Nerozumím, vy jste k tomu nájemnímu bytu přikovaní? Jestli ne, tak vám přece nic nebrání si najít jiné bydlení, které bude mít místo vany sprchový kout a místo přepotopnách vafek ústřední topení a radiátory.
Jsou staří, to se moc stěhovat nechce, není to jenom se fyzicky přesunout, ale také změna adresy na všech potřebných dokladech. Do toho se staří pouštět nebudou, spíš v dáli vyhlíží dům s pečovatelskou službou.
- Vrtačka, každá lepší vám i teď vydrží celý život, je výkonnější, lehčí a bezpečnější.
omezenost, já dokáži jet z důchodu na prodloužený víkend třeba 5x 6x za
rok do Chorvatska k moři.
To ne nám to hoduje, když nám to ostatní platí...
Možná dnes není možné efektivně vyrábět vodík, nicméně za 10-15 let může být situace úplně jiná. To samé spalovací motory. V budoucnu se můžou technologicky vylepšit a nebudou muset být zakázány. Problém je že EU strašně tlačí na elektromobily a lidem se do toho (hlavně kvůli extrémně vysokým cenám) nechce. A nedostatek energií? Stačila by větší podpora jaderné energetiky a problém by byl částečně vyřešen.
Vodík lze produkovat také v jaderných reaktorech (tzv. růžový vodík), ale unie chce pouze zelený vodík. No pro mě je to stále H2. problémem zeleného vodíku je jeho cena, navíc skladování a přeprava jsou technicky náročnější, ale např. v nákladní dopravě by mohl mít využití.
Omítky neotloukejte, v roce 1997 jsem měl doma 250 cm vody a zdi vyschli stejně rychle, jestli se otloukli nebo nee. Je to škoda práce a peněz!! Jen jsme měli výhodu že to bylo v létě. Ale nejvíc jsme vysušili tím, že jsem sehnal asi metrový ventilátor, tenkrát z drůbežárny a tím velkým pruvanem to usichalo před očima 😉
Souhlas, pokud omítky nejsou porušené, tak není nutné osekat, stačí oškrábat malby. Horší to bude se sádrokartonem. Jinak cihla a vápená nebo vápenocementová omítka přežijou i přes zimu, stejně tak pálená cihla. Chce to vysoušet a pokud možno topit v kamnech na dřevo, za 1.budou sálat teplo do vlhkých zdí, za 2. budou pohlcovat vlhký vzduch v místnosti. Dát je do každé místnosti, kde není komín klidně provizorně prorazit zeď a kouřit přímo ven. Stejně tak topit naplno kotlem a do rádiátorů, a jestli jde o zakázaný kotel, tak bych to měl u zádele...
Samé řeči-já bydlel ve 2002 Holešovice Praha a takto jsem nikdy nepřemýšlel., Voda ve druhém patře-dejte pokoj. Bydlím na kopci.
To neznamená, že máte vyhráno, stačí když nad tím kopcem pořádně zaprší (v řádech vyšších desítek litrů vody na m2) a eroze půdy udělá své, pak místo vody bude jenom bahno. Pojišťovny evidují takového případy, přesto neplnily, lidé nebyly pojištěni na záplavu, bydlely přece na kopci.
Energetické společnosti by jim mohli na pár měsíců ulevit od plateb za elektřinu, matně si vzpomínám že jsem takovou možnost využil při povodních v roce 2010. Jak je to dnes netuším. Navíc jsem dostal ve stavebninách 30 procent slevu na stavební materiály, pak nějaké peníze od zaměstanavatele (30 tis) a také od org. Člověk v tísni (50tis). Pomoc od Člověka v tísni a zaměstnavatele přišla vcelku rychle, do týdne byla na účtě. Bohužel jsem měl limit na pojistce, takže jsem dostal jen 50tis., škoda byla cca 250 tis. Voda byla cca 50 cm, takže nic hrozného. Chce to být připravený, výkoný čerpadla, elektrocentrálu, zásobu benzínu, dvousložkový rychleschnoucí montážní pěny a taky nezapomenout mít možnost rychle utěsnit kanalizační trubku a věřím že bych dokázal systémem čerpadel vodu z domu odčerpávat, v mém případě nešlo o proudy vody, stoupala cca 10 cm za půl hodiny, takže dost času na přípravy. V případě letošních povodní je problém nastupující zima. Chvíli to bylo ve veřejném prostoru téma č.1, dnes je to něco jiného, někteří se naparovali jak obětem povodní pomůžou a kde nic tu nic. Aspoň jim mohli zajistit, aby jim přes zimu energetické společnosti odpustily platbu za elektřinu, tedy jestli ji mají dostupnou. Je smutné vidět jak se naše politická elita stará o pi..č.viny, ale důležité věci nechává vyhnít, občane pomož si sám.
Důležité také je, jakou značku tepelné čerpadlo má. Jsou v nich obrovské rozdíly nejen v ceně, ale také ve výkonu. Jen se musí zájemce rozhlédnout a nenechat se obalamutit prodejcem. Je sice pravda, že stát v době, kdy převádí vše na elektřinu, majitele tepelných čerpadel znevýhodnil dodatečnými poplatky za elektřinu, ale pro čerpadlo hovoří i jedna jeho zajímavá vlastnost - v pravidelných intervalech prohřívá vodu na teplotu, která zničí všechny choroboplodné organismy vyskytující se v boileru a ve vedení vody.
Tuto funkci, často nazývanou "Dezinfekce bojleru" mají i automatické kotle vyráběné před 10 lety. Kotel udržuje po dobu několika hodin teplotu v bojleru na 70 st.C. V úrůměru mívám v okruhu teplotu od 70 - 85 st.C, takže tuto funkci nepotřebuji, voda je u nás velmi měkká, takže usazování vodního kamene v bojleru neřeším, a často mám v bojleru teploru 80 st.C, někdy i víc.
To je sice hezké, ale vstupní peníze určitě bylo pár milionů,jsem zvědavá, kdy se Vám investice vrátí,jestli tedy vůbec, zařízení se porouchá,baterie odchází a vy budete dávat vysoké částky pořád. Nakonec to nebude levnější ani dražší než jiné vytápění.
No asi nevrátí... náklady na distribuci elektřiny budou v čase stále vyšší.
Uhlí může nahradit peletami, problém bude cena pelet, protože dřevním odpadem budou topit i teplárny, a nejen v ČR ale i okolí. Cena obilných pelet bude záviset na poptávce, ale do budoucna s útlumem spalovaní uhlí budou všechny tuhá paliva dražší. Uhlí pro energetické potřeby má skončit nejpozději tuším v roce 2033, jde spíš o to jestli tak dlouho vydrží uhelné doly. Pak by se muselo dovážet, takže cena bude ještě vyšší a je nutné k tomu připočíst cenu emisní povolenky EU-ETS2, která uhlí zdraží zhruba o třetinu. ETS2 má platiti od roku 2027, tato vláda v létě o tom chtěla jednat, ale když viděla jaký to mělo negativní ohlas na veřejnosti, tak to odložila a problém přehodila na další vládu - příští rok jsou volby a toto se jim do krámu moc nehodí. Bohužel věcná a odborná diskuze k tomuto problému ve veřejném prostoru chybí.
Ne! Svůj les,nebo samovyroba za litr ferneta. Je toho všude mraky.
V naší oblasti samovýroba byla utlumena ze strany Lesy ČR, ale i ze strany obecních lesů. Ze strany Lesy ČR je tu tlak na prodej již vytěženého dřeva, kterého mají na haldách dost a potřebují prodávat. Samotěžbu dají ale pár stromů v těžko přístupném terénu, prudkých svazích apod., případně tam kde hrozí pád stromů.
V článku je uvedeno, že tvrdé dřevo má vyšší výhřevnost než měkké dřevo. V případě jehličnanů má smrk o trochu vyšší výhřevnost než buk. Tvrdé dřevo má velmi podobnou výhřevnost (MJ/kg) jako měkké dřevo, ale protože je "hustší", tak hoří déle, tvoří uhlíky, které dlouho žhnou. V tabulce jsou uvedeny výhřevnosti dřeva různých stromů.
Jinak v našem okolí (Lužické hory) se prodává tvrdé dřevo (buk/dub) za 950 kč/m3, je ale nutný odběr 30 m3, přiveze lesovůz. Dřevo jehličnanů s prodává o 100-150kč méně. Dřevo je v délkách 2-3 m, takže nutné rozřezat, rozštípat.
Tepelné čerpadlo za 60 litrů bude určitě poslední výkřik techniky, vysoce kvalitní a úsporné …
Před 6 lety nebyly ceny TČ tak vysoké a diskutující uvádí že instalaci si provedli svépomocí, což je nutné ocenit. V nabídkách na instalaci TČ je cena montáže min. polovina ceny a to nepočítám kolik si přirazí na dodávce materiálu. Známému jistá firma Šulingr instalovala před rokem FVE 10kw/11kwh baterii a celá ta sranda ho stála 620 tisíc, viděl jsem i nabídku kde byl rozepsán materiál, 1 FVE panel za 11tis, v té době se prodával za 6 tis. Prostě ho natřeli, ale protože do toho šla dotace, soused si myslel že ušetří. No neušetřil, dodnes splácí úvěr.
Nesouhlasím jako instalatér pokud se projektuje topný systém na plyn již 10 let kondenzační kotle tak se počíta že teplota média bude 35 až 45 stupňů za mě TČ vzduch voda vyjde dráž než topení plynem a plyn vyjde dráž než topení pevnými palivy málo kdo si uvědomuje jaký technologický skok udělali poslední řady kotlů na tuhá paliva to je má zkušenost
Souhlas, TČ není primárně pro úsporu (i když v některých případech úspora může být) ale je to o komfortu. Každý to má jinak, někdo se radši babrá se dřevem nebo špiní s uhlím, někdo radši otočí knoflíkem v případě plynu a jiný zase v telefonu nastaví u TČ vyšší teplotu. Jde o nezanedbatelné investice v řádech statisíců je nutné si uvědomit, jestli bude nějaká návratnost, možnosti servisu ale nejdůležitější asi budou provozní náklady, ty mi stále u tuhých paliv vychází nejlevněji.
Problém TČ může být trvalý vzestup cen elektřiny, především v distribuci a nezachrání to ani FVE, kdy v nejstudenější měsíce v roce slunce moc nesvítí, nebo svítí, ale krátce (navíc když je jasno, tak často bývají dny/noci mrazivé). To že si přes léto nasyslí EL do virtuální baterie je sice hezké, ale pořád bude platit distribuci, která v čase poroste. Navíc parametry virtuální baterie se mohou v budoucnu změnit a již nemusí být pro některé výhodná.
Myslím si, že v této nestálé době je rozumné při rezidenčním vytápění mít k dispozici více zdrojů a užívat je dle aktuální výhodnosti, příp. dle aktuálních teplot. Při nízkých spustit "reaktor" na tuhá paliva (všelijaké ty automaty na uhlí/pelety, dřevozplynující, nebo klasické a pálit tam kusové dřevo případně rašelinové brikety. Nebo uhlí ořech 1/kostka a zapálit od vrchu, ať uhlí pěkně zplynuje. V přechodném TČ nebo plyn. Takto to mám já, ale je to spíš o tom že se topenařině věnuji (ne na profi úrovni), je mi jasné že pro mnoho lidí je to nepřijatelné - moc práce, zabírá čas a místo, občas se umaže... tak to nezbývá nic jiného než TČ nebo plyn.
TČ je vesměs trochu úspornější, počítá se někde 2-3% když se porovnává samozřejmě s kondenzačním kotlem, mám zákazníky s novými stejnými domy( TČ vs plyn) a tam je to i obráceně, ale zase: na kolik topí,jak dlouho,kolik atd.... co dům, to originál, pokřivená reklama typu vyměňte svůj starý plyn.kotel za TČ funguje, ale...vyměňte svůj nový úsporný kondenzační kotel za TČ nikde nehlásí, ať to každý má různé, já (jako elektrikář a hlavně plynar)mám dost zákazníků, kteří jsou zklamání a topí s TČ jen, že ho mají, čí do prvních mrazů, kde nestíhá a topí plynem .. jistě nové domy a vesnice bez plynu nic jiného "mít nemuzou"... když tam zohlednime ale vstupní investici, údržbu a řekněme 15 let zivostnosti i nejakou( ne fatální)opravu, výsledek ať si každý udela po svém,zda návratnost je a bude úměrná investici .. ps za mě dům 240m2( nevytapim garáže ,zahr dům ani bezen) platím 35tis za stávající ( tudíž žádná investice)kondenzační kotel-plyn, a 35 elektriku ,za 70tis/rok se mi nic jiného nevyplatí...resp.nevrati...o levnych( oproti TČ)opravách a servisu nemluvě....za mě 😉
Tam kde není zemní plyn lze instalovat zásobník na LPG (Liquefied petroleum gas), zásobník dodá firma, platí se symbolický roční poplatek, plnit zásobník můžete kdykoliv a nejste závislý na dodávkách zemního plynu. Navíc cena LPG se z velké části odvíjí od cen ropy, která je vcelku stabilní.
Je smutný pohled na to jak stát tlačí pouze jednu technologii, přestože jsou tu i jiné, navíc TČ nemusí pálit elektřinu, ale klidně plyn.
Plynové kotle pro rezidenční vytápění se používají po celém světě, pouze v EU už začínají být fuj fuj a násilím se tlačí elektrifikace vytápění bez možnosti alternativ - pomíjím věci typu pelety, biomasa apod.
Spěje to do radnej pi.č...i jak kdysi nějaký slovák v rozhovoru prohlásil. Akorát v mých letech už asi nemá cenu se někam od..jeba...ť
Tady nejde o to, abyste ušetril vy jako jednotlivec peníze, ale o snížení spotřeby elektřiny obecně - výroba elektřiny není moc ekologická, takže čím víc se jí spotřebuje, tím víc se jí musí vyrobit, aby se ta spotřeba pokryla. A tím více se její výrobou znečišťuje životní prostředí. Zkuste občas nemyslet sobecky.
Největší spotřebu v domácnostech mají spotřebiče jako různé ohřívače, myčky, sušičky, pračky, přímotopy, bojlery, TČ apod. Spotřeba oběhových čerpadel v elektroenergetickém mixu bude za celou ČR v desetinách procenta.
11
Sledujících
0
Sleduje
11
Sledujících
0
Sleduje
To jste někde v první republice, ne? Anebo počítáte 1 ks porcovaného 🙂.V 80. letech stál cukr krupice 7,30 Kčs/kg, kostkový těch zmíněných 8.
A k té kvalitě - salám, který jste nesnědli v den nákupu , byl druhý den zelený. V Zelenině celou zimu jen brambory, celer a možná zelí. V masně po 16. hodině bůček a kližka... Dejte pokoj, vy jste toho asi moc nenakupoval.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jo bůček na výpečky bych si klidně dal, ale ne za 180 kč/kg.