Clanek je sice prehledny, ale pro nekoho, kdo se o problematku zivota tygru trochu zajima, neprinasi nic noveho. Skoda, ze nebyla rozvedena ta legenda o tom, ze si mandzusky tygr vyhledava medveda jako svou obet a aktivne za nim leze do nory, Drive jsem se domnival, ze obe velke selmy stretnou nahodne nebo v boji o ulovek, ale zrejme tygr jako vrcholovy predator povazuje i hnedeho medveda za svoji prirozenou korist.
Nevim, proc autor clanku pise o priznani francouzske viny na smrti Ben M´Hidiho jako o senzaci. Myslim, ze jiz v roce 2001 vysly ve Francii pameti brigadniho generala Paula Ausaressese, ve kterych okolnosti zavrazdeni alzirskeho odbojoveho predaka zcela otevrene popisuje. Patri to zcela jiste k tmavym momentum francouzske historie, na ktere nebudou Francouzi jiste nikdy hrdi. Na druhou stranju je treba videt i M´Hidiho podil na organizaci bombovych atentatu, ktere vybuchovaly predevsim na diskotekach a kavarnach a zabijely predevsim mlade a zcela nevinne lidi. Ta valka byla velmi spinava na obou stranach a je tezke obvinovat jenom jednu stranu a obhajovat druhou. Dodam jenom, ze v te dobe nebylo Alzirsko francouzskou kolonii a Alzirane meli vsechna obcanska prava, jako etnicti Francouzi, jinymi slovy byli plnopravnymi francouzskymi obcany.
Shodou okolnsti jsem na tomto webu cetl pred chvili jiny clanek teze autorky o operaci Barbarossa., Oba clanky maji jeden spoolecny rys- jsou velmi spatne a neprehledne napsane a vyskytuje se v nich mnoho nepresnosti nebo primo vecnych chyb. Znovu se musim ptat, proc autorka pise o tematu, ke kteremu zjevne nema velky vztah.
Clanek neni moc prehledne napsany, je v nem zbytecne mnoho jmen nepodstatnych osob, coz komplikuje rychlou orientaci v textu.Take zaverecnou anketu povazuji za ponekud zmatecnou - jde o udalost, na kterou nemuze mit vetsina ceskych ctenaru zadny nazor, pouze tu klasickou verzi o "neobutem pistolnikovi, ktery si sel ukrojit kus slaniny."
Autor to pise velmi zmatecne. Sklanim se nad siri jeho zajmu, ale vojenska historie k nim bohuzel nepatri. Druhy strategicky sled,ktery autor zminuje, tvorilo sedm sovetskych armad, z nichz nektere jiz byla zasazeny v cervenci 1941. Zbytek byl zcela rozbit v bitve u Smolenska v cervenci a srpnu 1941. Sovetske veleni nicmene ziskalo cas k mobilizaci dalsiho strategickeho uskupeni, tentokrat dokoncde v sile celych tri frontu (Zapadniho, Centralniho a Brjanskeho). I tuto vice nez milionovou silu wehrmacht celkem rychle prolomil, a zdalo se, ze ma cestu na Moskvu dosiroka otevrenou. Vse ovsem Nemcum zkompolikovasly brzy nastupujici podzimni deste a selhavajici logistika. Jinymi slovy, z autorovy teze nemohu prijmout prakticky ani vetu...
S manzelkou jsme prozili v Misni pet nadhernych dnu, behem ncihz jsme meli moznost to prekrasne mesto dobre poznat. Vnimam vse trochu jnak, nez autor clanku, ale celkovy zaver je stejny a jednoznacny - Misen je prekrasne mesto, ktere stoji za navstevu. Pro mne osobne byla pri ceste zpatky jeste tresinkou na dortu navsteva renovovaneho muzea Karla Maye v Radebeulu, predmesti Drazdan.
K Hitlerovi byva zpravidla prirovnavan Stalin, jiste mimo jine pro jeho velmi ucelovy pakt s nemeckym diktatorem. Myslim vsak, ze z pohledu ideoveho souzneni a cynismu pri prosazovani vlastich cilu se Hitlerovi mnohem vice podobal Lenin. Nepochybuji o tom, ze pokud si dnes nekdo oblekne tricko s napisem "Lenin je in", dosahuje stejneho efektu, jako kdyby mel na triku napsane "Jsem slaboduchy a nestydim se za to".
Clanek ovazuji za prumerny, vlastne vubec nevysihl podsatu bitvy, ktera v autorove interpretaci vyzniva pro Persany dost chaoticky. Nakonec (a zde v diskusi to jiz nekdo zminuje) Persane disponovali zkusenymi namorniky z rad obyvatel Stredomori, at se jiz jednalo o naverbovane zoldnere nebo o muze, povolene do lodstva po rozpoutani valky. Fenicane toho byli typickym, ale nikoliv jedinym prikladem.Nakonec Salamina nebyla pro Persany zadnym zasadnim zlomem, Perska rise existovala pote v plne sile jeste dalsich 150 let
V clanku je nekolik spornych hodnoceni ci tvrzeni, o kterych lze uspesne pochybovat. Do oci bijici je opakovana zamena prijmeni Zajcev a Zaitcev. Puvodne jsem myslel, ze jde o preklep, ale chyba se opakuje vicekrat. To si autor po sobe nedokaze clanek precist ? K dalsim chybam se jiz nevyjadruji, byl by to dlouhy seznam.
Za clanek dekuji, i kdyz jde v podstate o shrnuti celkem znamych faktu. S clankem jako celkem souhlasim, mel bych pouze dve poznamky :
Jsem rad, za v soucasne dobe, pri vystupnovane ruske agresi na Ukrajine, se objevuji podobne clanky, ukazujici na odpor napadenych zemi. Nicmene clanek obsahuje radu chyb a nedostatku, ktere zasadne snizuji jeho hodnotu. Zminim jen nektere :
Bylo by toho vice, ale jiz koncim. Asi je jasne, o co mi slo.
Nesouhlasim s nazorem,ze: " Pohřeb prezidenta Masaryka byl jasnou demonstrací národní jednoty a odhodlání všech občanů bránit to, co Masaryk o dvacet let dříve vytvořil." Myslim, ze vetsina ceskoslovenskych obcanu nemecke,madarske,polske ale asi i slovenske narodnosti si to nemyslela, coz ostatne zanedlouho potvrdil dalsi vyvoj.
O prusko-rakouskou valku z roku 1866 se dlouhodobe zajimam, proto jsem vdecny za kazdy clanek o tomto konfliktu.Tato stat mne ovsem nenadchla. Vadi mi uziti vyrazu jako Prusaci ci Rakusaci, ktere nepovazuji za zdvorile. Stejne tak u vyctu ztrat nechapu, jak mohla mit rakouska armada vice nezvestnych nez padlych? Za nezvestne jsou ve vojenske historii zpravidla oznacovani namornici z potopenych lodi,coz zde zjevne chybi.Navic vetsinu pruskych vojaku, kteri se z tohoto tazeni nevratili, skolila epidemie cholery, o ktere se v clanku prakticky nepise. Jinak se domnivam, ze stret u Tovacova nelze oznacit za "velkou bitvu", srovnatelnou treba s Nachodem, Trutnovem, Jicinem,Ceskou Skalici a dalsimi, o Hradci Kralove samozrejme ani nemluve...
Me sympatie jsou jednoznacne na strane Izraele, a verim, ze tato rozlohou mala zeme, ale vojenskym potencialem lokalni supervelmoc, zasadi Iranu uder, ze ktereho se dlouho nevzpamatuje.Zajimave je, ze Iranci nejsou Arabove, ale jine etnikum - Persane, presto se tolik angazuji v konfliktu,ktery jim nemuze prinest zadne vyhody.
1
Sledujících
3
Sleduje
1
Sledujících
3
Sleduje
Clanek hodnotim jako prumerny, myslim, ze o tak zajimavem zvireti se dalo napsat ctivejsi sdeleni. Take o spravnosti nekterych tvrzeni ponekud pochybuji. Neni mi uplne jasne, co presne znamena vyraz "alpské oblasti střední a jižní Asie..." ? Chce se tim vyjadrit, ze jde o "horske" nebo "vysokohorske" oblasti ?