Nemohu s článkem souhlasit. Mám plynový radiační kondenzační turbokotel, který je vybaven řídící jednotkou, která ovládá i oběhové čerpadlo. Je možné nastavit dobu doběhu. Mám 10 minut, pak řídící jednotka čerpadlo vypne. Problém s nadměrnou spotřebou je jen u kotlů, které čerpadlo neumí ovládat a pak by musel majitel čerpadlo ovládat ručně, nebo je v provozu nepřetržitě, což je většina případů. U kotlů na uhlí to celkem není problém, jelikož v topném období hoří kotel skoro celý den. Ovšem po skončení sezóny ho většinou zapomenou vypnout. Plynový kotel pracuje pulzně a většinu dne je mimo provoz, takže se vyplatí atuomatika ovládání oběhového čerpadla.
Od dávných dob, byla královnou zahrad chlévská mrva a kompost. Obohacovala zem o humus, který pomáhá zadržovat vlhkost a vylehčuje zem a obohacuje jí o množství stopových prvků. Staré kartony možná částečně zabrání odpařování vláhy a růstu plevele. Dřív ale začnou plesnivět a určitě budou poskytovat dobrý úkryt španělským plzákům a jiné havěti. Prosím autora článku, aby mě poučil, jak vylepší kvalitu obdělávaného pozemku.
Alkohol by měl být taky dražší než nealkoholické nápoje? Na to je jednoduchý recept, zlevněte nealkoholické nápoje, jsou i tak předražené a nevymlouvejte se na starosti o zdraví občanů. To je již ohraná písnička. Vládu a ostatní darmojedy zajímá jen jak zvyšovat ceny a daně, aby si mohli vyplácet nezasloužené mzdy. Až konečně začnou být užiteční pro stát a občany pak možná budou jejich mzdy zasloužené.
Vážený autore, na úvodním foto není vosa, ale Vosík francouzský. Není sice zákonem chráněný, ale je velice užitečný a není vůbec agresivní. Jeho larvy se živí výhradně drobným hmyzem, např mšice atd., kterými je krmí dospělé dělnice.Nestaví velká hnízda. V kolonii žije max. do dvaceti až 30 jedinců. Dospělci se živí nektarem.
„Dopis 99 Pragováků“ podepsali v červenci 1968 uvědomělí zaměstnanci Pragovky a odeslali jej do Moskvy. Někdo nám věší bulíky na nos? V červenci podepsali a v srpnu byla okupace? Tuto okupaci pamatuji. Co se týká logistiky, nebylo možné tuto akci připravit za měsíc. Navíc se součinností vojsk DDR, Polska atd. Je všeobecně známé, jak dlouho trvá, než se ruský medvěd rozhýbá a ta akce byla detailně naplánovaná. Zvací dopis byl je záminka, možná i připravený podvrh, ale určitě nebyl důvodem okupace.
Tak zaplatí lidé spořící na důchod? A proč to nezaplatí Němci a Rakušáci, když výhodné ceny energií budou jen pro ně. Když se dostavoval Temelín a lidem se to nelíbilo, argumentovala vláda, aby nebláznili, protože po dokončení budeme mít levnější el. energii. Jen obelhávání národa. U nás se elektřina bude vyrábět a platit dluhy, ale pokud budete chtít levnější, budete se muset přestěhovat do Německa a ještě by chtěli zneužít spoření na důchod, když je vše rozkradeno a ve státní pokladně jsou jen dluhopisy.
Znal jsem podobného experta na pěstování brambor a ten měl větší výdrž. Po tři roky na jaře vysadili brambory, asi 4 ary, že se mají přihrnout, zbavit plevelu a postříkat proti mandelince asi nevěděli. Do podzimu se na ně ani nešli podívat a když na podzim šli sklízet, pozemek byl plný plevelu a brambory téměř žádné, tak verdikt zněl,, ty vesnický burani nám je ukradli,,. Když to vzdal a pozemek pronajal, tak jsme si oddechli, protože to byla množírna mandelinek a plevelu všeho druhu.
Reaguji na předchozí komentáře, s kterýmy většinou nesouhlasím. Nikdo se nepozastaví, například nad kuřetem ala bažant, nebo nad držkovou polévkou, která se běžně podává v restauracích a je připravena z vepřových žaludků, ale má podobnou chuť, barvu atd. Nazvěme tedy tuto polévku falešná držková polévka z hlívy ústřičné, ale myslím, že na názvu nezáleží, jelikož tato polévka je držkové podobná i vzhledově. Když správně hlívu nakrájíte, šupiny na spodní straně klobouků napodobí vzhled drštěk. Ale více nesouhlasím s předvedeným receptem, protože výsledek je nedochucená voda. Vařím občas obě polévky a v receptu mi chybí bobkový list, nové koření, pepř, muškátový oříšek a zahustit máslovou jíškou. Rovněž příprava hlívy, musí se restovat delší dobu, skoro jako do smaženice, pak dá polévce i houbovou chuť a podle mého názoru je výborné. A ještě jedna věc z vody to nejde, je potřeba vývar a co na to vegetariáni.
Drahý kompostér? A ty švábi asi budete pěstovat v bytě pod postelí?. Pane autore, správně ošetřovaný kompostér je velice prospěšná věc, zvláště pokud máte zahrádku. Ročně, pomocí žížal, vyprodukuje značné množství kvalitní zeminy, obohacené právě výměšky žížal. Pokud nemáte kompost, musíte občas koupit různé substráty obohacené například čistírenskými kaly, které mimo těžkých kovů obsahují zbytky antibiotik, saponátů a dalších nevhodných látek, kterými asi nebudete chtít přihnojovat např. zeleninu, kterou pěstujete pro své děti. Předpokládám, že tento článek souvisí s kampaní, jak obohatit naší stravu právě švábi a jinou havětí. Nevím, proč by jinak normální člověk pěstoval hmyz, kterým může zamořit okolí, jen aby se zbavil pár starých knedlíků.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Problém vidím v kvalitě párků a střívek. Většina párků, hlavně ze supermarketů je téměř nepoživatelná, střívko nerozkousatelné, takže ohřívání je zbytečné. To co si dnes někteří prodejci dovolí nazývat párky, někdy nemá ani cenu nosit domů, natož to ohřívat. Hned po zakoupení hodit do bioodpadu.
2 odpovědi