Já ale přece netvrdím, že EET nemá žádný význam. Jen to, že už v době jejího zavedení nebyl moc velký a nyní se stále zvyšujícím se podílem bezhotovostních plateb, se tento ještě výrazně snížil. Už tehdy to tedy bylo spíše politické rozhodnutí, než cokoliv jiného a dnes tím spíš.
A jak už jsem psal, můj názor je takový, že když už se jednou o zavedení EET rozhodlo, investovaly se do ní nemalé peníze a lidé si na ni zvykli, já osobně bych to nerušil. Na druhou stranu docela chápu, že poté co ti, kteří EET zavedli a posléze kvůli kovidu zrušili, neměli ji pak její dlouholetí odpůrci vůli obnovovat.
Že jsem vám neodpověděl na další přínosy? Nevím, ale kromě vyššího výběru daní, jste podle mě žádný takový nepopsal. Pokud máte namysli váš příklad s placením kuchaře, přiznám se, že tam žádnou přímou souvilost s EET nevidím. Nepředpokládám, že byste si myslel, že díky EET nedokáže podnikatel tzv.černé peníze vygenerovat.
Ještě se vrátím k často opakované lži, kterou jste psal i vy, že po zastavení EET kvůli covidu, se i přes celkový útlum ekonomiky žádný propad ve výběru daní nekonal. Jak už tu padlo, EET bylo vypnuté během covidu. A vy opravdu chcete tvrdit, že v době, kdy spousta firem musela zavřít, tak se nekonal propad ve výběru daní. To by znamenalo, že covid vlastně naši ekonomiku vůbec neovlivnil. Opravdu to myslíte vážně? Propad se konal a výrazný, jen není možné rozklíčovat, které vlivy měly jaký vliv.
Po covidu, když se zase všechno rozjelo, začaly výrazně růst ceny, tak to by měl růst tedy i výběr daní. To bylo tolik vlivů, že to nešlo zkontrolovat. Tak se nám hodí tvrdit, že EET nemělo vliv. I kontrolní úřad prohlásil, že vláda nemá nástroj jak kontrovat výběr daní.
To, o čem píšete, ovšem samo EET ani zdaleka neřeší.
Jeho přínos není nutné vidět. Dá se dle dostupných dat celkem odvodit. Jedno z těch dat je například, že po pozastavení EET kvůli kovidu, se i přes celkový útlum ekonomiky zvýšený propad ve výběru daní nekonal.
Když pak vidím, že zatímco ještě před rokem Schillerová tvrdila, že EET by přinesla do rozpočtu 13 miliard, po pár měsících začala mluvit o 20 a dnes už to ona a ostatní Babišovy nohsledi prezentují div ne jako prostředek k vyřešení celého schodku státního rozpočtu, myslím, že označení pupulismem je zcela namístě.
Kdo nás rozsoudí, má pravdu Fiala nebo Babiš? Ještě jste zapomněl odpovědět na ostatní přínosy, které jsem popsal. Ani mě to nepřekvapuje, vláda to dělá také tak.
Pouze jsem upřesnil, jak ke zrušení došlo. Co se mi hodí, či nehodí s tím nemá nic společného. Byť je zřejmé, že EET neměla žádný valný význam již v době jejího vzniku a s přibývajícím časem, kdy čím dál drtivější část plateb probíhá bezhotovostně, by byl její přínos ještě menší, myslím, že když už tedy byla jednou zavedena, mohla klidně běžet dál.
A pokud je populismem její zrušení, co je pak to, když jí někdo přisuzuje přínos, který je naprosto mimo realitu?
Já mám na přínos EET jiný názor. To je populismus? Nedávno tu byl na seznamu článek, kde jeden hoteliér popisoval výběrové řízení na kuchaře. Uchazeč přišel s požadavkem, že chce mzdu 20 tisíc a 40 tisíc na ruku. Dovedete spočítat, kde všude peníze budou chybět? Krácení daně, krácení odvodu na sociální pojištění (že by nám nechyběly peníze na důchody), krácení zdravotního pojištění. Navíc by pracovník s tak nízkým příjmem mohl dosáhnout na sociální dávky (přídavky na děti, na bydlení) Je to tak málo?
Bohužel se EET nedostalo do další etapy a to do služeb. Opravdu se vás nikdy nikdo nezeptal, jestli chcete fakturu?
Nevýznamné je i to, že se tak poctiví stávají nekonkurenceschopní. Dokonce i Vladimír Dlouhý vyjádřil obavu "abychom nevylily vaničku i s dítětem". Toho snad nepovažujete za levicového populistu.
A jak chcete přesvědčit lidi, aby akceptovali úsporná opatření, když mají pocit, že někteří mohou beztrestně podvádět.
Kdo nechce přínos EET vidět, ten ho nevidí.
Samozřejmě, že vláda rozhodně neudělala vše nejlíp. Přesto je zcela zřejmý a do očí bijící rozdíl při nejmenším v krizovém řízení této a minulé vlády. Jasný rozdíl mezi covidem a povodněmi či uprchlickou krizí. Fiala ze sebe nepotřeboval dělat nějakého mikromanažera ala řídit stát jako firmu, který se bije do prsou na 3 tiskovkách za den. Vše nechal na zaběhnutých procesech a rozdíl byl zřejmý. Opozice nenavrhuje žádné alternativní řešení, jen obstrukce. S vládou v čele s Babišem a Okamurou bychom dopadli mnohem hůř. Jenže nedá se nic dělat, většina voličů má opravdu krátkou paměť. Někdy prostě nestačí ani kdyby jste se snažili sebevíc, protože konkurentovi stačí slogan vláda lže a nemusí nic dál dělat. Jeho voličům stačí jen kampaň antivláda. Typu: všem přidáme a všechny úsporná opatření zrušíme. To, že pak budou schodky 750 miliard a my se vydáme cestou Slovenska s Maďarskem jim vůbec nevadí.
Máme poloviční inflaci Polska.
Máme třetinový rozpočtový schodek Slovenska.
Podle Eurostatu jsme mezi 5 zemi s nejnižší chudobou.
Paliva jsou nejlevnější v střední Evropě a jsou nižší než před agresí Ruska na Ukrajině.
Vláda překonává těžké roky svého bytí.
Jen to neříká voličům.
Prý krizové řízení. Já si tedy pamatuji, že první vlnu covidu jsme přečkali velmi dobře. Pak už opozice házela vládě klacky pod nohy. Ničeho takového jsem si při povodních nevšiml
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Proč se jede hned v prvním kole závod s hromadným startem a ne stíhačka? Na závod s hromadným startem se přece čekalo až se vytvoří nějaké pořadí závodníků.
3 odpovědi