I dělník může být slušně placen . Každý podnikatel nemusí být vydřiduch . Motivovat se dá i penězi než sladkými řečmi . Za sladké řeči si dělník v obchodě nic nekoupí . Až toto vejde všeobecně ve známost v české společnosti ,tak bude zase lépe. Proč si Češi nepřejí navzájem mzdy jako v Německu a proč musí závidět svým kolegům prémie, místo toho aby ocenili takové slušné podnikatele?
To není problém kapitalismu, to je vlastnost kapitalismu, že soukromé osoby alokují kapitál SVOBODNĚ tak, jak chtějí.
Část investují do rozvoje a budoucího zisku. Část si vyplatí a utratí jako odměnu. Část dají na společensky prospěšné věci (charita, ekologičtější provoz, přispějí na veřejnou komunikaci nebo fotbalový klub...). A protože podnikatel nepodniká sám, ale zaměstnává lidi, tak má každý jinou strategii jejich odměňování a přitom zvažuje. Někdo chce mít spolupodnikatele v týmu a díky tomu uspět, někdo chce lidi efektivně využít jako jako pouhý zdroj. V kapitalismu si o tom rozhoduje každý majitel sám.
Motivace vlastníků firem dávno není jen prostá tvorba zisku. Mnoho lidí chce zlepšit svět, společnost, zanechat odkaz, pomáhat, nebo jen dělat věci podle sebe, pro sebe a nemít šéfa.
U korporací, které nevlastní rodina, ale spravují ji najatí manažeři to může být jinak.
Volkwagen taky vyplací roční odměny zaměstnancům ,které nejsou zrovna malé.
Ptáme se politiků, co děláme špatně. Fiala zas vytáhl německé mzdy.
.
Průměrná mzda v Německu v roce 2024 dosahuje výše 2.394 € čistého měsíčně (60161Kč).
ČR - průměrné mzdy - 3. čtvrtletí 2024 - reálný růst o 4,6 % meziročně, průměrná mzda vzrostla na 45 412 Kč.
.
Průměrné mzdy už nejsou takový problém a co třeba vytáhnout snižování nákladů?
Srovnávat čistou mzdu v Německu s hrubou mzdou v Čechách je nesmysl
Zrušení domácích úkolů je jedno z mnoha nesmyslných opatření ve školství. Bez domácích úkolů většina žáků nezíská potřebné znalosti. Ve škole je úkolem pedagoga učivo srozumitelně vysvětlit a naprostá většina žáků pro zapamatování potřebuje doma učivo procvičit. Někomu se asi domácí úkoly zdají dobový přežitek, ale princip získávání návyků a dovedností je stále stejný. Někteří rodiče asi netouží po tom, aby se jejich děti něco naučily, potřebné diplomy jim nakonec někde koupí.
Nikdo nemůže nikomu zakázat se dobrovolně doma učit. Proč dělat domácí úkol z něčeho co umím ,když mohu věnovat ušetřený čas k procvičení něčeho co mi nejde? Každý žák není stejný jako ostatní.
Historii a její znalost považuju za velmi důležitou. Děti by měly znát co a proč se tak stalo. Všechno, co uvádíte ve svém komentáři - chatboty, IT atd. vedou k celkové degeneraci. Můžete argumentovat obrovskými výhodami technologií, ale nikdo mě nepřesvědčí, že nevedou k celkovému hloupnutí lidí, na což jednou doplatíme. Zmínil jste se o frontální výuce - ta se v podstatě už nepoužívá, i když pro většinu dětí je nejpohodlnější, nemusí se v podstatě namáhat, což jim vyhovuje. Slyšel jste někdy o zážitkovém vyučování?
5 až 10 minut frontální výuky neuškodí . Alespoň je dobré vědět o čem bude každá hodina a co by se žáci měli naučit. Hrnout pouze data bez ladu a skladu nedává smysl.
Nevím, co kdo máte napsáno v rodném listu, já tam mám: Tomáš Dvořák.
Ano, mám VŠ titul, ale aktivně jsem ho použil za těch 35 let snad 10x a to v oficiálních papírech - žádostech, přihláškách.. ale jen tam, kde byla kolonka pro vzdělání. Spousta kamarádů, pokud neřeknu nějakou příhodu ze studiií, nebo působení, kde se VŠ vzdělání předpokládá, to o mě neví. A nikomu to nevadí...
Titul se hodí ,když někdo bez vzdělání začne machrovat v oboru ,který máte vystudovaný , a začne vám tvrdit nesmysly, a začne mít sebevědomí když má hodně peněz. Naštěstí přírodní zákony se penězi podplatit nedají.
Ty tituly nejvíce snižují jejich nositelé. Rekrutuje se mezi nimi velmi vysoké procento blbců, čest výjimkám. A protože jim titul dává automaticky možnost vedoucí funkce, na průšvih je zaděláno. Vidíme to všude. Já jsem naopak pro, tituly užívat, korálovec také varuje svým vzhledem, dotyčný pak titulem. Překvapení které nastane po zjištění že je dotyčný ing. zcela normální je vždy příjemné. Bohužel ne často.
Inženýr může být ekonom , strojař nebo elektrotechnik. Ten ekonom nemusí umět ani zatlouci hřebík do dřeva nebo vyměnit kolo u auta, ale měl by vědět kolik je minimální mzda ve státě, kolik stojí materiál a nájemné nebytových prostor . Měl by umět vypočítat zda-li se něco oplatí vyrobit nebo nakoupit.
Já ji neopakují, vidím to skoro denně. Dnes jsem třeba jel ráno okolo deváté kolem Kauflandu a parkoviště že 2/3 plně. A že někdo zneužívá dávky, to je pravda, ale to si musí pohlídat stát. Já děkuju za to, že jsou samoobslužné pokladny,protože stát za řadou lidí , kteří mají plné košíky a čekat, když kupuju par věcí je opruz. Tim nepopírám, že jsou lokality kde mají lidé hluboko do kapsy. na druhou stranu, není pracovní síla a spoustě lidí se dělat nechce. V téhle zemi se oproti některým jiným máme ještě velmi dobře.
Když bude stát kuře 600 Kč tak pracovní síla nemůže vydělávat 150 Kč za hodinu.
Pravda, ti běžní Američané jsou stran znalostí trochu vybočení - např. nevím, proč se neučí pořádně zeměpis (už jen proto by měli, protože válčí a obchodují po celé zeměkouli) nebo dějiny světa. Ale na druhou stranu mám dojem, že čuch pro byznys mají lepší, než průměrný Čech.
Šance v USA. Asi máte víc informací, ale můj dojem je, že musíte být schopný, ne průměr, aby vám tu šanci dali, nebo znát řemeslo, které potřebují.
Jo, ta byrokracie u nás byla vždy na vysoké úrovni, navíc máme zažité, že problémy se řeší vydáním nového zákona, ne prakticky. A EU to o sto procent zhoršila.
A ještě jeden rozdíl mezi námi a USA. Tam se vydávají zákony, které prospívají byznysu, nebo mu aspoň neškodí. To naši vláda a Brusel vůbec nezajímá.
Hlavně v USA je minilní mzda 15 USD na hodinu a benzín za 18,50 Kč za litr. Američan vydělá 16 litru benzínu za hodinu minimální mzdy, ale Čech pouze necelé 4 litry . To se potom podniká a žije ,když Američan si může dovolit dojíždět 2 krát dál do práce než Čech .
Tak to můžete napsat, že v Německu neberou lidi 100 tisíc, ale mnohem méně, protože jde o hrubou mzdu. Mzdová nerovnost v Německu je mnohem vyšší než u nás.
Pokud se tedy bavíme o průměrných mzdách či medianech a ne o mzdách přesně vybraných dělníků ve šroubárně.
Minimální mzda v Německu je něco přes 12 EUR měsíčně což je téměř ta naše průměrná mzda. Tož tak.
Žiji a pracuji bez malá 10 let v Německu a Rakousku, rozdílů je samozřejmě hodně. Počínaje od školství - děti se učí být kriticti, nedogmaticti, diskutovat, ptát se atd. Hodně se dbá na schopnost sebevědomě vystupovat a vyjadřovat svůj názor. Tak nějak více přemýšlí out of the box. Ovšem ohledně produktivity bych si dovolil pousmat.. 13 let jsem pracoval v Čechách a když jsem se pak odstěhoval do Německa, museli mě krotit a já pochopil, že musím hodně zpomalit a nepřinášet jim tam nové způsoby, jinak mě nakopu do.. Když vám po dekády lítají pečení holuby samy do huby..V Rakousku je to mnohem lepší, tak akorát. Hlavně je v Evropě a vlastně potažmo v celým světě obrovský problém a to je pokrytectví - automaticky dostanete plat podle pasu a kde jste se narodili. A to i v Čechách, sáhněme si do svědomí. Média na západě Evropy neustále vyvolávají v podvědomí rozdělování východ versus západ. Buď o událostech z ČR vůbec neinfirmuji a když ano, tak spíš negativně a ukazují často fotky, který se zaměřují spíš na bordel, lidi jak popiji atd. A upřímně když přijedete na české hranice,je to jako facka. Musí být politicky tlak. Lidé se musí také naučit uklízet kolem sebe a v sobě. Vážit si sebe sama a společného prostoru. A uvědomit si svoji hodnotu. A nehrát za každou cenu na krásu. Češi jsou velice šikovní, pracovití, skvěle skromni. Skromnost je nejvyšší ctnost ale nesmí být přehnaná a nucená.
Casto na tu přehnanou skromnost nebo krásu pak paradoxně "umíráme". Občas je potřeba kopnout herku do zadku, bouchnout do stolu a zvýšit hlas..
přesně tak
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Poslance se dá dělat i v 80 letech. Plat chodí , i když není člověk v práci.
To bude asi ten zlomek Čechů ,který neví ja se žije většině těch lidí ,kteří je zvolili.