Takže to chce zatím tolik neprudit, přitvrzovat postupně a mezi tím pomáhat Sýrii, aby obnovila/nastartovala svojí těžbu plynu. Ono je to stejně dočasné (no asi jako tady byli dočasně Rusáci), protože dekarbonizace postupuje rychleji, než by se před pár lety dalo očekávat.
Neustále se zvyšují odhady zásob podzemního vodíku, jen se k němu úspěšně dovrtat. Sice pak zase nebudeme vědět, co s tím množstvím vody, co tady bude navíc a bude nám ubývat kyslík v atmosféře, ale to už budou řešit další generace.
Idea je sice hezká, ale realita je kousek jinde. U své FVE mám baterii 14 KWh. Pokud by byla plně využitá, takže by za dobu své životnosti 10-15 let udělala alespoň 6000 cyklů, vycházela by cena akumulace 1 KWh asi 3 Kč. Jenže tolik cyklů jen s fotovoltaikou ta baterka neudělá ani náhodou. Takových baterek je u nás nainstalováno už víc jak 1 GWh, to je třetina kapacity Dlouhých Strání. Akumulace v síti při tom zoufale chybí.
Využívat rozdíl ve spotových cenách v tomto případě nejde. Energii do sítě dodávám jen za cenu silovky, ale kupuju jí se všemi poplatky (DPH, distribuce, POZE na staré solární barony a další). Nevím, co s tím udělá LEX OZE 3, ale nejspíš nic.
Akumulace za lepších podmínek by snad měla fungovat v komunitních centrech. Ceny baterií klesají a u těch velkých by cena akumulace KWh měla být snad pod 1 Kč. Jenže dodavatelé energie si s komunitními centry už teď vyjednávají, že tam tu baterku mít nebudou.
Podobně je to s řízením spotřeby. Pokud silovka bude čím dál levnější a ty ostatní platby budou vyšší, nejspíš to nikoho nebude motivovat, aby časově optimalizoval svojí spotřebu. To jen solárníci mají naučené, že se pere a peče, když svítí.
Největší problém u nás je, že o energetice nerozhodují energetici, ale politici a to ještě pod vlivem lobbistů. Proto u nás nemůže fungovat to, co funguje jinde ve světě.
Samotná fotovoltaika je další problém. V době, kdy jsou lidi přesvědčováni, aby si udělali max. 5 KWp, ČEZ zkupuje FV elektrárny na polích a další staví. To mi už vůbec nepřijde normální.
Vidím to trochu podobně, jako autor článku. Tahle válka se nerozhodne a neukončí na bojišti, ale ukončí ji silně naštvaný dav tažením na Kreml. Mají v tom už praxi 🙂 Už teď v Rusku zavedli potravinové lístky, i když předpokládám, že Moskvy a Petrohradu se to netýká. Zatím. Když už ani Čína nechce s Ruskem obchodovat, tak kdo už. Severní Korea tam posílá vojáky, údajně za letadla. Jenže těch mají Rusové sami málo a budou jich mít čím dál míň. Vyrobit pro Kima nové teď pod sankcema, to nejspíš taky neklapne. Spíš to vidím na neschopnost dostát slibům a na prudké zhoršení vztahů se Severní Koreou. Ale to už nebude řešit Putin, ale ten, kdo po něm bude zbídačené Rusko dávat dohromady. Doufám, že až Putin bude odstaven, padne s ním i celá KGB (FSB). Protože jinak by to celé postrádalo smysl.
Takhle to bude vypadat čím dál častěji, Rusům už fakt ta obrněná technika dochází. Nejspíš hrajou stejnou taktiku, jako když se na vás valí mravenci. Taky nedokážete zamáčknout všechny. Chce to zásobu kazetové munice a rakety s wolframovýma kuličkama. Konec války se blíží. Ostatně supervelmoc Rusko už zavedla lístky na potraviny. Všechno jde podle plánu.
Takže v době, kdy se malým solárníkům vysvětluje jak přetěžují síť, když svítí, je silovka zadarmo nebo i v mínusu a těm novým se dokonce dává rezervovaný příkon poloviční, než je výkon jejich FVE, tady najednou vznikají velké FVE na polích. Kdo jim to platí? Jaká je návratnost? V tom bude nějaká kulišárna. Předpokládám, že takhle velká elektrárna nebude mít ani baterku.
Bohužel mám tepelné čerpadlo. Kdybych topil dřevem, vařil na kamnech na dřevo a dřevem i ohříval vodu, fotovoltaika + elektrocentrála upravená na dřevoplyn by mi stačila celý rok a mohl bych se odstřihnout od elektriky. Takhle topím rádoby ekologicky elektřinou, která se ale z poloviny vyrábí z uhlí. A ještě to zdražují.
Nojo, seběhlo se toho tady víc najednou. Dlouho jsme "nemuseli" nic řešit, elektrárny z doby sosialismu fungují. Ale... o tom že uhlí bude končít, věděl nejen Babiš, ale i premiéři před ním. Nikdo nic neudělal. O omezené životnosti jaderných elektráren se vědělo taky. Ta se sice dá prodlužovat, ale taky né na furt.
Takže teď si to pěkně vyzobeme. Sice bych si dokázal představit spoustu solárů, přes léto z přebytků vyrábět vodík a v zimě ho pálit. Ale to by těch solárů muselo být. Kdybychom takhle chtěli udělat 1 GW stálého výkonu, odpovídá to 8 GWp solárů a pokud započítáme účinnost celého cyklu, tak 24 GWp. Pokud většinu ztrátového tepla při pálení vodíku použijeme v zimě na vytápění, možná nám těch všeobecně plánovaných 13 GWp solárů na ten 1 GW bude stačit. Jenže 1 GW je málo, je to jako 1 blok Temelína. Chce to aspoň trojnásobek.
Po počáteční kampani za soláry na střechách je snaha výkon střešních FVE omezovat na 5 KWp. ČEZ při tom staví další FVE na polích.
Tak tomu nerozumím. Chceme tu energii, nebo nechceme? Pokud ano, proč k tomu nebudujeme infrastrukturu? Elektrolyzéry, velké baterie, plynové elektrárny? Vyšlo by to nejspíš levněji než jádro a bylo by to dřív hotové. Říkáme, jak nám malí solárníci přetěžují síť, protože energii není kam dávat. Němci mají v solárech 90 GWp a my 3,6. Poněkud jsme zaspali.
Největší problém, co všichni u toho laseru musí řešit, je přesné míření. Cíl se rychle pohybuje a paprsek po jeho povrchu nesmí moc jezdit, aby místo vypálení díry na něm jen nenakreslil čáru. Sice se říkalo, že Rusové nějaké lasery zkoušeli, když bojovali s Číňanama na Ussuri Odkaz 1 ale to byla zase fáma - to by už dneska měli něco použitelného. Pokud těch laserů bude mít Ukrajina dost, je to proti dronům asi ta nejlepší zbraň. A možná i proti něčemu většímu.
No spíš mě překvapuje, že když něco není vidět na radaru, pohybuje se to ve vzduchu a vysílá to, že to Ukrajinci nedetekují pasivní radiolokací. Systémů Vera NG tam mají několik a jsou šikovní, předpokládám že mají i něco svého. Navíc pokud se to připojí do GSM sítě, dá se přibližná poloha (tuším že s přesností na 100m) vytáhnout právě z té sítě. To by snad taky mohli mít zmáknuté jako první varování, že tam někde něco je.
Nojo, zase dřevostavitel. Já žasnu. Měnit napětí v síti? Dobrý fór. Pokud bych měl celý barák připojený na backup, tak pak jo. Ale proč bych to dělal, když to má spoustu nevýhod? Třeba zapnu větší motor a měnič ten rozběhový proud nedá. Právě proto jedou dneska všechny rozumné fotovoltaiky v paralelním připojení k síti a síť si podrží jak napětí, tak frekvenci. Těch max. 10 KW, co dá měnič v pravé poledne když svítí, se síťovým napětím skoro nehne.
Dřevostavitel už neví co napsat o tepelných čerpadlech, tak nás bude zase pro změnu strašit se solárama.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
No dobře. A kdy budou na Slovensku předčasné volby?