouchal? Dnešní akční kamery umí hodně věcí. Dokonce odstranit “tyčku”, na které jsou připevněné, ze záběru.
35
Sledujících
1
Sleduje
35
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Ano, a proto mi připadá strašně úsměvné, když někdo mluví o tom, jakou máme v ČR bídu. Tady je příklad nízkopříjmové rodiny, která navíc musí platit alimenty a exekuce. Vlastně si moc nedokážu představit, že by na tom byl někdo ještě hůř. A stejně si mohou dovolit vyhodit dvojku měsíčně z okna.
A že jim zbyde každý měsíc “jenom” 8000 na další výdaje? Moc se mi nechce věřit, že tu osmičku vydají jenom za nutné věci typu školní výlety, trojku u zubaře taky člověk neplatí každý měsíc. Očividně tady peníze létají pryč ještě jiným oknem, ale o tom se paní jaksi zmínit nechce. Takže rozhodně ta situace nebude tak hrozná, jak se ji snaží popisovat. A jestli nemají na Vánoční stromek, tak je to způsobeno jenom jejich rozhazovačností.