Víťo to zní hrozně hezky, skoro jako takový prostě výlet akorát se u toho musí řídit. Skoro mě to nalákalo někam taky takhle vyrazit jako druhý řidič. Vždycky jsme to odmítal z důvodu časté nepřipravenosti cesty od šéfa, majitele atd. Prostě fakt rada no jeď si kudy chceš, někde to tam zaparkuj, to mýtný vyřešíš na hranicích... Že chtejí zajet do míst kam se sotva vejde osobák? Že chtejí nakládat přímo před školou na autobusový zastávce v půl osmý ráno, kde staví kažou minutu autobus MHD? Nojo, si nějak poradíš. Neporadím, teda poradím ale dost mě to štve tyhle věci řešit za pochodu.
Představa jak si jen tak autobusem velkým jak kráva drandíš po Římě a tak nejak se všude vejdeš, nikde neodbočíš úplně blbě, ideálně do vjezdu do podzemních garáží a pak se nesnažíš couvat zpět na brutálně narvanou čtyřproudovku, všude se dá v pohodě zastavit a ty lidi vyložit a dokonce to tam i nechat stát... Já nevím, třeba se pletu ale tohle šlo ještě tak v 70 letech. Dneska už ani omylem
Náš šéf sice neříkával doslova "Poraď si sám", měl ale podobnou větu "Prostě udělej tak, aby dobře bylo."
Mýto jsem měl na svém autobusu vyřešené pro státy CZ+SK+AT (mýtná krabička na čelním skle se stále dobitým kreditem), a také pro HU (celoroční dálniční známka pro autobus), tam jsem jezdil velmi často. U ostatních států jsem si musel také poradit na hranicích, jak se dalo (šéfova platební karta a pokladnička se zásobou menší hotovosti tak do 1.000 eur ale v autobusu byla). Zásada zněla - jezdi ekonomicky, co možná nejmíň kilometrů, co možná nejlevnější parkovné, pokud to půjde, netankuj na dálnicích ale někde mimo. Ale když si průvodce nebo vedoucí zájezdu vymyslí někde nějakou odbočku, pokud jenom trošku můžeš, tak vyhov. Jsou to naši klienti.
To, že turisté chtějí vjet do lesa, pod most, kam se nevejdu na výšku, nebo tam, kde se nevytočím, to velmi dobře znám. Také to, že mám zaparkovat a stát před divadlem v zákazu stání. To, že turisté neznají harmonogram tvých povinných přestávek a že požadují jet po dálnici třeba 9 hodin v kuse, protože chtějí být u toho moře rychle, to jsem taky zažil.
Takové věci prostě za pochodu řešit MUSÍŠ. Přesto mě ale tahle práce vždycky velmi bavila a mrzí mne, že už ji nemám.
Výhodu jsem měl v tom, že jsem měl speciální autobusovou navigaci. Tam jednou zadáš výšku, šířku, délku, váhu vozidla, zadáš taky to, pro které státy máš mýto a kde se chceš zpoplatněným silnicím naopak vyhýbat. A tahle navigace potom prostě cesty, kam se nevejdeš nebo kam nesmíš jednoduše nevidí. To bylo moc fajn.
"Jednak v celém supermarketu nebyla v provozu ANI JEDNA pokladna s živou paní pokladní, takže pokud chcete zaplatit, musíte povinně k samoobslužným pokladnám. Už jen kvůli tomu jsem měl chuť jim tam ten vozíček nechat a prostě odejít, ale výjimečně jsem se překonal a šel tedy zaplatit k těm samoobslužkám." Už jen kvůli tomu textu jsem neměl chuť dočíst článek, ale výjimečnějsem se překonal a dočetl jsem ho. 😀
Mnoo, nezbývá mi než poděkovat, že jste se překonal. Těší mne, když si lidi čtou, co napíšu. Ale k těm pokladnám : v "našem" Tescu je 10 pokladen, kde (teoreticky) může sedět obsluha, a 6 pokladen samoobslužných. Ty samoobslužné jsou otevřené pořád, z těch obsluhovaných bývá v provozu tak jedna, maximálně v největší špičce dvě. Ale věřte, že lidé mojí věkové kategorie si už raději vystojí frontu u těch obsluhovaných pokladen. Fakt nemám zapotřebí nechat se obsluhovat roboty. Navíc - ceny tady na SK jsou už tak vysoké, že bychom Tescu určitě platy těch pokladníků zaplatili.
Z komára velblouda. Kdo tě nutí do toho Kežmarku jet? Je zvykem, že při otevření nových prodejen (libovolného řetězce), nabízet drobné slevy nebo vzorky zdarma..
To jistě ano, ale předpokládal bych, že obyvatelům města, kde se nová prodejna otevírá, nebo ještě obyvatelům okolních vesnic tak do 50 km vzdálenosti od prodejny. Jistě ne paušálně všem obyvatelům celého státu.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Dobrý den, pane Jiří,
.
děkuji za upozornění na překlep. Ačkoliv po sobě články minimálně 2x čtu, než je pustím veřejně na Seznam, chybějící písmenko "E" v titulku článku mi v tomto případě opravdu uniklo. Již jsem psal e-mail editorům, aby mi to opravili (protože do již publikovaného článku já jako autor už zasahovat nemohu).
.
Do současné chvíle si ale, podle statistik, článek přečetlo více než 3.000 osob, a jste z nich jediný, kdo si této chyby všiml, respektive, kdo na ni upozornil. Blahopřeji k perfektním pozorovacím schopnostem.
A co jako? Co tím chtěl autor říci?Tak jdi bouchat do fabriky od 6-14.30 hod.za 35 tis.hrubého.( Bez moře)
Dobrý den, to by se mi moc nevyplatilo. Šofér dálkových autobusů má o něco více, než píšete Vy, a to ještě v čistém. Navíc s občasným "mořem" nebo třeba "horami". Plus sem tam nějaký ten tringelt od vděčných cestujících. To ale musíte mít zahraniční skupinu, Češi i Slováci už dýška moc nedávají. Ale tip pro Vás - zkušených šoférů je také obrovský nedostatek.
A to jako dáváš na odiv nebo fňukáš?
Zkusím vysvětlit : "Na odiv" to určitě není. Je to reálný popis práce šoféra autobusu z cestovky, který sice jede služebně do krásné Itálie, ale ze zahraničí vlastně vidí noční dálnici, na hoďku se sice projde kolem moře (ale je tak unavený, že z toho nic moc nemá) a "vydělal na tom" kromě své mzdy a diet ještě snídani a pár hodin spánku v naprosto průměrném, obyčejném hotelu. Zároveň ani "nefňukám", vybral jsem si tu práci sám a bavila mně. Napsáno je to spíše jen pro ty, kteří mi závidí, a říkají něco ve stylu "ty se máš, jedeš si kam chceš, jedeš tam zadarmo, ještě ti za to platí, a poznáváš svět". Tak aby měli šanci představit si skutečnost.
Na jednu stranu máte pravdu.
Nicméně - ta paní si to nevymyslel, obraťte se na svého zástupce mezi zákonodárnci.
Kolik si účtuje ČNB stát neovlivní.
A že se nejste schopen podívat na úřední hodiny... Když umíte napsat blog, jistě byste s internetem dokázal i tohle. Není to kouzlo.
Jasně, paní si ten dluh nevymyslela, opravdu jsem ho já osobně svým opomenutím zavinil a také jsem ho bez řečí šel zaplatit, když jsem se o tom dozvěděl, s tím zákonodárci nemají nic společného.
.
Já jen porovnávám přístup svůj jako živnostníka a přístup státní správy.
.
Já jako živnostník svůj příjem jistý NEMÁM, musím si sehnat klienty, zakázky, a ještě musím doufat, že mi také bude včas zaplaceno. Pokud mi někdo dluží sumu nižší než 1.000 Kč, pošlu mu maximálně e-mail (zdarma), nebo mu zavolám (v podstatě také zdarma, v rámci svého neomezeného paušálu). Rozhodně mu kvůli tomu nebudu psát doporučený dopis s dodejkou za 80,- Kč, prostě se mi to nevyplatí. Také na vymáhání nikoho nemám, jsem jen já sám. Na druhou stranu, když se mi ten dlužník objeví u dveří třeba ve čtvrtek v devět večer s tím, že jde zaplatit, prostě mu otevřu dveře a velmi rád si od něj ty peníze v hotovosti převezmu, a ještě mu i s úsměvem poděkuji, že mi to přinesl.
.
Státní správa své příjmy jisté MÁ (ze zákona), na jejich vymáhání si ovšem platí speciální úřednici ( = plat, stravenky, dovolená, nemocenská), ta úřednice píše dopisy ( = papír, obálka, počítač, toner, elektřina, poštovné), když už jim to člověk přijde zaplatit, fungují jenom od-do, pokladna v podstatě jenom v pondělí a ve středu, ještě k tomu s polední přestávkou. Jejich náklady na to, co vymohli, se v podstatě rovnají vymožené sumě, a nikoho to nezajímá, nikomu to nevadí. Co kdyby prostě na vrátnici umístili (pro pohodlí svých klientů) vkladomat?
.
No a k ČNB : Poplatek 100 Kč za vklad 130 Kč se mi zdá fakt nemorální. Vám ne?
nechci vám kazit iluze, ale v řecku snad není byrokracie? :D
Netuším, nežiju tam, Řecko znám jako turista. A pokud jsem se setkal s lidmi v hotelích, penzionech, restauracích, v půjčovnách aut, lodiček, atd., atd., prostě z oblasti cestovního ruchu, vždy na mně všichni byli přívětiví a milí. Ale na úřadech typu Sociální pojišťovna nebo Národní banka jsem tam nikdy jednat nemusel (možná naštěstí).
Takže na Slovensku může být autor - umělec souběžně na ÚP? Tak to mají dost v pohodě, to v ČR nejde.
Pokud se tím někdo živí, pak jistě ne. Třeba pan Viewegh s více než milionem prodaných výtisků by jistě těžko obhájil, že jde na pracák a souběžně si bude "jen tak" psát další knihu.
.
Něco jiného je ale spisovatel - amatér. Já jsem profesně šofér autobusu, na to jsem měl pracovní smlouvu, předtím jsem byl něco jiného, ale nikdy ne spisovatel, novinář, básník, copywriter - nic takového. Tady je to o tom, že prostě rád píšu texty, rád je zveřejním třeba na facebooku, nebo na Seznamu, nebo na blogu I-dnes, a snad jedině ten Seznam mi za to pošle i nějaké ty peníze.
.
Přestože píšu ("pracuji, chcete-li") z území Slovenska, protože plátcem honoráře je ČESKÁ firma, Slováky to ani nebude zajímat. Já budu povinnen na konci roku podat v ČR dílčí daňové přiznání, své honoráře tam zdanit (protože je to ale můj jediný příjem z ČR, mohu si ovšem odečíst sumu 38.040 Kč, což je nezdanitelná částka za poplatníka), a z toho zbytku pak zaplatit daň. Potom si udělám daňové přiznání na Slovensku, a protože ČR a SR mají spolu uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, tak místní finanční správě jenom oznámím, že tuto část daně jsem už zaplatil v Čechách. A je vyřešeno.
Takže vy přiznáváte, že si k podpoře načerno přivyděláváte? Zajímavé. A proč jste ještě zamlčel vaše příjmy ze zahraničí - třeba z tohoto webu. Přeji hodně zdraví a polepšete se. PS - A v 58 ještě nejste žádný děda, ale mužik v nejlepších letech.
Ne, nepřivydělávám si načerno. Místní Úřad práce mi povoluje legální přivýdělek v rámci každého jednoho kalendářního měsíce do maximální výše slovenského životního minima - tj. k podpoře si smím přivydělat maximálně 273,99 eur netto měsíčně. A víc mi zatím ty nárazové brigády opravdu nevynesou.
.
Příjem odsud, ze Seznam-médium, je autorský honorář, tedy je to bráno jako příjem z umělecké tvorby. A pokud píšete knížky, novinové články, točíte filmy, malujete obrazy (ale neživíte se tím, nemáte to jako svoje podnikání), potom Vaše vlastní umělecká tvorba se do tohoto limitu nezapočítává. Ale na konci roku musíte samozřejmě podat daňové přiznání, kde i tyto příjmy musíte uvést, a po odečtení jistého paušálu také zdanit.
Nesnězeno…. V Čechách , konkrétně jeden obchod to pojal za 79 kacek vyhodíš nám odpad a zaplatíš si to.
Tady u nás jsou do toho zapojeny restaurace, pekárny, cukrárny, prodejny rychlého občerstvení nebo zmrzliny - a zatím (musím zaklepat na dřevo) se mi ani jednou nestalo, že bych dostal odpad. V restauraci dostanu normální, běžné menu z toho dne (polévku + jídlo), jen si holt většinou nemohu vybírat, co konkrétně to bude. Když jsem jednou testoval pekárnu (podmínka : s appkou tam smíte přijít nejdříve 2 hodiny před zavíračkou) mi paní prodavačka řekla, že jejich sleva je 50%, já jsem si zaplatil 4,- eura, a že si mohu vybrat jakékoliv zboží, které tam zrovna vidím, v pultové ceně 8,- eur. A to, co jsem si sám vybral, mi také prodala. Fakt si na tuhle službu nemůžu stěžovat.
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Jojo, profík se pozná 👍.
Jenom dotaz, proč už nejezdíte 🚐? Zdravotní důvody?
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Bohužel ano, cukrovka a dost zhoršený sluch. Jezdím ale pořád, teď už ale ze svého řidičáku využívám pouze skupinu "B".
1 odpověď