Takže to chce zatím tolik neprudit, přitvrzovat postupně a mezi tím pomáhat Sýrii, aby obnovila/nastartovala svojí těžbu plynu. Ono je to stejně dočasné (no asi jako tady byli dočasně Rusáci), protože dekarbonizace postupuje rychleji, než by se před pár lety dalo očekávat.
Neustále se zvyšují odhady zásob podzemního vodíku, jen se k němu úspěšně dovrtat. Sice pak zase nebudeme vědět, co s tím množstvím vody, co tady bude navíc a bude nám ubývat kyslík v atmosféře, ale to už budou řešit další generace.
Ano silovka bude lítat od záporu v lete do šílených výšin v zimě. Aby se to celé stabilizovalo, ČR investuje možná 3 biliony Kč do presnosovych sítí. Jen vyhozené prachy, nic se nezmění akorát cena za distribuci bude tvořit 80% ceny el.
Tři biliony do sítí? A jak jste na to přišel? I ta akumulace z léta na zimu přes vodík bude levnější a dřív hotová, než další jádro.
Idea je sice hezká, ale realita je kousek jinde. U své FVE mám baterii 14 KWh. Pokud by byla plně využitá, takže by za dobu své životnosti 10-15 let udělala alespoň 6000 cyklů, vycházela by cena akumulace 1 KWh asi 3 Kč. Jenže tolik cyklů jen s fotovoltaikou ta baterka neudělá ani náhodou. Takových baterek je u nás nainstalováno už víc jak 1 GWh, to je třetina kapacity Dlouhých Strání. Akumulace v síti při tom zoufale chybí.
Využívat rozdíl ve spotových cenách v tomto případě nejde. Energii do sítě dodávám jen za cenu silovky, ale kupuju jí se všemi poplatky (DPH, distribuce, POZE na staré solární barony a další). Nevím, co s tím udělá LEX OZE 3, ale nejspíš nic.
Akumulace za lepších podmínek by snad měla fungovat v komunitních centrech. Ceny baterií klesají a u těch velkých by cena akumulace KWh měla být snad pod 1 Kč. Jenže dodavatelé energie si s komunitními centry už teď vyjednávají, že tam tu baterku mít nebudou.
Podobně je to s řízením spotřeby. Pokud silovka bude čím dál levnější a ty ostatní platby budou vyšší, nejspíš to nikoho nebude motivovat, aby časově optimalizoval svojí spotřebu. To jen solárníci mají naučené, že se pere a peče, když svítí.
Největší problém u nás je, že o energetice nerozhodují energetici, ale politici a to ještě pod vlivem lobbistů. Proto u nás nemůže fungovat to, co funguje jinde ve světě.
Samotná fotovoltaika je další problém. V době, kdy jsou lidi přesvědčováni, aby si udělali max. 5 KWp, ČEZ zkupuje FV elektrárny na polích a další staví. To mi už vůbec nepřijde normální.
Vidím to trochu podobně, jako autor článku. Tahle válka se nerozhodne a neukončí na bojišti, ale ukončí ji silně naštvaný dav tažením na Kreml. Mají v tom už praxi 🙂 Už teď v Rusku zavedli potravinové lístky, i když předpokládám, že Moskvy a Petrohradu se to netýká. Zatím. Když už ani Čína nechce s Ruskem obchodovat, tak kdo už. Severní Korea tam posílá vojáky, údajně za letadla. Jenže těch mají Rusové sami málo a budou jich mít čím dál míň. Vyrobit pro Kima nové teď pod sankcema, to nejspíš taky neklapne. Spíš to vidím na neschopnost dostát slibům a na prudké zhoršení vztahů se Severní Koreou. Ale to už nebude řešit Putin, ale ten, kdo po něm bude zbídačené Rusko dávat dohromady. Doufám, že až Putin bude odstaven, padne s ním i celá KGB (FSB). Protože jinak by to celé postrádalo smysl.
Rusko nikdy žádný kompromis dobrovolně neudělá. Ostatně za celou dobu války nenavrhlo ani jeden.
Sice už teď tahle supervelmoc zavedla jídlo na lístky, ale lidi s mozky vymytými 100 lety propagandy toho bohužel snesou hodně. Ale snad se přece jen něco stane a tuhle válku ukončí dav v moskevských ulicích, který tuhle partičku z kremlu vyžene a zadupe do země.
Takhle to bude vypadat čím dál častěji, Rusům už fakt ta obrněná technika dochází. Nejspíš hrajou stejnou taktiku, jako když se na vás valí mravenci. Taky nedokážete zamáčknout všechny. Chce to zásobu kazetové munice a rakety s wolframovýma kuličkama. Konec války se blíží. Ostatně supervelmoc Rusko už zavedla lístky na potraviny. Všechno jde podle plánu.
Takže v době, kdy se malým solárníkům vysvětluje jak přetěžují síť, když svítí, je silovka zadarmo nebo i v mínusu a těm novým se dokonce dává rezervovaný příkon poloviční, než je výkon jejich FVE, tady najednou vznikají velké FVE na polích. Kdo jim to platí? Jaká je návratnost? V tom bude nějaká kulišárna. Předpokládám, že takhle velká elektrárna nebude mít ani baterku.
Někde uváděli, že v Německu je také obří solární elektrárna a je tam v létě až 80 stupňů. Okolí vysychá, nelétá tam hmyz,... Death Valley je přesný název.
S tou teplotou je to zajímavé. Nevím, jaké je přesně napětí jednoho článku v panelu, je snaha aby bylo co nejvyšší. Dejme tomu 0,7V. Teplotní závislost křemíku je -2mV na stupeň. Takže pokud panely budou mít o 40 stupňů víc, než v malé střešní sestavě, vudou mít cca o 10% menší účinnost.
Bohužel? Tak proč jste si ho pořizoval? V těch vašich litaniích jste jaksi velkoryse zapomněl zmínit kolik vám TČ spotřebuje elektřiny v porovnání s ostatními zdroji. A jen tak mimochodem - kolik práce máte ročně s tepelným čerpadlem a kolik s tím dřevem? Já mám krbová kamna a občas si v nich zatopím, takže velmi dobře vím co obnáší obstarat si dřevo. Nejen finančně, ale i fyzicky. Pokud byste chtěl dřevem i ohřívat vodu (???), jak píšete, tak to můžete dát v práci výpověď, aby vám zbývalo dost času na zajištění dřeva. A opravdu ze srdce bych vám přál, abyste třeba i v sedmdesáti byl schopen připravovat každý víkend dřevo 😉
Ale jo, já jsem to nemyslel zase tak vážně 🙂. Sice moje tepelné čerpadlo není až tak bezúdržbové, protože topím vodou ze studně Odkaz což je sice energeticky nejúspornější, ale výměmík TČ i trubky musím občas vyčistit od usazenin. To jsem ale ze začátku nevěděl. Vrt mi tady nepovolí, protože jsem v ochranném pásmu poděbradky a překopat zahradu a umístit po zem plošný kolektor, to jsem měl udělat při stavbě domu a né teď po 9 letech. Docela závidím přítelkyni, topí z vrtu a toho TČ si nikdo nemusí všimnout. Odkaz Ale aby na to ten vrt stačil, musela zateplit barák. Vrtuli u baráku fakt nechci.
Ohledně toho odpojování od sítě, dřív se to hodně řešilo na Odkaz 1 . Najdete tam většinou lidi, co si FVE dělali sami, bez dotací, ale málo komu se to podařilo dotáhnout do stavu, aby to mohl legálně připojit k síti. Na to potřebujete projekt, revizi a oběhat spoustu dalších papírů. Takže to jsou všechno ostrovní systémy. Když už po většinu roku síť nepotřebovali, snažili se jí zbavit úplně a vymýšleli, jak to doplnit elektrocentrálou. Pak jsou lidi, co mají svůj les, topí dřevem a nedají na to dopustit.
Když jsem u své FVE začal posílat energii do sítě z baterky v době večerní špičky, kdy je na spotu nejdražší, od jara do podzimu mi to ty stálé poplatky v podstatě zaplatilo. Takže jsem v podstatě spokojený 🙂
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
No dobře. A kdy budou na Slovensku předčasné volby?