Podcast je určen pro všechny, kteří mají zájem o svobodu jednotlivce, ekonomickou nezávislost a filosofické myšlení.
To je přeci kravina tohle! Tady nejde o nic nového, ale o něco, co vzniklo (anarchismus), ale časem se ukázalo v masovém měřítku nepoužitelné!!
Kde byl prosím anarchismus aplikován masově v historii? Resp. já konkrétně se bavím o anarchokapitalismu, tzn. volnotržním uspořádání, ne levicových (kolektivistických) směrech.
Pane, já vám ten váš anarchismus jednoduše okamžitě popřu argumentem, že kdyby fungoval, dávno by se ve světě (zdůrazňuji ve větším měřítku!!!) ujal, což ale pravda není! Je to čistě utopistická ideologie, takže si klidně sněte dál, ale říkám vám, že vy anarchisti plýtváte zbytečně energií. Anarchii ve světě prostě nenastolíte, i kdybyste se na hlavu stavěli! Tečka! Můžete si dál filozofovat...
A já vám ten váš argument snadno popřu protiargumentem, že kdyby platilo co říkáte, nikdy by nic nového nevzniklo, protože to předtím taky neexistovalo.
Anarchie při současné úrovni lidstva by byla hazardním experimentem, který samozřejmě nechce nikdo rozumný podstupovat. Jednou možná. Teď by to vedlo jen k masakrům a bídě, jako někde v Africe nebo Asii. Čili, anarchie by "fungovala" chvíli jako boj o moc, než by z toho vzešla zase jen nějaká jiná (nad)vláda. Díky, nechci. Zlatá restriktivní demokracie. 🙂
Ne nutně, nikdo soudný asi nebude tvrdit (včetně mě), že můžeme anarchii zavést "zítra", ale je podle mě přínosné o anarchii mluvit, studovat ji a brát ji jako alternativní pohled na státní zřízení, který nám může ukázat nevýhody nebo limity současného systému a posunout nás někam dál.
Myšlenky v článku jsou ..... takové zvláštní. Hodně zvláštní. Dám sem definici anarchismu, a bude to jasné každému: "Anarchismus je politická ideologie usilující o nastolení anarchie, tedy bezvládí. Anarchisté často odmítají sociální, ekonomické a politické hierarchie a jiné formy nadvlády člověka nad člověkem (např. náboženská, ideologická, rasová, genderová nebo věková)."----------- Ať už mekotáme v obhajobě anarchismu jakkoliv, nemůžeme popřít, že anarchismus nesouhlasí s existencí státu. A bez státu a jeho práva, policie a armády jsme jen neorganizovaná banda, kterou kde kdo může zlikvidovat nebo zotročit. Autor tady rozumuje, že je přehnané tvrdit, že anarchie je synonymem pro násilí, a jako důkaz, že anarchie může fungovat, uvádí příklady z programování. Dokazuje to, že je zcela mimo jak věcně, logicky a rozumově. Vždyť mu ani nevadí, že nejen pařížská komuna skončila neslavně. Ale nebuďme tak přísní. Dítě neumí jinak, než psát dětinsky.
Díky za názor. Článek si neklade za cíl podat kompletní argumentaci pro podporu všech závěrů a tvrzení, na to v něm není prostor. Další argumenty a vysvětlení můžete nalézt v podcastu na našem YT, Spotify a dalších zdrojích.
Bohužel, takový názor na anarchii vnímám jako čistý idealismus. Staví na předpokladu, že všichni lidé jsou dobří a popírá skutečnost, že se vždy najde malá část lidí, kteří využijí novou možnost, jak beztrestně ostatní podvést a získat pro sebe mnohem víc, než někomu něco věnovat. Podobně idealistická teorie je komunismus.
Navíc anarchismus popírá smysl zákonů, pravidel, certifikátů a norem. Předsudečně je vnímá jako dusící a svazující, a nevnímá, že to primárně neslouží k útlaku, ale k tomu, aby nově zavedené věci byly stabilní a aby se na dosažených výsledcích dalo stavět bez obav, že někdo udělá něco jinak a celá konstrukce se zhroutí jako domeček z karet.
Tohle je další mýtus který panuje ohledně anarchie. Konkrétně anarcho-kapitalismus stojí na uznávané (byť málo využívané) ekonomické teorii rakouské ekonomické školy, která jako jedno z východisek počítá s člověkem omylným se všemi jeho dobrými ale i špatnými vlastnostmi.
S tzv. "homo economicus" pracují jiné ekonomické směry a teorie, které jsou hojně využívané v praxi a které vedou k mnoha ekonomickým omylům které vidíme dnes a denně.
Navíc anarchismus nepopírá zákony, normy a pravidla, jen nevidí smysl v jejich aplikaci státem jako monopolem na násilí. Monopol je v ekonomické teorii (prakticky ve všech) vnímán jako negativní, ale u státu se to jaksi ignoruje což opět vede k mnoha problémům.
Podcast je určen pro všechny, kteří mají zájem o svobodu jednotlivce, ekonomickou nezávislost a filosofické myšlení.
0
Sledujících
0
Sleduje
Podcast je určen pro všechny, kteří mají zájem o svobodu jednotlivce, ekonomickou nezávislost a filosofické myšlení.
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Děkuji za článek. Souhlasím s premisou, že ekonomie, aby fungovala v souladu s planetárními limity by měla pracovat s externalitami a zahrnovat je do ekonomické kalkulace.
Už bych ale nesouhlasil s tím, že toho lze jakkoli dosáhnout skrze nějaký model "řízení společnosti shora" ať už si pod tím představíme cokoli. Z logiky věci nelze provádět ekonomickou kalkulaci v centrálním plánování, ale tuto ekonomickou zákonitost ignorují všichni, kteří volají po "systémovém řešení" problémů současného světa a tím jsou odsouzeni k neúspěchu stejně tak jako všichni před nimi.
Dlě mě je na čase si přiznat, že my, lidé, nejsme a nikdy pravděpodobně nebudeme "chytřejší" než je realita sama a jediné co můžeme dělat (jak článek správně poznamenává) je snažit se realitě a běhu světa přizpůsobit jak nejefektivněji dokážeme a ne ohnout běh reality tak jak by se nám líbilo ("poručíme větru, dešti".