Zas k takové katastrofě nedošlo (např. že by se někdo otrávil či poleptal znečištěnou pitnou vodou...). Podzemní loužení je dnes velmi rozšířená metoda těžby (pravda, spíše v řídce osídlených zemích). Z dnešního pohledu bylo velmi riskantní, že vrty procházely souvrstvím využívaným jako zdroj pitné vody (odděleným od pískovců s uranem vrstvou nepropustné horniny), která mohla být v případě porušení těsnosti kontaminována. Nicméně k tomu nedošlo. Stala se jiná věc, že voda i s chemikáliemi začala pronikat (a to hlavně trhlinkami vzniklými po odstřelech) do dolu, kde současně probíhala klasická těžba. Najednou se zjistilo, že se horníkům nějak moc opotřebovávají holinky. Až potom se začalo šíření kontaminované vody aktivně omezovat (nakonec možná bylo dobře, že přišlo toto varování).
Při sanačním čerpání se dodnes získává trochu uranu. Jeho koncentrace, stejně jako množství použitých chemikálií, už je samozřejmě mnohem nižší než před 30 lety.
A psát o síranech jako o nějakém jedu z hororu je rovněž přehnané, i obyčejná sádra je síran.
Rozhodně zajímavější článek než často (i v českých médiích) vnucované informace o tom, co mělo kdy jaké princátko za šatičky apod. Celý ten cirkus Royal Family je věc nejenom velmi drahá, ale i zbytečná. Královna Alžběta byla aspoň zajímavá tím, že byla tak dlouho ve funkci, a Charles jako princ tím, že na funkci tak dlouho čekal. Ale to už je pryč.
Dieta by generálovi asi neuškodila... mohl by to i spojit s nějakou fyzickou prací. Nebo jestli se chystá na zimu do zákopů, tak by se zásoby tuku mohly hodit.
Pokud jde o dodávky zbraní, tak finančně nás to nestálo skoro nic (ve srovnání s tím, jak nás pětidemolice zadlužila např. kvůli drahým emisním povolenkám), problém je spíš v tom, že ty starší už není moc odkud nakupovat. A dávat novější se západní armády bojí, protože rusáci se jim po čase přizpůsobí a ještě mají trénink pro své případné další výboje.
Ať už je v čele jednotlivých zemí V4 kdokoliv, Fialovo sabotování jejich spolupráce je trestuhodné.
Stejně tak by se měly posílit vztahy se sousedním Rakouskem (případně i Slovinskem, Chorvatskem...) a v Německu více jednat se sousedními spolkovými zeměmi (Sasko, Bavorsko), které navíc mají podstatně více rozumu než zelení fanatici v Berlíně a západním Německu (o těch bruselských nemluvě).
Aktivisté Hnutí Duha a podobní mají právo kleknout si na dlažbu (třeba na Staroměstském náměstí) a prosit všechny, kdo v této zemi vytvářejí nějaké hodnoty, za odpuštění. Nikdo jim toto jejich právo nebere. A jestli se chtějí vracet do devadesátek, tak bych připomněl jejich odpor proti dokončení JE Temelín (a dokonce i spuštění již hotové elektrárny). Kdyby v tomto uspěli, tak bychom teď měli emise z uhlí nejméně o polovinu větší.
Význam sovětské invaze z roku 1968 se u nás přeceňuje. Reálně se tehdy mocenská situace zas tolik nezměnila. Sovětští soudruzi si zřídili v Brdech své základny pro jaderné rakety (na základě dohody s USA) a další základny pro své pozemní jednotky. Novotný, Dubček a příznivci reforem vůbec sovětské základny nechtěli, a SSSR nějakou dobu předstíral, že o tom s nimi chce jednat. Ve skutečnosti bylo o sovětských základnách rozhodnuto s tím, že když českoslovenští soudruzi nebudou chtít, tak se tu rusáci usadí i bez ptaní.
Stalin po druhé světové válce stáhl Rudou armádu a snažil se většině obyvatel Československa ponechat iluzi, že bylo skutečně osvobozeno a je nezávislým státem (fakticky však samostatnost ztratilo už kapitulací v roce 1938). Po smrti Stalina tomu možná věřilo čím dál víc lidí - rok 1968 je jen vrátil do reality (jisté náznaky samostatnosti se pak začaly objevovat až za Gorbačova). Vojenský odpor samozřejmě nepřicházel v úvahu (poměr sil byl násobně horší než v roce 1938). Možná z něj ale sovětské velení přeci jen mělo obavy.
Kdyby si rusáci odpustili scény s tanky na náměstích, únosem a internací části vedení včetně faktické hlavy státu (Dubček), a "normalizační" rétorika by nebyla tak stupidní (k čemuž přispívaly i "osobnosti" jako Jakeš, Bilak, ale i Husák), tak by to nezpůsobilo takové trauma všem (aspoň trochu normálním) lidem, co to zažili. Těžko říci, zda to mohli ti rozumnější jako Štrougal ovlivnit více. Myslím, že je nelze srovnávat s naprosto bezcharakterními případy jako Gottwald, u nějž těch světlých momentů z doby v čele státu je pramálo.
Tak to v suchých oblastech bylo vždycky, že srážky mají spíš nárazový charakter, než že by pršelo pravidelně třeba 1 mm za týden. Navíc v subtropech, tedy i v Maroku, se střídá období sucha a období dešťů.
V dlouhodobém průměru je však pravděpodobné, že oteplování přinese (nebo už přineslo) do obblasti Sahary více srážek. Díky tomu bude i větší část území zelená, podobně jako v minulosti.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Většina střetů se odehrála až pozdě v noci, takže si asi "domácí" Arabové a musulmani počkali na ty, co se budou vracet z hospod a jiných podniků. Ti asi nebyli moc střízliví a věřím, že k nějakým provokacím z jejich strany dojít mohlo, ale to byly pro ty "kulturní obohacovače" jen vítané záminky. Tím by se měli Holanďani inspirovat a využít těchto událostí jako záminku k deportaci několika tisíc muslimů (všichni, kdo se účastnili nočního lovu + "sjednocení rodin").