V článku chybí alespoň náznak toho, které baterie jsou kvalitní.
Např. v mé Škodě Rapid (2014) jsem před 2,5 lety vyměnil originální 44Ah Exide akumulátor za větší Exide Start-Stop EFB 12V 55Ah 480A EL550. Zvolil jsem vyšší kapacitu, aby po delším samovybíjení zůstal v akumulátoru větší zbytkový náboj a auto šlo ještě nastartovat.
Auto často stojí i řadu týdnů na venkovním parkovišti a před měsícem jsem po 8 týdenním stání naměřil cca 4 Volty. Kaput. Po půlhodinovém dobíjení přes startovací kabely se mi podařilo nastartovat a odjet, v cíli jsem pak asi na 10 hodin připojil nabíječku, takže napětí bylo opět v normě (myslím že okolo 12,5 V). Ale po týdnu stání bylo opět napětí jen asi na 11,5 V, takže akumulátor je zralý na výměnu.
Koupil jsem si přenosný booster, abych nemusel volat známým o pomoc až zase budu potřebovat auto, ale otázka trvá: který akumulátor přežije dlouhá stání bez ježdění a dobíjení? Pozn. pracuji v zahraničí a auto nemůžu v Česku pravidelně dobíjet.
S odpojováním akumulátoru mám špatné zkušenosti, protože takto mi moje předchozí auto na parkovišti 2x vykradli když mělo odpojenou baterii a tudíž i alarm. Napodruhé mi dokonce ukradli i ten akumulátor. 😂
Zajímavé. GPS navigace je z principu jen pasivní přijímač, takže podle odstavce 6.1. zákona měl dostat pokutu jen 100 rupií. Pokuta 1000 rupií je jen za držení vysílače nebo rušičky (odstavec 6.1A.), ale taky by to mohlo vynést až 3 roky za mřížemi.
Pokud nemají mobily explicitně vyňaté vyhláškou centrální vlády (odstavec 10.2.i. zákona), tak by měli všem zabavit jejich mobilní telefony, protože se jedná o "bezdrátové telegrafní přístroje" a to dokonce o vysílače (vyšší trestní sazba).
Je zajímavé, že 'vizionářský' zákon z roku 1885 je stále uplatňován.
Pro srovnání, Guglielmo Marconi získal patent na bezdrátovou telegrafii až roku 1896...
Podle Wikipedie, první bezdrátový přenos mluveného slova uskutečnil slovenský katolický kněz, malíř a vynálezce Jozef Murgaš 23. listopadu 1905 na vzdálenost asi 30 km mezi městy Wilkes-Barre a Scranton v Pensylvánii. Gratulujeme!
A teď konečně "mírumilovně" dokončí islamizaci země, vyženou, zabijí, zotročí nebo pod hrozbou zabití donutí ne-muslimy ke konverzi na Islám a nastane "mír" (krvavá islámská teokracie). Bohužel, jediná síla, která je schopná udržet mír a pořádek v zemích s vysokým výskytem Muslimů je tvrdá diktatura. Místní to vědí, západním liberálům to ale nelze vysvětlit, nepoučí se ani poněkolikáté a pořád podporují islámské "rebely" místo mírového soužití lidí více náboženství (=multikulturalismus) pod sekulárním diktátorem (Libanon, Irák, Egypt, Libye...).
Možná se v "nové" Sýrii nebudou jmenovat ISIS 2.0, ale jinak to bude velmi obdobný režim.
.
Západní Evropu to taky čeká cca za 30-60 let. Francie nejspíše padne jako první. Pak Belgie, Nizozemí, Švédsko, později i Německo a Rakousko...
Spíš trefa do růžového...
Ale věcně: jedná se jen o koncept, takže vyrobené vozy budou výrazně odlišné. Tohle by uvázlo na prvním retardéru a odpružení kol by zlikvidovalo blatníky při prvním větším výmolu. Zejména předek vozu působí velmi "těžkým" dojmem (rakev), a přitom tam není uložen spalovací motor. Budou tam baterie? Interiér je ovšem neskutečně odporný, holý a zjevně nedodělaný. Nevím koho soudného mohlo napadnout dát mezi řidiče a spolujezdce vysokou dělicí bariéru, která omezuje pohyb a zabírá spoustu místa.
Zatím to vypadá na nové obchodní motto: "SELL NOTHING".
U nás (Chrudim) by se tomu asi říkalo "brambory osmažené na špeku a cibulce" a občas na ně došlo.
Název "uhlířina" jsem slyšel jen jednou v životě, a to v Koljovi, a neměl jsem nejmenší tušení o jaké jídlo se jedná (představil jsem si nudle s mákem, protože mletý mák je černý stejně jako uhlí).
Přesbydlo, hoďbydlo, apod. jsem nikdy neslyšel. Holt jiný kraj...
Opět článek plný nepřesností a chyb nejspíše strojového překladu...
"NASA vyslala raketu SpaceX Falcon Heavy". Raketa SpaceX Falcon Heavy nikam neletěla, ale pouze vynesla sondu Psyche (vyrobenou v NASA) na oběžnou dráhu okolo planety Země. Postranní nosiče Falcon Heavy (boostery) přistály zpět na zemi, střední díl nosiče a druhý stupeň byly obětovány. Sonda Psyche pokračuje dál na vlastní pohon.
Start se konal již 13. října 2023 v 14:19 GMT, tedy před více než rokem...
"16 Psyche je naprosto mimořádná. Už svým tvarem, protože vypadá jako brambora." Velká většina asteroidů má nepravidelný tvar, takže připomínají "bramboru". Jsou příliš malé a mají příliš slabou gravitaci na to, aby se přitažlivostí samy zformovaly do kulového tvaru.
"Mise NASA Psyche cestuje k asteroidu pomocí solárně-elektrického (nízkého tahu) pohonu po průletu Marsem a pomocí gravitace." Tady se strojový překlad tedy moc nevyznamenal... Jedná se o iontový motor poháněný elektřinou ze solárních panelů. Má nízký tah, ale vysoký specifický impuls (účinnost).
Většina sond se snaží letět okolo Marsu. Průlet Marsem se ještě nikomu nepovedl, i když několik pokusů již bylo. 🙂
O tom, že po hypotetickém přemístění celé planetky na Zemi by se hluboce propadla cena přivezených kovů již psali jiní. Navíc, abyste zbohatli, musel by si zrovna ty vaše "drahé" kovy nejdřív někdo jiný koupit. Spíš by bylo zajímavé spočítat, jaký vliv by tak velká přidaná hybnost měla na oběžnou dráhu Země okolo Slunce.
Pokud prodej uhlíkových odpustek přinese další peníze, odkud ty peníze přijdou? Budou se opět zdražovat energie, pohonné hmoty, teplo, atd., čímž se v důsledku zdraží úplně všechno všem? Nebo 'jen' natisknou nové peníze a zvýší už tak vysokou inflaci, která nám znehodnotí úspory?
Pachatelé "dobra" opět zasahují, jako vždy za cizí peníze...
Proboha kdo vymýšlí ty nadpisy? To už není jen zavádějící clickbait, to je přímo poplašná zpráva...
"NASA možná neúmyslně zničila život na Marsu"? To vyznívá jako kdyby NASA vyhladila veškerý život na Marsu, pokud by tam nějaký byl.
Přitom v článku se popisuje jen nevhodně zvolená metoda detekce organických látek a biologických procesů v sondách Viking před půl stoletím.
Je zajímavé, že všechny ty feministky hrozí jak za vlády D. Trumpa přijdou o právo na potrat, a přitom federální právo na potrat (výsledek soudního případu "Roe vs Wade" ze 70. let) bylo zrušeno už v roce 2022 za vlády Demokratů a současného prezidenta Joea Bidena. Rozhodování o právu na potraty se tedy vrátilo na úroveň jednotlivých států USA, jak tomu bylo dříve. V některých konzervativně laděných státech je to zakázáno (kromě případů, kdy je matka ohrožena na životě), v jiných je to povoleno bez extra omezení, často až do 9. měsíce (ze "zdravotních", sociálních i psychologických důvodů).
Na druhou stranu, prezident, vláda, parlament ani senát nemají přímý vliv na rozhodování Nejvyššího soudu USA. Mohou pouze jmenovat nové soudce, čímž mění poměr mezi konzervativními a progresivními názory soudu podle aktuálního výsledku voleb (tj. demokraticky).
Trénování (tj. příprava) velkých jazykových a jiných AI modelů je extrémně náročné na výpočetní výkon a energii, ale to se dělá jen v několika firmách na světě, které si to v takovém měřítku mohou dovolit. Globálně bych to odhadoval jen na řádově jednotky gigawatů příkonu. (Malý zlomek třeba proti spotřebě při dolování Bitcoinu.)
Použití takto natrénované neuronové sítě, tzv. inference, je mnohem méně náročné na výpočetní výkon než běžné hraní počítačových her, které nám (zatím) nikdo nezakazuje.
Viděl bych to jako bouři ve sklenici vody...
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Za 47 mld Kč u nás postavíme cca 50-60 km dálnice. Že by výstavba podmořského tunelu v extrémních geologických podmínkách byla jen 2x dražší než běžná víceproudá silnice po povrchu? To nějak nesedí. Nebo jsou naše silnice krutě předražené (nevím proč výstavba 1 metru dálnice vyjde skoro na milion).
Jen samotná trať z Prahy na letiště a do Kladna má stát víc než 2x tolik než má prý stát ten 27 km tunel...
Odkaz 1
Tipoval bych, že v ceně za tunel chybí alespoň jedna nula na konci.