Kolaborace s okupanty se vždy trestala. Navíc Američánek vtrhl do Afghánistánu bez jakéhokoliv mandátu (ve mstě za útok afghánských stíhaček na WTC 9/11 aj.). Vypraskali je stejně jako předtím Sověty za Babraka Karmala a Nadzibulaha. Naši vojáci tam aspoň nějak pomáhali místním.
Kdyby Spojenci nešli zničit terorismus do Afganistanu, tak bychom se mohli celkem marně snažit zabránit teroristickým útokům třeba na Václaváku jen o pár let později. Zničení systému Bora Bora v Afganistanu podstatně omezilo rozvoj dalších možných islamistických teroristických útoků v Evropě
Souhlasím, že jsou nesrovnatelné. Byly totiž ze strany USA vedeny mnohem brutálnějším způsobem. Své "dovzdělávání" o tom, jak USA dokáže zacházet s civilisty, začněte napřílklad tím, že si "vygooglíte" něco o masakru v My-lai a tom, jak "přísně" byly hlavní protagonisté za brutální vraždění žen a nemluvňat potrestáni. A to byla jen příslovečná špička ledovce. Pak si najdětě nějaké SPOLEHLIVÉ statistiky i o ostaních argesivních válkách USA.
Máte o zmíněných konfliktech velmi zkreslené znalosti. Nemusím si nic googlit, zažil jsem mnohé události v cizině na vlastní kůži.
Jak moc bylo v souladu olympijskou myšlenkou agresivní chování USA ve Vietnamu, Iráku, Afganistanu, Srbsku, Libyi apod. A jak to tehdy bylo s účasní jejich sportovců na olympiádách?
To jsou konflikty neporovnatelné se současnou ruskou agresí. Poučte se z historie. Asi jste v životě neměl přístup k informacím.
Problém Argentiny NENÍ závislost na exportních cenách, nýbrž problémem jsou TI, kteří ty ceny udávají = majitelé půd a agrobaroni. Nevím, jestli to víte, ale veškerou ornou půdu vlastní maličké procento lidí, kteří si dělají co chtějí. Nemají problém prodat 100% výpěstků a pak se děje, to co teď. Argentinci samotní nemají co žrát, vyrábí produkty s mizivou přidanou hodnotou, jí odpad a krmí zbytek světa. Takže NE! Volná ekonomika a ty žvásty co hlásá Milei není záchrana, ale cesta do pekel. Potřebují odvážné politiky, co zvládnou zpacifikovat oligarchy, co zvládnou reformu financování školství, daňového systému, systému "kupování si hlasů" za drobné výhody a slevy. Není to rozhodně Cristina a její Popuvláda, ale proboha ani "volná ruka trhu" kterou chce tenhle pošahanec. Opravdu by mě potěšilo, kdyby znovu povstal Peronismus a udělal přítrž přebujelému financování čehokoliv a hlavně by se postavil bezbřehému exportu. Mimochodem na tom, co je skutečným zdrojem problému se shodují politologové a specialisti na hispanistiku už desítky let. Dodnes se nic nezměnilo. Argentina si stále není schopna zvolit svobodné politiky bez vazeb na oligarchy, penězovody a nitky moci. Mají svázané ruce. Milei je akorát vyhladoví k smrti a nechá zemi v chaosu demonstrací a posledního boje lidí o zbytky důstojnosti. Nepomůže ničemu. Noviny píšou o klesající inflaci a víte proč? Protože Argentinci už nemají peníze na nákup čehokoliv. Žerou rýži a stojí fronty na polívku zdarma. Bravo.
Právě ti, kteří určují exportní ceny živí inflační mentalitu, o které píšu. Samozřejmě, inflaci vytvářejí lidé a jejich chování. Uzká vrstva vlastníků půdy tomu odpovídá. Tvrdíte, že lidi nemají co jíst, to mi připadá přehnané. I v chudších oblastech na severu byla vždy k disposici celkem levná parillada z kvalitního masa. Váš tón působí dosti naštvaně, ale u žen, zvládajících vlastní nákupy a jídelníček to chápu. Inflace znervozňuje. Souhlasím, že oligarchové by měli být zvládnuti odvážnou vládou, nejlépe vyšším zdaněním, nikoli však tak prohibitivním, aby je to vyhnalo ze země. Možná to Milei udělá ? Na tento bod byla samozřejmě Evita inspirativnější. Slyšel jsem o ní vždy s láskou vyprávět. Dále musím poznamenat, že exportní artikly Argentinu drží, export je pro zemi důležitý, vnitřní trh by se ale neměl zanedbávat. Dále já jsem pro reálnou ekonomiku pokud možno bez dotací, které ekonomiku křiví. Je to moje zkušenost nejen z Argentiny, ale z několika i chudších zemí. V Tunissku jsme třeba měli v polovině osmdesátých let problém s dotovanými chlebovými plackami, že lidi jimi nehospodárně krmili drůbež a pašovali je do Sahelu – a stát platil a platil. Zkuste si představit, že po odbourání různých dotací Milei inflaci zastaví dlouhodobě – to přinese stabilitu a uklidnění. Vyhladovění země typu Argentiny s takovými potravinovými zdroji a kulturou jídla si fakt nedovedu představit. I v Chacu byl vždy plný stůl, ať byla vláda jakákoliv. Srdečně Vás zdravím a přejme si oba para Argentina querida lo mejor.
Afroasijští migranti většinou nepracují. Navíc ve službách jsou nepřijatelní. Ve stavebnictví lze vidět Indy (zejména Tamily) nebo Evropany z jihu a východu, ale opět nikoli Afričany nebo ostatní Asiaty. Jedná se o situaci v západní Evropě. Ukrajinská migrace u nás většinou pracuje a má zcela positivní charakter. Latinská migrace v USA rovněž pracuje a chce se co nejrychleji integrovat, tamějším problémem je pouze těžko zvládnutelné množství lidí, kteří se do USA hrnou.
Tak to bych se nechala ráda počit. Vy jste tam žil? Vy rozumíte co se tam historicky děje a proč? Naprosto mě vytáčí ti chytří čecháčci, co si párkrát přečtou zprávy a myslí si, že sežrali moudrost světa. Milei je to nejhorší, co se Argentině mohlo stát. A dlouho tam nebude...
Ano, rozumím, co se v Argentině děje. Vedl jsem 8 let firmu v Bolivii, která obchodovala s Československem a do Argentiny jsem jezdil pravidelně, před tímto pobytem i po něm, i když jsem měl sídlo v La Pazu. Znám Argentinu od šedesátých let. Kdysi jsem měl dokonce jako student občasný kontakt i s presidentem Frondizim. Můj poslední pobyt v Atgentině byl před covidem. Měli jsme tam dlouhou dobu spolupracující firmu Skoda Platense v Buenos Aires. V mládí jsem sympatizoval s peronisty, i když jin vládla sociální demagogie, ale postupem času jsem byl od osmdesátých let spíše pro reálnou ekonomiku, kterou nyní zavádí Milei. Problém Argentiny je, že závisí na exportovaných cenách obilí a masa, což je situace značně nejistá, zejména pokud je ve světě mír. Proto se firmy i v blahobytných dobách snažily zajistit vyššími cenami, což živilo inflaci. Inflace je velkou nemocí argentinského ekonomického myšlení, proto země potřebuje někoho, jako je Milei. Mohu se zeptat, jste-li ekonomka, nebo jste alespoň v Argentině obchodovala ?
442
Sledujících
10
Sleduje
442
Sledujících
10
Sleduje
S tím už měli začít dávno. Kdyby to udělali, nemuseli by nyní řešit vzestup proruské krajní pravice Afd, která na tom vyrostla.
20 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Přesně tak. To platí i pro ostatní země s velkým počtem migrantů. Evropští politici žijí v odděleném světě, do problémových čtvrtí nikdy nevstoupí, tedy nevjedou. Svou neakčností řešit migraci přímo nahrávají extremistům, antievropanům a různým kryptofašistům, kteří nám mohou zničit jak demokracii, tak i jednotnou Evropu.