Ani bych nerekl. Asi na rozdil od Vas jsem si na ten zminovany link na Teslarati klikl. Jedna se o info z roku 2021. Proc to pravdomluvny slovensky novinar vytahne po trech letech si muze clovek celkem jednoduse domyslet. Ani na diskuznich forech samotnych majitelu jsem se o nicem podobnem nedocetl. Navic je Taycan dnes uz po faceliftu s dalsi generaci baterie.
Jak čtu a slýchám optimistické úvahy na téma "brzy u nemovitostí bublina praskne, lepší je sedět na úsporách a počkat", tak můžu jen přidat zkušenosti ze své praxe.
Tedy ne o nějaké sousedce, co chudák musí prodat dům, protože hypotéku neutáhnou (občas se někdo takový jistě najde, ale jinak banky potvrzují, že Češi v drtivé většině blížící se 100% splácejí své hypotéky jako hodinky, když jsem se o to naposledy zajímal, tak nebyly ani 3% nesplácených hypoték).
Mám lepší statistiku, byť to není nějaká vědecká studie 🙂
Naší kanceláří ročně projde víc jak stovka zájemců o postavení domu.
Většině z nich trvalo delší dobu, než našli tu správnou stavební parcelu, takže litují, že během té doby, než se dostali k parcele, šly ceny staveb hodně nahoru.
Zhruba třetina z nich si stýská, že stavět mohli, protože měli parcelu třeba od rodiny, ale že jim z různých důvodů (i proto, že jim třeba členové rodiny říkali, ať ještě počkají, že ceny půjdou dolů) dlouho trvalo se rozhoupat a teď to budou mít buď dražší, nebo dům bude menší.
S většinou se shodneme, že ceny parcel jdou stále nahoru a ještě se zmenšuje jejich výběr v zajímavých lokalitách, že ceny všech nemovitostí letí nahoru.
A že to k lepšímu prostě nejde.
Jen v covidovém období se ceny trochu zastavily, někde i klesly, ale to už je pryč. Je mi líto lidí, kteří uvěří těmhle řečem o splasknutí bubliny a rozhodnutí odkládají.
Dokud bude platit pravidlo, že čeho je málo, cena stoupá, tak čekání na lepší časy bude znamenat jenom větší útok na peněženku.
A pro spoustu lidí ztrátu naděje na vlastní bydlení...
Nesplacene hypoteky nejsou žádné zásadní téma, ta čísla jsou zanedbatelná. Na konci loňského roku šlo o 4,4 mld. z více než 2,7 bil. Kč, v objemu financi zhruba o 0,16%. Navíc tato suma musí být ve vetsine x-nasobne krytá právě zárukou nemovitosti, protože prumerna nesplacena hypoteka byla méně než 490tKc.
To já samozřejmě nevím a přeji mu, aby to tak bylo. Vlastní bydlení se vždy vyplatí. Ale vzít si dnes hypotéku, tak na to musí být aspoň 2 průměrně vydělávající lidé. Stejně jako kdysi. Tenkrát cca před 20 lety byl také problém splácet těch 14 tisíc. Byla to skoro celá mzda. Stejně jako dnes splácet třeba 30 tisíc. Ale za pár let se to zase může posunout a 30 tisíc nebude nic.....
A přesně to je mj. i princip hypoteky v kontextu času. S jistou nadsázkou, cim je větší inflace a vyšší rust nominalnich příjmu po dobu hypoteky (idealne na jejim zacatku), tím rychleji ta reálná splátka hypoteky klesá.
v roce 2002 18 cistyho a 14 splatka? to Vam mam verit, ze jste fakt vyzil za 4 tisice? jenom obleceni, jidlo, tramvajenka a energie, tipuju, ze jste mnohokrat sel za rodici s nejakou prosbou o pomoc, ja to nekritizuji, jen rikam, ze kdyz clovek nema rodinne zazemi a prumerne vzdelani tak stejne skonci v nejakem spolubydleni s vrstevniky a ceka bud na zivotniho partnera(mimochodem i k tomu seznameni clovek musi zit trochu aktivni zivot), se kterym se da neco zacit nebo na dedictvi.
Zapomínáte na pár drobností. S příjmem, co pan uvadi, spadal tehdy do daňového pasma az 25%. Takže měl daňovou vratku uroku okolo 2.000 Kč měsíčně. Uz jen to dela ze 4 tisic 6. Taky, v té době rostly průměrné nominalni mzdy o 6-7% ročně. A lidem na začátku kariéry klidně tempem několikanásobným.
Pán může cestovat nyní a těm, kteří cestovali v mládí, tak už ve 40 nikdo hypotéku na sedm míčů nedá🤷♀️.
Jak víte, že v pohodě necestuje už 15 let z těch 22, co splácel? Že klidně par let po začátku splacení jej splátka nevyšla líp, než tehdejší nájem za stejné bydlení? Mne by v roce 2005 vyšla 100% hypoteka na koupi bytu levněji, než byl tehdy běžný nájem. Splátka dvou úvěru ze stavebního spoření vyšla na 60% ...
Většina vašich vrstevníků má zážitky z celého světa a vy máte střechu nad hlavou... Co bude na smrtelné posteli lepší? vzpomínky na cestování nebo na to jak jste se stal sám sobě otrokem a chodil do práce jenom aby jste zaplatil hypotéku...
Vždycky mne pobavil úvahy, ze člověk 20-30 let v potu pracuje jen splátku. Vždyť za tu dobu, co pan zmiňuje, stoupl prumerny plat o 200%! Takže ut po deseti letech byl vysmaty ....
Stal jste se sám sobě otrokem. Když vezmu Vaše údaje, tak Vy jste si vzal hypotéku v roce 2002. Předpokládám, že v 18 létech jste neměl 10% jako spoluúčast na hypotéce. Tu Vám někdo dal, nejspíš rodiče. Tak nemachrujte, že jste to zvládl sám bez cizí pomoci. Pěkně nás houpete. Cena bytu v té době se pohybovala kolem 39.000 Kč/m2. Takže byt 2+kk, 45 m2 cca 2 mil. Kč + vybavení skromné cca 600 tisíc. Hypotéka na 20 let mohla vyjít na 4,23 mil. Kč vč úroků. Měsíční splátka cca 17.000 Kč. Aby jste žil normálně potřeboval jste měsíčně cca 32.000 Kč čistého (43.000 hrubého). A tenhle plat jste neměl prvních 10 let, takže pravděpodobně opět se na tom někdo podílel. A pokud jste nepracoval v Praze nebo nebyl IT, tak ten plat nemáte ani dnes. Mýlím se? 🤔
Mylite se, tu cenu jste si vymyslel jak? I Praha, vždy zcela ulitla proti zbytku republiky, byla tehdy za polovic toho, co uvádíte, zbytek republiky za čtvrtinu nebo i jeste levneji. Takže klidně si ta vaše vymyšlená čísla podělte čtyřkou.
A co je ta výhru, že nemají kde bydlet?
Nemají kde bydlet tak jako na začátku, jen pak mají bezne na účtu 10x víc, než dali na začátku hypoteky za něco, co stalo 2M a pak to prodali za 5 ... Něco, co ještě casto navíc splaceli částkou, která byla nižší, než tržní nájem téhož. Takže odchází s bezne s několika miliony za které si můžou pořídit jiné bydlení, třeba zase v nájmu....
Vydělat na tom můžou akorát asi vychcandíry, co to mají na spekulace.... většina lidí chce jenom normálně bydlet, ne vydělávat, chytráku.......
Co mudrujes, si přečti, na co vubec reagujes. Pokud někdo nedoplatil hypotéku a v jejím běhu nemovitiost prodal, a je uplne fuk, co ho k tomu vedlo, tak bylo a je neskutečně umění na tom prodelat ...
Naše podmínky jsou horší než někde v Zambezi. Panebože vzpamatujte se. Koukněte se na zahraniční realitní servery. Informujte se trochu.
A co že to za strašně podmínky máme u nás? A co uvidím na tech zahraničních serverech ve vztahu k tem naším podmínkám? Když se kouknu právě na ty české a cenový vývoj za posledních 10 let, tak vidím, že na hypotéce starší 5 let prodelat nejde a kdokoliv se starší 10 let je vysmaty az na pudu, protožeza tu dobu šly nemovitosti o 150% nahoru. Tudíž prodelat na tom fakt dokázal jen ten i.
Vy "vlastní noho" - jak vyděláte 8 milionů? Nebo kde vezmete základ 1,2 mil.? I kdybyste uspořil z výplaty 20 tis. tak nic moc 😄 a to většina lidí neuspoří, ani kdyby nejedli. No poctivě jedině tak, že budete dědit, nebo se na Vás složí celá rodina i se sestřenkami a bratranci z druhého kolene. Panebože 😄
A proč by někdo měl potřebovat 1,2M? Do 36 let vám stačí zaklad 10%. U bytu za 5M je to 500k. Ve dvou 250k na jednoho. I kdyby ušetřili polovinu, co uvádíte (každý 10 za mesic), je to na 2 roky. Nevidím v tom problém.
Není zmíněno, že ty ceny v článku jsou jen pro plátce DPH, navíc po započítání výprodejové slevy 150.000 Kč. Pokud by chtěl někdo jako soukromá osoba tohoto způsobu financování využít, tak dle hodnot parametrů z článku a kalkulátoru na stránkách MB za nejlevnější EQA zaplatí 200.000 a 24x 23.719 Kč, dohromady přes 769k za pouhé 2 roky vlastnictví.
A pak si může vybrat, že Mercedes od něj to auto za 48% kupní ceníkové ceny odkoupí ... No, nevím, jestli tohle odstraní něčí obavu z poklesu ceny auta, 52% za pouhé 2 roky je brutus.
Překvapuje mě, že šéf Lamborghini ještě nebyl v Číně. Tam totiž trh už nejen, že je dávno na elektromobily připraven, ale dokonce už převažuje nad trhem pro auta se spalovacími motory.
Polovinu jejich trhu s tzv. NEV tvoří PHEV, což jsou pořád auta se spalovacím motorem. Takže spalovaky mají i v Číně 3/4 trhu.
banka vam dava uver na konkretni vec. pokud vam je da na fve,nemuzete za ne koupit akcie. takze uz projednou prestante kalkulovat s nejakym imaginarnim nakupem akcii. kdybych si nekoupil fve,musel bych platit vice za elektrinu. za 10 let bych zaplatil 200t za elektrinu,takhle zaplatim to same za uver a instalaci mam na dalsich 20let k dobru. ale jo,klidne se zastavte do banky pujcit na akcie. hotove perpetum mobile 🙂.
Sám tu dokola opakujete, že právě půjčkou na FVE jste zabil všechny ostatní možnosti, se kterými už nikdy v tomto finančním rámci kalkulovat nemůžete. I kdyby byly násobně výnosnější. A PRÁVĚ TO je ten náklad, protože s nimi projednou musíte přestat kalkulovat, neb se takový (jiný) nákup stal pro vás imaginárním! 🙂
Do banky se pro úvěr na akcie klidně můžete stavit, je to naprosto běžný produkt při obchodování s akciemi (páka, margin).
takze uz to zopakuji snad naposled. pokud neco financujete z uveru,nemuzete za to nakoupit akcie,takze cela ta uvaha o akciich je mimo. ceny byly vysoko docasne a pokryly mnohem vice,nez splatky uveru. dneska jsou uspory zhruba na urovni splatek a za celou dobu je tedy prumerna rocni uspora vyssi,nez splatky. realne se tak instalace s vysokou pravdepodobnosti splati rychleji,nez na kolik je nastaven uver. vice mene jste tak svymi vlastnimi cisly dokazal,ze se to vyplati.
Takže vám to zopakuji také naposled ... pokud něco financujete z úvěru, tak za to (za ty průběžné splátky) už nikdy nemůžete koupit něco jiného. Tudíž jste napsal úplně přesně to samé co já. Právě to je ten náklad ušlé příležitosti. Protože jste za to koupil FVE a všechny ostatní alternativy si tím zavřel. To je ten náklad ušlé příležitosti.
A o vašich vymyšlených úsporách je zbytečné dál diskutovat, jste se zacyklil. Do úspor počítáte 5 Kč za kWh, ale sám ze sítě tu chybějící EE dokupujete za 3 kačky v průměru, nebo kolik ...
usla prilezitost je pripad,ze ty penize mate pohromade a koupite za ne treba ty akcie (coz ja realne mam). ja jsem k tomu vzal uver ze stavebka a za mesicni splatku dam v prumeru mene,nez kolik bych byval zaplatil za elektrinu. a to nepocitam moznost odectu uroku z dani. dokud platily stropy,tak nikdo s cenou dolu jit nechtel. vim to celkem dobre,protoze jsem to tehdy zkousel.
na spot je vyhodne jit s nejskou minimalni akumulaci a rizenim,bez toho je to nevyhodne a znacne rizikove.
realne se tak instalace s vysokou pravdepodobnosti splati vcetne uroku jeste pred desatym rokem. coz jste vlastne svymi cisly prokazal.
Kolik dáte za splátku vs. úspora je bezpředmětné, jde pořád o peníze, ze kterých vám (postupně, kumulovaně) dál vzniká ušlá příležitost. I za tu splátku můžete jinak kupovat postupně něco jiného, co generuje alternativní výnos. Odečet úroku je okrajová drobnost (15% z úroku), kolik to dělalo na začátku - 1.000 Kč ročně?
Nevím, co víte dobře a co jste zkoušel, ale v březnu 2023 jsem podepisoval smlouvu s EONem na silovku okolo 3,7 Kč bez DPH, ten ceník dohledáte i na webu.
Svými čísly jsem vám prokázal, že to za 10 let splatíte možná nominálně. Po zahrnutí ostatních relevantních finančních vlivů (inflace/časová hodnota peněz, ušlá příležitost), tudíž reálně - zřejmě nikdy.
jinak jeste pro presna cisla. ta instalace stala presne 185000. prvnich par mesicu byly ceny elektriny na maximu zhruba na 8-10kc. pak byl cely rok strop na zhruba 7,5. teprve v prubehu roku 24 zacaly klesat. k tomu byly v letech 22 a 23 vysoke ceny vykupu nekde okolo 3 kc. vynosy minimalne prvniho 1,5 roku byly pres 30000 rocne, coz vyrazne presahuje splatky ve vysi 22000 vcetne uroku, ktere si lze navic odecist z dani. realne je tak uz za 2,5 roku tretina instalace splacena.
Ceny výkupu možná byly zajímavé, ale to skončilo nebo končí. Teď jsou pro kalkulaci naprosto bezpředmětné. A i kdyby se vám za 2,5 roku vrátila třetina nákladů na instalaci, tak to taky jen může znamenat, že jste tím pokryl a zaplatil pouhý pokles ceny tehdejší instalace vůči ceně dnešní.
Protože ještě před pár dny se dala obdobná sestava pořídit okolo 140tKč (po dotaci), což odpovídá v hodnotě koruny 120tKč v roce 2022. Takže celou dosavadní úsporu vám sežral pouhý pokles cen technologie. A nemám strach, že ten pokles nebude pokračovat i po současném osekání dotací.
Ale vrátím se na začátek - z vašich čísel vyplývá, že po zahrnutí veškerých relevantních ekonomických faktorů, které podobně jako prakticky všichni majitelé FVE raději nepočítáte, je instalace FVE v takovém rozsahu věcí obvykle zcela nenávratnou. Možná s návratností, která nestojí za to. To, že mi 185tKč z roku x vydělá někde v roce x+15 nějakých 20tKč (a to vůbec poprvé!), navíc podpořeno kdoví kolika neznámými "by" a "pokud", je pro mne zcela nezajímavé. Akcie, při statisticky konzervativním výnosu 8% p.a., za tu dobu udělají kumulovaný výnos přes 400tKč (20x víc).
Takže díky za zábavnou diskuzi, nemám k tomu víc co dodat. A přeji hodně štěstí s tím Pertinaxem!
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Já beru investici do FVE jako diverzifikaci portfolia, která mi snížila měsíční náklady na energie. Tyto peníze zase použiji do jiných investic. Mám peníze v akciích (např.ČEZ jsem nakoupil ještě za necelé čtyři stovky, skvělý kup), nemovitostech, nějakých fondech, tak proč něco neinvestovat i do své nemovitosti ve které žiji a mám zde i firemní kanceláře.
1 odpověď
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Nevím, jaké penize používáte do jiných investic, když penize vložené do FVE jsou realne na věky "utopene", nevratné. Akcie, nemovitosti a jiné můžu na druhý den, za rok, za 10 let prodat, klidně s násobný ziskem. FVE je po instalaci prakticky neprodejna.
A btw, mj. nákup akcií CEZ ve vhodnou dobu mne z veškerých úvah o FVE navěky vyléčil, protože celou spotřebu elektriky u RD mi pokrývá pouhý každoroční výnos z jednorázového nákupu za 70.000 a následného prodeje.