Jen malá drobnost ke kaňonu Housle a obdobným kaňonům a roklím, které jsou převážně suché. Nedávno se zjistilo, že nebyly vymodelovány nějakým již neexistujícím potokem, jak se v článku uvádí. Vznikly v průběhu Dansgaard-oeschgerových eventů v dobách ledových, v rámci kterých se na krátkou dobu výrazněji oteplilo, což způsobilo překotné tání permafrostu za vzniku přívalových povodní, které vymodelovaly mnoho roklí. Jen v poslední době ledové bylo na 25 takových událostí.
No.....se mi líbí, jak plánovači v Bruselu věří, že každý bude stát na svém místě a ochotně plnit, co klimatický zákon káže. To je ovšem iluzorní. Takový vnucený, direktivní systém, který chce mít vše pod kontrolou, se nakonec zvrtne v to, že lidé jeho požadavky obcházejí, odbývají, že převládne šlendrián, předstírání, vyprázdněné rituály, jak bylo typické pro komunismus....
Nu což, v komunismu jsem se narodil, dospěl, a jak to tak vypadá, aj v něm umřu. 😉
Jenomže Brusel za to nemůže. S principy ESG přišel nejdříve bankovní sektor, protože kvůli klimatickým dopadům přišel po celém světě o značné částky, a jen to takto celkem přímo potvrzuje, že klimatická změna problém je, hlavně ekonomický. Brusel na to musel reagovat až následně, protože i EU si musí od bank půjčovat.
Tropická noc na chladném Islandu? Teploměry se nezbláznily, naměřeno neuvěřitelných 22,9 stupně
0) ty titulky, co straší, je Ubohost
1) každý si může dohledat, že Grónsko byl v minulosti Zelený Ostrov (a aktivita člověka se blížila limitně k nule)
1a) podnebí na Planetě se mění! Kdo to neví, ať vrátí VŠ diplom
1b) místo výuky "historie Genderu" by to chtělo výuku o změnách Klimatu na Planetě nazývané Země.
s pozdravem Svoboda Zdeněk (112)
0) ten titulek něčím straší? Jen ten popis fénového efektu je méně srozumitelný. Prostě nahoru jde vzduch vlhký, který snižováním teploty kondenzuje a otepluje se o 0,6 st C/100 m, za kopcem jde zase už jako suchý dolů a otepluje se o 1 st. C/100 m, takže se otepluje více než při stoupání, proto je ve stejné výšce za kopcem teplejší než před kopcem, čím vyšší pohoří, tím více.
1) Grónsko nebylo zelený ostrov ani v klimatickém optimu 11. století. Ten název vznikl jako "marketingový tah" Vikingů pro osídlení. Ani tehdy se ale vliv člověka neblížil k nule. Už zemědělství začínající před 8 - 5 tisíci lety zabránilo do značné míry ochlazování do nové doby ledové (např. W. Ruddiman).
1a) Ano, klima se na planetě vždy měnilo, což je argumentem popíračů změn způsobených člověkem. Avšak z tohoto faktu nevyplývá, že by změny způsobené člověkem byly něco, nad čím lze mávnout rukou, je to naopak vážný problém. Planetě je to ale opravdu jedno, nikoliv však civilizaci. Nejde tedy o ochranu přírody, ale člověka.
1b) ano, o klimatu by se mělo učit, aby nedocházelo k obdobným mylným tvrzením.
Amerika není jeden světadíl, ale jsou to světadíly dva - Severní Amerika a Jizní Amerika.
"Světadíl se definuje jako oblast se samostatným historicko-geografickým vývojem. Rozlišuje se celkem sedm světadílů: Evropa, Asie, Afrika, Severní Amerika, Jižní Amerika, Austrálie a Antarktida."
Zdroj: Odkaz 1
Jenže tady se mluví o geologických procesech, tedy jaké jsou kontinenty po této stránce. Z tohoto pohledu jsou kromě Antarktidy, Austrálie a Afriky dále kontinenty Severní Amerika, Jižní Amerika, Eurázie (tzv. sutura pod Uralem je totiž již uzavřená a není aktivní, takže oba kontinenty jsou již pevně spojené v jeden celek), Indie (rift pod Tibetem je naopak stále ještě aktivní a Indie se pod Eurázii stále ještě podsouvá a spojení tedy ještě není dokončeno). Dochází také ke kolizi Afriky s Eurázií, takže postupně vnikne Eurafrázie.
Kristepane, ta novinařina je čím dál větší katastrofa. Země není přece nehybná, jestliže tu dříve byly superkontinenty a zase další za miliony let vznikne. Jó, tektoniku nezastavíš 🙂
Přesně tak, článek zase jednou objevuje Ameriku. Nakonec obdobný proces se před 30 miliony lety odehrával i u nás doma, výsledkem je České středohoří (ohárecký rift), jen se tady ten proces díky tlaku Afriky na Evropu zastavil. Navíc v tom Africkém rohu ten oceán už existuje a jmenuje se Rudé moře, které se rozšiřuje směrem do Afriky. Navíc jedna věc je, jak jsou definovány oceány zeměpisně a druhá věc je, co jsou oceány geologicky. To se nedá zaměňovat.
Skvělý článek! Z toho těm chcimírům a proruSSkým fašístům musí bolet jejich hlava! Škoda jen, že tam není napsáno, jak se současné ruSSko změnilo v čistě fašistický stát a jeho vedení v nacistické zločince.
Článek je pravdivý a dobře napsaný, s tím lze souhlasit. Jen je ale třeba dodat, že ani Poláci v meziválečném období nebyli žádní svatoušci. To zabrané ukrajinské území bylo výsledkem války 1919 - 1921 a na těchto územích jejich zacházení s Ukrajinci také nebylo nic moc. Ukrajinci z nich měli strach, což lze dokumentovat na Podkarpatské Rusi. Tato část Ukrajiny po 1. válce řešila, kam se přidat. Chtěli k Ukrajině, jenže ne té ovládané Bolševiky. S Maďary, kam v rámci Uherského království dosud patřili, měli velmi negativní zkušenosti. Negativní zkušenosti měli i s Poláky, proto se rozhodli připojit k Československu, protože to jim slibovalo autonomii, a mělo to navíc být dočasně, dokud se nedořeší ukrajinská otázka. Je pravda, že ani národnostní politika ČSR nebyla dokonalá, ale byla to demokracie, která jim zajistila rozvoj, ale tu slibovanou autonomii dostali jen na půl roku až za 2. republiky.
Bravo. Konečně někdo napsal srozumitelně, o co tady vlastně go 🙂. Má to jen jednu chybu. O klima tu totiž nikomu, kromě pár důvěřivých hlupáků a naopak jasnozřivých jedinců (což fakt není greenpeace) nejde. Jde jen o to lidi vystrašit a díky tomu urvat pro ty, kdo tu klimahysterii organizují a řídí, co nejvíc moci a peněz.
PS: Kdybychom opravdu chtěli tenhle problém řešit, museli bychom:
a) Během cca 100 let současný počet lidí na planetě snížit, nejméně o 1/3. Dovedete si představit ten hukot, kdyby s tímhle někdo vážně přišel jako s plánem? No nic, ona si příroda v případě nutnosti (a ve spolupráci s mocichtivými nenažranými politiky a oligarchy) ty počty zredukuje sama, at se jí budete ptát nebo ne... Stačí počkat až dojdou některé zdroje.
b) Vyrábět věci tak, aby vydrželi co nejdéle a byly max. energeticky úsporné. Příklad: Ekologické není nové elektroauto, na jehož výrobu se spotřebuje násobek energie a navíc se vyprodukuje spousta jedů a které se pak stejně živí elektřinou z bůhví čeho, aby do 10 let šlo do kopru. Ekologický je můj 20 let starý mercedes, má najeto 600.000 km, žere 4,5l na 100 a při troše péče to dá min. dalších 10 let a 300.000 km. A to nemluvím o tom, jak by to bylo ekologické a vhodné pro klima, kdybychom místo z ropy vyráběli ze sluneční energie + CO2 syntetická paliva.... No jo, ale dokážete si představit ten pokles HDP a produkce vůbec, kdyby průmysl i další obory vzaly tu filozofii za svou? Jak by řvali odbory, levičáci, zelení aktivisti? Já jo. Žádná vláda by to nepřežila...
Takže takhle to je bez předsudků, klimahysterici. Kecům čest.
Zase tak úžasný ten článek není. Ten kritizovaný článek, na který se odkazuje, nezaslouží takovou kritiku, není v něm nic toxického a nepravdivého. Výpočty předvedené autorem a řada vývodů je nepřesných a zavádějících. Například odkaz na Mars postrádá jednu zásadní věc, a to, že skleníkový efekt není dán jen koncentrací skleníkových plynů, ale také atmosférickým tlakem. A ten je na Marsu 100x menší. Dále nelze počítat energetickou bilanci fotosyntézy, tedy kolik energie se váže v chemických reakcích a nevyzáří se do prostoru. Země totiž není izolovaný, ale otevřený termodynamický systém. Dále u uhlíkového cyklu je nutné rozlišovat cyklus redukovaného (organického) a oxidovaného (anorganického) uhlíku. I s tou vodou je to mnohem komplikovanější. Tak by se dalo pokračovat.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Přesně tak. Přitom je to kvalitní článek. Jen v něm chybí zmínka o tom, proč se ty tlakové útvary tak dlouho nepohybují, nejen Boris, ale i tlaková výše, která tu koncem srpna a počátkem září tak dlouho seděla. Měla by na to mít vliv oslabená trysková proudění (tady zejména proudění mezi Hadleyovou a Ferrelovou buňkou), která nemají sílu tlakové útvary posouvat. Oslabená jsou proto, že se rychleji než tropy otepluje severní polární oblast, takže se rozdíl teplot snižuje a proudění slábne. Za to už by klimatická změna mohla.
Ano, je to prekvapive, ze je v lete teplo a sucho...Trnka zapomina, ze nejsme u more a klima v CR, obzvlaste na Morave, ma charakter kontinentalni, nikoliv primorsky. A pak mu to pasuje do klimaticke zmeny, aby mohl dostat zase nejake dotace...
S tím klimatem se mýlíte. ČR je na rozhraní tří klimatických pásem - přímořské (převážně Čechy), kontinentální (převážně severní Morava) a středomořské (výběžek z Panonské nížiny na jižní Moravě). Jenže tohle všechno je na tak malém prostoru, že se jednotlivé klimatické režimy mohou všechny tři přesouvat kamkoliv na území ČR a rychle se měnit.
No jo... to je to ,, co by- kdyby" . Kdyby před šedesáti miliony let nedopadl na Zemi asteroid, tak bychom možná měli na těle místo chlupů šupiny. Anebo bychom tu vůbec nebyli.
Tak to ale je. Pana Sochy si jako znalce druhohor moc vážím, nicméně toto jsou ničím nepodložené spekulace. Principem evoluce je, že kdyby se postavila znovu na začátek, vyvíjela by se úplně jinak. Proto nelze vůbec předvídat, co by bylo, kdyby bylo (vesmír je silně neergodický). Ono platí, že jednotlivé druhy žijí v průměru 4 miliony let, dle mocninového rozložení (hodně druhů žije kratší dobu a málo druhů velmi dlouhou dobu, v průměru pak právě ty 4 miliony). Obdobně na delších časových škálách to platí i pro vyšší taxony. Navíc biosféra a ekosystémy funguje na hranici chaosu na straně uspořádanosti, kde funguje nejefektivněji, občas ale překročí hranici chaosu, což způsobí vlnu vymírání (viz S.A.Kauffman). Nelze tedy považovat impakt planetky a dekkánské trapy za jedinou příčinu vymření dinosaurů. Kdyby byli stále v plné "kondici", určitě by to přežili stejně jako savci (dinosauři se neskládali pouze z velkých druhů, ale i malých).
Poláci mají od našich hranic až k Baltu dálnici, a my zase máme kolem země cyklostezky a golfová hřiště, každá naše vláda za těch 20 let co dostává peníze z EU je utratila jinak, než ty polské vlády....
Co pořád všichni mají s těmi dálnicemi. Oni dokončují spojení měst velikosti 400 - 700 tis. obyvatel, tj. Brno až Brno a půl. To je, jako bychom neměli dálnici Brno - Ostrava. My přitom dokoncujeme spojení měst 50 - 100 tis. obyvatel. To také odpovídá dopravním intenzitam. U nás kolony mimo města vznikají jen v případě uzavírek nebo nehod.
Proč není v titulku "kdysi dávno", takto článek z prvu vyznívá, že se tak stalo včera.
To zas někdo objevil Ameriku podle díry v povrchu, to jsou mi panečku badatelé, ještě ten atom olova a bude svět zase o něco krásnější.
Přesně, před 4 mld. lety byla éra pozdního velkého kosmického bombardování. Takové srážky zažila všechna tělesa Sluneční soustavy. Na zjištění popisovaném v článku tedy není nic zvláštního.
No já třeba bydlím daleko od plánované D3 a taky ji nechci. Za prvé je plánovaná v poddolovaném území, kde nikdo nezná místa šachet a hrozí něco jako na D8 u Ústí. Za druhé D3 vyústí na totálně přetíženém pražském okruhu, kde jsou věčně nehody a zavřené tunely a kolabuje doprava pak všude okolo. A pak nechápu, proč totálně odmítají zvážit jiné varianty, protože za těch 23 let po okolí přibyly kvanta domů a lidí a ty podklady pro stavbu už dávno neplatí. A na konec - 1km bude stát 1 miliardu korun v lepším případě??? To jsou hodně vyhozené peníze, které se nikdy nevrátí. Na Budějovice nikdy nebyl extrémní provoz jako po D1 nebo D5.
D3 je zcela zbytečná dálnice. Do Budějovic se dá jet po D4 a se zkapacitnenim navazující I/20 se stejně počítá. D3 vede územím, kde nic není a současnou 1/3 stejně nenahradí, protože hlavní osídlení je u Benešova, takže současná silnice se stejně musí zkapacitnit. Jen budeme zbytečně fragmentovat další území.
Tak v první řadě Husákovy děti měly málo dětí. A to málo co vychovaly, je z velké části špatně vzdělané, takže je problém najít mladé lidi s technickým vzděláním, zato absolventů sociologie máme přehršel.
To je první a největší důvod, proč půjdeme (do Husákových dětí patřím také) do důchodu pozdě a ještě s malým důchodem.
Druhý důvod je sockomunismus, který tu předváděla každá vláda od roku minimálně 1998. Místo podpory rodin s dětmi a vzdělávání se tu stavěly montovny pro mentálně plaché a gastarbeitery a zároveň se rozdávalo penzistům, ačkoli peníze jinak chyběly úplně všude, zejména ve školství a zdravotnictví. V tomto exceloval stbák Bureš. Takže namísto peněz z přebytků, které jsme (na rozdíl od bolševiků) vygenerovali, se financovaly tyto avantýry, ale pro nás už nic takového nebude, protože peníze tzv. "vyletěly komínem" namísto toho aby se z přebytků zřídil např. investiční fond, který by sanoval budoucí nerovnováhu. Stejně tak politici rozházeli a rozdali peníze z privatizace ČEZ, které měly sloužit k podobnému účelu.
Ještě silnější generace než Husákovy děti, byly poválečné ročníky, které se přitom z důchodů uživily a teď důchodový systém pomalu opouštějí. Husákovy děti (jejich potomci) měly dost dětí, což jsou silnější ročníky, které teď jdou na střední školy. Je to tak, že slabší válečné ročníky měly méně dětí v 60. letech, takže jsou tu střídající se vlny, které mají původ už v 1. světové válce.
Prozradím Vám tajemství: Země vykonává v prostoru cca 25 různých pohybů, ale ani jedním pohybem se nepřelévá voda ze severu na jih. 😄🤣
Změny orbitu nikoliv, ale v případě DO eventů a Heinrichovych eventů na tom něco může být, v těchto událostech se teplé a studené epizody v rámci polokoulí skutečně přelévaly jako na houpačce.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ten článek je podivný: