V současné době je splátka hypotéky vyšší než nájemné ve stejné nemovitosti.
Z pohledu cashflow je lepší s nákupem financovaným hypotékou počkat.
Můj osobní názor je, že by to prospělo i trhu. Podle chování investorů, kdy se snaží do investice nalákat další lidi, cítím jejich strach z poklesu poptávky po koupi. Proč by si někdo dobrovolně a zdarma tvořil konkurenci? Zlatá éra růstu cen je pryč, zhodnocení vzhledem k ceně financování nic moc, ve vzduchu visí další náklady s kvótami energetické náročnosti i starších budov. V roce 2021 byl vrchol zahájené výstavby bytů. Ceny to tak nějak kopírují. A při poslední krizi dosáhly ceny na dno po 4 letech od vrcholu. Očekávám podobné chování, i když rozdíl je právě v ovlivnění trhu investory.
Ano, obecně také považuji za lepší bydlet ve vlastním. Nechápu, proč se argumentuje poměrem nájemního a vlastnického bydlení na západě bez toho, aby se hodnotilo, jestli je to dobře nebo špatně.
Nesouhlasím s Vámi. Čekání na nižší sazby se nevyplatí z následujících důvodů:
- I při velmi umírněném růstu jen 5% za rok (což je spíše konzervativní odhad)
- Byt za 4,5 milionu bude stát 4,725 milionu
- Budu potřebovat více vlastních našetřených peněz na akontaci
- Místo hypotéky 3,6 milionu budu potřebovat 3,78 milionu
- Na vyšší akontaci musím za rok našetřit navíc 45 tisíc
- To znamená měsíčně odkládat navíc skoro 4 tisíce
- Ano, dostanu lepší sazbu 4% místo současných 5%
- A měsíční úspora na splátkách bude až 2 tisíce
- Měsíčně musím šetřit 4 tisíce navíc
- Abych ušetřil 2 tisíce na splátkách
- Plus přicházím o rok splácení vlastního bydlení
- A rok platím nájem místo hypotéky
Z pohledu cashflow je tedy lepší koupit nemovitost nyní, než čekat na nižší sazby. I když bych teoreticky ušetřil 2 tisíce měsíčně na splátkách, musím nejdřív rok šetřit 4 tisíce měsíčně navíc jen na dorovnání akontace, platit nájem a přicházím o rok vlastního bydlení.
Podle toho článku by si o to mohl snížit vracené peníze. Třeba o 10%. A možná by si to mohl napsat do všeobecných podmínek. Myslím že by to bylo fér pro všechny. Nevím proč by měl na všechno doplácet obchodník. Už tak je to k němu nefér že musí vracet i peníze na přepravu.
Jo, možná by to tak šlo, dát to VOP. Ale asi by mě nepřekvapilo kdyby ČOI v honu za ochranou spotřebitele měla s plošným “poplatkem” problém ať už je to 1 Kč nebo 10 %
Vrácené zboží má vždycky nižší hodnotu než nové. Vy byste si snad koupili za plnou cenu zboží o kterém byste věděli že ho měl někdo 14 dnů doma a potom ho vrátil? Ne.Takže by prodejce u vraceného zboží nikdy neměl vracet celou původní cenu.
Souhlas. Snizeni hodnoty tam je. A to musi obchodnik zahrnout do rizika podnikani 🫣 cili do marze a tim padem do zvyseni cen pro vsechny 🤷♂️
Při vracení zboží musí sice prodejce vrátit peníze za zboží, poplatek za dobírku a za dopravu, ale moc se nemluví o tom - a tady to v článku taky nezaznělo - že je povinnost vracet peníze jen za nejlevnější dopravu.
Takže když je objednávka včetně dobírky a dopravy za 1200,- protože si zákazník zvolil například kurýra za 200,- (a eshop nabízí také poštu za 99,-) a pak objednávku vrátí, tak eshop může poslat zpět jen 1101,-
Vrací tedy za zboží i za dobírku plnou částku, ale za dopravu místo 200,- může vrátit jen 99,-
“Jestliže spotřebitel zvolil jiný, než nejlevnější způsob dodání zboží, který podnikatel nabízí, vrátí podnikatel spotřebiteli náklady na dodání zboží ve výši odpovídající nejlevnějšímu nabízenému způsobu dodání zboží.“ - Nový občanský zákoník, § 1832, odstavec 2.
Je načase že novináři vymysleli nějakou bajku a probudili zájem o válku na Ukrajině . Vzhledem na to že většina světa obrátila pozornost na Izraelské dobývaní Gazy na Ukrajinu se zapomína.
O té udavačce se psalo už v květnu, ale určitě je to teď “nějaká bajka” kvůli Hamasu 😂 Hodně nepovedenej argument. Taková kravina 😂😂😂
Na účtence je španělsky:
2x pizza, 5x carpaccio, 1x smazena ryba, 1x biftek, 1x rýže s fazolemi, 1x salát, 5x coca cola, 9x pivo, 1x termopack (asi na jídlo sebou), 3x espresso a pak poplatek za servis 10% z celkové útraty (dýško).
Dle mého soudu je to účtenka z kubánské restaurace. Jídla filete de canciller (obalená ryba), bitec de palomilla (hovězí plátek), arroz moro (rýže s černými fazolemi) jsou kubánská jídla.
Účtenka je na červeném podkladu kde je vidět “o bate” a slovo “bate” je na Costa Rice slangový výraz pro muže. Na Costa Rice se připočítává 10% k účtu automaticky a peníze jdou obsluze.
Pokud by to bylo na Costa Rice tak při přepočtu na koruny by šlo asi o 760 Kč. To je celkem málo za takovou hostinu, keda by to byla starší účtenka, kdy byly nižší ceny.
Pokud by to bylo ve Španělsku, tak pak před rokem 2002, kdy používali pesety. Pak by to stálo asi 110€ (2800 Kč), což je uvěřitelná suma na ceny před 22 lety..
Podle mě je to několik let stará účtenka z kubánské restaurace, ať už na Costa Rice nebo někde ve Španělsku. Rozhodně to ale nevidím na letošní výlet do Itálie, kde by muselo být kvůli pravidlům v EU vidět vyúčtování DPH a podobně..
Autorka textu podle mého mlží nebo vyloženě záměrně lže 🤷♂️
Pokud se povolí gayům a lesbám v ČR manželství, budou požadovat i právo na společné osvojování dětí (ne pouze přisvojování). A pokud se jim povolí obojí, budou právo na pořizování si dětí pomocí IVF a náhradního mateřství. A nakonec polyamorii a její postavení na roveň běžného manželství. To vše podle USA. Jistě si pamatujete na tvrzení mluvčích LGBT+ v ‚Máte slovo‘ M. Jílkové, když v roce 2006 tvrdili, že jim postačí RP. A že o manželský svazek ani osvojování dětí neusilují. Znáte přísloví ‚Podej čertu prst a bude chtít celou ruku?‘ V USA mají dokonce své advokátní sdružení (Polyamory Legal Advocacy Coalition), které usiluje o uzákonění polyamorie a její postavení na roveň běžného manželství. Tomu ale brání zákonodárství zakazující dvoj a mnohoženství a PLAC uvažuje o jeho zrušení. Takže vlastně usiluje i o uznání m n o h o ž e n s t v í. Takové uspořádání vyhovuje především homosexuálům, kteří se na úsilí o uzákonění polyamorie podílejí (viz druhý odkaz). To je i jedním z pádných důvodů, proč v ČR n e u z á k o ň o v a t manželství a osvojování dětí pro páry stejného pohlaví. Dalším jejich požadavkem by bylo i uzákonění polyamorních svazků. A tedy i mnohoženství. O jeho d ů s l e d c í c h v souvislosti se Zákonem o pobytu cizinců a Zákonem o azylu v ČR se snad ani není potřeba zmiňovat.
A) Myslím, že dnešní dospívající a mladé dospělé narozené po roce 2000 by neměl omezovat názor z roku 2006, který nesdílejí. Pokud je mi dneska 20 let a chci si vzít za manžela svého muže, tak opravdu není dostatečný argument mi to neumižnit, protože když mi byli tři roky, tak někdo něco řekl v televizi. Já to nikomu nesliboval a za mě nikdo nic takového sliboval nemohl 🤷♂️
B) Polyamory se týká i heterosexuálů. Prosím netahejte polyamory do debaty o svatbách gayů a leseb. Znám několik polyamory osob a jen jedna je gay, ostatní jsou hetero. Je to jediný gay, který je polyamory, kterého znám a gayů znám opravdu hodně. Buď nevíte co polyamory je nebo tu v debatě záměrně děláte kompot a mícháte jablka a hrušky.
C) V jiném komentáři píšete o tom, že Příroda tohle a Příroda tamto a používáte to jako argument proti sňatkům gayů a leseb. Manželství mohou uzavřít i senioři, kteří spolu děti kvůli věku mít nemohou “protože Příroda”. Uzavřít manželství mohou prokazatelně neplodní hetero lidé a nikdo je neomezuje. Institut manželství je společenský konstrukt, který tu není přístupný všem. Aktuálně je pouze pro hetero páry, ale ne pro homo páry. To je nefér, to je špatně. Je potřeba to narovnat a dát právo uzavřít sňatek i homo párům. Manželství není Příroda, manželství si vymysleli lidé.
Než bude někdo argumentovat tím, že je tu manželství muže a ženy stovky let, tak se prosím podívejte proč tehdy vzniklo, jaké postavení ve vztahu měla žena, kolik let nevěstě často bylo a pak se podívejte jak moc se to za ty stovky let změnilo a pro ženy zlepšilo.
Evoluce manželství pokračuje ☺️
Tak třeba ruZká ria novosti to komentovala takovým zvláštním způsobem.
Překlad Google.
Nadpis:
Atrakce "Slunce Moskvy" změnila způsob prodeje vstupenek
Citace z článku:
MOSKVA 11. září – RIA Novosti. Ruské kolo "Slunce Moskvy" obnovilo práci s omezeními, uvedla tisková služba.
Již dříve se na kanálech Telegram objevilo video, ve kterém zaměstnanci atrakce sdělují návštěvníkům, že kolo nefunguje kvůli technické práci.
"Ruské kolo" The Sun of Moscow "obnovilo práci s omezeními. Rozhodnutí o přerozdělení toku návštěvníků na další dny bylo přijato s cílem odstranit nouzové situace kvůli vysokému počtu lidí, kteří chtějí jezdit," uvedla tisková služba.
"Hosté, kteří si zakoupili vstupenky mezi 11. a 25. zářím, mají možnost vrátit peníze, přesunout návštěvu na pozdější termín do konce roku 2022 nebo vyměnit za zboží, které je prezentováno v obchodě se suvenýry vedle atrakce," v tiskové zprávě se píše.
P.S. Nevíte náhodou někdo, proč použili na název angličtinu?
To je jednoduché: Protože ten automat to nepřekládá z ruštiny do češtiny rovnou, ale překládá na pozadí ten text nejdřív v ruštiny do angličtiny a pak teprve z angličtiny do češtiny. A k tomu má v programu napsané, že tam kde rozpozná, že se jedná o název, tak to z angličtiny nemá nepřekládat. Takže je pak výsledek český text, ve kterém zůstane anglický název.
Pokud by šlo o "klasické" byty pro rodiny, měl byste určitě pravdu, ale já si tam klasické byty nedovedu představit. Něco jsem tam vyřizovala u jedné neziskovky a taky jsem tam byla u doktora a přijde mi, že to plánují co kancelář, to byt (je tam asi 700 kanceláří). To by zkrátka neodpovídalo dlouhodobému bydlení pro rodiny, ale bytečkům pro cizince.
Četl jsem v nějakém rozhovoru s těmi novými majiteli, že cca 50% současné plochy není uzpůsobeno k pronájmu. Předpokládám, že to budou chodby, archivy atp. Podle toho jak stejným majitelům funguje nájemní dům Luka Living, tak bych čekal cílení hlavně n dlouhodobé pronájmy. S pobyty pár dní je hrozně práce a pokud by zas kvůli covidu stát zakázal provoz toho ubytování pro cizince, tak jak to udělali v roce 2019, tak by byli majitelé budovy podle mě hodně odvážní to riskovat po investici do přestavby toho domu. Jistý dlouhodobý nájemník je pro takovou velkou firmu podle mého dneska asi lepší než provoz domu jako “hotelu” pro turisty.
2000 lidí? Znáte ten barák vůbec, byl jste vevnitř? Jak tady bylo správně podotknuto, to nebudou plnohodnotné byty, ale airbnb "buňky" (jeden současný kancl = jeden nový "byt"). Spousta lidí tady velmi správně namítá, že vůbec nejde o to, zajistit Pražanům dostupnost bydlení, ale spíš namastit si kapsy na cizincích. A ano, ti pochopitelně parkování nepotřebují.
Pokud je projekt 600-650 bytů, tak odhaduji, že se to bude tak pro 2000 lidi. Kolik je Váš odhad?
Dlouhodobé pronájmy bez možnosti parkování? Tak to zní velmi věrohodně.
Zajimalo by mne kolik lidi v te lokalite ma parkovani ted. Domy v okoli z let 1900-1940 tech podzemnich mist nikdy moc nenabizely 🙂 Jiste parkovani na Zizkove bylo vzdycky pohadka pro vetsinu a realita jen pro jednotlivce, takze s timhle ten dum na tom moc nezmeni 🤷♂️
Pokud máte pětičlennou rodinu, tak ano. Říkají Vám něco velké nákupy? Nejsem šimpanz, abych to tahala v rukou.
Už teď jsou v okolí (200 a 400 m daleko) dva klasické supermarkety a pokud se bavíme o tom, že v lokalitě bude nových 600-650 bytů, tak to tam jistě pro těch 2000 lidí vznikne nějaký další 🤷♂️
Zajímavá informace. Až na tu agitku o CO2.
Ať kupují ele z obnovitelných zdrojů a budou mít za bankomatem nulovou stopu 🤷♂️ Navíc ve článku stojí, že dublované bankomaty odvezou do menších obcí, takže budou žrát ele někde jinde, čili žádná úspora ele nebude 🤷♂️ Jen k tomu přibude spotřeba benzínu jak do těch bankomatů, které budou dál od sebe než teď, budou opancéřovaná auta vozit hotovost. Nepředpokládám, že to budou elektro auta..
A hned dalším požadavkem bude manželství “opravdu pro všechny”, t.j. skupinu např.: 2 muže, 3 ženy, jednu nonbinární oslici, stolní lampu co se považuje za křišťálový lustr, papírového muže s vagínou a papírovou ženu s plnovousem a pinďourem a ….. doplňte si cokoliv….a tato polyamorní skupina si pak bude moci zažádat o adopci a její aktivisti budou vyřvávat, jak se bude dítě, adoptované tímto pelmel, mít lépe než v děcáku a že z něj vychovají úplně normální nevím co.
Až budou mít nonbinární oslíci, stolní lampy nebo křišťálové lustry, jakékoli, byť jen jedno, lidské právo, tak teprve potom bych asi začínal debatu o tom co chtějí a jak a zda narušují chod věcí. Do té doby, když to používáte jako argument, tak to je podle mého soudu nesmysl.
Ne nebudou dál růst. Proto developeři takto blbnou. Už je progóza že hypoteeční trh se propadne o 50%. A když na hypo vychází 80% nákupů, tak se reálně moc kupovat opravdu nebude. A kde není poptávka, tak jde cena dolů. A zvlášť, když je cena totálně přepálená. Nejsou totiž jen nové nemovitosti, ale spousta už postavených bytů je prázdná a ty se budou postupně vracet na trh.
Objem hypoték podle toho externího článku spadne cca na úroveň roku 2019. To ale asi neni žádné drama ne? Tehdy se taky hyposvět nehroutil a ceny nemovitostí vesele rostly..
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ve výpočtu ale podle mě nesprávně vyhodnocujete ten rok bydlení v nájmu navíc. Tam je ten rozdíl. Ty 4 tisíce našetřím tím, že budu místo hypo 25 tis. platit nájem 15 tis., nebo i kdyby 20 tis. Pořád tam je dostatečná měsíční úspora, která udělá s přehledem těch dodatečných 45 tisíc. Nějakou kačku přihodí zhodnocení akontace, 900 tis. mi při 2 % na spořáku udělá 9 tisíc k dobru (spořák proto, že akontaci nepovažuji za "přebytečné" peníze vhodné k rizikovému investování, za druhé je tam strašně krátký horizont).
Růst cen je velká neznámá. Já osobně si myslím, že předchozích 30 let vývoje se nedá pokládat za běžnou situaci, ze které lze počítat průměr růstu v dalších letech. Ten mi od r. 2000 do 2023 vychází průměrně na 7,5 % ročně.
V tom období je vstup do EU (boom 2003 - 28% růst ), boom před krizí (2008 - 28% růst) uvolnění trhu pro cizince (vyšlo na období propadu), období nízkých sazeb, nerozvážné rozhazování peněz za covidu s růstem cen přes 25 %.
Při poslední krizi trval pokles cen bytů 5 let, meziročně přes -3 %. Těžko říci, jak to bude vypadat nyní. Situace není stejná, nakupující investoři i držící vlastníci věří v růst.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
V příkladu je hypotéka 19.500 Kč, nikoli 25.000 Kč jak uvádíte.
Zhodnocení akontace vidím mnohem vyšší v tom, že ji hned zainvestuji do bytu. Při růstu ceny bytu o 5% ročně (4,5 mil. na 4,725 mil.) získám 225.000 Kč. I když mám v bytě vlastních jen 20% (900.000 Kč akontace), celý nárůst hodnoty je můj. To je 25% výnos na vlastní kapitál díky pákovému efektu hypotéky, oproti 2% na spořicím účtu (18.000 Kč).
Ekonomicky jsme teď v jiné situaci než v bankovní krizi - trh je víc regulovaný, banky jsou zdravé, hypotéky přísnější. Na trh vstupuje mladší generace, bytů je málo kvůli pomalé výstavbě, po energetické krizi se zvýšily náklady na výstavbu a také lidská práce stojí každý rok víc. Developeři raději pozastaví projekty, než by prodávali se ztrátou. Velkou část bytů drží investoři, kteří nemají důvod prodávat pod cenou. Takže podle mě ceny bytů dolů nepůjdou. Naopak odhaduji konzervativně růst 5% ročně.
1 odpověď