Něco jsem pro vás našel. :
Ukrajina není signatářem Ottawské úmluvy (Úmluvy o zákazu protipěchotních min, oficiálně známé jako Úmluva o zákazu použití, skladování, výroby a přepravy protipěchotních min a o jejich zničení), takže není právně vázána zákazem těchto zbraní.
Stav Ukrajiny:
Ukrajina podepsala Ottawskou úmluvu v roce 1999, ale
dosud ji neratifikovala, tedy nevstoupila do právní platnosti vůči Ukrajině.
To znamená, že:
Ukrajina není smluvní stranou úmluvy, a proto není vázána jejím zákazem protipěchotních min.
V důsledku toho Ukrajina může legálně používat, vyrábět a skladovat protipěchotní miny dle mezinárodního práva, pokud dodržuje obecná pravidla ozbrojených konfliktů (zejména Ženevské úmluvy a pravidla rozlišování mezi civilisty a bojovníky).
Použití min Ukrajinou:
Před ruskou invazí v roce 2022 Ukrajina deklarovala, že nepoužívá protipěchotní miny a že pracuje na jejich ničení.
Po začátku války byly však dokumentovány případy použití protipěchotních min oběma stranami.
Například organizace Human Rights Watch v roce 2023 upozornila, že ukrajinské síly údajně použily protipěchotní miny typu PFM-1 (motýlí miny) ve východní Ukrajině, což vyvolalo kritiku.
Shrnutí:
Ukrajina není signatářem Ottawské úmluvy v plném smyslu (ratifikace) a může tedy používat protipěchotní miny.
Použití min bylo zaznamenáno během války s Ruskem, i když je to kontroverzní z hlediska humanitárních dopadů.
Můžu se zeptat na zdroj informace? Ukrajina byla vždy vydávána za plně hodnotného signatáře úmluvy, kterou ratifikovala v roce 2005.
Já bych to tak černě neviděl. Podle vyjádření prezidenta/politiků Ruska se jedná o speciální vojenskou operaci, nikoli o válečný konflikt. Případné písemné stížnosti z jejich strany budu klidně řešit osobně na záchodě.
Ano, pochopitelně je stale možné použít dohodu na záchodě. Jako ostatně každou jinou mezinárodní smlouvu. V praxi se to osvědčilo.
je to paradoxní situace, kdy Ukrajina napadená státem, který tuto smlouvu nepodepsal, nemůže úmluvu vypovědět do konce konfliktu, přestože se jedná o obranu.
Ano, je to velmi paradoxní. Bohužel, tyto paradoxy uvedené v úmluvě jaksi politici neberou v úvahu a podepíší něco díky čemu se pak dostanou do slepé uličky. Pochopitelně je možnost se ještě řídit zásadou, že každá mezinárodní smlouva se má tisknout na hedvábném papíře.
Chápu, přijde vám to vtipný. Můj švagr dělá v lese, je tam každý den a natočil ty vlky v akci, videa jsem viděl. Bydlí ve Volarech. Na okraji Volar kus za benzínkou, kam se chodí se psem projít - roztrhaná srna od vlků na poli. Ve vesnici vedle zachytili fotopastí vlky přímo uprostřed vesnice. To mi vtipný už vůbec nepřijde. Nejdřív jsem byl skeptický, že vlk se člověka bojí a nepřiblíží se. Změnil jsem názor A co si ten vlk dovolil, že přiběhnul až k němu na nedávno zveřejněném videu tady na seznamu, další důkaz co si dovolujou. Na Šumavě už není bezpečno. Bohužel. Do lesa již na vlastní riziko.
Hrůůůza. Už tam nevkročím.
Možná vám to přijde vtipný, ale moje ségra bydlí v oblasti, kde už kvůli vlkům doporučují zákaz pohybu v prostorách lesa. Kde bez velkého psa kterého má už si netroufne ani na okraj pole vedle něho. A několikrát už tam našli hned na poli od vlků rozthanou srnu. Pár set metrů za benzínovou stanicí. Ty už se lidí nebojí, bohužel. Svědčí o tom fotopasti z vedlejší vesnice a nedávný v podstatě útok na člověka.
Jo, mne normálně vlk zastavil u supermarketu a chtel desetikorunu z vozíku. Raději jsem mu ji dal, bojim se vztekliny.
Tak s tou plachostí jste již dost vedle, protože to není tak dlouho (cca 3 týdny), co dávali pořad na "vlčí téma", kde zdůrazňovali to, že začíná být velikým problémem to, že ta zvířata, hlavně vlci, již ztratili svoji přirozenou plachost a normálně se k lidem přibližují takřka na dotyk. Co potom uděláte, když máte s sebou děti nebo někoho, lehce zranitelného? Není to v tu chvíli vůbec jednoduchá situace 🙁.
Vždyť je to pejsek
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pokud by se to týkalo krácení odměn soudcům, verdikt by byl jako vždy jiný. To je takova zajímavost.