Největší rozkvět života způsobil nárůst hladiny CO2 v atmosféře během druhohor. Vysoká hladina CO2 zabránila střídání dob meziledových dobami ledovými a jelikož CO2 je "potravou pro rostliny", proměnila Zemi v roh hojnosti. Nadbytek potravy pak kromě neuvěřitelné hojnosti rozmanitých živočišných druhů umožnil vznik i obřích sauropodů, jak dravých, tak i býložravých, jimž jejich velikost poskytovala v dospělosti nejlepší ochranu před dravci.
Žádní draví sauropodi neexistovali. Mimo to, jako největší rozkvět života bych viděl vznik krytosemenných rostlin (před cca 100 miliony let), se kterými se neskutečně zvýšila druhová diverzita hmyzu a i jejich predátorů. Ale takový "rozkvět života" je prostě subjektivní výraz a každý ho může vnímat jinak.
Nemate pravdu. Nejvyssi hladina CO2 byla v prvohorach a na zacatku v Kambriu dosahovala pres 16%. Na konci prvohor v Permu drasticky klesla na 1.5%. V te dobe take doslo k nejvetsimu vymirani v historii planety, kdy pres 95% zivota v morich vymizelo. Na zemi toho jeste tehdy moc nezilo. Je to znamo pod pojmem "K-T boundary". A evidence je v horninach na kazdem kontimentu. Cela era druhohor je sice charakteristicka vysokymi teplotami a vlhkosti , ale byly i doby kdy severni a jizni pol byly pokryty ledem a ten zasahoval i hodne do nizssich zemepisnych vysek. To bylo caste zvlaste ke konci druhohor. A v te dobe hladina CO2 naopak vzrustala, (az asi do 6% a v tretihorach zase klesala). A uz nikdy nedosahla hodnot z prvohor. Takze ten rozvoj zivota asi s CO2 moc nesouvisi.
Data lze overit napriklad v "The Earth Machine, Columbia University Press 2004, QB631.M32 nebo "Prehistoric Life, DK Publishing, Jul 2012, 003-PD261 odkud jsem je cerpal ja.
Plácáte páté přes deváté. Vymírání na konci permu bylo prakticky jistě způsobené masivní vulkanickou činností na Sibiři a nebylo způsobené nízkým množstvím CO2 v atmosféře, jak naznačujete. Určitě se v tu dobu množství CO2 v atmosféře měnilo, protože je to důležitý produkt při vulkanické činnosti. Navíc jedním z hlavních negativních efektů bylo okyselení oceánské vody, na kterém se rozpouštěné CO2 podílelo. Na pevnině toho žilo dost, zejména plazy a obojživelníci, i několik metrů dlouzí. Dále "K-T boundary" je rozhraní mezi druhohorami a třetihorami a s tímhle nemá nic společného (česky je to křída-terciér). Čísla, která tu předhazujete se mi nechce hledat, ale vzhledem k tomu ostatnímu, co jste psal, je nebudu brát vážně.
Líbí se mi jak přesně víme co se dělo před miliardami let... Upřímně víme jen velký kulový.. vše jsou domněnky a teorie. To samé jd s dinosaury, velikost a váhu z kostry poznáme a co barva kůže nebo chování? Těch teorií o naší planetě je spousta ale co je pravda?
Barvu lze odhadnout v případě, že se dochovali skvělé otisky kůže, u nichž se zachovali buňky zodpovědné za zbarvení. Ty je možné porovnat se současnými příbuznými, tedy ptáky, viz Psittacosaurus nebo třeba Sinornithosaurus. K tomu ostatnímu. Jsou to teorie, ale vědecké teorie, tedy podložené nějakými důkazy, které teorii podporují. Není to jen pětisekundový výplod, jak si tady v diskuzi spousta lidí myslí.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nechci Dostálovi nic brát, chytá famózně, ale taky je třeba říct, že Islanders jsou poslední v poměru střel a vstřelené gólů. Mají nejhorší finiš v lize.