Tak zrovna Hyundai nabízí úrok od 0,99% při určité akontaci. Když chytnete akci, tak můžete mít úvěr i bez navýšení. Což se nám jednou povedlo (70% akontace, splátky 2 roky, 0% úrok). V tomhle mají politiku nastavenou velmi dobře.
Procenta u financování auta jsou jen takové vtipné marketingové lákadlo, protože obvykle je součástí i povinná platba komplexní pojistky, která může být až 2,5x vyšší proti tomu, co si člověk sežene sám. To, že půjčku splácí s fiktivním úrokem 0% nebo 0,99% je sice pěkné, ale na druhé straně po celou dobu přeplaci u běžných aut 1.000 - 2.000 kaček měsíčně na pojistce.
Jsme na spotu oba dva roky poslední a mám cenu 5,31 kWh čili 5311,-Kč za MWh včetně distribuce takže pohoda na fix bych jim nešel jsou to zlodějové samozřejmě riskují velké výkyvy na burze ale naštěstí celé dva roky dlouhodobě netrvaly a výsledný průměr je ok.
Jjo, máte recht. Budu na to myslet třeba zítra večer, až mi domů půjde silovka na fixu za zlodejskych 2,80, zatímco k vám pohodový spot za 24 ...😂
Právě pro tohle je současná Fialova vláda odporně nelidská a extrémně asociální. - podporuje bohaté a odírá ostatní - např. zde.
Zrušení superhrubé mzdy bylo největší změnou, která snížila sazbu daně většině zaměstnanců na 15 procent, zároveň ale připravila stát o zhruba sto miliard korun. Změna přitom pomohla hlavně lidem s vyššími příjmy, ti s nižšími si polepšili jen minimálně. Podle studie think-tanku IDEA si nejnižší příjmová desetina polepšila maximálně o 100 Kč ročně, zatímco horní desetina až o 44 tisíc Kč.
A jak si může snížením daní polepšit někdo, kdo žádné daně z příjmu neplatí?
Kristus jdi už s těma svýma blabolama do prdele..jsou to naprostý hovadiny, co píšeš..
Naprosto nereálný čísla vycucany z prstu.
Hele, dividendo, to, že si to sám na rozdíl od jiných neumíš spočítat a nemáš argumenty, to jako buran prázdnými vulgarismy fakt neschováš.
A klidně se pochlub, co je hovadina. Hypotečních kalkulaček máš k dispozici mraky a odpovídající nájem vůči běžné tržní ceně nemovitosti si taky každý najde za pár minut.
Toto je kvalitní oponentura, děkuji za ní.
S úvahou o růstu ceny nemovitosti, kterou lze díky úvěru pákovat, zcela souzním. Jen si myslím, že tento princip lze nyní efektivněji využít u vyloženě investiční nemovitosti - tedy ne takové, ve které bydlím.
Dekuji. Ten princip páky funguje vzhledem k hodnote nemovitosti i financnim tokum naprosto stejně u nemovitosti pro vlastní bydlení i u té investiční. Jediný rozdíl je v tom, že v případě vlastního bydlení jej mohu uplatnit u nemovitosti pouze jedné (ve velmi omezeném počtu případů jako letní byt, chata, chalupa - ve dvou), zatímco pocet těch investičních je "neomezeny" ...
Ale 20 let by mozna zil ve stresu, ze nekomu neco dluzi, to Vam nenapadlo? A mozna usetrene penize dokazal investovat tak, ze na tom vydelal lepe nez na rustu cenu nemovitosti... (detaily nevime, pan nenanpsal)
V kontextu třeba minulých 20 let to ale nedávalo ani nejmenší ekonomický smysl.
Před 20 lety stál u nás v menším městě běžný panelák 900tKč. Při koupi na hypo, na 20 let, zaplaceno za těch 20 let, dodnes, komplet zhruba 1,35M. Dnešní hodnota tohoto bytu je okolo 3,6M.
V čistém nájmu dal tehdy člověk okolo 5tKč měsíčně, dnes 12tKč. V průměru 8,5tKč měsíčně, celkem za 20 let probydleny 2M v nájmu. Jen to stálo víc, než koupě a vlastnictví. A k tomu potřeba ušetřit za 20 let těch aktuálních 3,6M ...
Ve finále mají oba byt za 3,6M. Jednoho to stálo v horizontu 20 let 1,35M, druhého 5,6M ...Ten první v něm už 20 let bydlí, druhý teď začíná ...
!!! Ovšem tam už pak záleží jestli si to můžete dovolit. !!!
a pak vyskočila až na cca 6%
Ten skok o 4% byl pro spoustu lidi likvidační ...
( pokud se špatně trefili do fixace )
Vyjádřeno v číslech:
Hypotéka na 4.9M se sazbou 2% je 18 111,35 Kč (+-2k).
Hypotéka na 4.9M se sazbou 6% je 29 377,98 Kč (+-2k).
Rozdíl tehdy mohl činit až 11k ...
Jenže v roce 2018 byla průměrná hypotéka okolo 2,3M a do doby "skoku" úrokových sazeb se z ní už něco splatilo. K tomu vliv většího daňového odpočtu u dražší hypotéky.
Když tohle vše zohledním, tak taková průměrná hypotéka (na 30 let, při refixu po 5 letech), zdražila z 8.000 na 11.400 ...
hm...
tohle téma je celkem dost náročné, protože obsahuje hodně proměnných.
Splátka hypotéky na částku 4.9M vychází zhruba na 25k + 2.2k pojištění ( většinou je nutné si pojistku vzít od dané banky kvůli lepšímu úroku ) kde úroková sazba je zhruba 4.69%
(Odkaz )
když rozpočítáme měsíční splátky:
úroková část: 19 150 kč
jistinová část: 5 849 kč
z toho vyplývá, že 19 150 + 2200 => 21 350 kč budeme měsíčně dávat jen na úroky a poplatky s tím spojené jinými slovy vyhazovat z okna.
měsíční nájemné v bytě odpovídajícím dané hypotéky vychází zhruba na 15k ( bez energii ).
( výpočet byl proveden na město Hradec Králové cca 100k obyvatel )
úroková sazba spořících účtu je v tuto chvíli kolem 4%
( 600k vlastních zdrojů při 4% => 24k ročně => 2k měsíčně )
Při bydlení v nájmu jsem tedy schopen měsíčně ušetřit 8 350 kč
Takže, když porovnáme bydlení vs nájem, tak nájem je rozhodně výhodnější ovšem bavíme se tu pouze z pohledu nákladů.
Z pohledu investice jako takové je to už složitější.
obecně bych v tuto chvíli s nákupem počkal a peníze investoval raději jinám, protože nákup bytu s 4.69% úrokovou sazbou není zrovna nejlepší nabídka, samozřejmě se na tom dá pořád vydělat.
rúst bytu o 4% = 270k
ušetření 8350 * 12 *104% = 104k
!!! Ovšem tam už pak záleží jestli si to můžete dovolit. !!!
Jenže získání nižší sazby s pojištěním za 2.200 Kč měsíčně přinese snížení té měsíční splátky hypotéky o 600 Kč, tzn. není to efektivní. Bez pojištění, s vyšší sazbou (4,89%), ušetřím 1.600 Kč.
A za druhé, úroky jsou daňově odpočitatelná položka, takže v konkrétním případě si sáhnete na maximální daňový odpočet 1.875 měsíčně. Když toto odečtete od úspory 8.350 Kč, tak jste na 4.875 Kč.
A další snížení tohoto rozdílu můžete počítat s ohledem na probíhající proces snižování úrokových sazeb z hypoték obecně, stejně jako s tím, že za pár let si sáhnete na úrokové sazby pro hypo do LTV 80%, které jsou také o pár desetin nižší. A jen snížení úroku na 3,89% znamená snížení splátky o 3.000 Kč, čímž se nám rozdíl prakticky smazal ...
Pokud nájem 15.000 Kč poroste o inflaci 3% ...tak hypoteční splátku ve výši 32.000 Kč nedozene ani za těch 25 let.
A když ten rozdíl investujete, máte efekt okamžitý...
Za 5 let je to milion rozdíl🙂
A z milionů mám už měsíční dividendu 10.000 Kč...složené úročení , reinvestice dividend..
A můžu hypotekarhm před důchodem akorát zamávat s úplně novou nemovitostí.., který se bude na důchod hodit mnohem lépe než jejich splacena před totální rekonstrukci..mnohdy na důchod zcela nevhodná🙂
Tak samozřejmě, když si vytáhnete čísla naprosto z paty, že to vyjde, jak potřebujete 🙂
Čistý nájem 15.000 odpovídá nemovitosti tak za 5M. Hypotéka na 80% LTV, 30 let, při dnes snadno dosažitelné sazbě 4,19%, je po daňovém odpočtu za 17.600 Kč. Kde zmizelo vašich 32.000? Ale klidně ten rozdíl investujte, s 2.600 Kč měsíčně jistě uděláte zázraky ...
A za rok, až budou sazby zřejmě i pod 3,5%, tak ten rozdíl bude činit naprosto úchvatných 1.000 Kč měsíčně, a to vám nesmí stoupnout nájem. Když se tak stane, jste na nule a nemáte už investovat co.
Vám se nemovitost hned po koupi zhodnotila o 10 milionů? Tak vám gratuluji, ale myslím, že trochu kecáte. Další věc, pokud platíte hypotékou, nezaplatíte deset, ale spíš tak třináct milionů a pokud v té nemovitosti ještě ke všemu bydlíte, tak je úplně jedno jakou má cenu, vy ji nemůžete prodat, je to váš domov.
Myslím, že jste nepochopil základní princip hypotéky. Já nikde nepíši o zhodnocení nemovitosti o 10 milionů po koupi, ale o tom, že zhodnocení z těch 10 milionů jde od samotného začátku kompletně za mnou, a to ve chvíli, kdy jsem ze svého zaplatil pouhé 2 miliony, nebo dokonce jen jeden (při LTV 90%), protože kupujete i zhodnocujete běžně na páku 1:5 až 1:10 (na začátku).
A ano, klidně zaplatím těch 13. Průběžně, budoucími inflačními penězi, nominálně. Reálně ovšem klidně míň, než je původní cena. Viz. jen inflace ´21-´23, která každému dlužníkovi sežrala reálně čtvrtinu hodnoty všech dalších splátek, tak, jak to za běžné situace jsou 2-3% ročně.
A klidně si to porovnejte s jakýmkoliv jiným aktivem, kde je taky naprosto úplně jedno, jakou má cenu, pokud jej neprodáte. A až při prodeji, a je jedno čeho (akcie, bitcoin, obraz, nemovitost ...) realizuje to zhodnocení. A nemovitost můžete prodat naprosto stejně, jako cokoliv jiného.
Já osobně v najmu mám klid vše pronajaté cokoli se rozbije ( pračka, myčka,lednice atd… )do týdne koupi nové. Z platu odkládám 20%. V důchodu se budu mít dobře. Víte co je nejvíc, že v najmu dostanete příspěvek na bydlení ve vlastním nikoli a to i při průměrným platu.
Jo, při průměrném platu dostanu na malém městě jako jednotlivec příspěvek na bydlení úžasných 240 Kč měsíčně, ve středním městě asi 640 Kč. To celou kalkulaci vlastního bydlení totálně bortí 🙂
Víte co bude mít, pokud je chytrý a dotyčný pan evidentně chytrý je? Bude mít spoustu peněz. Jak autor napsal, na to, abyste dostal HÚ potřebujete mít vlastních 20%. U bytu za deset mega prostě potřebujete dva miliony, jinak žádnou hypotéku nedostanete. No a pokud je máte a tu hypotéku si nevezmete, budete platit nájem, při troše štěstí i nižží, než je splátka hypotéky, tak ty dva miliony někam nainvestujete. Není problém docílit deset i více procent zhodnocení. Jinými slovy, ty dva miliony vám každých deset let vydělají další dva miliony. Takže po deseti letech máte ty původní dva miliony, plus ty dva, které jste vydělal. Po dalších deseti letech se k nim přidají další dva, takže po dvaceti letech máte celkem šest mega a pořád bydlite. A mluvím pouze o jednoduchej úročení. Pokud vezmete složené, tzn. výnosy reinvestujere, jste úplně někde jinde.
Hm, takže dle vás, zjednodušeně, vám ty 2 miliony vydělají za 10 let další dva. I kdyby 3, se složeným úročením.
Jenže u nemovitosti zhodnocujete už na začátku milionů rovnou 10. Kolik bude cena za těch 10 let? 15, 18 nebo dokonce 20? Aproximujte to na 20, 30 nebo dokonce 40 až 50 let (kdy už hypotéku, na původní, naprosto směšnou cenu, dávno neplatíte).
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Fakt nevim, co bych měl Polákům závidět. Aktuálně v jednom velkém řetězci za 44, v dalších dvou za 50. To jsou fakt naprosto nehorázne ceny, např. v kontextu níže uvedeneho článku o "mailové krizi" 2017, kdy to maslo stalo na dnešní peníze/prijmy asi 90 Kč...
Odkaz 1