Před nějakým časem jsem si řekl, že nebudu kupovat nic, co je vyrobeno v Číně, že podpořím lokální výrobu. Jenže kromě jídla a drogerie je vlastně téměř vše, co si člověk sem tam kupuje, vyrobeno v Číně. A pokud už jsem našel výrobek z EU, byl násobně dražší, než ekvivalent z Číny. Ano, možná byl trochu kvalitnější, ale u většiny spotřebního zboží je to jedno. Český manuál nepotřebuji, umím anglicky. Je to klasická volba peněženkou, kdy jsem ochoten u vybraného zboží za nízkou cenu oželet záruku, trochu kvality a český návod.
Vlastnické bydlení je forma luxusu nikoliv nároková věc pro dvacetileté. To, že byly úroky velmi nízké a banky dávaly levné peníze všem, byla vlastně taková anomálie, která se již nemusí opakovat a nelze to brát jako referenci. Teď se to vrací do normálu. Holt se budou muset mladí naučit zakládat rodinu ještě před tím, než budou mít vlastní dům/byt se dvěma garážemi a dvěma auty. Třeba v pronájmu. A pak celý život makat, aby si na stáří mohli pořídit vlastní bydlení.
Jak ztohoven?
Varianta 1 (ta nepopulární) by mohla být progresivní zdanění každé další nemovitosti, ve které nemám trvalé bydliště. Zároveň s tím by bylo vhodné významné snížení daně z práce. Ty, kteří vlastní 0 až 1 nemovitost, by to nepostihlo a měli by víc peněz ze mzdy. Ti ostatní by přispěli na rozvoj obecní infrastruktury.
Varianta 2 by byla přestat stavět další nemovitosti. Ze statistiky se dá vyčíst, že jich je dost. Populace v ČR víceméně stagnuje, lidé bydlí po jednom nebo po dvou ve starých dvougeneračních domech, rozdávají se dotace na zateplení domu po babičce, 80 procent populace ČR bydlí ve svém. Není důvod stavět. Vznikne tlak na revitalizace a sociální mobilitu.
Na jedné straně si lidé stěžují, že jsme závislí na dovozu z Asie, že za komunistů bylo skvělé, jak jsme byli soběstační atd., ale jakmile se jedná o stavbě přehrady, elektrárny, úložiště jaderného odpadu, spalovny, výroby čehokoliv, tak přijde na řadu NIMBY. Chceme být soběstační, ale nikdo nechce průmysl za domem. Rozumím tomu, ale takto nám ten ujíždějící vlak ujede definitivně.
S dostupností bydlení u nás to není tak hrozné, jak se to mnohdy podává v médiích. Dle ČSU bydlí 80 % lidí ve vlastním a 20% v nájmu. Dále opět z ČSU v letech 2011 - 2020 přibylo v ČR 215 000 obyvatel a bylo dokončeno 290 000 nových bytů. Co to ukazuje? Bytů je dost a lidi mají na to, aby si byty pořídili. To, že mladý člověk po studiu nedosáhne na být v Praze nebo Brně není relevantní informace, která popisuje celý trh s bydlením.
Ano, cenami bydlení se blížíme západu. Jen mi u takových článků přijde vždy zavádějící dávat za příklad ceny bytů v Praze. V příhraničí s Německem nebo Rakouskem se dá sehnat byt mnohem levněji a do práce v Německu nebo Rakousku je to kousek. Bydlení v hlavních metropolích opravdu není a nemělo by být pro každého.
Zboží je jen tak drahé, kolik jsou za něj lidé ochotní zaplatit. Chápu, že jíst se musí, ale i na tom se dá ušetřit, vybírat si kvalitní jídlo, které je energeticky vydatné, nepřežírat se, neplýtvat. Cigára a chlast vynechat. Volit nohama a peněženkou, ne jen brečet, jak je to drahý a stejně to koupit.
Je potřeba se na vlastní bydlení přestat dívat jako na nárok, ale spíše jako na jistou formu luxusu. Stejně jako třeba na velké silné auto. Klidně bych byl pro vyšší zdanění nemovitostí (progresivně každé další). Mělo by to však jít ruku v ruce se systémovým snížením zdanění práce. Přestaly by se rozevírat nůžky mezi bohatými a chudými. Kdo vydělává málo, zůstane mu za práci víc peněz. Kdo vydělává hodně, zůstane mu po zdanění také více a nebude mít problém zaplatit vyšší daň za své nemovitosti. Lidé, kteří mají v rodině dvě velká auta, taky v klidu a bez keců zaplatí soukromé pojišťovně 10k ročně za povinné ručení.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Do zdravotnictví, stejně jako do školství by se měl pustit soukromý, komerční sektor. Soukromnik se mnohem lépe postará o efektivitu vynaložených prostředků. Co je zdarma, toho si lidé neváží. Zdravotní daň bude sloužit pro emergency účely a speciály si zaplatíme u soukromníka nebo si počkáme na státní.
3 odpovědi